Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ryzen 5 2400G, gaming decent pe gpu integrat

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Oricum, ddr4 sh e mai ok decat o placa video sh (care cine stie daca a fost la minat sau nu).
Cu asta sunt 100% de-acord cu tine !

Edited by super8, 12 February 2018 - 20:26.


#20
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Înțeleg că prețul o sa fie ușor peste 1600. Dacă îl cumperi pe motiv că "placa video mai târziu" trebuie sa iei in considerare că ai dat cu piciorul la 2 nuclee/4 threaduri.

#21
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Imi fac totusi mea culpa pentru ca l-am vazut la "garaj" la pretul de 750 lei.
Le urez succes si le doresc sa puna presiune cat mai mare pe Intel, dar nu pentru un an-doi, cum le sta in obicei Posted Image, ca n-am in plan niciun upgrade in acest timp.

De acord si cu:
With the Ryzen 5 2400G, AMD has completely shut down the sub-$100 graphics card market.

Edited by Motivation, 12 February 2018 - 23:14.


#22
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
nu va fi pt gaming calumea. ci pentru entry level gaming. gen 720p sau 1080p pe minim setari.

va fi bun pt cei care vor sa joace un cs go , etc...

niciodata o firma nu o sa isi taie creaca de sub picioare sa faca un APU la fle de performant ca un CPU si un GPU pus impreuna. ca nu ar mai vinde GPU dedicat.

#23
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postantrax_beta23, on 12 februarie 2018 - 15:25, said:

@Motivation ai ratat complet scopul acestor procesoare.
@metanol, @rotofel, @vonban, @..., @..., ....Posted Image Posted Image Posted Image

#24
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMotivation, on 12 februarie 2018 - 11:27, said:

BTW, astia de la intel isi compara noile produse cu Nvidia 1060 Mobile.
Posted Image  a fost buna asta mai ales ca Vega M este tot GPU-ul celor de la AMD.
Deci Intel nu prea are nici un merit in compariata cu gtx 1060.

View PostDIVX2006, on 13 februarie 2018 - 11:38, said:

@metanol, @rotofel, @vonban, @..., @..., ....Posted Image Posted Image Posted Image
Omul nu se lasa, poate il platesc chiar bine. Posted Image

#25
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Daca tu spui ca sunt idiot.
Eu tot nu vad ce-i de inteles si ce-i de observat in ograda celor de la Intel cand tot GPU-ul celor de la AMD este "comparat cu GTX 1050".

#26
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Important este ca exista si pentru noi, cei care nu vrem jocuri, o solutie acceptabila la preturile umflate care sunt acum pe piata!

#27
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postbullterrorist, on 14 februarie 2018 - 06:10, said:

Important este ca exista si pentru noi, cei care nu vrem jocuri, o solutie acceptabila la preturile umflate care sunt acum pe piata!
Aici e o problema, pentru ca procesoarele Intel stau mult mai bine.

#28
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu stau mult mai bine, stau puțin mai bine ca și IPC, in rest, ryzenul asta e beton la banii ăștia. Fata de Intel ai 12 threaduri, repet..in același segment de preț. Procesoarele astea sunt aur curat pentru producție și light gaming.

#29
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View Postct03nut, on 14 februarie 2018 - 07:21, said:

Nu stau mult mai bine, stau puțin mai bine ca și IPC, in rest, ryzenul asta e beton la banii ăștia. Fata de Intel ai 12 threaduri, repet..in același segment de preț. Procesoarele astea sunt aur curat pentru producție și light gaming.
Ryzen 2400G e 4 core 8 threads. Dar sunt de acord ca e peste orice are intel in banii astia si ai bonus un chip video bunicel integrat. Dar intel, spre avantajul propriu, inca mai au timp sa lanseze ceva si sa nu se mai lamenteze cei ca vonban, codulroz, mirel, videle. Macar vreun power point denigrator plin cu x-uri in dreptul amd. Serios vorbind chiar vreau sa vad si un raspuns de la intel.

#30
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ai dreptate 4c/8t, chiar și așa, afirmațiile de mai sus sunt valabile :)

Răspuns de la Intel o sa fie probabil când or sa bage igp-urile iris pro in standard sa înlocuiască 630ul. Poate poate cu 10 nm in toamna/iarna...

Iris pro e sub Vega asta de pe 2400g oricum, poate baga vreo gen. noua.

Vega 11 are aproape 1.8 TFlops, ghiciți cu ce se compara...Xbox one sau AMD Radeon 7790. Mai știti vremurile când 7790 era baza unui sistem de gaming low mid end și toți se băteau pe ele? Desigur, nu o sa ruleze jocurile la fel ca pe Xbox one din cauza optimizărilor la sange făcute jocurilor Xbox dar...acest cpu se va vinde tocmai datorita gpu.ului Vega 11

Edited by ct03nut, 14 February 2018 - 09:16.


#31
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postct03nut, on 14 februarie 2018 - 08:50, said:

Răspuns de la Intel o sa fie probabil când or sa bage igp-urile iris pro in standard sa înlocuiască 630ul. Poate poate cu 10 nm in toamna/iarna...
Cand i-am dat replica lui @bull, poate nu ati observat dar am bolduit o parte din paragraf.
Deci, nu ma joc, sau ma joc dar am placa video dedicata si nu imi trebuie ipg puternic, rasfoind un review si incepand de la aceasta pagina, spuneti-mi macar un singur motiv de ce nu as da 90 lei in plus ca sa achizitionez magnificul 8400?

Sa-i lasam la o parte pe baietii rosii. Ei ar cumpara numai AMD chiar daca cel mai puternic procesor al lor ar fi la nivelul lui 80386.

Edited by Motivation, 14 February 2018 - 09:04.


#32
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Eu cred ca AMD a facut treaba buna si  Ryzen 5 2400G reprezinta o combinatie reusita de CPU-GPU.
Pentru cine nu dispune de un buget generos si vrea sa aiba acces si la jocuri de ultima generatie, 2400G este una din cele mai bune solutii in acest moment. Evident ca o placa grafica dedicata reprezinta o solutie mai buna, dar este important sa ai si pe ce sa o pui. Cine are o platforma bazata pe Ryzen 5 2400G, poate adauga oricand o placa grafica mai buna (AMD sau Nvidia) si nu neaparat una foarte scumpa. Vrei un gameplay mai bun? Poti incepe cu GT 1030 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WXrC84HVEAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si in functie de buget poti urca spre clasele superioare de performanta. Cu 4c/8t, 2400G ofera suficienta putere de calcul pentru jocurile actuale si viitoare.

Edited by sys, 14 February 2018 - 09:47.


#33
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Interesante preturile, insa ma asteptam ca R5 2400G sa fie peste GT 1030, iar intr-un review am vazut ca la multe titluri e sub aceasta si cu mult sub RX 550...m-ar fi tentat si pe mine, dar ma mai gandesc daca chiar merita. Cat despre R3 2200G, e perfect pentru un sistem all-around cu jocuri ocazional, la ce pret are acum (~475 lei).
Mai asteptam sa vedem ce se mai intampla, Ryzen + nu o sa fie mare sfaraiala, din ce am inteles vor creste frecventa de baza cu 200 Mhz: R5 2600 va avea 3,4-3,8 Ghz, fata de R5 1600 3,2-3,6 Ghz. M-as fi asteptat la un salt de macar 500 Mhz, da ma rog...mi se pare o prosteala sa tina lumea interesata pana scot Ryzen 2.

#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Ca tot a fost vorba de cat de naspa e AMD la jocuri, AMD pe burta lui si-a tras un APU care rupe concurenta.
Unii fac CPU putin mai rapide, altii fac GPU mai rapide da' cand e sa le faca pe ambele simultan, AMD rules :)
Si la pretul la care le-a scos pot sa zic BRAVO AMD !

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu astept sa vad noile macbook pro-uri mici (de 13") care sa contina apu-uri AMD ... cred ca atunci ar merita un upgrade de la curentul bazat pe intel.

#36
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMotivation, on 14 februarie 2018 - 09:02, said:

Cand i-am dat replica lui @bull, poate nu ati observat dar am bolduit o parte din paragraf.
Deci, nu ma joc, sau ma joc dar am placa video dedicata si nu imi trebuie ipg puternic, rasfoind un review si incepand de la aceasta pagina, spuneti-mi macar un singur motiv de ce nu as da 90 lei in plus ca sa achizitionez magnificul 8400?

Sa-i lasam la o parte pe baietii rosii. Ei ar cumpara numai AMD chiar daca cel mai puternic procesor al lor ar fi la nivelul lui 80386.

Daca tot aduci cei 90 lei pana la un i5 8400 in discutie, cat dai in plus pe placa de baza pentru "magnific"?
Amd e peste Intel, cel putin deocamdata, la capitolul pret/performanta daca luam in calcul un kit cpu+mb. Cu sau fara chip grafic integrat. Bonus, mb cu chipset B350 si mai sus permit OC pt cpu si ram. Cu ce placi non-z cu chipset intel poti face asta? Sper ca nu o spui ca nu conteaza viteza ram-ului....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate