Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Montare inchidere centralizata

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011
Salut, am un Ford Fiesta din 2004 in 3 usi si vreau sa ii montez un kit de inchidere centralizata PNI 288 cu tot cu actuatori, deoarece masina nu are nimic electric. Sunt din Timisoara si pana acum din 4 electricieni, 3 mi-au dat preturi intre 300 - 500 lei, iar unul mi-a spus ca la modelul acesta de Fiesta e mai ciudata inchiderea si ca e foarte mult de lucru, deci nu face.
A pus cineva orice model de centralizata? sau se ocupa cineva cu montarea kit-ului la un pret rezonabil in Timisoara? Multumesc!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ata e si pretul daca masina ta nu e dotata din start cu inchidere centralizata . Trebuie sa traga fire si sa dea jos toate panourile de usa , sa monteze actuatoarele ( care s-ar putea sa nici nu poata fi montate prea usor ) .
Cat ai crezut ca o sa coste ? 100 de lei ? 100 de lei costa montajul modulului cu telecomanda daca masina este deja prevazuta cu inchidere centralizata .
P.S. Dpmdv faci o prostie cu modelul de la pni ca este extrem de slab si prost !

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Doar de curiozitate
Ce inseamna in opinia ta pret decent?
Intr-adevar, la petardele masinile astea e cam bataie de cap la inchidere si este exact ce-i lipsea - inchidere centralizata
Adica - tichie de margaritar

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e nici o tichie de margaritar. Tine de confort. E tare incomod sa te tot invarti sa inchizi usile.
Apropo, prin Cluj stie cineva un electrician bun sa monteze doar modulul cu telecomanda pe un Citroen C3. De preferat sa aiba el si modulul dar nu obligatoriu. Masina are inchidere centralizata pe cheie.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 19:14.


#5
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011
Pai in primul rand m-as fi asteptat la un pret mai mic avand in vedere ca tot modulul cu actuatori costa 100lei. Mi se pare absurd sa coste manopera de 3-4 ori cat piesa mai ales ca nu e ca si cum lucreaza 2 zile la ea. In al doilea rand, da, este o modificare pt confortul zilnic, dar este si o obligatie in cazul meu, avand o singura cheie si de la atatea folosiri cheia s-a uzat destul de tare, iar butucul de la usa soferului aproape ca nu mai merge, imi deschid masina prin dreapta de fiecare data. Mi-ar fi de mare folos un astfel de upgrade cu modulul de la PNI sau cu oricare altul.

#6
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Salut,

Am un alfa Romeo 156 din 2003 si vreau sa imi montez singur acest kit. Daca e sa reusesc o sa revin aici si o sa iti spun ce si cum am facut.

:)

#7
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011
Multumesc, sunt curios si daca a pus careva pe Ford, deoarece au sistemul de inchidere putin diferit fata de restul.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Hai sa stabilim intai cat e de lucru.
Intai trebuie sa vedem daca ai ne voie de actuatori. Sau inchiderea este direct in broasca.
Pe urma trebuie legat modulul, date jos panourile la usi, folia aia anticondens. Montate atuatoarele, legate la sistemul de inchidere, prinse pe usa. Trase cablaje de la modul in usa si mufate, pe urma conectat ror circuitul electric. Montat inapoi panourile de usi. Timp estimat de mine 3-4 ore. Minim. Mie mi-a luat cam 4 ore la Matiz.   4 orex60 de lei ora de manopera e 240 de lei. Dar la lucrari de genul asta sunt niste grafice si niste timpi normati. Daca timpul normat e 5 ore atunci ti se vor factura si vei plati 5 ore. 5-60 300 de lei.

Manopera nu se plateste in functie de pretul piesei ci in functie de cat e de munca sa montezi/schimbi piesa aia.

Uite un exeplu. Un simering la planetara e 7-8 lei. Manopera e 60-80 de lei. De ce? Pentru ca e mult de munca sa il schimbi.

Eu doar pentru montarea modulului de inchidere centralizata, adica prins sub bord si tras 2 fire pe undeva tot pe sub bord ma astept la o manopera cuprinsa intre 60 si 100 de lei.

Edited by PoeOvidiu, 07 February 2018 - 11:16.


#9
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011
Am inteles, e mult de lucru, creste pretul. Ok, acum ramane de stabilit daca la Ford e ceva diferit, deoarece in momentul in care masina se blocheaza, se trage in interior acel maner de care tragi cand deschizi usa, nu e ca la celelalte care au un fel de tija care urca si coboara chiar deasupra incuietorii. Din cate am inteles e un cablu legat intre incuietoare si maner si ar fi ceva de lucrat pana sa lege actuatorul.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 PoeOvidiu, on 06 februarie 2018 - 19:13, said:


Apropo, prin Cluj stie cineva un electrician bun sa monteze doar modulul cu telecomanda pe un Citroen C3. De preferat sa aiba el si modulul dar nu obligatoriu. Masina are inchidere centralizata pe cheie.
De ce vrei sa faci treaba asta?
Ce are defect masina?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu are nici un defect. Nu are telecomanda si vreau sa ii pun modul cu telecomanda pentru comoditate.
Inchidere pe cheie, adica bag cheia si inchid usa soferului si atunci se inchide toata masina.

Edited by PoeOvidiu, 07 February 2018 - 20:35.


#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Sa inteleg ca masina a avut telecomanada si ai pierdut-o?

Nu poti cumpara o telecomanda originala?

Ma gandesc ca e mai complicat sa mai adaugi un modul bsi-ului, legarea instalatiei cu modulul nou e un pic complicata la masina aia ...nu lucreaza doar "minus-minus" sau "plus-plus".
Eu as lua o telecomanda originala ...invatat si gata.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu daca a avut. Am cumparat-o in decembrie. Cel de la care am luat-o avea doar o cheie, asa a adus-o el din Germania. Nu e samsar, omul a folosit masina 6 ani. De fapt nu el, fiica lui.
Cum pot afla daca a avut? Nici el nu stie daca a avut.

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Pm cu seria de sasiu.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Iti dai seama ca si eu prefer inchiderea cu telecomanda pe cheie, daca a avut trebuie sa vad cum reusesc sa o refac la un pret rezonabil. Ca la reprezentanta dau in balbaiala cand imi zic aia pretul la o cheie.

https://www.olx.ro/o...html#fee8b72f84
Asa ceva am la Peugeot. Iar la Citroen cheia primita arata exact ca rezerva de la Peugeot. Adica tot asa doar ca e carcasa putin mai mica si nu are telecomanda. Cand mi-a dat-o prima intrebare a fost unde e cealalta cheie fiind sigur ca e rezerva si cealalta e cu telecomanda.

Edited by PoeOvidiu, 08 February 2018 - 07:58.


#16
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
Pe usa din spate nu vor putea pune pentru ca actuatorul nu are suficienta forta pt deschidere.Lucrarea este foarte dificila,pretul cerut este absolut decent.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe care usa din spate ca are doar in fata, e in 3 usi. Sau te refereai la haion?
Cred ca de Fiesta e vorba acum.

#18
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

 dancostea2002, on 08 februarie 2018 - 09:37, said:

Pe usa din spate nu vor putea pune pentru ca actuatorul nu are suficienta forta pt deschidere.Lucrarea este foarte dificila,pretul cerut este absolut decent.

Masina e in 3 usi, te referi la portbagaj?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate