Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vodafone cartela Prepay - Roaming SEE 2018 -Teapa!?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmarius_fenchea, on 11 februarie 2018 - 14:06, said:

citeste din citatul ANCOM de mai sus....ei trebuia sa imi trimita pop-up sau SMS deci nu chiar s-au scos.....si oricum nu erau minutele lor destinate exclusiv roaming
cand ai activat ultima optiune ai fost de acord cu niste beneficii, care nu includ roaming.
asta e la prepay, ai mai multe ca la abonament, dar ce ai azi, posibil luna viitoare sa nu mai ai.

#20
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
https://forum.softpe...ge/page__st__36 o sa ma folosesc de ceea ce se scrie la partea cu cartela roaming...si tot o sa ii dau la ANPC nu este normal ca la activarea roamingului sa iti anuleze extraoptiunea existenta asta insemnand furt. O sa va spun rezultatul. Si e normal sa fii informat ceea ce ei nu au facut intr-o saptamana.

#21
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postalexa32, on 11 februarie 2018 - 14:38, said:

Clientii probabil n-au citit decat titlul legii sau mai rau in unele cazuri au vazut stirea la rtv sau antena3.

Acum se simt "socati" Posted Image

Bine ca esti tu "destept" fara tine nu aflam ca latrina3 e un gunoi de televiziune si nici de RTV nu stiam ca spala creierele la pensionari lipsiti de personalitate, ce bine ca stiu acum....afla ca o sa ma folosesc de printscreen-uri cu ecranul si cu faptul ca nu au trimis SMS care sa anunte nimic. In fond si la urma urmei si daca ii fac sa isi munceasca creierii un angajat ca sa dea un raspuns la ANPC este tot o gaura la Vodafone si imi fac suficient timp pentru a depune plangerea mea.
As vrea sa ii vad cum explica ca dupa activarea extraoptiunii in cazul in care activezi roaming-ul se dezactiveaza extraoptiunea automat si ramai cu creditul luat....chiar as vrea sa  vad....
In alta ordine de idei altii si-au adus o contributie constructiva topicului tu pe de alta parte in afara de a face pe superinformatul, scuza-ma ca iti spun nu ai adus nicio contributie topicului....

View Postdorin_2k, on 11 februarie 2018 - 13:50, said:

Ia mai incearca. Poti sa activezi si roaming. Insa trebuie sa platesti.
Voiai gratis?

Voiam sa ma anunte "bai utilizatorule ai o optiune nationala ca sa ai acces in roaming noi avem urmatoarea propunere: incarca 2-3-N euro si activeaza roaming-ul care se consuma din extraoptiunea ta sau din euro aia incarcati. In momentul in care aflu singur dupa cateva zile de sapaturi ca la activarea roaming-ului pierd extraoptiunea existenta fara ca sa mi se compenseze ceva inseamana ca sunt furat = tzeapa! asa vad eu lucrurile ca sa nu mai povestesc de "cusomer care" si capitalisme de genul.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmarius_fenchea, on 11 februarie 2018 - 17:09, said:

o sa ii dau la ANPC [...] O sa va spun rezultatul

Chiar sint curios de raspuns.

#23
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Raspuns Vodafone dupa o saptamana de la primul email deci pe undeva se simt cu musca pe caciula dar nu vor sa recunoasca nicicum s-au speriat putin de ANPC si alte complicatii acum ma gandesc daca sa mai spun ceva la ANPC sau nu cu privire la aspectul Roaming:

Attached Files


Edited by marius_fenchea, 12 February 2018 - 14:27.


#24
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
"Acum un an as fi recomandat fara probleme Vodafone oricarui prieten sau cunostinte, servicii excelente, un raport calitate pret foarte bun.
Incepand cu sfarsitul lui 2017 din ce am citit pe mai multe forumuri politica companiei Vodafone Romania s-a schimbat in rau mai ales fata de clientii cartelelor pre-pay.
In acest moment nu stiu daca raportul calitate/pret mai este la fel ca si in trecut in ceea ce priveste reglemantarile in Roaming.
Setarile de dezactivare automata a unei optiuni nationale in momentul in care activezi roaming-ul la extraoptiunea de 5 euro spre exemplu este un abuz si ar trebui atent privita din punct de vedere juridic.
Cred ca este mult mai corect ca sa pot ramane cu optiunea nationala si sa o folosesc in Roaming daca este nevoie cu un cost suplimentar - reglementarile EU - Roam like at home.
Practic Vodafone face un abuz cand la activarea roaming-ului elimina optiunea nationala care conform contractului prepay este deja platita.
As fi fericit sa va ganditi la acest aspect!"

Asta este feedback-ul pentru Vodafone pe care l-am trimis pe email......

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmarius_fenchea, on 12 februarie 2018 - 14:50, said:

Cred ca este mult mai corect ca sa pot ramane cu optiunea nationala si sa o folosesc in Roaming daca este nevoie cu un cost suplimentar - reglementarile EU - Roam like at home.

Nu au voie sa-ti ia bani in plus, asta e smecheria!

#26
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@marius_fenchea pentru cat invoci ANCOM la fiecare cateva fraze ai pierdut surprinzator de putin timp pe site-ul lor pe sectiunea dedicata "Roam like at home" pentru a vedea ce pot si ce nu pot face operatorii .
http://www.ancom.org...home-uesee_3767 >> iti sugerez sfarsitul paragrafului 5 ca sa te convingi ca sunt cat se poate de in legalitate oferind planuri tarifare fara acces la roaming SEE .
Ceea ce nu pot face e exact ce ceri tu ; sa perceapa o taxa in plus pentru acces la roaming (fie sa se consume unitati din acea taxa sau sa iti folosesti resursele tale in roaming) ; daca ar face acest lucru ar incalca legea .
Nu este o situatie placuta dar daca vrei acces permanent la roaming ori folosesti extraoptiunea de 10 E ori treci pe abonament.
Sincer nu are sens tot zgomotul creat pentru ignoranta ta . SMS se trimite cand intri sub incidenta unor tarife ; daca nu ai acces la serviciu nu are nici un sens sa te informeze de tarife (nu exista)

#27
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Draga @me_iauras - tu ai o necoplanariatate cu logica - sa iti schitez ca poate asa pricepi:
  • Ai o optiune care intre timp s-a transformat in optiune nationala deci fara acces in Roaming.
  • ai ajuns in strainatate nu ti se pare normal sa primesti un SMS de informare de la operator care sa iti spuna: vrei sa folosesti Roaming-ul ai dreptul sa il activezi cu X Euro si cu urmatoarele costuri pe minut, SMS, MG trafic de net etc., extraoptiunea nationala ti se va suspenda pana la reintrarea in reteaua Vodafone?
  • acum esti consumator informat complet si ai dreptul, retine ai dreptul de a cheltui cei X euro sa o activezi si inca Y euro atunci cand folosesti Roamingul - totul it's up to you!
  • Cum se intampla la Vodafone acum in Februarie 2017 - ai optiune "nationala" - ai folosit 10 zile din ea sau 1 nu conteaza, ti-o dezactiveaza ca sa iti activezi Roamingul pe care tu trebuie sa sapi ca sa stii ce si cum trebuie facut cand totul se rezolva cu un SMS apoi ajungi in Romania si mai cheltuiesti dupa ce ai aterizat in Bucuresti inca 5-7 euro sa iti activezi optiunea pe care ai platit-o inainte de a fi plecat din tara si care in mod normal este valabila 28 de zile si garantata de furnizorul de servicii Vodafone - daca tu vezi ca situatia asta este normala e treaba ta, eu nu o vad ca fiind fireasca.

Deci daca esti membru al echipei Vodafone felicitari, tocmai m-ai facut ca sa depun totusi sesizare la ANPC pe tema asta.....bravo! Ai reusit!

"Nu este o situatie placuta dar daca vrei acces permanent la roaming ori folosesti extraoptiunea de 10 E ori treci pe abonament."

Ba se mai poate intampla si altceva sa va pierdeti clientii ca din lacomie vor migra spre retele mai prietenoase cu cei carora le sunt clienti exemplu RDS - toata lumea stie ca e varza dar daca folosesti mult roaming abonamentul de 2-3 euro este perfect in comparatie cu extraoptiunea de 10 euro.....grija mare, majoritatea clientilor care calatoresc de-obicei sunt stabiliti in mediul urban unde RDS-ul nu are probleme cu semnalul ceea ce in niciun caz nu este valabil la tara dar asta este alta poveste....

Edited by marius_fenchea, 12 February 2018 - 17:56.


#28
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Ce ma amuza pe mine astia care tin partea operatorului. Pai ma, sa va spun un secret: voi platiti operatorul, nu el va plateste pe voi. El exista pt ca platiti..voi,noi etc. Deci e de asteptat un minim de bun simt din partea operatorului.

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mie imi plac intotdeauna cei care vin cu batul cu un singur capat ... operatorul iti ofera niste servicii nu invers, nu? Fiecare are drepturi si obligatii, in baza legilor in vigoare si a contractelor liber asumate. Iar in cazul de fata operatorul e in mod sigur si mai suparat ca nu are voie sa ia niste bani pe care clientul altminteri insista sa-i plateasca.

#30
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Nu e adevarat. La noi e o intreaga combinatie tipic romaneasca cu acest roaming. Cum pusca mea retelele din anglia, italia etc ofera cate 20-40 gb in roaming si la noi se fofileaza pt 1-2-3gb.

Iar cei care tin cu operatorul sunt exact cei care nu au iesit din tara niciodata, sa vada si ei ca nu e chiar asa treaba pe la altii.

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De ce nu-ti cumperi cartela din Italia sau Anglia daca e asa bine? A, stai putin pentru ca nu poti sa iei decit praful de pe toba la 2-5 euro cit cer astia de la noi...

#32
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Nu intelegi. Nu trebuie neaparat ieftin, vrem doar sa fie transparenta, operatorul vrea sa dansam doar dupa cum ii vine lui bine.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu vrea nimeni sa dansezi tu, operatorul ar vrea sa-i dai bani (ca toata lumea, imi aduce aminte de threadul Credinta costa bani, multi bani ). Problema e ca si daca vrei sa-i dai nu are voie sa-i ia!

#34
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Pai nu are voie sa-i ia, si ce sa gandit el, hai sa blocam accesul la roaming. Si sa facem optiuni mai scumpe. Bun si asa oricum. Aici nu inteleg nici clientii. Activezi optiune de 10 euro si nu iti blocheaza nimeni optiunile nationale.

#35
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostI_am_RunninG, on 12 februarie 2018 - 18:22, said:

Ce ma amuza pe mine astia care tin partea operatorului. Pai ma, sa va spun un secret: voi platiti operatorul, nu el va plateste pe voi. El exista pt ca platiti..voi,noi etc. Deci e de asteptat un minim de bun simt din partea operatorului.
Asa zicea Stalin si Ceausescu....unii au ramas marcati :)

Tu nu platesti pe nimeni, cumperi doar niste servicii....daca vrei ...nu esti obligat ;)
Iti convine contractul....bine...nu-ti convine ...incearca la altii....exista concurenta.

#36
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Bine. Ma las pagubas.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate