Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare tarozi.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu este nevoie de uitat la microscop , festanii si alte alea .
Din ascutire , un burghiu ( fi 3,2) poate scoate o gaura  o gaura de 3,2-3,3- 3,5 mm.Tarozii la rindul
lor au ajuns sa fie considerati ,,hoby".....nu sunt facuti pentru mare precizie.Surubul ( m4 de cumparat)
la rindul lui daca il masori vezi ca are 3,8.Pe ce filet stringe surubul -,-."'( nu ma lasa sa scriu)...
S-au dus vremurile cind erau verificati cu calibru trece-NT ...
Pentru cei care sunt la inceput , sunt de preferat tarozii cu 3 treceri. Nu conteaza slana de mangalita sau
de oaie , poti unge si cu ulei ars de la masina,
Pe YT puteti vedea fabricarea suruburilor la viteza ...nu conteaza cum ies.

#38
regard

regard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2022

View Postparintele, on 22 decembrie 2022 - 12:55, said:

Normal, calculul e simplu, nu prea e musai sa ai tabele pt filetele uzuale.
Gaura e aproximativ diametrul șurubul ui minus dimensiunea pasului, precizia în general nu e critica la ce faci tu pe acasă și oricum nici găurirea și nici filetare ta manuala nu cred ca sunt în tolerante foarte strânse.
Dacă erai strungar, aveai mașini de precizie și lucrai cu tolerante mici, sigur nu cautai tabele pe net..

Deci relax, pe tarod ai diametrul/numărul și pasul,, le scazi și obții diametrul burghiului.

Este pentru prima data cand folosesc tarozi (in afara daca am folosit la scoala la atelierul de practica). Nu stiam ce dimensiune imi trebuie.
Manerele de la usa de la intrare nu aveau surub (stift filetat) de prindere pe ax, si riscau sa se deterioreze mai inainte de... vreme.
M-a costat 30 lei un tarod elicoidal M6, si 7 lei un burghiu de 5mm.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmariusyale, on 22 decembrie 2022 - 16:41, said:

Nu este nevoie de uitat la microscop , festanii si alte alea .
Din ascutire , un burghiu ( fi 3,2) poate scoate o gaura  o gaura de 3,2-3,3- 3,5 mm.Tarozii la rindul
lor au ajuns sa fie considerati ,,hoby".....nu sunt facuti pentru mare precizie.Surubul ( m4 de cumparat)
la rindul lui daca il masori vezi ca are 3,8.Pe ce filet stringe surubul -,-."'( nu ma lasa sa scriu)...
S-au dus vremurile cind erau verificati cu calibru trece-NT ...
Pentru cei care sunt la inceput , sunt de preferat tarozii cu 3 treceri. Nu conteaza slana de mangalita sau
de oaie , poti unge si cu ulei ars de la masina,
Pe YT puteti vedea fabricarea suruburilor la viteza ...nu conteaza cum ies.
Am gasit la auto,caz concret M5 sa nu gasesc pasul care imi trebuie ca sa refac filetul si sa cumpar surub nou sa pun.
E un surub cu pas mic care fixeaza spoilerul fata de tragger. In ultima instanta o sa iau un M5 din brico si un tarod normal M5
In tarozii de la lidl nu am M5 cu pasul fin care imi trebuie

Problema e ca surub nou pus se infileteaza greu si strica filetul surubului, nu pot infileta tot surubul in tragger. E surub cu cap de torx. Am incercat si cu clestele sa infiletez surubul nou nu merge foarte mult,se intepeneste

#40
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
La auto gasesti dimesiuni exotice. S-ar putea sa difere varianta de filet intre anumite serii ale aceleiasi masini.

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Brrrrr..
In continuare, ratez sa dau un filet de calitate buna. Sau nu-mi iese in mod sistematic bine ci doar dupa noroc.
Si din acest motiv, am muncit ieri vreo 4 ore, astfel:
Am un boiler de generator aburi, caruia i-am rupt un surub M4. Era intepenit si n-a vrut nici chip sa se miste. A preferat insa sa se rupa.
Am zis sa fac o improvizatie, sa dau o alta gaura (infundata), langa locul respectiv. Aveam o singura pozitie. Am dat gaura cu bormasina pe coloana, 3.5mm, cam 7mm adancime. Cam mica adancimea, dar riscam sa penetrez boilerul. Dar la operatinea de filetare, .. total fail. E drept, blind-hole de 7mm cam nasol, insa, tarodul avea suficienta "carne" incat sa scoata un filet rezon.

Asadar, a trebuit sa revin la pozitia surubului initial. Am dat in centrul surubului rupt gaura de 2, apoi de 3, apoi de 3jumate si am bagat tarodul. Practic l-am bagat in materialul boilerului + ce-a mai ramas din vechiul surub. tot gaura infundata, dar de data asta mai lunga, de 12mm. Nu ma asteptam la mare lucru, nici n-a iesit mare lucru, insa am putut infileta acolo un M4. Dumnezeu cu mila. Mi-a si fost frica sa-l strang cum trebuie. Din cei 3 tarozi, doar tarodul de finisare, ca restul nu intrau cum trebuie.
Mai am acum varianta sa refac cu surub de M5 sau mai mare, dar nu am tarozi. Dar , deja am luat frica acestei operatiuni de tarodare care nu-mi iese deloc asa cum vreau sau imi iese bine in teste dar nu cand trebuie sa lucrez pe piesa care trebuie.

Sau il las asa, cu ochiul pe boiler ca pe butelie, sa nu sara surubul. hahhaa

#42
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Ce anume nu a mers la tarod,sau cum nu a intrat...poți explica?

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema e gaura,e prea mare de 3,5. Trebuie de 3,3 dar merge si 3,2 sau poate chiar 3 deși e cam mică.
  Nu a mai rămas suficient material să facă filetul.

Edited by PoeOvidiu, 10 February 2023 - 06:39.


#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
De la M3 in sus gasesti helicoil daca ceea ce voiai sa faci era sa repari o gaura filetata preexistenta.

#45
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Problema e că e vorba de o gaură înfundată pentru care e necesar tarod special.

Sigur că in alte teste iese bine, găurești o tablă și faci un filet acolo, e simplu.

Tarozii clasici sunt conici, in cazul unei găuri înfundate, partea tarodului care efectuează efectiv operațiunea de filetare nu ajunge să lucreze.

Tocmai de aia doar cu cel de finisare ai putut face ceva, ăla e cel mai apropiat de forma de cilindru.

Și pentru M5 vei avea aceeași problemă...

De ce ne întrebi pe noi lucruri de care deja ți ai dat singur seama ? 🙂


#46
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cum procedez eu (nu spun ca asa este corect) dar mie imi iese...
Am de facut un filet interior M5 in gaura infundata.Bineinteles dau gaura de 4,2 -4,3  si adinca de 10-12 mm.
Cumpar 2 tarozi de masina (1 trecere) M 5x0,8. Unul il tai si pastrez doar 8 mm de parte  filetanta, il rotunjesc
ai fac virful rotunjit si usor polizat ( pentru intrare usoara.).Prima data bag tarodul intreg (netaiat) cit intra (cei
10-12 mm) apoi pe cel taiat , pe care am pus cite o picatura de ulei ( nu de masline ca atrage mustele).
Tarodul netaiat il folosesc la gauri strapunse in mod obisnuit.Cel taiat doar pt gauri infundate.
Am rupt 2 buc in 25 de ani si le folosesc saptaminal prinse in bormasina.Nu e timp pentru suport....
Referitor la pasul filetelor.Sunt lere de verificare cu care afli pasul filetului si stii ce sa cumperi.
Spre exemplu la filet M8 ai patru feluri de pas (0,5-0,75-1- 1,25 ).La care(3) ai spun pas ,, marunt "?
Si de cit dai gaura pentru tipul pasului?
La maccip probabil gaura larga.Si spiralul ascutit excentric ,,fura" si mai ramin zecimi de pas.

Attached Files


Edited by mariusyale, 10 February 2023 - 09:39.


#47
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La lucrari normale era formula cu D*0,8 si aflai diametrul burghiului.
Este acoperitoare pentru toti pasii de filetat.
Mai aproape este sa scazi pasul din diametrul surubului si afli ce burghiu sa folosesti.
Ajuta la materiale dure mai ales ca la 0,8*D in general iasa burghiu mai mic.

Edited by Ion_Bumbu, 10 February 2023 - 12:47.


#48
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Bine zis ! Te salut si ma asteptam sa scrii.Noi astia care mai lucram cu feratanii mai stim ,,
una alta.Mai explicam , cautam sa ajutam oamenii care nu  stiu.
,,Mai aproape este sa scazi pasul din diametrul surubului si afli ce burghiu sa folosesti."
Poate fi folosit in mod curent de lucru ,,artizanal".Asta ne intereseaza.Pentru a lucra in mod
,,industrial" ca ex 300 de tevi filetate la ambele capete pentru a fi folosite la masini cu coordonate sau
cnc intram in alta poveste.Apai suroabele ...surubul M 4  cumparat din dede masurat are 3,8.
Si atunci lui maccip la gaura de 3,5 (sau cit a mai furat spiralul) cit ai ramine carne in filet?

#49
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Asa-i cu suruburile, sint rulate la nivel de produs de bunuri de larg consum si standardul lui Ho Chi Minh ca au inceput sa apara tot mai multe de la ei...
Il treci prin filiera, balangane aia pe filet. Posted Image
Prost da` ne adaptam ca asa am facut o viata, inainte nu gaseai, acuma gasesti de calitate indoielnica, vrei bune, pe linga pret trebe si citeva sute sa iei.

Edited by Ion_Bumbu, 10 February 2023 - 17:00.


#50
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMegadrujbist, on 10 februarie 2023 - 06:11, said:

Ce anume nu a mers la tarod,sau cum nu a intrat...poți explica?
Imi iese filetul larg. Dupa ce se infileteaza, surubul se misca ca un dinte cu paradontoza.

#51
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postyekun, on 10 februarie 2023 - 08:04, said:

Problema e că e vorba de o gaură înfundată pentru care e necesar tarod special.

Am cu 3 treceri. Ultimul dintre ele face filet pana in fundul gaurii. Si nici nu mi se pare mare scofala. Nu am ce gresi, cred ca-s prosti tarozii.
Axul tarodului are 4.4mm pe subler. Nu pot masura exact cat are in zona de lucru a tarodului deoarece are simetrie triunghiulara si nu pot masura.
Dar incepe sa-mi fie clar ca-s prosti tarozii de la Alpen. Sunt largi, fac gaura prea larga.
Tarodul se invarte "fest" in filetul facut de el, insa surubul se balangane.

O sa iau din Chia de pe aliexpress, ca aici la noi, dupa ce ca sunt scumpi, mai sunt si prosti. Chiar ma simt dezamagit de Alpen, credeam ca-s buni, dar mi-e clar acum ca nu sunt. I-am studiat acum mai pe indelete si nu au cum sa faca astia gaura buna M4, oricat de mare meserias ai fi.

Iese la fel de prost si cu burghiu de 3 si de 3.5 si in placa de cupru. De fapt in materialele moi iese cel mai prost.
In cupru iese execrabil, in alama ceva mai bine(daca are carne), in oteluri slabe iese si mai bine. Dar asta deoarece materialul e suficient de tare incat sa tina surubul ala care se balangane.

#52
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Sau poate trebuie un șurub mai gros nițel,să intre forțat și așa rămâne.

#53
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmariusyale, on 10 februarie 2023 - 13:36, said:

Apai suroabele ...surubul M 4  cumparat din dede masurat are 3,8.
Si atunci lui maccip la gaura de 3,5 (sau cit a mai furat spiralul) cit ai ramine carne in filet?
Suruburi am o gramada si pot schimba la nevoie. Insa au fix 4.
Nu mai ramane nimic, bag piciorul in el. O sa revin dupa ce-mi vin aia din china, peste 3 luni. O sa fac comanda sa iau ceva la plesneala, pentru gauri infundate.

Pot sa dau si gaura de 3, tot aia e. La fel de prost, chiar mai prost iese.

Topicul asta e de 5 ani, tot eu l-am deschis. Intre timp am mai dat cateva gauri, nu-s chiar asa de afon.
Se pare ca niciodata nu am avut un tarod calumea, de aia nu mi-a iesit operatiunea asta, care incepuse deja sa ma scoata din sarite.

#54
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Habar n-am care o fi problema, am Alpen si sint in standarde, ma rog, dupa mine.
A fost ceva trusa pe la Lidl, nu sint nici aia rai.
Daca insa doriti mai buni cautati la Rocast, au buni si ajung mai repede de 3 luni...
https://shop.rocast....TE-DIN-352.html

Edited by Ion_Bumbu, 10 February 2023 - 18:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate