Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Recomandare tarozi.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vezi ca la Leroy au si la bucata. Cu 7-10 lei cu 3 treceri. Iei si tu un M3 si vezi daca merge mai iei si restul.  Sunt ambalati in pungulite. Oricum in Leroy sunt de Lomytools sau ceva de genul deci nu te astepta la minuni.

  Foloseste neaparat seu sau ceva lubrifiant pentru filetare. Altfel se termina repede tarozii.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 20:43.


#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Nu am vazut cu 3 treceri. Oricum cheie de tarod nu aveau decat ranga din aia mare pentru tarozi mari, de-aia nici nu m-am uitat cu atentie.

Lubrifiantul pentru gaurire e bun?
Stiu ca-i si pentru racire, la tarod manual nu e cazul de racire.
Am si vaselina cu litiu de rulmenti, cu calciu din aia normala + cateva pentru electronica(ulei mineral, siliconic si.. cred ca mai am si de altele)

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 maccip, on 03 februarie 2018 - 20:37, said:

Si tu zici ca-mi fac treaba cu aia de la Leroy Merlin?
10 flete pe an o sa dau. De fapt, pentru inceput, daca reusesc sa dau 4 filete, si-au scos banii. Posted Image
Insa e un fel de inox sau otel, nu-mi dau seama exact dar e destul de tare din moment ce am zis, nu am reusit sa dau cu un tarod randomly.

Mare mare atentie la ungere! O ungere ineficienta iti strica toata munca!
Ce adancime/grosime are materialul?

Edited by myshyk, 03 February 2018 - 20:59.


#22
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Normal ca tarodul nu merge daca dai gaura cu 3 mm si nu cu 3.3 .
Gaura ta este mai mica cu o.3 mm si normal ca tarodul forteaza in gaura , chiar cu 3 tarozi (3 treceri ) tot fortezi,ptr ca ai gaura prea mica in diametru, nu degeaba sunt spirale cu masuri un pic diferite de cele "normale (3 , 3.5 ,4 ,4.5 ,5 ,5.5 etc ) "

#23
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012

 maccip, on 03 februarie 2018 - 20:28, said:

Pai nu am vazut, dar am citit ca pe tarod M4 se da gaura cu 3.3, sunt niste tabele pe net.
Am uitat sa precizez, gaurile le-am dat deja cu burghiu de 3(din motiv ca nu am avut 3.3), se poate sa fi facut o greseala, sau poate o pot rectifica cu un burghiu de 3.3.
Gaurile le-am dat relativ usor (cu un burghiu Alpen + lubrifiant luat de la Horbach) si m-am gandit ca nici filetul n-ar trebui sa fie mare filozofie insa practica bate teoria.
Posted Image
Asa e, ai facut o greesala care se poate repara usor. Faptul ca ai dat gaura de fi 3 a a facut sa se blocheze tarodul. Majoreaza gaura cu burghiu de 3,2-3,5mm si o sa vezi ca merge si tarodul universal imprumutat.
In functie de materialul pe care vrei sa-l filetezi foloseste ulei pt otel, gaz sau motorina pt aluminiu, sau pe uscat pentru fonta.
Daca grosimea materialului de filetat este mica, merge tarodul universal. Pentru gauri infundate, folosesti tarozi speciali, tip butoi.
La grosimi mari nu te juca cu tarozi universali. Foloseste-i pe cei la set.
Ca sa afli ce gaura trebuie sa dai cand vrei sa faci un filet interior, foloseste aceasta reteta: Inmultesti dimensiunea tarodului cu 8 si intre cifrele care formeaza numarul rezultat, pui o virgula. De ex: M3x8=24(burghiu fi 2,4mm), M4x8=32(burghiu fi 3,2mm), M5x8=40(burghiu fi 4,0mm) si asa mai departe. Aceasta reteta e valabila pt filete sub M10.

 xmanyacs77, on 03 februarie 2018 - 20:17, said:

[ https://images2.imgbox.com/2d/2b/27Tk6oYM_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Lidl se gaseste aceasta trusa cu tarozi si filiere pentru uz hobby...Posted Image
Chinezarii facute din fier beton.
Am cumparat eu o bormasina la care am primit si un set de spirale. S-au indoit precum cuiele in loc sa se rupa.

Edited by PaunDutzi, 03 February 2018 - 21:07.


#24
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 cspot, on 03 februarie 2018 - 20:24, said:

Unde ai vazut tu burghiu de 3.3mm ?
  

exista burghie de la 1 la 10 mm din 0,1 in 0,1
iar la metric 4 burghiul ar trebui sa fie de 3,25
pasul la filet este de 0,75

Edited by codroot67, 03 February 2018 - 21:24.


#25
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,567
  • Înscris: 31.12.2006

 maccip, on 03 februarie 2018 - 20:28, said:

Am uitat sa precizez, gaurile le-am dat deja cu burghiu de 3(din motiv ca nu am avut 3.3)
Fix de-asta nu a mers. Daca nu ai nevoie de forta. poti sa dai si cu 3.5, mai ales ca materialul zici ca e tare.
Foloseste lichid de filetare/gaurire pt otel, in niciun caz vaselina.
Mare atentie la M2 si M3, se rupe fff usor tarodul.

#26
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
de obicei la inox se da gaura cu 0,1  0,2 mai mare decit normal deci la M3 burghiu de 2,6  2,7
la M4 3,3 chiar 3,4 si tot asa
in functie de tipul filetului ,in gaura infundata sau strapunsa se folosesc tipuri diferite de tarozi

Attached Files



#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Multumesc, tot nu mi-e clar ce tarod sa-mi iau.
O sa iau alpen de la Hornbach daca nu primesc alte sfaturi. Burghiele lor sunt bune, am rupt doar 1 Fi2 din greseala, restul si-au facut treaba perfect, mai bune ca Proxxon.
Singura chestie e ca ma deranjeaza ca nu-i in 3 treceri, colegul ala al meu asa mi-a zis ca-i mult mai usor si mai safe.

Ramane oricum M2ul ca vad ca n-au la Hornbach, cam toate incep de la M3, dar deocamdata mi-e suficient M4 si M3.
Cu M2 o sa dau intr-un material mai moale, asa ca cred ca o sa iau un set din ala naspa, poate-i buna cheia de tarod.

Gaurile nu vor fi infundate, nu ma bag la asa ceva deocamdata.

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
filetele mici pot fi făcute și cu tarod simplu fiindcă acesta este astfel conceput ca să substituie cele 3 treceri cu 3 tarozi separați.cel mai important este ca la o tură să dai in sens invers o jumătate de tură și astfel vei obține un filet bun.

#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,568
  • Înscris: 31.01.2010

 maccip, on 03 februarie 2018 - 19:48, said:

Nustiu daca postez in aria care trebuie, dar presupun ca sunt pe-aproape.
Am si eu nevoie de 2 tarozi(deocamdata), M2, M3 si M4 pentru inox/otel slab,

Suna altfel inox...
Cauta Ruko sau Völkel...

Edited by Ion_Bumbu, 04 February 2018 - 00:18.


#30
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.12.2006

 cspot, on 03 februarie 2018 - 20:24, said:



    Unde ai vazut tu burghiu de 3.3mm ?
    Nu de alta, dar daca vrei sa fii luat in serios...

   P.S. Ce gauri si ce filete vrei sa faci ? Pune si tu o poza la misto cu obiectul.
   De reclama la firme de Posted Image toata jena, suntem satui.

    PS 2 : E ALPEN sau ALPIN ?
Exista burghie din zecime in zecime;Cauta Holex,Garant,Ruko,etc.

#31
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
interesant volkel asta.. au o gramada de chestii.
cica pt inox ai nevoie de HSS-E VAP.
https://www.voelkel-...ss-e-vap-m.html
asa scrie la "application".
sau na, macar HSS-E

is curios daca is facute la ei acasa in germania sau in china.
la ei pe site scrie ca au fabrici in europa si in asia. lumea rea zice ca otelul chinezesc e mai prost :)

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Pana la urma am luat Alpen de la Hornbach, am avut drum pe-acolo. Au mai multe tipuri de tarozi decat pe sait, au si cu 3 treceri. Am luat M4 cu 3 treceri.
Acuma problema a fost la filetare, prima gaura am ratat-o in sensul ca surubul are joc. Din cauza ca n-am experienta de facut filete, n-am stiut cat sa apas, am facut niste teste pe alt material, dar cand am schimbat materialul, n-a mai fost la fel.
Insa celelalte 3 filete le-am reusit acceptabil, in sensul ca tot are un pic de joc surubul. Oteul avea cam 4mm grosime, filetul pana la fund, are suficienta "carne" sa se prinda surubul dar de amorul artei  cred ca tre sa mai lucrez la procesul asta de filetare, nu-mi iese asa de bine.
Cred ca tarozii sunt buni din ce mi-am dat eu seama. M-am uitat sub microscop dupa ce i-am folosit si n-au nicio zgaraietura. Primul tarod a fost cel mai muncit, restul au intrat "ca-n branza". Am folosit lubrifiant pentru gaurire tot de la hornbach, cred ca-i un amestec de vaselina cu apa, asa pare.

Pretul a fost cam 40 lei / M4 cu 3 treceri.
Aveau si cu o trecere, era cam 20lei.

Edited by maccip, 06 March 2018 - 21:41.


#33
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Posibil sa nu fie nici suruburile bine calibrate. Surubul de M4 ar trebui sa aibe diam exterior cam de 3,95-3,90.
Daca sunt mai mici, vor avea joc.
Sau conteaza si cum ai dat gaura. Atunci cand gaura e data cu bormasina de mana(la pozitie), poate sa iasa mai larga, sau daca mandrina bate, sau daca burghiul a fost ascutit gresit.
Nu da vina numai pe operatiunea de filetare.

#34
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Eu folosesc burghie Ruko pentru inox,din cele cu cobalt,galbene...am un set din zecime in zecime,sunt bune.
Tarozi Ruko sau Volkel...ca lubrifiant untura de porc sau seu de oaie cand gasesc,nici strungarul nici frezorul nu vor solutii moderne de lubrifiere,zic ca mai bun decat grasimea animala nu exista...lucreaza bio...Posted Image Posted Image

#35
regard

regard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2022
Salutare!

Daca tot suntem la sectiunea tarozi, incarc aici un tabel cu burghiile necesare pentru fiecare dimensiune de tarod.


(Tabelul nu-mi apartine, dar l-am gasit pentru ca am avut nevoie.
Daca vi se pare ilegal, moderatorii il pot sterge. Dar nu am gasit nicun drept de autor asupra tabelului.)

Attached Files



#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Normal, calculul e simplu, nu prea e musai sa ai tabele pt filetele uzuale.
Gaura e aproximativ diametrul șurubul ui minus dimensiunea pasului, precizia în general nu e critica la ce faci tu pe acasă și oricum nici găurirea și nici filetare ta manuala nu cred ca sunt în tolerante foarte strânse.
Dacă erai strungar, aveai mașini de precizie și lucrai cu tolerante mici, sigur nu cautai tabele pe net..

Deci relax, pe tarod ai diametrul/numărul și pasul,, le scazi și obții diametrul burghiului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate