Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orange nu ofera roaming la optiunile mai mici de 10 €

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Eu din această cauză (că mai ies din țară) mi-am făcut abonament. Foloseam opțiune de 5 euro + TVA, și la portare mi-au făcut oferta convenabilă la 8.1 euro (TVA inclus), cu toate beneficiile naționale disponibile și în roaming. Dacă nu aș mai călători în străinătate nu aș lua în considerare nicidecum abonamentul, dar în această situație e simplu și convenabil

#74
hidrag

hidrag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.10.2006
Off topic: am cateva argumente pentru care evit abonamentul:
- riscul de avea costuri imense, mai dau telefonul copiilor sa se joace si nu stiu ce pot sa faca atunci cand nu-i vad. Am prieteni care s-au trezit cu facturi de sute de euro.
- riscul sa faci din greseala costuri imense cand sunt intr-o tara non-UE. De exemplu in Serbia este 1.99 Euro/minut apelul.
- alta factura, alta grija sa nu uiti sa o platesti
- apoi la prepay, pentru 6 euro primesti zeci de giga de net si mii de minute si sms-uri in retea, national si intrenational plus tot felul de bonusuri. Ca utilizator normal n-ai cum sa ai nevoie de mai mult de atat.

La ce operator te-ai abonat ? Si ce abonament are cu roaming inclus?

#75
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prin lege, costurile din roaming sunt limitate la 50 de euro. Tocmai pentru a evita facturi de mii de euro, lucru care s-a intamplat foarte mult in trecut si a fortat o astfel de lege pentru protectia cetatenilor.

Daca vrei sa ridici limita, trebuie sa faci o cerere specifica in acest sens si sa iti asumi sub semnatura costurile ce pot aparea. Plus operatorul poate solicita garantii banesti pentru ridicarea limitei.

#76
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Abonamentul meu e cu minute nelimitate în orange, mesaje nelimitate național + roaming, 1000 minute naționale sau internaționale (100 pe mobil), 3 GB net. Pe roaming am 2.5 gb, mesaje nelimitate și cele 1000 de minute pentru a le folosi în țările din UE/roaming SEE

Referitor la ce ai spus tu, legat de dezavantaje:
- poți restricționa netul folosit de exemplu de copii cam pe orice telefon;
- când intri în altă țară primești mesaj cu tarifele, și te limitezi la strictul necesar pentru a mi face cost suplimentar mare;
- dacă o factură este o responsabilitate prea mare, atunci cum te descurci cu copiii? :)
- într-adevăr, la prepay ai beneficii mai multe pentru aceeași sumă plătită, pentru mulți contează asta, dar eu folosească telefonul moderat spre puțin, deci îmi e arhisuficient ce am. Am și niște beneficii la abonament (apel conferință, redirecționare apeluri), dar nu le-am folosit niciodată

LE: operatorul la care sunt abonat e orange, am uitat să menționez

#77
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
De ce ai dezactivat optiunea de 6 euro numai tu sti. Scrie clar in mesaj ce beneficii din ea poti folosi in roaming daca activezi suplimentar si o optiune cu roaming. Beneficiile se cumuleaza, nu se pierd.

#78
hidrag

hidrag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.10.2006

 LunaCrystal, on 15 iulie 2018 - 16:28, said:

De ce ai dezactivat optiunea de 6 euro numai tu sti. Scrie clar in mesaj ce beneficii din ea poti folosi in roaming daca activezi suplimentar si o optiune cu roaming. Beneficiile se cumuleaza, nu se pierd.

Nu l-am dezactivat in mod explicit. La *100# am mers la meniul Roaming si am cerut activarea, iar cand am cerut activarea mi-a aparut un mesaj ca daca vreau sa activez roaming-ul trebuie sa sa pierd beneficiile nationale curente. Mi-a mai dat un avertimsement si m-a mai intrebat odata daca sunt de acord cu faptul ca voi pierde optiunea curenta si am dat 'yes',...si gata a disparut optiunea, dar s-a activat roaming-ul. Nu mai merge treaba cu activarea suplimentara a unei optiuni de roaming peste cea actuala. Acum trebuie sa alegi ori ori.
Da sigur, ca am fost de acord, pentru ca nu era alta modalitate de activare a roaming-ului iar fara telefon nu puteam sta 2 saptamani cat am fost plecat.

#79
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
1. daca ceri activarea roamingului, se pierde optiunea nationala.
2. daca activezi optiune cu roaming inclus, se activeaza automat roaming, fara a se pierde optiunea nationala.

tu probabil te-ai dus in meniu, ai activat roaming, si apoi ai activat optiunea cu roaming.

#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sa inteleg si eu: trebuie sa activez si la fiul meu roamingul. Ce fac? Reincarc direct cu optiunea de 10€ ce are si roaming inclus?

#81
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Reincarci, dupa care activezi. In ordinea asta.

#82
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
da, si ramai si cu optiunea nationala, iar roamingul se activeaza automat.

#83
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 15.02.2010

 slai, on 15 iulie 2018 - 18:46, said:

1. daca ceri activarea roamingului, se pierde optiunea nationala.
2. daca activezi optiune cu roaming inclus, se activeaza automat roaming...
O intrebare asemănătoare și anume la varianta 1 poti vorbi contra cost și atunci la varianta 2 cand depășești cele 30 de zile de stat în roaming și din pacate mai ai în tel.4-6 euro, intreb, se poate mai departe vorbii contra cost, sau ni se dezactiveaza roamingul fiind pe acea optiune de 10 euro?


Edited by Danutz2029, 15 July 2018 - 22:59.


#84
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Roamingul se  dezactiveaza automat la finalul optiunii cu roaming. Ori activezi alta optiunecu roaming, ori stergi optiunea nationala, il activezi manual si vorbesti din credit. Erata, oricum, cand activezi manual roamingul, optiunea nationala se sterge singura.

Edited by slai, 16 July 2018 - 05:15.


#85
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 Danutz2029, on 15 iulie 2018 - 22:58, said:

O intrebare asemănătoare și anume la varianta 1 poti vorbi contra cost și atunci la varianta 2 cand depășești cele 30 de zile de stat în roaming și din pacate mai ai în tel.4-6 euro, intreb, se poate mai departe vorbii contra cost, sau ni se dezactiveaza roamingul fiind pe acea optiune de 10 euro?

Daca ai credit si nu ai alte optiuni nationale, iti ramane roamingul activ. Practic indeplinesti in continaure conditiile de acces la roaming.
Daca ramai cu credit si optiune nationala, se dezactiveaza roamingul si il poti activa manual dar cu pierderea resurselor neconsumate din optiunea nationala.

#86
Mishwnary

Mishwnary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2014
@izometric, mocangeală? Serios?!

Dau 18 euro pe lună pentru 40 (patru zeci) de Gb de internet în Europa. După mine, nici asta nu e mocangeală, dar oricum nu se compară cu rahatul ăsta de la Orange.

#87
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 AlexEn, on 16 iulie 2018 - 05:43, said:

Daca ramai cu credit si optiune nationala, se dezactiveaza roamingul si il poti activa manual dar cu pierderea resurselor neconsumate din optiunea nationala.
Opțiunea aia a fost cadou, nu a fost plătită? Ar fi bine măcar să regândească sistemul, roaming-ul în SEE să fie extraopțiuni adăugate opținuii naționale.
Că așa, și la tren, dacă ai coborât să-ți cumperi ceva din gară, ar fi foarte fain să plătești din nou biletul, sau la stația de carburanți să beneficiezi de o purjare de rezervor la fiecare alimentare, știi ce zic?

#88
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Nu are legatura cu optiune platita sau neplatita.
Directia UE spune ca nu ai voie sa ii dai acces la roaming daca are combinatie de resurse care se pot folosi doar national si credit.

#89
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Oricum s-ar prezenta, nu este moral economic.

#90
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Fiindca intentiile au fost bune dar directivele au fost date de niste oameni care nu sunt familiarizati cu industria, de unde si toata ametelea asta.
In plus, pe toate gardurile scria mare doar 'adio taxe de roaming', de unde poporul a inteles doar ca poate sa consume oricand, oricum si oricat in roaming.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate