Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

VW Golf 6

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Claudiu9012

Claudiu9012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2018
Salut! Am schimbat recent o Skoda Fabia  cu un Golf 6 și am două nelămuriri:
1. În ce condiții vor piui senzorii pe față dacă nici la apropierea de o mașină și nici la apropierea de un perete nu reacționează?
2. Dacă dau drumul la căldură, pe poziția a patra suflă cât de cât. La Fabia, pe poziția 2 mă scotea din mașină căldura. Poate fi vorba de o defecțiune?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostClaudiu9012, on 06 februarie 2018 - 19:20, said:

Salut! Am schimbat recent o Skoda Fabia  cu un Golf 6 și am două nelămuriri:
1. În ce condiții vor piui senzorii pe față dacă nici la apropierea de o mașină și nici la apropierea de un perete nu reacționează?
2. Dacă dau drumul la căldură, pe poziția a patra suflă cât de cât. La Fabia, pe poziția 2 mă scotea din mașină căldura. Poate fi vorba de o defecțiune?
0. Crezi ca ala care a facut schimbul de ce oare crezi ca a dat un VW pe o Skoda ?
1. In conditia cand dai pe spate senzorii ar trebui sa se activeze automat. Daca nu functioneaza, posibil unul din senzori este mort. Din pacate cand pica unul, se dezactiveaza sistemul de asistenta la parcare la unele modele.
2. Ai probleme cu actuatorul clapetilor de ventilatie. Trebuie desfacut si schimbat.

#3
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
La intrebarea 2, cred ca mai mult ca sigur e filtrul de polen, e imbaxit.
Se schimba cu totul si nu este scump in general.

Edited by NESCAFE1, 06 February 2018 - 19:37.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostClaudiu9012, on 06 februarie 2018 - 19:20, said:

1. În ce condiții vor piui senzorii pe față dacă nici la apropierea de o mașină și nici la apropierea de un perete nu reacționează?
Pai piuie sau? Poate ii ai degeaba!
Poate masina a fost lovita (nu tare) si fostul proprietar a luat o bara fata din dezmembrari cu senzori cu tot, doar ca nu avea la ce sa lege senzorii respectivi.

#5
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostNESCAFE1, on 06 februarie 2018 - 19:36, said:

La intrebarea 2, cred ca mai mult ca sigur e filtrul de polen, e imbaxit.
Se schimba cu totul si nu este scump in general.
Filtru ala de polen nu e inainte de ventilatorul pentru aerul din masina? Doar intreb, adica tot ce vine de afara intra in ventilator cu mizerie si apoi trece prin filtru de polen?
Eu zic ca e vorba de ventilator nu de filtru.

#6
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Schimba filtrul de polen si va sufla cum trebuie

#7
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postalin62, on 06 februarie 2018 - 20:06, said:

Filtru ala de polen nu e inainte de ventilatorul pentru aerul din masina?

Exista un singur ventilator in masina....Si acela baga aer de afara(cand nu este pe recirculare) trimte aerul in filtrul de polen dupa care intra in cabina. Daca acel filtru este colmatat,aerul ajuns in cabina este putin.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostClaudiu9012, on 06 februarie 2018 - 19:20, said:

2. Dacă dau drumul la căldură, pe poziția a patra suflă cât de cât. La Fabia, pe poziția 2 mă scotea din mașină căldura. Poate fi vorba de o defecțiune?

Sufla cat de cat aer cald sau n-are putere ventilatorul?Pentru ca sunt defecte distincte.In primul caz poate fi si termostatul,pe langa actuatoare.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBebeluka, on 06 februarie 2018 - 20:28, said:


Exista un singur ventilator in masina....Si acela baga aer de afara(cand nu este pe recirculare) trimte aerul in filtrul de polen dupa care intra in cabina. Daca acel filtru este colmatat,aerul ajuns in cabina este putin.
Tu esti sigur de ceea ce spui ? Eu stiu ca intotdeauna inainte de orice, este filtrul de polen si apoi ventilatorul, clapeti si ce-o mai fi pe acolo. E ca si cum ai pune intercoolerul inainte de filtru :).

#10
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
1. Filtrul de polen îmbâcsit.
2. Posibil un senzor defect iar sistemul nu mai reacționează (și eu am avut o asemenea problemă; schimbat senzorul iar apoi vândut mașina - m-am săturat de ea din cauza filtrului de particule și a injectoarelor care tot făceau probleme).

#11
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Filtrul ala de polen e 50-55 lei si mana de lucru cam 1 milion creca o sa-ti ia.
150-160 lei te va duce cu totul.. dar acum depinde de ceea ce vrei sa faci tu, eu doar iti spun din ce stiu.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N8z--dCU9TI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ia 10minute schimbatul lui, doar sa fi atent sa-l pui cu partea mica cum trebuie...

@ Claudiu9012
ce model de golf 6 ai, ca-s de multe feluri.

la mine trebuie setata temperatura si pe urma turatia ventilatorului, motorul meu (benzina) se incalzeste dupa 2-3km, pana atunci tot rece baga.
pe urma mai dureaza 5-10min pana se incalzeste habitaclul.
de exemplu aseara in 3km parcuris in cca 10min s-a incalzit rezonabil (adica de stat in tricou).

Edited by arg, 07 February 2018 - 15:16.


#13
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Posttehnics, on 06 februarie 2018 - 23:41, said:

Tu esti sigur de ceea ce spui ? Eu stiu ca intotdeauna inainte de orice, este filtrul de polen si apoi ventilatorul, clapeti si ce-o mai fi pe acolo. E ca si cum ai pune intercoolerul inainte de filtru Posted Image.
Da.
Privind de afara in spre cabina: Grila(undeva in zona stergatoarelor parbriz de obicei,plus o plasa ca sa limiteze accesul corpurilor straine in tubulatura),ventilator,calorifer,condensator(pentru cele dotate cu aer conditionat/climatizare),filtru polen,tubulatura aferenta,clapete,cabina. Asta stiu eu. Si banala dacie avea acelasi traseu(bine,nu avea filtru polen si nici condensator aer conditionat sau climatizare(dacia 1310 de rand,nu cele comanda speciala,sau ce mai avea Ceausescu in portofoliu..). Oricum,scuze de off topic. Bafta!

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBebeluka, on 07 februarie 2018 - 16:14, said:

Da.
Privind de afara in spre cabina: Grila(undeva in zona stergatoarelor parbriz de obicei,plus o plasa ca sa limiteze accesul corpurilor straine in tubulatura),ventilator,calorifer,condensator(pentru cele dotate cu aer conditionat/climatizare),filtru polen,tubulatura aferenta,clapete,cabina. Asta stiu eu. Si banala dacie avea acelasi traseu(bine,nu avea filtru polen si nici condensator aer conditionat sau climatizare(dacia 1310 de rand,nu cele comanda speciala,sau ce mai avea Ceausescu in portofoliu..). Oricum,scuze de off topic. Bafta!
Uitandu-ma acum pe net intra-adevar asta este. Ventilatorul e inainte de filtru, nu dupa.
Dupa parerea mea e o mare prostie dar nah...ma pun eu cu inginerii de la VW ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate