Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dilema Automatica sau Politie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Salutare! Sunt(am fost) student in anul I la Automatica si Calculatoare in Iasi, Calculatoare si Tehnologia Informatiei. Am inghetat anul dupa primele 3 luni,inainte de sesiune fiindca nu mi-a placut mai deloc ce se facea acolo.. Eu n-am facut mai nimic la informatica in liceu,proful meu ne lasa sa facem ce vrem (am fost mate-info). Si mi s-a parut uracios tare C-ul cu care am inceput la facultate.. Acum sunt foarte dezorientat,nehotarat chiar nu stiu ce alegere sa fac.. Ma gandeam ca ar fi mai potrivit pentru mine sa dau la Academia de Politie, m-as vedea mai mult acolo,mi se pare o slujba mai dinamica,mai atragatoare decat sa lucrez in fiecare zi intr-o multinationala in fata unui calculator si sa programez.. Acum,e si destul de tarziu,nu stiu cate sanse as avea sa intru  in vara la Academie chiar daca m-as pune serios cu burta pe carte.. Istorie n-am invatat mai deloc in liceu,engleza si romana sa zicem ca le-as asimila altfel,lucrand,facand exercitii... Mie in liceu mi-a placut matematica,lucram de placere fiindca luam totul logic... Si m-am dus cu gandul ca Automatica e o facultate de viitor si imi pot gasi un job bine platit dupa si satisfacator... Credeam ca o sa ma descurc si la informatica,ca ne ia de la 0 si o sa pot invata... Ce-i drept, nici eu nu m-am omorat deloc cu invatatul la facultate,dar parca nici nu imi venea,l-am luat pe nu in brate..

Acum, parca imi pare un pic rau ca n-am tras mai tare si nu am invatat mai mult sa raman acolo..am avut si o perioada stresanta,in timpul facultatii faceam si scoala de soferi in alt oras,imi manca si acolo timp...Plus socul pe care l-am avut cand am ajuns acolo de la liceu... Ma asteptam sa fie cu totul "altfel"... Surprinzator este ca eu am intrat al doilea din toti colegii mei din fosta clasa (vreo 8 la numar ) si am renuntat primul... Acum ma gandesc ca as avea posibilitatea sa ma reinscriu in toamna si sa reiau pur si simplu cursurile,dar ma gandesc sa reiau si sa ma las iarasi... Sau sa ma pregatesc pentru Academie.. Ma descurajeaza faptul ca aud ca in Politie nu se castiga asa bine ca in IT, ca nici programul nu e la fel de lejer...tot imi zic parintii cand aud de cate cineva care lucreaza in IT ca "uite,cutarescu castiga 60 sau 100 de milioane pe luna in IT...i-a fost greu la inceput,dar dupa...".... Chiar nu stiu ce sa fac.. de la stres am inceput sa am si dificultati cu respiratia,sa devin putin anxios... nici colegilor nu le-am zis ca m-am retras,mi-e si rusine sa se auda... Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat/o parere, orice este binevenit.. fiindca timpul trece si eu stau pe loc,trece in defavoarea mea.. plus ca nici parintii nu sunt multumiti,ei imi zic ca ma sustin in orice as alege numai sa aleg ceva si sa fiu sigur de ce vreau sa fac..

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Jandarmeria Posted Image Posted Image

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Jump135, on 11 februarie 2018 - 18:17, said:

Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat/o parere, orice este binevenit.
Experientele altora nu ti se transfera oricat am dori sau nu. Asa ca trebuie sa le traiesti pe ale tale. Zici ca nu s-a lipit de tine programarea, nu esti nici primul si nici ultimul. Mai poti incerca in timpul liber cu o alta abordare, cu un meditator iar daca nu si nu, las-o. La fel cu politia, mai documenteaza-te la fata locului ce faci o viata, vezi daca poti recupera materia si experimenteaz-o. Nimeni nu poate lua decizii in locul tau.

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2018 - 18:54.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Jump135, on 11 februarie 2018 - 18:17, said:

Ma descurajeaza faptul ca aud ca in Politie nu se castiga asa bine ca in IT, ca nici programul nu e la fel de lejer...tot imi zic parintii cand aud de cate cineva care lucreaza in IT ca "uite,cutarescu castiga 60 sau 100 de milioane pe luna in IT...i-a fost greu la inceput,dar dupa...".... Chiar nu stiu ce sa fac.. de la stres am inceput sa am si dificultati cu respiratia,sa devin putin anxios... nici colegilor nu le-am zis ca m-am retras,mi-e si rusine sa se auda...

Intre cele doua domenii propuse discutiei nu incape nicio comparatie directa.  Plus ca la Politie e regim de unitate militara, daca esti mai timid cu firea, nu stiu daca o sa raspunzi bine la ordinele superiorilor, deci nu e o problema doar de bani ci si de adaptare.  

Deci comparatia grosiera intre doua domenii total diferite, doar pe baza de bani, e gresita din punctul meu de vedere.

#5
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015

 rosix, on 11 februarie 2018 - 18:57, said:


Intre cele doua domenii propuse discutiei nu incape nicio comparatie directa.  Plus ca la Politie e regim de unitate militara, daca esti mai timid cu firea, nu stiu daca o sa raspunzi bine la ordinele superiorilor, deci nu e o problema doar de bani ci si de adaptare.  

Deci comparatia grosiera intre doua domenii total diferite, doar pe baza de bani, e gresita din punctul meu de vedere.

Nu e ca sunt timid,dar m-a stresat toata perioada asta..inainte de automatica m-am pregatit 1 an de zile pentru medicina dupa care mi-am dat seama ca nu e de mine..

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Jump135, on 11 februarie 2018 - 19:17, said:


Nu e ca sunt timid,dar m-a stresat toata perioada asta..inainte de automatica m-am pregatit 1 an de zile pentru medicina dupa care mi-am dat seama ca nu e de mine..

Nu e vorba de un stres temporar ci de temperamentul tau, de felul tau de-a fi. La Politie se recomanda sa fii o sluga, uneori pe salarii mici.  Trebuie sa te gandesti daca te vezi pe tine intr-o astfel de pozitie. Multa lume se duce la Academia de Politie dorind sa devina ca Bruce Willis, iar dupa ce termina, ajung intr-un nenorocit de birou ingust, in care nimeni nu ar dori sa lucreze, cu un munte de dosare pe cap.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Jump135, on 11 februarie 2018 - 18:17, said:

Am inghetat anul dupa primele 3 luni,inainte de sesiune fiindca nu mi-a placut mai deloc ce se facea acolo..
Sunt 2 variante:
1. ori esti super-bun si nu-ti trebuie facultate
2. esti foarte slab si ai dat chix dupa 3 luni

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Jump135, on 11 februarie 2018 - 18:17, said:

Salutare! Sunt(am fost) student in anul I la Automatica si Calculatoare in Iasi, Calculatoare si Tehnologia Informatiei. Am inghetat anul dupa primele 3 luni,inainte de sesiune fiindca nu mi-a placut mai deloc ce se facea acolo.. Eu n-am facut mai nimic la informatica in liceu,proful meu ne lasa sa facem ce vrem (am fost mate-info). Si mi s-a parut uracios tare C-ul cu care am inceput la facultate.. Acum sunt foarte dezorientat,nehotarat chiar nu stiu ce alegere sa fac.. Ma gandeam ca ar fi mai potrivit pentru mine sa dau la Academia de Politie, m-as vedea mai mult acolo,mi se pare o slujba mai dinamica,mai atragatoare decat sa lucrez in fiecare zi intr-o multinationala in fata unui calculator si sa programez.. Acum,e si destul de tarziu,nu stiu cate sanse as avea sa intru  in vara la Academie chiar daca m-as pune serios cu burta pe carte.. Istorie n-am invatat mai deloc in liceu,engleza si romana sa zicem ca le-as asimila altfel,lucrand,facand exercitii... Mie in liceu mi-a placut matematica,lucram de placere fiindca luam totul logic... Si m-am dus cu gandul ca Automatica e o facultate de viitor si imi pot gasi un job bine platit dupa si satisfacator... Credeam ca o sa ma descurc si la informatica,ca ne ia de la 0 si o sa pot invata... Ce-i drept, nici eu nu m-am omorat deloc cu invatatul la facultate,dar parca nici nu imi venea,l-am luat pe nu in brate..

Acum, parca imi pare un pic rau ca n-am tras mai tare si nu am invatat mai mult sa raman acolo..am avut si o perioada stresanta,in timpul facultatii faceam si scoala de soferi in alt oras,imi manca si acolo timp...Plus socul pe care l-am avut cand am ajuns acolo de la liceu... Ma asteptam sa fie cu totul "altfel"... Surprinzator este ca eu am intrat al doilea din toti colegii mei din fosta clasa (vreo 8 la numar ) si am renuntat primul... Acum ma gandesc ca as avea posibilitatea sa ma reinscriu in toamna si sa reiau pur si simplu cursurile,dar ma gandesc sa reiau si sa ma las iarasi... Sau sa ma pregatesc pentru Academie.. Ma descurajeaza faptul ca aud ca in Politie nu se castiga asa bine ca in IT, ca nici programul nu e la fel de lejer...tot imi zic parintii cand aud de cate cineva care lucreaza in IT ca "uite,cutarescu castiga 60 sau 100 de milioane pe luna in IT...i-a fost greu la inceput,dar dupa...".... Chiar nu stiu ce sa fac.. de la stres am inceput sa am si dificultati cu respiratia,sa devin putin anxios... nici colegilor nu le-am zis ca m-am retras,mi-e si rusine sa se auda... Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat/o parere, orice este binevenit.. fiindca timpul trece si eu stau pe loc,trece in defavoarea mea.. plus ca nici parintii nu sunt multumiti,ei imi zic ca ma sustin in orice as alege numai sa aleg ceva si sa fiu sigur de ce vreau sa fac..

Dar la digital forensics te-ai gandit?
La un job de tipul CPO te-ai gandit? (cauta pe cerintele de joburi Chief Privacy Officer - pe linkedIn, glassdoor, payscale etc), sa vezi cerintele.

Pacat ca Romania nu valorizeaza oamenii care sunt atrasi de chestii multidisciplinare (ca poate asta o fi cazul).

In multe joburi actuale, in informatica, nici nu se mai cere C-ul. Multe facultati din vest (America) au si renuntat sa predea bazele programarii in C, tocmai din cauza faptului ca este greoi (nedidactic).

Daca iti place partea de criminalistica, cat si cea de IT, eu zic ca nu e rau sa incerci sa le combini. Daca stii engleza, incearca sa aplici in strainatate. Fie direct (bursa), fie sa faci aici 1-2-3 ani, aplicand intre timp la ei. Poti incerca sa lurezi direct, luand cateva diplome (certificari). Exista certificari in domeniu (vezi GIAC, ISC2, IAPP etc).

Quote

tot imi zic parintii cand aud de cate cineva care lucreaza in IT ca "uite,cutarescu castiga 60 sau 100 de milioane pe luna in IT...i-a fost greu la inceput,dar dupa...".

Ca de obicei, parintii isi cam baga nasul pe unde nu le fierbe oala. Se castiga bine, dar nu oriunde si nu oricine. Plus ca, mai ales daca nu iti place, devine foarte greu. Nu se stie cat se mai castiga bine (posibil nu mai mult de 10-20 de ani). Ar trebui sa iti gasesti o nisa, sa vezi ce iti place. Iti poate lua asta si 5-10 ani... Si dupa aia sa te gandesti la bani. Incearca sa obtii ceva experienta in real field.

Nu ai spus:
- ce iti place si ce stii din IT mai exact? Securitate informatica stii?
- cum stai cu limbile straine (jn principal engleza).

Edited by aaaa4567, 11 February 2018 - 20:15.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 aaaa4567, on 11 februarie 2018 - 20:00, said:

In multe joburi actuale, in informatica, nici nu se mai cere C-ul. Multe facultati din vest (America) au si renuntat sa predea bazele programarii in C, tocmai din cauza faptului ca este greoi (nedidactic).
Nu conteaza limbajul in poveste, faptul ca nu s-a adaptat spune multe. Cine are potential nu se incurca in limbaj, cine nu, n-are.

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2018 - 20:12.


#10
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Cu engleza ma descurc destul de bine.. Faza e ca nici nu m-am chinuit sa rezolv vreo problema in C,pur si simplu mi s-a pus mie pata ca nu imi place si ca nu as vrea sa fac asta..ceilalti colegi de liceu care au intrat aici,si ei cu 0 notiuni de informatica, au ramas cu restanta (unii dintre ei) dar tot au continuat..

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai straduieste-te un pic, intreaba aici pe forum in zona dedicata ce nu intelegi, pe un coleg etc. Poate doar lenea-i mare!

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pana ajungi tu in IT la 6000 sau 10000lei pe luna, o sa treaca o gramada de ani + ca poate nu o sa ajungi niciodata la atata. Ti se pare ca e lejer, mereu ai ceva de facut. In timp ce la politie pierzi vremea, mai ai cate o interventie... si iei 2700-3200lei din prima + cazare daca nu stai acasa sau decontare de combustibil, iesi la pensie tanar cu cateva mii de lei pe luna, facultate nu ai de platit, la automatica in 4 ani daca faci la CJ ti se duc lejer 10.000euro.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Ia un stagiu undeva.
Nu ai spus: ce iti place din politie? Domeniile pe care ti le-am dat iti spun ceva?

C-ul nu e un scop in sine. Lumea nu incepe si nu se termina cu C. Nu mai suntem iun anii 90.

@neagu_laurentiu: C-ul ala poate deveni un calvar, daca studentul e luat cu malloc si pointeri la nivel de incepator...

 TruculMagic, on 11 februarie 2018 - 21:02, said:

la automatica in 4 ani daca faci la CJ ti se duc lejer 10.000euro.

E 2500 anul? Sau ai pus si cazarea si latele?

@OP: Incearca sa iei un curs online, eventual si punctat (edX, udemy etc). Sau sa te uiti pe o programa din  strainatate. Cum ti se par?

Edited by aaaa4567, 11 February 2018 - 21:06.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 aaaa4567, on 11 februarie 2018 - 21:04, said:

C-ul ala poate deveni un calvar, daca studentul e luat cu malloc si pointeri la nivel de incepator...
Lasa ca multi au trecut si n-au murit. Daca vrei o comparatie, se duce unu' la oftalmolog, se balbaie la plansele Ishihara si pe urma zice ca el nu-i discromat! Nu exista. Asa si aici, sunt doar concepte specifice, daca le intelegi inseamna ca si pe viitor poti intelege altceva in materie.

#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
La politie ii foarte greu sa intri, trebuie sa ai o ruda sa te indrume cum e acolo si ce trebuie sa faci.
E concurenta mare chiar si la subofiteri, daca nu ai un fizic bun si ai probleme de sanatate sanse sub 30% sa intri.
Trebuie sa fii prea bazat si sa intri din prima iar dupa te vei lamuri si acolo.
Prima data cu programul, apoi sa vezi iarna dezapeziri va alearga, sectoare etc.
Ti-as recomanda sa te inclini spre Electronica si electrotehnica daca Automatica nu ti-a placut sau spre CTI.
Cel mai bine iei drumul strainatatii vazand cu ochii si fara facultate, sunt slabe sanse sa iti gasesti un post in tara.
Daca inca nu esti hotarat ca vrei politist in tara sau la Automatica sa lucrezi in strainatate atunci e naspa.
Trebuie sa stii daca vrei in tara sau in afara, merita sa incerci si fara facultate sa te convingi.
Nu ai apucat sa prinzi programele alea de la facultate sa lucrezi in strainatate, America sau Anglia pe unde mai iau si aia elevi?
Incearca sezonier undeva, dar trebuie sa fii si de munca ca nu te tin aia sa consumi aerul si apa acolo.

#16
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
eu la electronica tot am facut un an de #c... si am picat cu brio vre-o 3 sesiuni...

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 aaaa4567, on 11 februarie 2018 - 21:04, said:

E 2500 anul? Sau ai pus si cazarea si latele?

Cazare, intretinere si anul de scoala (din cate stiu acuma e vreo 3000 +/-).

 aaaa4567, on 11 februarie 2018 - 21:04, said:

@neagu_laurentiu: C-ul ala poate deveni un calvar, daca studentul e luat cu malloc si pointeri la nivel de incepator...

Stiu ce zici, la orice facultate de IT din cate stiu (am patit si eu), totul a fost bine si frumos cand dupa cateva (CATEVA) cursuri ne-a bagat in pointeri de am ramas pe dinafara toti. Prea repede avanseaza cu materia, adica tu nu ai idee despre nici macar o bucata de cod, te ia tare din prima si primesti teme si habar nu ai de unde sa le apuci, avanseaza repede si te trezesti cu pointerii pe cap. Iar dupa cateva saptamani dai examen din limbaj, si pe langa ca s-a facut putin si prost, iti mai da si o poblema adusa din alta galaxie.

 smiley2, on 11 februarie 2018 - 21:23, said:

Cel mai bine iei drumul strainatatii vazand cu ochii si fara facultate, sunt slabe sanse sa iti gasesti un post in tara.

Bun sfat , e tanar si il indrumi sa isi rupa spatele in munca de jos si sa fie un scalv intr-o lume moderna, sa nu dea doi bani nimeni pe el cand il vede in tara respectiva.
Nu-i greu sa intri, dupa 2-3 ture intri sigur , ideea e sa nu renunti si sa te pregatesti fizic.

Edited by TruculMagic, 11 February 2018 - 22:15.


#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 TruculMagic, on 11 februarie 2018 - 22:15, said:

Bun sfat , e tanar si il indrumi sa isi rupa spatele in munca de jos si sa fie un scalv intr-o lume moderna, sa nu dea doi bani nimeni pe el cand il vede in tara respectiva.
Nu-i greu sa intri, dupa 2-3 ture intri sigur , ideea e sa nu renunti si sa te pregatesti fizic.

Eu am spus mai sus, ca pe urma cand intri iti pare rau ca ai intrat si acolo se semneaza un contract pe 10 ani daca nu trebuie sa platesti ca ai facut scoala.
E mai bun sfatul meu decat sa stea acasa pe banii parintilor, acum cat esti tanar iti rupi oasele daca vrei sa faci un ban iar la batranete ai timp sa lucrezi in tara.
Daca nu sa faca vice versa la batranete in strainatate cum fac si unii care au lucrat in M.A.I, acum lucreaza in agricultura ca salariile au fost mici si bani nu prea reusesti sa strangi in tara.
Si asta e o prostie daca ar fi sa o luam logic, ca statul roman pregateste stundenti in tara pentru strainatate.Cheltuie statul niste bani cu aia de la buget si ei merg sa lucreze in strainatate.Asta cum ti se pare, corect nu?
Variante nici nu ai in tara, iar cu strainatatea nu se stie cat va tine.Eu merg pe principiul asta ca daca esti tanar inca poti castiga bani, cat de greu sau de usor nu stiu cert e ca toti cauta sa lucreze usor pe bani multi si pe urma se conving ca nu e totul de luat pe tava.Spune-mi mie unde e lucru usor si poti castiga bani multi?
Eu i-am dat doar un pont, poate sa faca ce vrea cu viata lui.Solutii sunt dar te orientezi catre ce poti si trebuie sa iti placa macar putin ceea ce faci.
Daca stai si te gandesti ca acolo nu e bine si nu actionezi cu ganditul ramai.Trebuie sa incerci, daca nu iti place sunt alte solutii dar usor si platit foarte bine nu.
Altii cred ca in M.A.I deja esti presedintele Americii Donald Trump si ai salar de milioane de dolari dar isi strica sperantele sau ca in strainatate in IT se iau nu stiu cati mii de euro lunar.La inceput se castiga si acolo dar intotdeauna se vor strica lucrurile care inainte mergeau foarte bine.

Edited by smiley2, 11 February 2018 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate