Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ryzen 5 2400G, gaming decent pe gpu integrat

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#37
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postonzaueb, on 14 februarie 2018 - 16:57, said:

Daca tot aduci cei 90 lei pana la un i5 8400 in discutie, cat dai in plus pe placa de baza pentru "magnific"?
In niciun caz cat dai tu pe memoria cu frecventa mai mare. Nu, la Intel nu e atat de critica viteza memoriei.
https://www.pcgarage...abyte/z370p-d3/

PS. Toti cei care l-au testat au avut numai cuvinte de lauda la adresa lui. Mai putin A3dore.tv si fanii postului.
Si da, e magnific! Vezi bine ca AMD-ul nici overclockat la 4GHz nu il prea impresioneaza. Si daca ai adus in discutie overclockingul, nu poti cu ragalia de cooler stock. Pe langa plata extra pentru memorii cu frecventa mai mare trebuie sa mai bagi mana in portofel si dupa un racitor mai bun. Dupa cum vezi, cui pe cui se scoate.

Fara sa contest calitatile acestui procesor Ryzen -perfect pentru amatorii de ceva gaming cat de cat satisfacator, dar care nu au in plan placa video dedicata-, lasa si tu magnificul in pace, caci te pui contra concluziei unanime, trasa de cei care l-au testat pentru saiturile cu renume in acest domeniu.

Edited by Motivation, 14 February 2018 - 23:04.


#38
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ba la Intel e fix aceeasi poveste ca la AMD in privinta iGPU, ca la CPU la Intel memoria e fix pix, asta e altceva. Daca se alege o solutie cu igpu, clar si la Intel trebuie ram cu frecventa cat mai mare.

#39
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postct03nut, on 14 februarie 2018 - 23:07, said:

Ba la Intel e fix aceeasi poveste ca la AMD in privinta iGPU, ca la CPU la Intel memoria e fix pix, asta e altceva. Daca se alege o solutie cu igpu, clar si la Intel trebuie ram cu frecventa cat mai mare.
Intel chiar nu conteaza in jocuri. Nu ca AMD ar conta cine stie ce.
Am urmarit mai detaliat benchmark-urile si tot imi vine in minte povestea lui ro_explorer cu puricele. Da, AMD are un purice mai mare, care sare de 2-3 ori peste concurenta, dar tot purice ramane.

https://www.extremet...-weve-ever-seen

Ce dracu experienta de gaming in FHD sa ai cu un integrat cand oamenii astia au fost nevoiti sa reduca rezolutia in unele jocuri mai grele? Dar chiar si asa, cand ma uit la minim si medie Posted Image , realizez ca dupa nici o juma de o astfel de "experienta" de gaming in stil osciloscop o sa iau in cap toti peretii casei de la ameteala. Nu il mai umflati atat, ca nici macar aia de la AMD nu sunt atat de batuti in cap sa-si saboteze placile dedicate. O sa cumpere oamenii acest procesor pentru ca "e cul in gaming" si-o sa-i vezi pe toti bulucindu-se la oftalmolog. Si o sa planga, pentru ca la pretul procesorului si al placii de baza isi puteau face un build G4560+MoBo = 460 lei, la care mai adauga un GTX1050 (repet, in aceeasi bani) si senzatia e ca joci cu Titan V comparat cu experienta oferita de 2400G.
E doar un surogat. Un plasture.

Edited by Motivation, 14 February 2018 - 23:48.


#40
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
@Motivation , tu ai dat asa de cucu la Steam HW survey sa vezi cata lume inca joaca pe monitoare 1366x768 ?

OT: nu vad bine procesorul 2400g cand apar pe piata placile de baza cu chipset H si B pentru intel , sincer eu as lua un i3 8100 + un 1030GT , s-au i5 8400 mai strang niste banuti si cumpar acolo macar un gtx1050(dupa ce preturile revin la normal)

Edited by antrax_beta23, 15 February 2018 - 00:52.


#41
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007

View PostMotivation, on 14 februarie 2018 - 06:43, said:

Aici e o problema, pentru ca procesoarele Intel stau mult mai bine.
nu toata lumea vrea intel.

#42
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Pt motivation si clonele sale anterioare: exista si alte pareri in afara de ale tale. Sunt oameni care apreciaza gameplay-ul mai mult decat grafica. Si in zilele noastre, la nivelele low-med, jocurile arata bine. High si ultra iti dau texturi de rezolutie mai mare, ceva jocuri de lumini si umbre si poate niste par fluturand in vant. Sunt sigur ca sunt multi care pot juca gta v fara sa vada parul lui trevor fluturand sau mucii curgandu-i din nas. Eu unul, de ex, prefer un joc stabil, gameplay bun, poveste buna mai mult decat texturi mai colorate, umbre si lumini. Un joc frumos il joc cel mult 1 data, un joc bun il rejoc de cel putin cateva ori.
Asa ca deschide-ti mintea si catre alte lucruri si pareri, exista oameni si gusturi diferite de ale tale. Sau fa-ti o clona care poate face asta.

#43
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postbullterrorist, on 15 februarie 2018 - 05:56, said:

nu toata lumea vrea intel.
E chiar super ok. Daca toti se imbuzeau pe Intel, un i3 pleca de la 1000 lei. Cu discount!

Cand vad materiale video ca cel de mai jos, imi aduc aminte de anii tineretii, cand forjam pe AMD. La primul BSOD vazut de mine, comentariul unuia dintre "privitori" suna cam asa: "3 freeze, 2 BSOD". Si abia se incalzise procesorul.
Chestiile astea ieftine pot fi facute sa mearga bine, dar de multe ori necesita multa prea multa... manopera. O stiu pentru ca am simtit-o pe pielea mea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PrRvBWZ1AFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postonzaueb, on 15 februarie 2018 - 07:49, said:

Pt motivation si clonele sale anterioare
Te-ai iritat! Tipic unui fan AMD: cand nu are cu ce motiva, trece la atacuri pe persoane fizica.
Normal ca te multumesti cu gameplay-ul cand strugurii sunt acri.

View Postantrax_beta23, on 15 februarie 2018 - 00:47, said:

sincer eu as lua un i3 8100 + un 1030GT
Pentru un calc de buget, folosit in special pentru jocuri, restul fiind navigare pe net, editari video foto light (adica apelezi rar la ele), redat muvi si altele asemenea, merge si un pentium. G4560 nu caleaza langa un 1050Ti, buid-ul CPU&MoBo permitandu-ti chiar si un GTX1050 la acelasi pret ca al ryzen-ului. In plus, te poti multumi cu RAM 2133/2400 si nu iti trebuie 3000, care iti provoaca arsuri de gradul 4 la portofel. Iar diferenta in gaming este imensa, nici nu trebuie sa ma intorc in deceniul trecut sa cumpar monitor 720p ca sa nu vad poze in 80-90% dintre jocuri.

Edited by Motivation, 15 February 2018 - 08:06.


#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Motivation, te inseli cand spui ca AMD Ryzen 5 2400G nu e bun pt. jocuri si ceri

View PostMotivation, on 14 februarie 2018 - 09:02, said:

un singur motiv de ce nu as da 90 lei in plus ca sa achizitionez magnificul i5-8400?
deoarece Ryzen 5 2400G e pt. surfat pe internet, ascultat muzica, vorbit pe chat, vazut un film si jucat jocuri ocazional fara sa mai fie nevoie sa cumperi o placa video dedicata.
Apropo, dupa ce ca dai 90 de Lei in plus pe "magnificul" i5-8400, mai ramai si cu o platforma moarta !
Pe cand cu concurenta poti sa schimbi mai tarziu procesorul Ryzen 5 2400G  Posted Image


p.s.:
si las-o mai moale cu fanboysmele ca tu esti cel care da dovada de asta

View PostMotivation, on 14 februarie 2018 - 09:02, said:

Sa-i lasam la o parte pe baietii rosii. Ei ar cumpara numai AMD chiar daca cel mai puternic procesor al lor ar fi la nivelul lui 80386.
Iti faci prea multe conturi [@metanol, @rotofel, @vonban] pt. a vorbi ce ? ca Intel e mai bun decat AMD ?!
Cand vine vorba de performanta IPC-ului, da, Intel e mai bun decat AMD.
Dar cand vine vorba de raportul pret/performanta, AMD e mai bun decat Intel.

#45
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postonzaueb, on 15 februarie 2018 - 07:49, said:

Sau fa-ti o clona care poate face asta.
Atatia ani de forum si nimic nu ai invatat. Posted Image Clona (de forum) implica un cont principal, maestre.
Ti se pare ca au testat pe high si ultra, basca si full AA? Nu, au incercat testarea pe low-mid, adica basic, si tot nu au reusit sa treaca de 30 fps in 1080p. Din acest motiv au schimbat pe 720p, numai ca si acolo e o problema pentru ca nu ai fps-ul necesar unei experiente satisfacatoare. Daca zici ca e ok, cumpara-i copilului tau o asemenea bazaconie.
Nu vorbim de un procesor saracie edition. Tot build-ul, CPU-MoBo-8 GB RAM cu frecventa mare, te arunca dincolo de 1600 lei. Pentru Romania nu e o suma de neglijat pentru ca targetul acestui procesor nu sunt cei care isi pot permite o placa video dedicata din seria GTX fara sa se roage de banci.

View Postsuper8, on 15 februarie 2018 - 08:16, said:

Te citesc cu placere. Nu ca as avea ceva de invatat de la tine, dar esti un comic de nota 10.

PS. Cred ca ti-a scapat pasajul "nu joc sau am placa video dedicata". Bine, tu ai multe scapari. Te iert!
Acum, daca tot ti-am pus pe tapet in ce conditii am comparat 2400g cu 8400, incearca sa iti refaci calculele si nu mai debita tampenia cu "platforma moarta".

Edited by Motivation, 15 February 2018 - 08:26.


#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Motivation, te rog sa imi spui parerea ta despre afirmatia urmatoare

Quote

Cand vine vorba de performanta IPC-ului, da, Intel e mai bun decat AMD.
Dar cand vine vorba de raportul pret/performanta, AMD e mai bun decat Intel.

In baza raspunsului tau imi i-au angajamentul sa fac o lista de cumparaturi cu i5-8400 si cu Ryzen 5 2400G sa vedem care e mai ieftin.
Cu dar si fara placa video dedicata !

#47
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Părerea mea e sa nu.l mai băgați în seamă pe acest "domn" , se vede că e "deranjat" , are el ceva și...știți cum e cu nebunii, nu trebuie dat apa la moara că n.ai cu cine.

Toate topicurile in care postează au același curs, e o risipa de energie din partea celor care se deranjează să.l bage in seama.

#48
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Niste jocuri perfect jucabile pe vega11 care din întâmplare au cel mai bun gameplay, bioshock, f.e.a.r., stalker:call of pripyat, crysis cred și lista e mult mai lunga. In afara de titanfall2,Wolfenstein și battlefield1 , lista cu jocuri noi "misto" e mult prea mica încât să te facă să.ti schimbi hardware îl, cel puțin ptr mine care halesc numai shootere. Sunt sigur că mai sunt câțiva care gândesc ca mine.

Pentru rts.uri , combo.ul asta cpu gpu e ideal, sunt unii care știu numai StarCraft 2 , Diablo, wow, etc. Chiar are rost să-și mai cumpere și un gpu separat dacă viața lor se învârte în jurul acestor jocuri? Sunt cei drogați in jurul fps.urilor și mai sunt cei ce savureaza gameplayul.

Edited by ct03nut, 15 February 2018 - 09:19.


#49
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Eu ii rog pe cei care sunt dispusi sa bage bani sa caste bine ochii si sa nu se uite in gura fanilor AMD, caci la ei AMD-ul e Zeu. Nu au voie sa il critice nici macar cand ar fi necesar, rolul lor e sa aduca osanale si nimic mai mult.

Una e ce scrie pe hartie si cu totul alta realitatea. Cam multe probleme descoperite intr-un timp atat de scurt, dar mai conteaza ceva la aceste integrate grafice: scenele complexe, cu care te vei intalni de nenumarate ori in jocuri. In nenumerate cazuri acestea ingenuncheaza placile dedicate, cu memoria lor dedicata, gestionata exclusiv de ele, si care, aparent, ofera suficient pentru jocul respectiv. La ce experiente credeti ca o sa va asteptati de la un integrat care apeleaza memoria ei stationata tocmai in Alaska?!

Mda, gaming decent! Posted Image

Un tip satisfacut de gameplay.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H1FUKgOh1pM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


@Super, comic ca de obicei. Te oferi sa imi faci pachete pentru excursii cu raport bun pret/...distanta, dar nu ma intrebi daca doresc sa vizitez piramidele din Egipt, pinguinii din Antarctica sau fetele din Singapore.

Edited by Motivation, 15 February 2018 - 10:34.


#50
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostMotivation, on 15 februarie 2018 - 10:32, said:

Eu ii rog pe cei care sunt dispusi sa bage bani sa caste bine ochii si sa nu se uite in gura fanilor AMD, caci la ei AMD-ul e Zeu. Nu au voie sa il critice nici macar cand ar fi necesar, rolul lor e sa aduca osanale si nimic mai mult.
Tu vad ca ai o obsesie cu AMD-ul, il bestelesti de fiecare data cand ai ocazia, de parca ti-a facut vreun rau personal si e o chestiune de viata si de moarte.

#51
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Intel HD Graphics 630 in cel mai bun caz scoate 0.44 TFlops
Vega 11 1.8 TFlops

Case closed.

1.8 TFlops = Xbox One = Radeon 7790 , o solutie mai mult decat decenta !

L.E. Xbox One-ul Original are 1.3 TFlops, One S are 1.4 si PS4 are 1.8. Cai putere exista in Vega 11 cu 1.8 TFlops.

Edited by ct03nut, 15 February 2018 - 10:53.


#52
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postct03nut, on 15 februarie 2018 - 10:46, said:

Intel HD Graphics 630 in cel mai bun caz scoate 0.44 TFlops
Ti-am mai spus ca Intel nu conteaza in jocuri. Stau foarte bine in multimedia, au suport sanatos pentru accelerare hardware, in sensul ca majoritatea programelor stiu de qsv, dar in gaming sunt praf.
Ca si @super, omiti sau nu intelegi ca eu vreau sa zic cu totul altceva, ca daca vrei gaming cat de cat acceptabil iti trebuie totusi altceva. Nu poti juca decent cu praful ala in FHD, iar retrogradarea monitorului la 720p (unde nici aici nu se descurca acceptabil in jocurile cu cerinte mari) iti ofera un feeling de veceu turcesc batut de soarele Saharei (nu degeaba se zice ca rezolutia nativa a monitorului este indicata in orice faci, in special in jocuri).
Dar ramane gameplayul, stiu.

View PostAldulescu, on 15 februarie 2018 - 10:44, said:

Tu vad ca ai o obsesie cu AMD-ul, il bestelesti de fiecare data cand ai ocazia, de parca ti-a facut vreun rau personal si e o chestiune de viata si de moarte.
Vezi ca ii belesc altii. Si o fac cu probe, adica legal.
Initial am fost incantat, intre timp am citit si literele mici si mi-a inghetat entuziasmul. Cum am spus, e doar un petic, o carpitura, nicidecum revolutie. O carpitura pe bani foarte multi. Esti departe de gaming macar acceptabil in 1080p.
Viata bate filmul.

View Postct03nut, on 15 februarie 2018 - 10:46, said:

Vega 11 1.8 TFlops
Poate avea si 275425447467 TFlops, dar tu pare ca nu ai auzit de efectele benefice ale gatuirii memoriei.

Edited by Motivation, 15 February 2018 - 11:02.


#53
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Intel nu conteaza in jocuri tocmai datoria performantei subpar fata de solutiile discrete. Acum AMD a schimbat jocul. Da, conteaza memoria, se preconizeaza ca in Q3/Q4 2018 , Samsung va incepe sa produca DDR4 consumer in 2 fabrici care acum produc memorii server , echilibrand balanta. Cam toate modulele peste 3200 MHz DDR4 au chip-uri samsung in ele, de aia este pretul asta enorm acum, cerere si oferta. Cand va reveni pretul la normal, o solutie Ryzen va fi un nobrainer pentru oricine vrea light/mid gaming.

Probabil in 2019 vom vedea "reducerile" masive la ram, care de fapt e o restabilizare a pretului spre normal, atunci va fi balanta perfect echilibrata din perspectiva mea Zen2 7 nm - Ice Lake 10 nm, iar atunci detaliile vor face diferenta intre a achizitiona o solutie sau cealalta. Detaliile cum ar fi iGPU-ul Vega..

Edited by ct03nut, 15 February 2018 - 11:13.


#54
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postct03nut, on 15 februarie 2018 - 11:18, said:

Intel nu conteaza in jocuri tocmai datoria performantei subpar fata de solutiile discrete. Acum AMD a schimbat jocul.
Rectific: integratul grafic al procesoarelor intel.
AMD nu a revolutionat nimic, doar ofera un surogat, bun pentru cei care se multumesc ce-i ofera un integrat si nimic mai mult. Cu "cumpar mai tarziu placa dedicata" nu faci decat sa te pacalesti singur. Cand o vei cumpara, constati cu tristete ca ai dat cu piciorul unui procesor muuuult mai performant (aka i5-8400) sau la 2c/4th (aka r5 1600), ambele aflate, ca pret, putin mai sus de 2400G.
Pentru cei care isi cumpara socotitoare aproape exclusiv pentru gaming, mult mai bine iesi cu un pentium+GTX. Tinand cont si de pretul memoriilor, cred ca poti indesa un GTX 1050Ti langa pentium pentru ca iti sunt suficiente memorii ram de frecventa mica.

View Postct03nut, on 15 februarie 2018 - 11:18, said:

Probabil in 2019 vom vedea "reducerile" masive la ram, care de fapt e o restabilizare a pretului spre normal, atunci va fi balanta perfect echilibrata din perspectiva mea Zen2 7 nm - Ice Lake 10 nm, iar atunci detaliile vor face diferenta intre a achizitiona o solutie sau cealalta. Detaliile cum ar fi iGPU-ul Vega..
Probabil, dar pana atunci ce faci?

Edited by Motivation, 15 February 2018 - 11:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate