Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sunt stiintele umaniste depasite?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
La scoala invatam diverse discipline; matematica, fizica, chimie, biologie, etc. Daca stintele exacte sunt cat se poate de exacte, desi si aici cu evolutia tehnicii de calcul e discutabil, cum ramane cu disciplinele umaniste? Ok, istoria si geografia ok, dar literatura, filosofia etc. Ma intreb si eu de ce trebuie studiat teatrul la scoala si nu trebuie studiat filnul, sau poate chiar sportul , fotbalul. Teatrul pana la urma nu era decat unul din putinele mujloace de divertisment ale oamenilor din timpuri demult apuse. Literatura la fel , poezia. Nu cumva sunt aceste materii depasite ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
dpdv practic stii tele umaniste au o aplicabilitate foarte limitata, iar la noi... daca nu erai bun la matematica, atunci aterizai la uman, de unde apoi deveniai aproape automat profesor de Lb Romana, Istorie.
Alternativa era "psihologie", pt ca era o singura carte de invatat.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Mie unu nu mi-au placut chestiile alea umaniste...
Drept urmare am ramas cu goluri in  gramatica, le corectez dar tot revin la forma initiala.


Pe de alta parte fiecare are aptitudini si preferinte catre o anumita "specialitate".

Edited by arg, 01 February 2018 - 22:37.


#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
depinde cine o spune ! ...
nivelul de bunastare al unui popor se masoara in cultura ! ...
toate stiintele umaniste sunt oarecum relationate "intrinsec" cu omul cult ! ... mai putin cu cel cultivat !

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cine a zis ca sportul nu se studiaza ? Avem manual... ;)

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Faptul ca un om e cult nu inseamna ca are bun simt sau ca se comporta cu bun simt.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 titi_greucean, on 01 februarie 2018 - 22:22, said:

La scoala invatam diverse discipline; matematica, fizica, chimie, biologie, etc. Daca stintele exacte sunt cat se poate de exacte, desi si aici cu evolutia tehnicii de calcul e discutabil, cum ramane cu disciplinele umaniste? Ok, istoria si geografia ok, dar literatura, filosofia etc. Ma intreb si eu de ce trebuie studiat teatrul la scoala si nu trebuie studiat filnul, sau poate chiar sportul , fotbalul. Teatrul pana la urma nu era decat unul din putinele mujloace de divertisment ale oamenilor din timpuri demult apuse. Literatura la fel , poezia. Nu cumva sunt aceste materii depasite ?

Nu, pentru ca ele fac parte din viata sociala, culturala, etc, daca vrem sa o pastram cat de cat frumoasa (viata in ansamblul ei). Stii cum se spune, nu-ti dai seama de cat de valoros e ceva pana nu-l pierzi.

De ce sa devenim si la categoriile astea doar importatori?

Ca si "materii" poate ca sunt depasite eventual din cauza structurii materiilor si felului de predare, dar ca domenii, nu cred ca ar fi depasite.

Edited by Phobos, 01 February 2018 - 22:43.


#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Phobos, on 01 februarie 2018 - 22:40, said:

...Ca si "materii" poate ca sunt depasite eventual din cauza structurii materiilor si felului de predare, dar ca domenii, nu cred ca ar fi depasite.
sa zici de stiintele umaniste ca sunt depasite este ca si cum te-ai k... pe existenta catorva sute de generatii ! ...

Edited by realduc, 01 February 2018 - 22:47.


#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 realduc, on 01 februarie 2018 - 22:47, said:

sa zici de stiintele umaniste ca sunt depasite este ca si cum te-ai k... pe existenta catorva sute de generatii ! ...

Asa e, de asta am spus si eu ca structurile materiilor, orelor propriu-zise, felul de predare, pot fi depasite, dar nu stiintele in sine.

Edited by Phobos, 01 February 2018 - 22:51.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 titi_greucean, on 01 februarie 2018 - 22:22, said:

La scoala invatam diverse discipline; matematica, fizica, chimie, biologie, etc. Daca stintele exacte sunt cat se poate de exacte, desi si aici cu evolutia tehnicii de calcul e discutabil, cum ramane cu disciplinele umaniste?

Pai...daca problema s-ar pune in societatea umana strict in termeni utilitaristi, binenteles ca bancile, guvernele si corporatiile si-ar dori robotii perfecti  - sa munceasca mult, sa manance si sa doarma putin si sa fie multumiti, fericiti cu o viata marunta, plina de lipsuri. Societatea umana, insa, mai presupune si arta, cultura, manifestarea spirtului din om, comunitate, evolutie spirituala, autoactualizare, etc. - adica acele nevoi superioare, aflate in varful piramidei lui Maslow.  Rolul stiintelor umaniste este tocmai sa educe in om o deschidere spre frumos, spre arta, spre cultura.

Edited by rosix, 01 February 2018 - 22:52.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
In viata, mai trebui sa invatam si sa fim oameni, nu doar cum sa "dam toata ziua cu ciocanul".

De exemplu, atunci cand interactionezi cu cineva, sau asculti o prezentare, exista o diferenta enorma intre o persoana ce stie vorbi si una ce abia leaga doua cuvinte, chiar daca stapaneste domeniul despre care vorbeste.

Edited by dani.user, 01 February 2018 - 22:55.


#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Nu sunt depășite dar trebuie să recunoaștem că aproape tot progresul omenirii și confortul de care dispunem s-a întemeiat pe științele exacte și cele colaterale lor.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Lipsa de educatie elementara in stiintele umaniste se traduce, in societate, in manifestarile tinerilor care ies de la ore, de la scoala, care zbiara ca descreieratii, si in mai putina umanitate in relatiile intre oameni.  Pana la urma, cine mai pune pret pe calitatea de a fi uman?

#14
pentiumcmd

pentiumcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.01.2018

 titi_greucean, on 01 februarie 2018 - 22:22, said:

La scoala invatam diverse discipline; matematica, fizica, chimie, biologie, etc. Daca stintele exacte sunt cat se poate de exacte, desi si aici cu evolutia tehnicii de calcul e discutabil, cum ramane cu disciplinele umaniste? Ok, istoria si geografia ok, dar literatura, filosofia etc. Ma intreb si eu de ce trebuie studiat teatrul la scoala si nu trebuie studiat filnul, sau poate chiar sportul , fotbalul. Teatrul pana la urma nu era decat unul din putinele mujloace de divertisment ale oamenilor din timpuri demult apuse. Literatura la fel , poezia. Nu cumva sunt aceste materii depasite ?

Disciplinele umaniste predate in mediul educational/universitar romanesc sunt foarte depasite, fiind cu 30-40 de ani in urma cu ce se preda in vest, iar structura materiei , planificarea  si mijloacele de predare sunt relativ PRAF!
E chiar de evitat sa-ti incepi studiile intr-o facultate de istorie, sociologie, stiinte politice, filosofie, literatura in Romania, pentru ca nu vei ajunge cel mult decat un somer cu diploma care va trebui sa se reprofileze in a invata sa intoarca hamburgherii sau sa repete  intrebarea "doriti punga?"............doar daca nu ai niste pile sau un tata parlamentar sau ofiter superior care sa-ti asigure un post caldut.

Partea proasta e ca stiintele umaniste predate in Vest au devenit un instrument de spalare pe creier prin favorizarea feminismului si alte porcarii corecte politic, negand rolul de civilizator al omului alb, ba chiar fiind denigrat, iar rolul in istorie al altor rase fiind supraestimat.
Partea buna e ca se incearca o   analizare mai impartiala si mai corecta asupra istoriei, literaturii, filosofiei.


In ce priveste teatrul, la nivel global, o sa mai reziste si peste cateva sute de ani in plina epoca digitala si a cinematografiei 4D.

Nu intrevad insa sperante pentru teatrul romanesc. Cand oferi scenete pe care le gusta doar pensionarimea si hipstarimea,  e normal ca o sa cam dispara.

Edited by pentiumcmd, 02 February 2018 - 00:58.


#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bai Titi,nu stiu daca e cel mai bun exemplu:Noul ministru  ce se balbaie,se pierde.Poate e doxa in treaba lui dar e varza la relatii,prezentari ale ideeilor lui.Vezi post 11-dani user.

#16
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 dani.user, on 01 februarie 2018 - 22:54, said:

In viata, mai trebui sa invatam si sa fim oameni, nu doar cum sa "dam toata ziua cu ciocanul".

De exemplu, atunci cand interactionezi cu cineva, sau asculti o prezentare, exista o diferenta enorma intre o persoana ce stie vorbi si una ce abia leaga doua cuvinte, chiar daca stapaneste domeniul despre care vorbeste.

Foarte bine, dar de exemplu cum te invata literatura sa-ti imbunatatesti comunicarea? Ca pe mine de exemplu nu m-a invatat nimic. Aia care aveau  papagal si umpleau 3-4 foi A4 la teza luau note mari, iar aia care scriau putin si sau prost sau care pur si simplu scriau scurt si la obiect luau note mici. Ok, istoria, geografia iti imbunatatrsc cultura generala, mai impresionezi o gagica,


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Adm, on 01 februarie 2018 - 22:32, said:

dpdv practic stiintele umaniste au o aplicabilitate foarte limitata,
...si asta inclusiv in tari mult mai dezvoltate:

Attached Files

  • Attached File  phd.jpg   47.59K   16 downloads


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pentiumcmd, on 02 februarie 2018 - 00:54, said:

Nu intrevad insa sperante pentru teatrul romanesc. Cand oferi scenete pe care le gusta doar pensionarimea si hipstarimea,  e normal ca o sa cam dispara.

Teatrul romanesc e ca si filmul romanesc adica praf sau aproape praf... poluat de scene de vulgaritate, exces si fortare a limitelor moralitatii.  De asta nici nu am mai fost de mult la teatru... ca n-am ce vedea.  Teatrul futurist, avangardist (ex: in care doi barbati mimeaza actul homosexual pe scena) imi displace profund si imi genereaza o stare de greatza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate