Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Permis auto suspendat 90 zile - informatii examinare 13/15

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Buna seara! In data de 02.02.2018, ora 18.30 mi-a fost suspendat permisul auto (cat. B ) pt o perioada de 90 de zile si 9 puncte amenda, pt depasirea vitezei regulamentare in localitate. Am primit dovada cu drept de circulatie de 15 zile. Circulam pe centura orasului (soseaua Petru Cercel-Targoviste), aveam 110km/h, tocmai ce depasisem un camion, cand imi face semne un echipaj de politie sa trag pe dreapta si imi aplica sanctiunea mentionata. Nu contest amenda, imi asum greseala, maine dimineata ma duc sa platesc si amenda (652 lei/48h). In fine, nu asta conteaza. Ceea ce ma intereseaza, este:
- incepand de cand pot sa sustin acel examen 13/15? pot sa ma duc incepand de maine la examen, sau doar dupa ce imi expira dovada?
- daca nu sustin examenul, la cele 90 zile de suspendare, se adauga alte 30 zile?  
- de unde pot exersa pt intrebarile ce sunt la examenul de redobandire 13/15? am inteles ca se gasesc niste carti cu astfel de intrebari. Sunt exact ca cele de la examinare, sau asemanatoare? Stiti vreun site pe care gasesc exact aceleasi intrebari ca la examenul mentionat?
- pot sustine examenul de mai multe ori intr-o zi?
O sa revin probabil si cu alte intrebari. ,,Usile de biserica,, sunt rugate sa se abtina de la comentariile facute, doar ca sa adune postari! Imi asum greseala, dar atata timp cat exista posibilitatea legala de a redobandi permisul mai rapid, vreau sa profit de ea!

Edited by dark_angel_tgv, 04 February 2018 - 18:38.


#2
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
gasesti multe aici

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
mergi la directia permise unde se sustine examenul si te vor lamuri cei de acolo
cat despre intrebari asemanatoare,cauta pe cineva care a patit-o recent
bafta si mai multa grija la volan
pe langa examen tre sa faci si cerere pt reducerea pedepsei,sper ca te califici la conditii

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Examenul il dai pe hartie (ca in trecut). Nu e pe PC.
Ai o singura varianta corecta.

Edited by dorin_2k, 04 February 2018 - 18:55.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
La scolile de soferi vei gasi brosura cu intrebarile care se dau in acest gen de cazuri.Costa vreo 30 de lei.

#6
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
multumesc! o sa ma interesez si pe la scolile de soferi din Targoviste!

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postdark_angel_tgv, on 04 februarie 2018 - 20:21, said:

multumesc! o sa ma interesez si pe la scolile de soferi din Targoviste!
Am dat like, pentru modul foarte civilizat si corect in care initiatorul a expus problema in cauza!
Mult succes in redobandirea permisului suspendat,mai multa atentie pe viitor si drumuri bune si uscate!
Bafta!Posted Image

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
chestionarele le gasesti aici: http://b-drpciv.ro/c...re-auto-drpciv/ (pe la jumatea paginii, in dreapta, rubrica 'chestionare auto redobandire permis'). in ciuda numelui, site-ul n-are de fapt nicio legatura cu politia rutiera, dar sunt intrebarile din examen, la mine s-au potrivit cel putin 12-13, de-asta il recomand.

examenul il poti da doar dupa ce iti expira dovada, se poate da o singura data pe zi, in fiecare zi pana il iei. daca nu il iei, parca nu se mareste perioada de suspendare (dar nu sunt sigur, oricum e destul de greu sa-l pici).

dupa ce iei examenul - daca il iei, desigur - trebuie sa faci si o cerere pentru reducerea suspendarii catre comandantul unitatii care ti l-a suspendat. oricum o sa ti se explice la examen, gasesti formular standard pe net.

daca esti din bucuresti iti pot zice si cand si unde sa te duci, dar oricum, e foarte simplu procesul.

Edited by born2lose, 04 February 2018 - 21:12.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Daca il da si nu il ia, se prelungeste suspendarea cu 30 de zile. Trebuie invatate bine contraventiile, spre deosebire de examenul normal, la 13 din 15 sunt multe intrebari din contraventii.

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdark_angel_tgv, on 04 februarie 2018 - 18:34, said:

110...
Eu 107, ma pregatesc...

#11
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
ieri am sustinut testarea 13/15, de reducere a perioadei de suspendare, in Targoviste, asa ca revin cu completari, pt cei interesati de subiect:
- pt invatat, si facut chestionare, eu am folosit site-ul acesta: http://www.scoalarut...stionare-auto-r . sunt aceleasi intrebari ca la examenul oficial. am promovat cu 15/15. ce-i drept, intrebarile sunt foarte usoare, au doar o singura varianta de raspuns.
- in Targoviste, pt programare si sustinere examen, se merge la sediul Politiei care se afla pe langa Liceul NR5 (Liceul de Constructii). Mai multe detalii si programul ghiseului: https://db.politiaro...rmise-conducere .Examenul se sustine in aceeasi zi in care esti programat. Marti dimineata programare de la 8.30, examen de la 9.00, joia programare de la 14.30, examen de la ora 15.00.
- aici examenul s-a sustinut pe foaie, nu pe calculator.
Pt a sustine examenul au fost necesare :
  dovada inlocuitoare a permisului de conducere,
  buletinul
  pix cu culoare albastra
- dupa promovarea examenului ( se corecteaza imediat dupa sustinerea examenului), o sa aveti nevoie de:
  o cerere de reducere a perioadei de suspendare ( aici a fost inmanata de politistul de la ghiseu)
  copie buletin
  copie dovada inlocuitoare permis
  copie proces verbal
  copie chitanta plata amenda
ATENTIE!!! NU ARUNCATI DOVADA INLOCUITOARE A PERMISULUI,DUPA CE EXPIRA, FARA EA NU PUTETI SUSTINE TESTUL!!! TESTUL SE SUSTINE DOAR DUPA CE EXPIRA DOVADA (VA AFLATI IN PERIOADA DE SUSPENDARE) !
Succes!

#12
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Daca ti-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 zile (alcoolemie - 0.08), poti sustine testul 13/15 pentru reducerea la 30 de zile de suspendare de mai multe ori? Sau dai o data, nu ai luat, la revedere ramai la 90 zile sau chiar 120 (daca nu reusesti sa iei testul intr-un final sau nu te mai duci sa-l dai).

Gen, am ramas fara permis pe 01.10.2018 cu  dovada fara drept de circulatie. Dau testul pe 09.10.2018 si il pic. Mai pot face o programare la test pe 16.10.2018? Daca iau acest test pe 16.10.2018 mi se reduce perioada la 30 de zile sau ramane la 90 de zile?

Multumesc!

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiam ca daca pici 13/15 mai castigi 30zile, fara drept de reincercare...
desi funy ar fi sa te lase sa mai incerci o data dar cu 15/15 si castig de 90initiale + 30castigate + 60bonus

Spoiler

Edited by arg, 27 September 2018 - 17:38.


#14
cris7iaNcris7iaN

cris7iaNcris7iaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2008
Toate chestionarele pentru redobândirea permisului le puteți gasi aici, https://chestionare-...ndire-13-din-15 . Chestionare cu răspunsuri, cât și un simulator.
Eu am învățat de aici și am luat examenul cu 15/15.

Succes.

#15
cmitea82

cmitea82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2017
Salutare all, am si eu aceeasi speta, permis suspendat pe 90 de zile in jud. Giurgiu, permisul este eliberat in Ilfov, am inteles ca trebuie sa ma duc la drpciv sa dau acest examen 13din 15, dar nu reusesc sa dau de ei la tel sa imi zica cum ma inscriu si cand pot sa il dau, are cineva info despre cum e treaba la Ilfov, multumesc.

Edited by cmitea82, 25 September 2020 - 09:11.


#16
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Postcmitea82, on 25 septembrie 2020 - 09:10, said:

Salutare all, am si eu aceeasi speta, permis suspendat pe 90 de zile in jud. Giurgiu, permisul este eliberat in Ilfov, am inteles ca trebuie sa ma duc la drpciv sa dau acest examen 13din 15, dar nu reusesc sa dau de ei la tel sa imi zica cum ma inscriu si cand pot sa il dau, are cineva info despre cum e treaba la Ilfov, multumesc.

Păi scrie pe site. Mă uitasem recent pentru un coleg în piatra neamț și am văzut că toate informațiile sunt pe site.

https://if.politiaro...politia-rutiera

Două zile pe săptămână, în cazul nostru marți și joi, îți iei bilet de ordine dimineața începând cu ora 10, intră câte 6.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate