Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce Dumnezeul evreu a avut succes? Si ceilalti zei antici au disparut si nu au rezistat concurentei monoteiste?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmario_bril, on 04 februarie 2018 - 20:51, said:

Încearcă să citești Biblia per ansamblu, nu disparat. Pentru că așa, citind-o precum faci dumneata, poți argumenta orice aiureală. Uite, de exemplu, ce spune Hristos despre El:

Şi El le zicea: Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta.

Iar Eu şi Tatăl Meu una suntem.

Şi toate ale Mele sunt ale Tale, şi ale Tale sunt ale Mele şi M-am preaslăvit întru ei.
Şi Eu nu mai sunt în lume, iar ei în lume sunt şi Eu vin la Tine. Părinte Sfinte, păzeşte-i în numele Tău, în care Mi i-ai dat, ca să fie una precum suntem şi Noi.

El însuși mărturisește că este Dumnezeu și nu a existat nimeni care să-L contrazică. Nici măcar preoții iudei care de fapt pentru acest lucru L-au și răstignit.

Dacă nu ai fi tributar teologiei, ai înțelege tu însuți echivalența între ”fiul lui Dumnezeu” și ”Cristosul” ca titluri mesianice. Este părerea erudiților. Există multe alte pasaje în care cele două titluri apar în paralel. Cuvintele citate de tine nu stabilesc că Isus este Dumnezeu. Pentru că Isus spune și despre creștini că nu sunt din lumea aceasta și că sunt una cu Tatăl.

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 04 februarie 2018 - 21:50, said:

Dacă nu ai fi tributar teologiei, ai înțelege tu însuți echivalența între ”fiul lui Dumnezeu” și ”Cristosul” ca titluri mesianice. Este părerea erudiților. Există multe alte pasaje în care cele două titluri apar în paralel. Cuvintele citate de tine nu stabilesc că Isus este Dumnezeu. Pentru că Isus spune și despre creștini că nu sunt din lumea aceasta și că sunt una cu Tatăl.
Unde afirmă cele spuse de dumneata, mă rog?

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 04 februarie 2018 - 20:51, said:


El însuși mărturisește că este Dumnezeu și nu a existat nimeni care să-L contrazică. Nici măcar preoții iudei care de fapt pentru acest lucru L-au și răstignit.
Nu stia sa pocneasca din degete sau care era problema lui Isus?

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 21:57, said:

Nu stia sa pocneasca din degete sau care era problema lui Isus?
Ba da, știa. Dar nu a vrut. Era perfect conștient de misiunea încredințată.

#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 04 februarie 2018 - 21:58, said:

Ba da, știa. Dar nu a vrut. Era perfect conștient de misiunea încredințată.
Hmmm... dar s-a cam indoit pe final.
„Eli, Eli, lama sabahtani!”, adică: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai lăsat?”
Cum interpretezi asta prietene?

Edited by ericmario, 04 February 2018 - 22:18.


#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 22:13, said:

Hmmm... dar s-a cam indoit pe final.
Datorită naturii duale, Om-Dumnezeu. Omului i-a fost greu să accepte suferința, lui Dumnezeu în schimb, nu.

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 04 februarie 2018 - 22:17, said:

Datorită naturii duale, Om-Dumnezeu. Omului i-a fost greu să accepte suferința, lui Dumnezeu în schimb, nu.
Ce? Posted Image Posted Image Posted Image

Tu esti in stare sa inventezi o intreaga teorie, cum ca Dumnezeu s-a facut om din cauza ca nu stia sa pocneasca din degete, doar pentru ca ....am uitat ideea.
Ah da, pentru ca Iisus si-a pierdut bagheta magica, altfel nu striga dupa Eli.

Edited by ericmario, 04 February 2018 - 22:43.


#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmario_bril, on 04 februarie 2018 - 21:54, said:

Unde afirmă cele spuse de dumneata, mă rog?

În Evanghelia după Ioan, dar nu vreau să divagăm.

#45
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 22:22, said:

Ce? Posted Image Posted Image Posted Image

Tu esti in stare sa inventezi o intreaga teorie, cum ca Dumnezeu s-a facut om din cauza ca nu stia sa pocneasca din degete, doar pentru ca ....am uitat ideea.
Te-ologie ortodoxa ?
Nu e mai simplu purul adevar ? isus e facut Hristos , adica salvator , adica prin propovaduire si purtare/minuni anunta cum imparatia cerurilor e disponibila tuturor. Conditia e "cine mananca trupul Meu are viata" , sau "si viata vesnica este aceasta "sa Te cunoasca pe Tine singurul dumnezeu adevarat si e Hristos isus care l-ai trimis" . Deci cu nici un chip Hristos isus nu e "singurul dumnezeu adevarat" ci e trimisul.  Daca cunosti pe Tatal ceresc ai mantuirea, adica e la romani o vorba "spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti" , si cine il are pe Hristos in constinta are si chipul Tatalui ceresc, deci Hristos isus vine sa restaureze chipul si asemanarea Tatalui ceresc in noi si astfel sa fim primiti in ceruri. isus spune "Eu sunt bland si smerit cu inima" , adica acesta e chipul Tatalui ceresc, sa fim si noi blanzi si smeriti .

Edited by pacopaco1967, 04 February 2018 - 22:45.


#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 22:44, said:

Te-ologie ortodoxa ?
Nu e mai simplu purul adevar ? isus e facut Hristos , adica salvator , adica prin propovaduire si purtare/minuni anunta cum imparatia cerurilor e disponibila tuturor. Conditia e "cine mananca trupul Meu are viata" , sau "si viata vesnica este aceasta "sa Te cunoasca pe Tine singurul dumnezeu adevarat si e Hristos isus care l-ai trimis" . Deci cu nici un chip Hristos isus nu e "singurul dumnezeu adevarat" ci e trimisul.  Daca cunosti pe Tatal ceresc ai mantuirea, adica e la romani o vorba "spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti" , si cine il are pe Hristos in constinta are si chipul Tatalui ceresc, deci Hristos isus vine sa restaureze chipul si asemanarea Tatalui ceresc in noi si astfel sa fim primiti in ceruri. isus spune "Eu sunt bland si smerit cu inima" , adica acesta e chipul Tatalui ceresc, sa fim si noi blanzi si smeriti .
Da mai paco, dar Dumnezeu asta e atat de handicapat?
Are nevoie de Iisusi?
Adica, serios?

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 22:50, said:

Da mai paco, dar Dumnezeu asta e atat de handicapat?
Are nevoie de Iisusi?
Adica, serios?
Chestia e un pic dificila , adica Tatal ceresc e intr-o natura imposibil de imaginat pentru noi. Probabil are structura din particule ce noi inca nu le putem depista , si asa vietuieste etern, dar poate sa comunice cu oamenii care asculta cuvintele lui. Deci Tatal ceresc nu ia forma materiala aidoma omului, insa are nevoie de un intermediar pentru oameni, acel intermediar trebuie sa asculte "orbeste" ce spune, si asta a facut isus. Are nevoie de isus tocmai ca omul sa asculte de cineva in carne si oase, si prin acel isus a facut si "minunile" cu invieri, vindecari, mersul pe apa, inmultirea painilor si pestilor ..  . deci natura e in controlul total doar ca trebuie sa convinga ca nu e natural mersul pe apa ci e cineva care stie cum sa faca asta . Face toate astea pentru ca doreste ca omul sa traiasca vesnic. Conditia e ca omul sa devina profund moral cand e vorba de convietuire.  Si pentru a deveni moral trebuie sa "manance trupul" lui Hristos, adica sa transfere constinta lui hristos isus in propria constinta. Se produce asta cand vezi moartea si suferinta unui nevinovat/neprihanit , practic constinta ta intelege ce e mila, compasiunea pentru neprihaniti, se naste constinta morala, ea creste , se dezvolta precum pomul de mustar. Pana cand intreaga constinta va fi complet transformata in constinta asemanatoare cu a lui isus. El spune despre sine "eu sunt bland si smerit cu inima" , iar irod cand l-a vazut pe isus a crezut ca e ioan botezatorul reincarnat findca si acesta era bland si smerit cu inima. Acestia erau chipul si asemanarea Tatalui ceresc , daor astfel vei fi pastrat pentru viata vesnica.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 februarie 2018 - 22:22, said:

Ce? Posted Image Posted Image Posted Image

Tu esti in stare sa inventezi o intreaga teorie, cum ca Dumnezeu s-a facut om din cauza ca nu stia sa pocneasca din degete, doar pentru ca ....am uitat ideea.
Ah da, pentru ca Iisus si-a pierdut bagheta magica, altfel nu striga dupa Eli.
Încă o dată îți repet: nu eu am inventat astfel de teorii, ci creștinismul de două mii de ani susține aceasta. Că dumitale ți se pare incredibil, nu e de mirare pentru un ateu.

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 23:04, said:

Chestia e un pic dificila , adica Tatal ceresc e intr-o natura imposibil de imaginat pentru noi. Probabil are structura din particule ce noi inca nu le putem depista , si asa vietuieste etern, dar poate sa comunice cu oamenii care asculta cuvintele lui. Deci Tatal ceresc nu ia forma materiala aidoma omului, insa are nevoie de un intermediar pentru oameni, acel intermediar trebuie sa asculte "orbeste" ce spune, si asta a facut isus. Are nevoie de isus tocmai ca omul sa asculte de cineva in carne si oase, si prin acel isus a facut si "minunile" cu invieri, vindecari, mersul pe apa, inmultirea painilor si pestilor ..  . deci natura e in controlul total doar ca trebuie sa convinga ca nu e natural mersul pe apa ci e cineva care stie cum sa faca asta . Face toate astea pentru ca doreste ca omul sa traiasca vesnic. Conditia e ca omul sa devina profund moral cand e vorba de convietuire.  Si pentru a deveni moral trebuie sa "manance trupul" lui Hristos, adica sa transfere constinta lui hristos isus in propria constinta. Se produce asta cand vezi moartea si suferinta unui nevinovat/neprihanit , practic constinta ta intelege ce e mila, compasiunea pentru neprihaniti, se naste constinta morala, ea creste , se dezvolta precum pomul de mustar. Pana cand intreaga constinta va fi complet transformata in constinta asemanatoare cu a lui isus. El spune despre sine "eu sunt bland si smerit cu inima" , iar irod cand l-a vazut pe isus a crezut ca e ioan botezatorul reincarnat findca si acesta era bland si smerit cu inima. Acestia erau chipul si asemanarea Tatalui ceresc , daor astfel vei fi pastrat pentru viata vesnica.
Nu este un pic dificilă, ci imposibilă de explicat logic, câtă vreme dumneata ai idei antihristice. În rest, când se întâlnește un ateu cu un păgân și amândoi au impresia că înțeleg Biblia, iese o aiureală. După cum se vede.

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 22:44, said:

isus e facut Hristos , adica salvator...
Adică uns. Asta înseamnă Hristos în koine sau Mesia în ivrit. Nu salvator sau mai știu eu ce bazaconie.

Edited by mario_bril, 04 February 2018 - 23:59.


#49
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Numele Iisus trimite direct catre calitatea de salvator/mantuitor. Nu am timp sa detaliez, pun copy/paste dintr-un articol... sper sa ajute:

"...în ebraică (Yehoşua, יהושע), înseamnă “Dumnezeu (este cel ce) salvează”. E alcătuit din: Ye (forma prescurtată a numelui lui Dumnezeu, Iahve, aşa cum El Însuşi l-a dezvăluit lui Moise în Cartea Ieşirii din Egipt, Exod) şi hoşua (de la verbul salvării, hoşia: a salva, a elibera, a ajuta; radicalul propriu-zis fiind iaşa:salvează/ salvare).
În treacăt fie spus, formula “osana” este, de fapt, imperativul acestui verb, hoşana: salvează-ne, mântuieşte-ne, scapă-ne, izbăveşte-ne.
Cu “hoşana” este, de altfel, întâmpinat Iisus de mulţime când intră în Ierusalim, cu o săptămână înainte de a fi răstignit. Ceea ce arată limpede că era întâmpinat ca Mântuitor, ipostaza unică a lui Dumnezeu.
Iisus din limbile moderne nu vine direct din Yehoşua, ci din forma lui prescurtată, Yeşua, care în greacă, limba evangheliştilor, a devenit Iησοῦς (Iisus).
Sau, din pronunţia lui în aramaica galileană, Ieşu.

Aşadar, Iisus se traduce prin: “Dumnezeu (ne/mă) salvează, scapă, izbăveşte, mântuieşte” sau “Dumnezeu este salvarea/salvarea este Dumnezeu”, altfel spus: Salvatorul trimis de Dumnezeu."

sursa:  http://www.romania-a...lui_iisus-28051

Edited by "Oblio", 05 February 2018 - 16:53.


#50
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Post"Oblio", on 05 februarie 2018 - 16:51, said:

Numele Iisus trimite direct catre calitatea de salvator/mantuitor. Nu am timp sa detaliez, pun copy/paste dintr-un articol... sper sa ajute:
.iebraica (Yehosua, [..], inseamna



Un nume.
Un nume si atat.
Numele evreului care a plecat din Nazareth, a ajuns la Jerusalim, a facut propaganda comunista tot drumul, tanad adunari si uimind asistenta cu iluzionisme, ca apoi sa i se urce la cap ca poate o fi mesia evreilor.
Cand s-a vazut rastignit a inteles ca a inghitit galusca....

Edited by vio69a, 05 February 2018 - 19:58.


#51
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postvio69a, on 05 februarie 2018 - 19:56, said:

Un nume.
Un nume si atat.
Numele evreului care a plecat din Nazareth, a ajuns la Jerusalim, a facut propaganda comunista tot drumul, tanad adunari si uimind asistenta cu iluzionisme, ca apoi sa i se urce la cap ca poate o fi mesia evreilor.
Cand s-a vazut rastignit a inteles ca a inghitit galusca....

xd:))

de unde stii?

#52
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
De ce dumnezeul evreu a avut succes ? Foarte simplu, din pricina imperiului roman, iar apoi din pricina "predicarii" cu sabia prine intermediul cruciadelor.

Edited by Real_NEO, 05 February 2018 - 22:39.


#53
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postvio69a, on 05 februarie 2018 - 19:56, said:





Un nume.
Un nume si atat.
Numele evreului care a plecat din Nazareth, a ajuns la Jerusalim, a facut propaganda comunista tot drumul, tanad adunari si uimind asistenta cu iluzionisme, ca apoi sa i se urce la cap ca poate o fi mesia evreilor.
Cand s-a vazut rastignit a inteles ca a inghitit galusca....

De yahve ce zici?

#54
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
https://www.facebook...I1NTI0MjU5NDgx/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate