Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema facturi Taxify PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Buna ziua,

Am si eu o problema destul de mare legat de niste facturi de Taxify.
Eu am PFA-ul trecut pe norma de venit pe 2 coduri CAEN, ceva legat de agricultura si ceva de IT, ca si platitor de TVA. Anul trecut am ajutat pe cineva (nu stiam in ce ma bag, nici eu, nici el) sa lucreze la taxify si a facturat pe PFA-ul meu. Acum, la inceput de an, contabilii au descoperit ca sunt niste facturi random pe care le-a emis Taxify-ul (Unele sunt cu tva, de la PFA catre Taxify si unele sunt fara TVA, de la Taxify, in numele PFA-ului catre persoana fizica care a solicitat cursa. Transferul de bani catre contul de PFA s-a facut prin TransferWise si toate facturile sunt in limba engleza (nu stiu daca are relevanta dar incerc sa dau toate informatiile).

Acum, din cate am inteles. PFA-ul a trecut automat pe impozit pe venit de la data la care s-a emis prima factura catre Taxify iar facturile catre persoanele fizice trebuiau facute cu TVA.
Intrebarea mea este, ce pot sa fac in cazul asta ca sa fie totul ok, in primul rand, legal vorbind si in al2lea rand ce pot sa fac ca sa platesc cat mai putini bani la stat.

Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica sa platiti cat mai putini bani la stat?
Veti plati impozit conform legii.
- 10% din venitul net, care se calculeaza ca diferenta dintre veniturile incasate si cheltuielile deductibile realizate in cursul anului fiscal, sau
- 10% din norma de venit.
Asta este tot ce puteti face pentru ca totul sa fie mai mult decat OK si perfect legal

#3
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Merci pentru raspuns. Nu am spus-o la modul "vreau sa pacalesc statul". Am spus ca vreau ca totul sa fie legal si banii o sa fie platiti la stat asa cum trebuie. Nu am nicio problema cu plata impozitului conform legii.

Problema e ca nu stiu exact ce este legal in cazul asta, si aparent si contabilii sunt dati putin peste cap.

Eu am fost pe norma de venit, caen-ul pentru serviciile gen taxify nu il am si facturile pe care Taxify le-a facut in numele pfa-ului, catre persoane fizice, sunt toate fara TVA. Din cate am inteles de la contabili alea trebuiau sa fie cu TVA ca sa fie legal.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, conform legii 12/1990, sumele obtinute din prestarea unor activitati pentru care nu esti autorizat pot fi confiscate de catre stat. mentionez asta pentru ca presupun ca n-ai facturat catre Taxify activitati agricole sau din IT (ce ai tu in codurile caen).
in plus ce ati facut voi cam intra la spalare de bani (deci poate exista si un aspect penal).

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt PFA-uri plătitoare de TVA dar si PFA-uri care nu sunt plătitoare de TVA.
Dumneavoastra unde va incadrati?

#6
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
La PFA platitor de TVA.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Deci sunteti înregistrat în scopuri de TVA:
- dacă firma clientului extern este plătitoare de TVA și are un număr valid de TVA, atunci factura externă se face fără TVA.
excepții: achiziţia intracomunitară de mijloace noi de transport şi de produsele accizabile.
- dacă firma clientului nu este plătitoare de TVA, atunci factura externă se face cu TVA;
excepții: serviciile de transport călători, serviciile care au legătură cu bunurile imobile, activităţile artistice, serviciile de restaurant şi catering, închirierea unui mijloc de transport.

Sfat - schimbati urgent contabilul

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posticeman2hot4u, on 08 februarie 2018 - 10:45, said:

La PFA platitor de TVA.

Trebuia sa spui si tu, din start, daca PFA_ul ala e inregistrat ca platitor de TVA sau nu e platitor de TVA ... ca e important.
Apoi, daca ai tot felul de operatiuni externe pe PFA, trebuie sa faci rost de un contabil care sa te indrume...

#9
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

View Postrosix, on 08 februarie 2018 - 11:15, said:


Trebuia sa spui si tu, din start, daca PFA_ul ala e inregistrat ca platitor de TVA sau nu e platitor de TVA ... ca e important.
Apoi, daca ai tot felul de operatiuni externe pe PFA, trebuie sa faci rost de un contabil care sa te indrume...

Pai ... am spus in primul post "Eu am PFA-ul trecut pe norma de venit pe 2 coduri CAEN, ceva legat de agricultura si ceva de IT, ca si platitor de TVA."

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrosix, on 08 februarie 2018 - 11:15, said:

Trebuia sa spui si tu, din start, daca PFA_ul ala e inregistrat ca platitor de TVA sau nu e platitor de TVA ... ca e important.

pai a spus, chiar de la inceput:

View Posticeman2hot4u, on 08 februarie 2018 - 10:19, said:

Eu am PFA-ul trecut pe norma de venit pe 2 coduri CAEN, ceva legat de agricultura si ceva de IT, ca si platitor de TVA.

Edited by _Smiley_, 08 February 2018 - 11:19.


#11
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

View PostNaijax, on 08 februarie 2018 - 10:58, said:

Deci sunteti înregistrat în scopuri de TVA:
- dacă firma clientului extern este plătitoare de TVA și are un număr valid de TVA, atunci factura externă se face fără TVA.
excepții: achiziţia intracomunitară de mijloace noi de transport şi de produsele accizabile.
- dacă firma clientului nu este plătitoare de TVA, atunci factura externă se face cu TVA;
excepții: serviciile de transport călători, serviciile care au legătură cu bunurile imobile, activităţile artistice, serviciile de restaurant şi catering, închirierea unui mijloc de transport.

Sfat - schimbati urgent contabilul

Multumesc. In cazul asta este destul de clar.

Problema este la facturile pe care le-a facut Taxify in numele PFA-ului catre persoanele fizice care au folosit aplicatia (1 factura / cursa), care sunt facute fara TVA. In cazul asta, facturile respective trebuie facute cu TVA.

Si da, este un sfat bun. Lucrurile astea trebuiau rezolvate de ei, nu de mine pe forumuri.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posticeman2hot4u, on 08 februarie 2018 - 11:23, said:

Si da, este un sfat bun. Lucrurile astea trebuiau rezolvate de ei, nu de mine pe forumuri.

De care EI, nu e PFA-ul tau? Tu te ocupi de toate, inclusiv de plata taxelor. Daca ANAF-ul face un control, iti va recalcula TVA-ul pentru toate facturile emise fara TVA la persoane fizice, precum si la PJ externe neplatitoare de TVA. Discuta mai bine cu un contabil, sa-ti puna contabilitatea in ordine... si altadata nu mai da PFA-ul tau, sa factureze altii pe el... Ajungi bun de plata la ANAF de n-ai aer.

Edited by rosix, 08 February 2018 - 11:45.


#13
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

View Postrosix, on 08 februarie 2018 - 11:44, said:

De care EI, nu e PFA-ul tau? Tu te ocupi de toate, inclusiv de plata taxelor. Daca ANAF-ul face un control, iti va recalcula TVA-ul pentru toate facturile emise fara TVA la persoane fizice, precum si la PJ externe neplatitoare de TVA. Discuta mai bine cu un contabil, sa-ti puna contabilitatea in ordine... si altadata nu mai da PFA-ul tau, sa factureze altii pe el... Ajungi bun de plata la ANAF de n-ai aer.

Ei, adica contabilii care se ocupa de PFA-ul meu. Asta e chestia, ca nu vreau sa ajung la control.

Vreau sa fie in regula contabilitate si sa vad cat am de plata ca sa-i platesc cat mai repede. Acum mi-au spus contabilii ca se rezolva doar ca trebuie sa vorbesc cu cei de la Taxify sa-mi dea niste facturi centralizatoare.

#14
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Din povestea asta eu nu am inteles cum o firma poate emite facturi in numele unui PFA. Poate imi explica cineva baza legala a mecanismului. Multumesc

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Posticeman2hot4u, on 08 februarie 2018 - 12:07, said:


Ei, adica contabilii care se ocupa de PFA-ul meu. Asta e chestia, ca nu vreau sa ajung la control.

Vreau sa fie in regula contabilitate si sa vad cat am de plata ca sa-i platesc cat mai repede. Acum mi-au spus contabilii ca se rezolva doar ca trebuie sa vorbesc cu cei de la Taxify sa-mi dea niste facturi centralizatoare.
Relax, de pe la 300000 Ron/an iti trantesc un control de fond. Este f multa nebunie si la Anaf, lipsa de personal....... Depasesti suma? (iarta-mi curiozitatea?)

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostNaijax, on 08 februarie 2018 - 10:33, said:

Cum adica sa platiti cat mai putini bani la stat?
Veti plati impozit conform legii.
- 10% din venitul net, care se calculeaza ca diferenta dintre veniturile incasate si cheltuielile deductibile realizate in cursul anului fiscal, sau
- 10% din norma de venit.
Asta este tot ce puteti face pentru ca totul sa fie mai mult decat OK si perfect legal
16%. Venitul l-a făcut anul trecut și se aplică regulile valabile la data realizării venitului. Venitul de anul ăasta se taxează cu 10%. Contribuțiile idem.

#17
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

View Postioana1973, on 08 februarie 2018 - 13:15, said:

Relax, de pe la 300000 Ron/an iti trantesc un control de fond. Este f multa nebunie si la Anaf, lipsa de personal....... Depasesti suma? (iarta-mi curiozitatea?)

Problema nu este daca vine sau nu. Eu voiam sa platesc acum tot ce trebuie ca sa ma asigur ca atunci cand vine (sau cand vreau sa inchid PFA-ul), nu o sa am de plata x % din suma pentru ca am intarziat cu impozitul sau mai stiu eu ce.

Asta e si motivul pentru care vreau sa ma lamuresc cu toata nebunia asta si sa platesc taxele care trebuie.

Si in legatura cu suma, deocamdata nu e cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate