Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ce masina de spalat imi recomandati

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca-i o alegere excelenta la 1000 de lei.
Mai extinzi garantia cu ~200 de lei si ai la 1200 de lei o masina buna (care va spala identic cu oricare alta marca) si ai si 4 ani de garantie la ea.

#38
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postfree_2_joy, on 10 martie 2018 - 21:55, said:

Cred ca asta e tipul de masina care imi trebuie. Isi regleaza cantitatea de apa in functie de greutatea de rufe:
https://www.emag.ro/...4/pd/DY85JBBBM/
In felul asta o sa am apa mai multa cand pun mai multe rufe Posted Image

E singura marca care isi regleaza apa in functie de cantitatea de rufe spalata?

#39
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postfree_2_joy, on 18 martie 2018 - 12:57, said:



E singura marca care isi regleaza apa in functie de cantitatea de rufe spalata?
Toate fac asta.  Ajustarea este half load sau full load.  Putine sunt cu nivele multiple de ajustare.

#40
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Inainte sa platiti garantie extinsa, cititi clauzele, este posibil sa nu fie acoperite de garantie defectiunile datorate calcarului.
Si cum la noi apa este dura, si nu tot timpul se folosesc prafuri gen Calgon, sa platiti degeaba acea 'extragarantie'.

Multumesc!

#41
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

View Postfree_2_joy, on 10 martie 2018 - 21:55, said:

Cred ca asta e tipul de masina care imi trebuie. Isi regleaza cantitatea de apa in functie de greutatea de rufe:
https://www.emag.ro/...4/pd/DY85JBBBM/
In felul asta o sa am apa mai multa cand pun mai multe rufe Posted Image
Mie îmi vine să râd când citesc pe site-urile de vânzări despre "senzorii" mașinilor de spălat, despre nu știu ce funcții sofisticate, care toate sunt marketing.
Mașina în cauză determină intradevăr cantitatea de rufe din cuvă, dar asta din prisma greutății lor (determină cuplul rezistent la motor). Dacă ele sunt așezate neuniform (o singură haină să zicem), s-ar putea s-o trateze ca atunci când ar fi plină de rufe. Sunt destule mașini moderne care au presostat electromagnetic (multipunct) care determină mai precis volumul de aer dislocat de rufe în interior și adaptează cantitatea de apă corespunzâtor (cele coreene, Ariston/Indesit, Electrolux, Beko/Arctic ș.a.).

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,525
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdem3ntor, on 18 martie 2018 - 21:54, said:

Inainte sa platiti garantie extinsa, cititi clauzele, este posibil sa nu fie acoperite de garantie defectiunile datorate calcarului.

Vezi ca era un topic pe-aici legat de "calcar" - nu exista asa ceva in masinile de spalat.
Ce vezi la TV in reclame e ipsos. Pus sa sperie lumea.
Cand mi s-a stricat Whirlpool-ul vechi - dupa 17 ani de functionare i-a cedat un rulment si am demontat-o era perfect curata. Evident nu am folosit niciodata Calgon.
Mesterul care a schimbat rulmentii mi-a si zisca nu a vazut niciodata depuneri de calciu mai mult decat un "praf" care se stergea cu carpa,

Toti detergentii contin din fabricatie dedurizant in ei.

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu mi-am luat Bosch pe la vreo 2000 de lei, 8kg, 1400 rot. Am vrut una mai mare, ca sa incapa si ceva paturi. Si am vrut una care sa stoarca bine. Si binenteles una care sa nu crape macar citiva ani

View Posteiffel, on 19 martie 2018 - 10:14, said:

Vezi ca era un topic pe-aici legat de "calcar" - nu exista asa ceva in masinile de spalat.
Exista, depinde de zona in care stai si de cit de idioata e apa... Cel mai bine este sa testezi apa si doar daca e dura sa folosesti ceva pentru dedurizare, nu neaparat Calgon, care e cel mai scump... Detergentii contin dedurizanti, dar nu suficient si in plus, lumea este extrem de zgircita cu detergentul...

#44
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

View Posteiffel, on 19 martie 2018 - 10:14, said:

Vezi ca era un topic pe-aici legat de "calcar" - nu exista asa ceva in masinile de spalat.
Ce vezi la TV in reclame e ipsos. Pus sa sperie lumea.
Cand mi s-a stricat Whirlpool-ul vechi - dupa 17 ani de functionare i-a cedat un rulment si am demontat-o era perfect curata. Evident nu am folosit niciodata Calgon.
Mesterul care a schimbat rulmentii mi-a si zisca nu a vazut niciodata depuneri de calciu mai mult decat un "praf" care se stergea cu carpa,
Toti detergentii contin din fabricatie dedurizant in ei.
Maestre, țin să te contrazic, asta în deplină cunoștință de cauză. Poate dumneata ai apa de la robinet cu duritate foarte mică (în București este mică) dar să vezi cum este cea din pânza freatică. Fără să exagerez deloc, murdăria pe care ați vazut-o în reclama la TV este căt se poate de reală, ba am întâlnit și mai rău. Calcar depus? Nici cu perie metalică pe flex nu se curață câteodată. Acum o lună am scos peste două kg de "pasta" de calcar amestecată cu balsam și murdărie dintr-un Samsung. Răzuită cu șpaclul!
Și nu toți detergenții au din fabricație substanțe anticalcar. Bonux, Savex și alții ieftini sigur nu au, sau au prea puțin ca să se vadă un efect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate