Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce masina de spalat imi recomandati

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mama a schimbat-o anul trecut pe aia de Cugir luata prin 92. A mea e un Indesit cu cuva de plastic. O am din 2003 si nu a facut probleme desi in unele zile spala si 2 ture.
As ca ia-o pe aia care iri place cum arata Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 11 February 2018 - 13:45.


#20
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View Postadisz, on 11 februarie 2018 - 12:19, said:

Eu ti-o recomand pe aia careia i se da cea mai mare perioada de garantie la un moment dat.Mereu sunt promotii la diferite marci.
Ca au 10,ca au 15 ca au 105 programe,tu tot maximum 4 vei folosi.Marketingul zice ca bio,ca eco,ca mama lu' eco,ca dracu lacu,doar doar mai pot jumuli de bani amarasteanul.
Cumpar-o pe aia mai cinstita si cat mai putin ridicata in slavi.
Asa e . !3 ani m-a tinut un Arctc, Acum am tras-o pe dreapta, doar ca trebuie schimbati rulmentii. Mi-am luat alta noua tot Arctic si merge struna...Nu imi trebuie zeci de programe, si leduri si electronice, imi trebuie sa spele bine, sa fie fiabila si atat...

#21
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postceanu1980, on 11 februarie 2018 - 13:38, said:

o masina scumpa e de fite?


Cateodata, da. Asa cum a zis cineva mai sus, unele au 100 de programe, spalare matase, macrameuri & stuff pe care n-o sa le folosesc niciodata. dar astea sunt ca sa te ameteasca de cap.
Si eu vreau sa-mi schimb masina. Am Indesit din 1999, merge binisor, adica am inceput sa-i dau doua clatiri si numai daca folosesc pernute de detergent.
Ma gandeam sa merg pe cele cu 5 ani garantie si motor invertor.
Alea cu bule de ce sunt asa laudate? Cand am luat eu Indesitul, o cunostinta si-a luat o msr cu bule si n-a fost deloc multumita.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
dupa un indesit tras pe dreapta(si-a facut treaba)
am ales miele,acum mi-am luat si aspirator
sotia e super multumita
daca e dupa mine recomand miele la masina de spalat

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Orice iei baga garantie extinsa.Poate dai azi cca 80 lei da mai bagi ceva aniSotia merge bine de2ani cu samsunu.

#24
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postmhdraghici, on 11 februarie 2018 - 13:29, said:

https://www.google.r...bih=627#imgrc=_
din reglajul presostatului se regleaza nivel apei.
Multumesc. Am mai auzit pe cineva care a facut asta. O sa chem pe cineva dupa ce o cumpar sa modifice presostatul incat sa ia mai multa apa.
Multumesc si celorlalti pt informatii. Cam prin aprilie o sa o cumpar pt ca ma mut in alta parte si nu are rost sa iau cu mine masina de spalat care dupa ce ca e f grea, e si veche pe deasupra.

Masina mea e Arctic 1000 AL+. Deci nu merita sa o car dupa mine, cand pot sa command alta noua, care mi-o aduce si acasa

View Postceanu1980, on 11 februarie 2018 - 14:19, said:

dupa un indesit tras pe dreapta(si-a facut treaba)
am ales miele,acum mi-am luat si aspirator
sotia e super multumita
daca e dupa mine recomand miele la masina de spalat
Nu am auzit de firma asta, dar o sa o iau in calcul. Multumesc

#25
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postceanu1980, on 11 februarie 2018 - 14:19, said:

dupa un indesit tras pe dreapta(si-a facut treaba)
am ales miele,acum mi-am luat si aspirator
sotia e super multumita
daca e dupa mine recomand miele la masina de spalat

M-am uitat la preturile la aceste masini si mi se par exagerat de mari 5000-7000 lei !

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Miele e undeva in stratosfera, iar acum tehnologia de pe ea se gaseste si la masinile mult mai ieftine.
Sunt renumite pentru fiabilitate.

Mama a avut un NEI timp de 15 ani!
Am schimbat-o pt ca ruginise extrem si pentru ca nu mai putea fi igienizata. Pe interiorul cuvei se face o mazga ce mai mai poate fi indepartata chimic.

La cat costa o masina de spalat acum, intevalul ei max de folosiinta trebuie sa fie intre 5-10 ani.

#27
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View PostAdm, on 11 februarie 2018 - 19:52, said:

Miele e undeva in stratosfera, iar acum tehnologia de pe ea se gaseste si la masinile mult mai ieftine.
Sunt renumite pentru fiabilitate.

Mama a avut un NEI timp de 15 ani!
Am schimbat-o pt ca ruginise extrem si pentru ca nu mai putea fi igienizata. Pe interiorul cuvei se face o mazga ce mai mai poate fi indepartata chimic.

La cat costa o masina de spalat acum, intevalul ei max de folosiinta trebuie sa fie intre 5-10 ani.

Sunt mai multe firme recomandate aici. O sa aleg una care cred eu ca e buna si modific presostatul sa ia mai multa apa. Si ca magazin, de unde sa o iau? Flanco, Altex, emag?

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Pentru apa sunt multi senzori, probabil ca volumul de apa e calculat in soft, si ma indoiesc ca-i poti mdifica softul.

Edited by arg, 11 February 2018 - 20:09.


#29
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Candy nu recomanda nimeni? Am una de aprox 22 ani fara nici cea mai mica interventie dar da semne de oboseala asa ca ma gandeam sa iau tot la una de la ei desi nu cred ca le mai fac atat de solide.

Edited by belogerer, 11 February 2018 - 20:28.


#30
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu am Indesit de 20 de ani.
Intre timp Indesit s-a unit cu Whirlpool si Ariston si Hot point sunt fabricate si in Italia si in Polonia la Wroclaw sau in Slovacia la Poprad.
Arctic a fost cumparat de turcii de la Beko si se fabrica doar in Turcia
Singura care mai ramane fabricata in Romania plus ca e gata mai ieftina de la AEG este Electrolux ( Satu Mare ) dar atentie doar cu motor inverter garantie comerciala 24 de luni dar garantie la motor 10 ani si sa aiba maxim 1200 RPM fara Slim fara Uscator incorporat.
Deci un Electrolux cu motor inverter pe la 1500 de lei daca vrei sa tina 8-10 ani.
Miele sunt cele mai bune tin vreo 30 de ani spalat zilnic poate de aceea sunt si cele mai grele 80-100 kg o masina de spalat dar si cele mai scumpe.
Poti folosi ceva gen "compari" pt comparare preturi dar parca la Ideall.ro sunt cele mai ieftine

Edited by Nytro84, 11 February 2018 - 21:23.


#31
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cu Whirlpool,am avut o experienta urata....Cumparata acum 6 ani,folosita 1-2 ori pe saptamana,a crapat la 6 luni dupa ce a iesit din garantie(2 ani)
Am taiat cuva din plastic,pt ca in loc de cleme si garnitura ,fusese lipita.La demontarea rulmentilor,am constatat ca unul din ei(6205),era unul mai [ special] adica,...avea doar 4 bile.Acestea aveau orice forma,numai sferica nu.

Se pare ca toata lumea merge pe...consum.

Am optat pt Samsung eco bubble ;merge f bine de 2 ani.Mai nou am mai luat una de 8 kg,cu uscator (8kg la spalare si 6 kg la uscare) si sunt f multumit.Ambele au motor invertor.

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
zici că ai dori să consume puțin curent..., dar vrei să bage apă multă... asta inseamnă creștere de consum energetic

apoi, de ce să bage apă multă la-nceput? de fapt tu vrei clătire mai bună... asta o rezolvi alegând programul potrivit, nu modificând parametrii presostatului... (oricum colegu de mai sus are dreptate, nu vei putea - și nu cred că vrei să pierzi garanția..., iar după 3 ani ai să uiți de ideea diluviului...)

#33
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@initiator : vad ca ai primit o multime de sfaturi .  Daca mai esti interesat vezi ca e un topicla Importante  despre aceiasi tema.  Nu zic ca ar fi fost util sa postezi acolo ci doar , daca inca nu te-ai lamurit , sa citesti ultimele pagini.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Criteriul este pretul, o masina buna costa de la 1ooo -:- 15ooleu in sus.

#35
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postggelu, on 13 februarie 2018 - 08:05, said:

@initiator : vad ca ai primit o multime de sfaturi .  Daca mai esti interesat vezi ca e un topicla Importante  despre aceiasi tema.  Nu zic ca ar fi fost util sa postezi acolo ci doar , daca inca nu te-ai lamurit , sa citesti ultimele pagini.

O sa intru si acolo sa vad... Multumesc.

#36
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Cred ca asta e tipul de masina care imi trebuie. Isi regleaza cantitatea de apa in functie de greutatea de rufe:
https://www.emag.ro/...4/pd/DY85JBBBM/
In felul asta o sa am apa mai multa cand pun mai multe rufe :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate