Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Incarcarea corecta a bateriei telefonului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostdreaQ, on 01 februarie 2018 - 15:40, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic....cum e mai bine sa tin telefonul cu ecranul in sus sau cu ecranul in jos? Am intrebat la fabricant si mi-a zis sa in tin mai mult pe cant sau inclinat intre 40 si 80 de grade.
Au fãcut haz...de tine.
Oblic pentru a ajunge electrolitul la ambii poli negativi!

Edited by sarac.lipit, 01 February 2018 - 15:48.


#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
sper ca faceti glume, cum sa tineti telefonul, la ce temperatura si alte rahaturi?

Eu il tin pe al meu conservat la 12,7 grade celsius intr-o pozitie de 45 grade la boloboc.

#21
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postbusiness11, on 01 februarie 2018 - 15:43, said:

exista multe pareri si diferite modalitati, care intr-adevar este cea mai efectiva nu iti poate spune nimeni.

Eu nu intreb cum incarcat telefonul in mod obisnuit; aici n-am dubii exista o relativa unanimitate. Eu intreb daca in mod exceptional, din cand in cand, faceti un "ciclu complet" de incarcare. In ce consta la voi acest "ciclu complet", mai concret? X prieten zice ca odata pe luna il lasa pana se inchide! Voi ati face asa ceva?! Eu n-am facut asta niciodata. Ar fi bine sa fac si eu asta?!

#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Problema nu e daca il descarca complet, sau il incarca complet.
Problema e sa nu scada tensiunea sub 3.6-3.7V si sa nu depaseasca (de obicei exista circuite integrate care previn) 4.2V. Valorile depinde de fiecare baterie in parte. Restul sunt povesti...

@2003spirit Citeste te rog aici.
http://batteryuniver...m_ion_batteries

Edited by Rhesus, 01 February 2018 - 15:50.


#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Post2003spirit, on 01 februarie 2018 - 15:45, said:

Multa lume are chef de vorba, putina lume e interesata de intrebarea mea. Eu nu va intreb cum va incarcati zilnic telefonul ci daca in mod exceptional, din cand in cand, in scop de "intretinere" il descarcati pana la zero sau doar pana un anumit procent inainte de al incarca!
Nu pot sã descarc telefonul...depind de el și pot pleca în urmãtorul moment la fãcut parale.

Am 2 accu permanent încãrcați. Ãsta e și sfatul meu!
Restu-i marketing...din cauza ta nu a ținut...indiferent cum l-ai încãrcat...crapã cã e prea incãrcat...crapã cã nu-i încãrcat. Oricum, ține cît e garanția...6 luni.

Edited by sarac.lipit, 01 February 2018 - 15:54.


#24
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Niciodata nu trebuie descarcat un acumulator Li-Ion pana la 0%, cu timpul se modifica din cauza asta geometria electrozilor, se poate strapunge membrana semipermeabila, etc.La acumulatorii Ni-Cd/Ni-Mh era exact invers, din cauza efectului de memorie.
Nu va bazati pe indicatiile telefonului legate de procentul de baterie disponibila, nu sunt reale. cea mai buna solutie ca sa stiti cand e incarcat acumulatorul 100%:Charger Doctor.

[ http://cdn1.shopmania.biz/files/s4/153373543/p/l/5/charger-doctor-masoara-curentul-si-tensiunea-portului-usb~2975.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://cdn1.shopmania.biz/files/s4/153373543/p/l/5/charger-doctor-masoara-curentul-si-tensiunea-portului-usb~2975.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Assur, 01 February 2018 - 15:53.


#25
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostRhesus, on 01 februarie 2018 - 15:45, said:

OnTopic: 40-80% la 15 grade C. Asta e best practice la bateriile Li-Io (aratate de cercetatorii din California).
Ok, asa incarc eu bateria de zi cu zi +- fara husa pe telefon. Mai intreb odata:
1 E util sa-l descarc odata la doua- trei luni pana la zero si apoi sa-l incarc pana la 100%?!
2 E util sa-l descarc odata la doua-trei luni pana la 20-10-5....3% si apoi sa-l incarc pana la 100%?!
Asa de dragul informatiei macar.

View PostAssur, on 01 februarie 2018 - 15:51, said:

Niciodata nu trebuie descarcat un acumulator Li-Ion pana la 0%, cu timpul se modifica din cauza asta geometria electrozilor, se poate strapunge membrana semipermeabila, etc.La acumulatorii Ni-
[ http://cdn1.shopmania.biz/files/s4/153373543/p/l/5/charger-doctor-masoara-curentul-si-tensiunea-portului-usb~2975.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://cdn1.shopmania.biz/files/s4/153373543/p/l/5/charger-doctor-masoara-curentul-si-tensiunea-portului-usb~2975.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc, un alt raspuns. Si eu asa inclin sa cred. Dar vad ca foarte multi fac altfel....
LE
Am cunostinte "tech savvy" care descarca acumulatorii pana cand se inchide device-ul, odata pe luna. Eu fac asta doar pana la 10-15%... De ce naiba fac asta...pana la zero?!

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 15:59.


#26
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Iti dai seama ca intrebi degeaba nimeni de pe aici nu e expert in polimeri sau alti aditivi de baterie?! Toti avem acces la aceleasi informatii care umbla pe netul asta mare, cele mai multe fiind foclor.

PS: 1,2 Da la ambele macar pentru a fi impacat si implinit. La mine se intampla oricum sa il descarc la zero, fara sa urmaresc asta.

Edited by dreaQ, 01 February 2018 - 15:57.


#27
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Post2003spirit, on 01 februarie 2018 - 15:56, said:

Ok, asa incarc eu bateria de zi cu zi +- fara husa pe telefon. Mai intreb odata:
1 E util sa-l descarc odata la doua- trei luni pana la zero si apoi sa-l incarc pana la 100%?!
2 E util sa-l descarc odata la doua-trei luni pana la 20-10-5....3% si apoi sa-l incarc pana la 100%?!
Asa de dragul informatiei macar.

Depinde de voltajul bateriei. Daca ai protectie, poti sa descarci complet.@Assur are mare dreptate, doar ca majoritatea bateriilor vin cu o protectie la overvoltage si undervoltage.
Altfel, dupa 100% daca l-ai lasa inca 10 ore, ar exploda bateria. Iar dupa 0% (la descarcare), nu ai mai putea incarca deloc bateria (tensiunea fiind la 2-2.5V).

Protectia fiind un circuit care limiteaza tensiunea minima/tensiunea maxima in intervalul scris pe baterie.

Edited by Rhesus, 01 February 2018 - 16:02.


#28
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
In continuare vreau un raspuns de la cineva care face descarcare intentionata pana se inchide device-ul. De ce face asta? Cat de frecvent face asta si de ce crede ca este util. Din ce sursa a luat informatia?
Eu incarc indiferent de procent seara cand ma uit la tv, de obicei pana la 80-90%. Mai scapa si la 100%. Cateodata il incarc eu pana la 99-100% daca anticipez consum mare. Si din joi in paste il las pana imi indica descarcat; 10-15-20% in functie de device si il incarc pana la 100%. Nu incarc de regula cu husa pe el, nu-l las peste noapte. Oricum ani de zile n-am respectat nici o regula si n-am avut probleme dar eram curios si sunt in continuare de chestia asta

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 16:24.


#29
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Descarcarea la zero % (ceea ce inseamna 3.0V) nu este de dorit. Nici incarcarea la full (4.3V). Deoarece incarcarea si descarcarea se face prin intercalarea ionilor de Litiu in electrodul de grafit respectiv de Cobalt Oxide, ceea ce le mareste volumul (acesti electrozi sunt depusi sub forma de coating de nanoparticule pe un suport de folie de cupru respectiv aluminiu); cu timpul, coatingul isi pierde continuitatea si aderenta la electrod si astfel capacitatea celulei scade.

Zona ideala de lucru pentru celula Li-Ion este in jurul valorii de 40% SOC (State-Of-Charge). Fireste ca nu poti sa o folosesti doar la 40%, ca n-ar mai avea sens; dar in practica un SOC intre 20% si 80% e cel mai bun pentru o viata lunga.

O incarcare din cand in cand la 100% va furniza circuitului de SOC informatia de "full"
0% e de evitat, dar de doua-trei ori pe an nu dauneaza, si in acelasi timp furnizeaza si informatia de 0% circuitului de SOC.
Bateria se depreciaza atat la ciclari cat si doar pentru ca exista ("shelf life"). Ciclarea ii dauneaza totusi mai mult decat shelf-life-ul.
Poti sconta pe cca 1500 de cicli intre 20% si 80% SOC; capacitatea va scadea la cca 65% dupa cei 1500 de cicli. In principiu deci vreo 4-5 ani de viata.
Evita sa uiti telefonul in masina sau la soare. Nici buzunarul pantalonilor nu e de dorit (il tine cald si bateria imbatraneste mai repede)
Sub nici o forma nu incarca telefonul daca are sub zero grade.

#30
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Atata va lamentati cu incarcarea si descarcarea bateriilor de parca v-ar tine telefoanele astea 100 de ani.
Cati dintre voi ati menajat bateriile si dupa 1 an maxim ajungeati sa va blestemati zilele ca nu va tinea bateria nici pentru o jumatate de zi?
Fiti seriosi si nu va mai pierdeti vremea cu studierea efectelor incarcarilor si descarcarilor bateriilor telefoanelor, folositi-le la maxim, ca-n 2 ani oricum va luati alt telefon.
Ia, de curiozitate, al catalea topic despre incarcarea bateriei e asta?
Evident nu va fi ultimul, o sa mai scrie peste maxim o luna altul. Tot asa, nu o sa caute discutiile anterioare pentru a vedea ce s-a scris.

completare ulterioara
Ma refer strict la postarea initiala.

Edited by Ciubex, 01 February 2018 - 17:27.


#31
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ale mele au mult mai mult, si laptopurile de asemenea inca au "viata" in baterie.
Am studiat amanuntit fenomenele din toate tipurile de baterii, sa zicem in primul rand datorita faptului ca ma mut off-grid in curand, si in al doilea rand a fost o buna perioada o parte din jobul meu.

#32
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
cred ca o baterie cel mai mult tine daca ii canti la tambal sau ii pui un cantec de nani pe iutub (de la alt telefon evident). la mine functioneaza!

#33
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
addysoftware, nu ma intelege gresit, ma refeream la postarea initiala.
Nu am menajat si nici nu voi menaja vreodata vreun device, am laptop si telefon mobil, le folosesc cum am nevoie, nu ma gandesc niciodata la baterie, daca ma lasa bateria de la laptop o schimb.
Daca bateria de la telefon e dusa si mai am garantie o schimb, daca nu, schimb telefonul.

#34
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
spor la citit

http://batteryuniver...based_batteries
http://batteryuniver...m_ion_batteries

#35
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostCiubex, on 01 februarie 2018 - 17:24, said:

addysoftware, nu ma intelege gresit, ma refeream la postarea initiala.
....daca bateria de la telefon e dusa si mai am garantie o schimb, daca nu, schimb telefonul.
stiu, no prbl.
Pe vremuri nu era usor sa schimbi bateria la laptop; nu-i vorba, nici acum nu e usor (a se citi "ieftin"). Plus, dupa cum am zis, eu ies offgrid asa ca bateria trebuie sa ma tina cat mai mult posibil, ca nu e ieftna.

#36
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
Am si eu o intrebare pe aceasta tema:
Am un Allview V1 Viper S cu bateria de 2500mah, tine foarte mult timp, sunt foarte multumita, dar mi se pare ciudat faptul ca niciodata nu se incarca mai mult de 96%. Stie cineva ce are? Uneori nu mai vrea sa se incarce (apare ca se incarca, dar procentajul nu creste) si trebuie sa-i dau restart ca sa apara procentul corect. Maxim 96%

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate