Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare tarozi.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Nustiu daca postez in aria care trebuie, dar presupun ca sunt pe-aproape.
Am si eu nevoie de 2 tarozi(deocamdata), M2, M3 si M4 pentru inox/otel slab, manuali + o cheie de tarozi in bugetul de 100 lei(preferabil)
Am vazut la Hornbach firma ALPEN, tarozi cu o trecere, nustiu daca sunt potriviti aia cu o trecere. Am burghie ALPIN si sunt bune.
Pe de alta parte aia cu 3 treceri sunt destui de scumpi mai ales M2, m-am uitat pe Rocast.. hmmm scumpi, lucreaza cu Volkel, habar n-am daca sunt buni sau nu.
Eu am ajuns la un buget de 250lei lei cu tot cu burghiu de 3.3mm pentru M4, mi se pare cam mult, mai ales ca nu-i folosesc decat in regim hobby.

De aia intreb aici, poate cunoaste careva o varianta ieftina si buna.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Totul e functie de cat de intens vor fi folositi, respectiv isi vor scoate banii sau NU.

Edited by keta, 03 February 2018 - 20:01.


#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
3 atunci. Scrisesem initial M2 si M4, dar imi trebuie si M3.

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai ai doua variante: ieftine - HSS si scumpe - HSS-E (alea cu cobalt). alea scumpe sunt mai dure, rezista mai mult, iti face filetul mai repede dar sunt si mai fragile. daca nu ai grija le poti rupe.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei ieftin cauti alta solutie, pui piulita cumparata, sau dai filet cu surub de otel, etc.
Meserias iese cu 3 treceri, cu 3 tarozi nr 1, 2, 3 pt fiecare calibru.
Se mai poate si cu un cutit de strung pt filet interior, fie cu strung fie cu bormasina profesionala de stand cu avans automat....

Daca vrei superieftin dar de unica folosinta dai filet direct cu surub, insa trebuie surub de otel gasit ieftin.
Daca vrei sa tina mult atunci iei scule de 150 X mai scumpe, si daca le folosesti mult e posibil sa constati ca de fapt asa e mult mai ieftin.
Am niste burghie de 4,8mm steyr care nici macar nu au varf de carbura, dar e asa de bun otelul ca nu s-a tocit in milioane de gauri, inca nu le-am ascutit nici acum cu toate ca sunt folosite in regim industrial de multi ani.

Edited by loock, 03 February 2018 - 20:08.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde cate gauri ai e filetat. Alpen in general are scule bune.

Cu 100 de lei gasesti si seturi de la M3 la M12 cu 3 treceri. Si sunt destul de buni pentru utilizare ocazionala.
Pentru utilizare intensa nu cred ca fac fata.
  Neaparat si pasta sau spay de filetat, sau chiar seu. Le mareste durata de viata.

Eu asa ceva am luat pentru utilizare hobby.
https://www.sculesie...i-m-3-12-c9181/
Mi-a cedat port-tatodul doar. In rest merg bine in regim hobby. Am luat alt porttarod mai solid.

Am vazut ca si initiatorul tot in regim hobby vrea sa ii foloseasca.
Sau
https://www.sculesie...la-set-din-352/
Daca vrei  doar M2-3-4, iesi pe la 80 de lei cu toate 3 dimensiunile.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 20:21.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ma pricep la aliaje. Nu ma grabesc sa fac filetele, deci viteza nu e o problema.
In primul rand care-i treaba cu 1.vs 3 treceri?
Eu am incercat cu unul M4 cu o trecere si n-am reusit sa fac nimic cu el, ramane intepenit, l-am dat inapoi ca mi-a fost frica sa nu-l rup, era de imprumut, habar n-am ce firma era, habar n-am daca era din otel sau HSS, era noname, un pic ruginit, dar nu parea tocit. Deci.. nu a fost bun. Am folosit lubrifiant din ala pentru gaurire.
Ala mi-a zis sa iau cu 3 treceri, dar am vazut ca sunt scumpi ai naibii.

 loock, on 03 februarie 2018 - 20:07, said:


https://www.hornbach...657/produs.html
Cu asta crezi ca-mi fac treaba?
ALPEN 1 trecere, nu au M2 in schimb, poate-or avea in magazin.

 PoeOvidiu, on 03 februarie 2018 - 20:08, said:

Cu 100 de lei gasesti si seturi de la M3 la M12 cu 3 treceri. Si sunt destul de buni pentru utilizare ocazionala.
Nu-i folosesc decat ocazional, insa vreau sa-si faca treaba, sa nu raman blocat cu el in gaura.
:)

Poti sa-mi recomanzi ceva, o firma, ceva.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://images2.imgbox.com/2d/2b/27Tk6oYM_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Lidl se gaseste aceasta trusa cu tarozi si filiere pentru uz hobby...Posted Image

#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ai dat inapoi la fiecare 2-3 ture? trebuie sa dai putin inapoi din cand in cand, ca sa indepartezi aschiile.
poate de aia ti s-a blocat

Edited by alx42, 03 February 2018 - 20:17.


#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Da, iti dai seama ca am incercat, am dat inapoi sa se duca spanul. Merge un pic pana ajunge la filetul ala mai bina format. La inceputul taroduli are un filet mai putin format, in zona aia merge dar dupa aia trebuie sa apas foarte tare si nu am mai dat de frica sa nu-l rup.

Cel care mi-a dat tarodul mi-a zis sa caut cu 3 treceri, eu nici nu stiam ca exista asa ceva.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@ loock
"Se mai poate si cu un cutit de strung pt filet interior, fie cu strung fie cu bormasina profesionala de stand cu avans automat...."
La filet M2,M3, M4???? Vrei sa faci misto de initiator?Posted Image Posted Image Posted Image
@ maccip
Cauta pentru ungere seu de oaie sau seu de vita, nu folosi vaselina sau uleiuri. Alte variante de ungere, motorina sau exista sprayuri pentru lanturile de motocicleta/bicicleta tot pe baza de seu. Vaselina si uleiurile minerale acumuleaza spanul in degajarea tarodului, ajungandu-se la griparea acestuia si ruperea lui. Daca materialul nu e gros, poti folosi tarozi universali, cei cu o singura trecere, daca te antrenezi putin poti folosi chiar o masina de infiletat, pe viteza mica. Chestie de antrenament,.....

Edited by myshyk, 03 February 2018 - 20:28.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 maccip, on 03 februarie 2018 - 19:48, said:

Nustiu daca postez in aria care trebuie, dar presupun ca sunt pe-aproape.
Am si eu nevoie de 2 tarozi(deocamdata), M2, M3 si M4 pentru inox/otel slab, manuali + o cheie de tarozi in bugetul de 100 lei(preferabil)
Am vazut la Hornbach firma ALPEN, tarozi cu o trecere, nustiu daca sunt potriviti aia cu o trecere. Am burghie ALPIN si sunt bune.
Pe de alta parte aia cu 3 treceri sunt destui de scumpi mai ales M2, m-am uitat pe Rocast.. hmmm scumpi, lucreaza cu Volkel, habar n-am daca sunt buni sau nu.
Eu am ajuns la un buget de 250lei lei cu tot cu burghiu de 3.3mm pentru M4, mi se pare cam mult, mai ales ca nu-i folosesc decat in regim hobby.

De aia intreb aici, poate cunoaste careva o varianta ieftina si buna.

Unde ai vazut tu burghiu de 3.3mm ?
Nu de alta, dar daca vrei sa fii luat in serios...

   P.S. Ce gauri si ce filete vrei sa faci ? Pune si tu o poza la misto cu obiectul.
   De reclama la firme de Posted Image toata jena, suntem satui.

    PS 2 : E ALPEN sau ALPIN ?

Edited by cspot, 03 February 2018 - 20:36.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://m.emag.ro/bu...6/pd/DNVNM3BBM/

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu am vazut, dar am citit ca pe tarod M4 se da gaura cu 3.3, sunt niste tabele pe net.
Am uitat sa precizez, gaurile le-am dat deja cu burghiu de 3(din motiv ca nu am avut 3.3), se poate sa fi facut o greseala, sau poate o pot rectifica cu un burghiu de 3.3.
Gaurile le-am dat relativ usor (cu un burghiu Alpen + lubrifiant luat de la Horbach) si m-am gandit ca nici filetul n-ar trebui sa fie mare filozofie insa practica bate teoria.
Posted Image

Edited by maccip, 03 February 2018 - 20:29.


#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 cspot, on 03 februarie 2018 - 20:24, said:


Unde ai vazut tu burghiu de 3.3mm ?...
În magazinele de burghie.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
Initial am vrut sa iau o trusa pe la 60 lei de la Leroy Merlin(cu filiere si o gramada de tarozi), dar  m-am gandit ca o iau degeaba, am zis sa ma informez pe net dar nu gasesc o sursa calumea de informatie.

Edited by maccip, 03 February 2018 - 20:32.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde cat de mult foloseti tarozii respectivi. Daca filetezi 10 gauri pe an te tin destul. Daca filetezi 10 /zi deja trebuie sa umbli la buget.
Nu stiu daca vand la persoane fizice dar vezi la Prodmarcos din Cisnadie.

http://www.prodmarcos.ro/

 cspot, on 03 februarie 2018 - 20:24, said:

Unde ai vazut tu burghiu de 3.3mm ?
Nu de alta, dar daca vrei sa fii luat in serios...
Am eu doua luate de la un magazin cu de toate. Tot pentru filete de M4 le-am luat si eu. Ca idee, burghie uzuale sunt din 0.1 in 0.1mm. Unele simple altele obtinute prin rectificare din cele de dimensiune superioara.

Edited by PoeOvidiu, 03 February 2018 - 20:36.


#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007

 PoeOvidiu, on 03 februarie 2018 - 20:33, said:

Depinde cat de mult foloseti tarozii respectivi. Daca filetezi 10 gauri pe an te tin destul. Daca filetezi 10 /zi deja trebuie sa umbli la buget.

Si tu zici ca-mi fac treaba cu aia de la Leroy Merlin?
10 flete pe an o sa dau. De fapt, pentru inceput, daca reusesc sa dau 4 filete, si-au scos banii. Posted Image
Insa e un fel de inox sau otel, nu-mi dau seama exact dar e destul de tare din moment ce am zis, nu am reusit sa dau cu un tarod randomly.

Edited by maccip, 03 February 2018 - 20:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate