Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

The Cloverfield paradox 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
E un amalgam.
Nu doar Alien, ci si Event Horizon, Alien Resurrection, probabil si altele, deoarece multe scene mi s-au parut familiare.

Premiza e atat de penala precum cea din Interstellar. Poate nu chiar atat de stupida, dar se apropie. Cum poate cineva sa ia in serios filme a caror actiune pleaca de la motive atat de ridicole si prost gandite?

E ca si cum au gandit cam ce ar fi fain sa fie in film si dupa au venit cu o scuza telefonata pt. ca lucrurile alea sa se intample.
Desi daca stai sa te gandesti, nici nu aveau nevoie sa dramatizeze aiurea prin niste motivatii puerile. Puteau sa faca acceleratoru in spatiu doar pt. ca de ce nu si nu pt. ca vaaai murim toti ca se termina energia (numa umflatii de americani inghit galusti din astea).

Si inca ceva care ma calca pe nervi si tot cu dramatizarea de rahat (realizata la repezeala) are legatura: este ca se inmultesc filmele unde caracterizarea protagonistului este realizata printr-o scuza facila de drama in familie. Practic aia e tot personaju. Pac ai aruncat un copil mort si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu personajul. Atata superficialitate...

Din nou actrita negroida e varza. Negru joaca acceptabil, dar negresa e praf. Si urata si praf. Dar trebuie ei sa puna negroteaica in rolul principal pt. ca muh, diversity si affirmative action pt. ca albii e ival. Ba, una n-am vazut sa joace bine. Si actritele albe contemporane sunt praf in general, dar negresele astea sunt praf fata de catastrofele albe.

Nu imi mai pierd timpul criticand si alte aspecte, dar intre Life (pe care-l mentioneaza initiatorul) si Cloverfield Paradox,  primul e mai bine inchegat si personajele mai bine interpretate.
Filmul asta are cateva scene unde tensiunea atmosferica are impact, in rest nu-i mare branza.

5/10 sau 6/10 pt. momentele de suspans.

#20
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Tocmai am vazut si io acest paradox, tocmai pentru ca mi-am adus aminte de Cloverfield Lane, unde am apreciat jocul lui Goodman si in general atmosfera  de nesiguranta ce domina aproape tot filmul...nu stii ce sa crezi pana in final.
Filmul nu e rau, dar nici bun. Trec peste fazele de genul "de ce au facut asa cand puteau sa faca asa" ...ca asa nu mai ma uit la nici un sf...si sunt de acord cu ce a spus colegul de deasupra mea ca jocul negresei e chiar slab, poate si script-ul e putin de vina. In rest, niste scene pe acolo care se vor interesante dar care pe mine m-au facut sa zambesc si no 1 in top e aia cu mana. Mi-au placut interpretarea rusului, neamtului si a lui Monk. Nici capitanul nu joaca rau. Per total, nu e rau dar nici bun. Ma repet. :)

#21
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
[ http://i65.tinypic.com/oibscg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i65.tinypic.com/oibscg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i65.tinypic.com/oibscg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i65.tinypic.com/oibscg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://preview.ibb.co/n8OJJ7/486497main_7yr_Full_Sky_WMAP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Filmul are niste faze (zic eu) originale. Nu stiu ce buget a avut, dar efectele speciale sunt destul de bine facute. In schimb finalul e cam sec, cu toate ca am vazut si celelalte doua parti.

Edited by marga32, 05 March 2018 - 08:18.


#23
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Si, nimeni nu mai are nimic de zis?

Atat de interesant e filmul?! Posted Image

#24
Geth_Prime

Geth_Prime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.06.2018
Ideea e interesanta(de multiverse, universuri paralele), ba chiar speculata de oamenii de stiinta ca posibilitate reala. Actorii au jucat cam slab, filmul pare facut in graba si duce a film cu buget mai mic de 45. mil. usd (cat a avut) - nu o fi mare, dar nici minuscul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate