Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ce masina de spalat imi recomandati

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Salut. As vrea sa cumpar o masina de spalat dar nu stiu ce model sau de unde. As vrea doar sa aduca mai multa apa inauntru pt ca am una si doar inmoaie rufele; vreau sa aiba apa multa, sa acopere rufele. Ca pret sa fie mediu, adica nici foarte scumpe de fite, dar njci ieftine si slabe calitativ.
Astept idei ca sa ma orientez si eu. Multumesc !

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Masina de spalat actuala are mai multe programe ? Care sunt si care le-ai folosit ?

Edited by Baxon, 11 February 2018 - 11:36.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu bagi 2 rufe ci mai multe atunci nici o masina de spalat nu ti le va acoperi.

#4
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
mergi pe Bosch , eu am tot in casa de la ei , 0 probleme . si sa fie a +++

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
rufele se invart in masina, deci automat (Posted Image ) se inmoaie, deci n-am inteles la ce-ti trebuie alta masina...

Daca tot vrei recomandari zi un buget, ca pt unii pret mediu o fi 3000lei.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,750
  • Înscris: 07.02.2003

 free_2_joy, on 11 februarie 2018 - 11:23, said:

Salut. As vrea sa cumpar o masina de spalat dar nu stiu ce model sau de unde. As vrea doar sa aduca mai multa apa inauntru pt ca am una si doar inmoaie rufele; vreau sa aiba apa multa
Nu se mai fac asa ceva, nu e necesara supraincarcarea / consumul mare de apa, asta era pe vremuri, acum rufele nu trebuie sa stea numai in apa, trebuie doar vanturate prin ea, trebuie sa existe si ceva oxigen liber acolo pentru substantele din detergenti. Recomand LG-urile moderne.

Edited by andreic, 11 February 2018 - 12:09.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
In lumea moderna se face economie de apa. Iar apa multa nu spala rufele ci spuma - ori spuma e mai mult aer decat apa.
Daca le acoperi complet se vor spala mult mai greu, cu consum mare de apa si curent - motorul trebuie sa fei mai fortos ca sa invinga rezistenta apei.

Eu recomand Whirlpool, dar poate fi si alta masina, dar cu incarcare verticala si tambur orizontal. Au avantajul ca tamburul e fixat in rulmenti pe axa in ambele capete - rezista mai mult si vibreaza mai putin. Daca vrei sa fie mai bien limpezite, masinile mai moderne au program special de limpezire suplimentara in afara programului standard - apesi doar un buton. Iarcantitatea de apa adaugata in masini e in functei de grutatea rufelor - Whirlpool 6th sense.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,097
  • Înscris: 07.11.2006
Eu ti-o recomand pe aia careia i se da cea mai mare perioada de garantie la un moment dat.Mereu sunt promotii la diferite marci.
Ca au 10,ca au 15 ca au 105 programe,tu tot maximum 4 vei folosi.Marketingul zice ca bio,ca eco,ca mama lu' eco,ca dracu lacu,doar doar mai pot jumuli de bani amarasteanul.
Cumpar-o pe aia mai cinstita si cat mai putin ridicata in slavi.

Edited by adisz, 11 February 2018 - 12:20.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Dupa ce eram pe cale sa cumpar si eu una si le-am studiat mult ai de ales intre Bosch , Samsung sau LG (cu motorul ala foarte silentios).

#10
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

 Baxon, on 11 februarie 2018 - 11:36, said:

Masina de spalat actuala are mai multe programe ? Care sunt si care le-ai folosit ?
Asta care o am acum e veche. Nu pot regla timpul. Nu ma interseaza daca consuma apa. Curent sa nu cosnume :)

 andreic, on 11 februarie 2018 - 12:07, said:

Nu se mai fac asa ceva, nu e necesara supraincarcarea / consumul mare de apa, asta era pe vremuri, acum rufele nu trebuie sa stea numai in apa, trebuie doar vanturate prin ea, trebuie sa existe si ceva oxigen liber acolo pentru substantele din detergenti. Recomand LG-urile moderne.
Trebie si apa. Daca pun rufe mai multe, absorb apa si ramane mizerie in ele. Trebuie sa aiba si apa sa se clateasca bine

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu cred ca vei gasi in acest moment o MSR care sa puna apa in cuva incat sa depaseasca nivelul rufelor (fie ele si multe) atunci cand sunt deja inmuiate.
Principiul unei MRS, in general, este ca apa se afla chiar in rufe, absorbita, pentru ca altfel consumul ar fi mare (apa/energie electrica), iar spalarea defectuasa.
Daca ceva este important la o MSR, pe langa ++++-urile de la energie si altele, este vorba despre cate cicluri de clatire include un program sau altul.
Aici este gaselnita spalarii cu MRS, pentru a fi sigur ca rufele le vei scoate nu doar stoarse, ci si foarte bine limpezite.

Edited by addumi, 11 February 2018 - 13:11.


#12
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010
https://www.google.r...bih=627#imgrc=_
din reglajul presostatului se regleaza nivel apei.

#13
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
As cumpara una cu program scurt 30 min pentru un "Quickie" la nevoie si cu programe "Eco" (unde consuma mai putin curent si apa desi programul in sine dureaza mai mult).

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
In acest moment toate masinile incearca sa fie Eco (consum cat mai mic de apa si curent electric).
E recomandat sa folosesti detergent lichid si o masina care "face bule" (Eco Bubble) => tehnologie f eficienta la spalare.

Nu ai spus un buget, dar eu daca ar trebui sa iau maine una noua, as merge tot pe Samsung.
https://www.ideall.r...ng?sort=pretasc

Eu Daily Wash (foarte folosit de mine), dar si Quick Wash (15-20-25-30 minute).
Pe langa asta, are si functie de spalare tambur (macar odata pe luna o folosesc).

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,750
  • Înscris: 07.02.2003

 free_2_joy, on 11 februarie 2018 - 12:37, said:

Trebie si apa. Daca pun rufe mai multe, absorb apa si ramane mizerie in ele. Trebuie sa aiba si apa sa se clateasca bine
Pai se regleaza dupa cat pui. Mizerie nu cred ca ramane ca nu are cum dar atentie cum pui detergentul daca scapi pe langa il baga la balsam si te trazesti cu urme de detergent...
Nu uita de capacitatea fiecarei masini, kg rufe uscate.

Edited by andreic, 11 February 2018 - 13:32.


#16
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
In urma cu 2 ani sotia zicea sa schimbam masina veche de cca 12 ani. Nu am schimbat-o si inca functioneaza perfect.  Nu am folosit niciodata anticalcar, insa uneori adaug bicarbonat ,sau  otet( rufele nu vor mirosi ) sau fierb 2 L de otet si il pun in cuva pe care il las o zi  si curata toate depunerile.
Recomand o masina ieftina , Beko , cu 5 ani garantie, care este produsa in Romania, si consum mic.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
o masina scumpa e de fite?

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
eu am lg cu direct drive. a fost vreo 1500-1600 lei. merge de ma mir ca nu ia foc, am si bebe si spala sotia rufe zilnic. nu are nicio treaba

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate