Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Incarcarea corecta a bateriei telefonului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Pare stupid sa deschid inca un astfel de topic in 2018, la binisor peste un deceniu de prezenta a bateriilor Li-on si Li-Polymer, dar eu inca mai am nelamuriri in legatura cu modalitatea de incarcare si utilizare corecta a unui device cu astfel de acumulatori.  Parcurgand mai multe tutoriale mi-au atras atentia urmatoarele instructiuni dar n-am gasit pareri unanime nici macar la producatori. Nici pana in ziua de astazi nu m-a lamurit nimeni in ce consta un "ciclu complet de incarcare a unei baterii cu litiu" Unii imi zic ca descarcarea pana la zero, pana se inchide, si apoi incarcare pana 100% altii spun ca e mai sigura descarcarea doar pana la 5-10-15%... si apoi incarcarea pana la 100%
Incarcarea corecta a telefonului:
1 sa fie incarcat de preferinta cu incarcatorul original;
2 cand este nou il punem, oprit, direct la incarcat si il tinem aproximativ 30 minute dupa ce s-a incacat 100%;
3 e de preferat sa-l incarcam si sa-l mentinem incarcat intre 50% si 80%; Mai multe incarcari pe zi...
4 incarcarea de lunga durata sa se faca fara husa si sa nu-l folosim intensiv in timpul incarcarii pentru a evita supraincalzirea;
5 de evitat a fi folosit ca GPS in parbriz si sa fie amplasat in dreptul fantelor cu aer rece de la AC;
6 a se evita pe cat posibil sa fie lasat la incarcat toata noaptea mai ales cu husa pe el;
7 odata la trei luni trebuie lasat sa se descarce pana la zero, pana se inchide, si incarcat inchis pana la 100% ?!?!?
8 cele mentionate mai sus sunt inutile; nu exista nici o regula alta decat evitarea descarcarii frecvente la zero si expunerea
telefonului la temperaturi si socuri extreme
https://www.techcafe...phone-tabletei/
LE
Nu dati cu pietre!
LE
Sa presupunem ca am probleme si vreau sa fac o ipotetic utila calibrare fara sa am telefonul rootat; las bateria sa se descarce pana se inchide telefonul?!

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 15:17.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
la bateria de iphone, un ciclu complet inseamna 100 de procente care pot fi si in transe succesive, 30+20+15+35 de exemplu

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Votez 8.
Nu vrei sa te tina bateria 10 ani.

#4
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 2003spirit, on 01 februarie 2018 - 15:12, said:

Pare stupid sa deschid inca un astfel de topic in 2018,
Sfaturi pentru încărcarea corectă a bateriei telefonului sau tabletei: http://www.techcafe....phone-tabletei/
Publicat la ..... 15 Ian 2017
Attached File  we-living-in-2017-this-man-living-in-3017-that-21512456.png   161.25K   83 downloads

Edited by mybrandnewmail59, 01 February 2018 - 15:20.


#5
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 jericho, on 01 februarie 2018 - 15:15, said:

la bateria de iphone, un ciclu complet inseamna 100 de procente care pot fi si in transe succesive, 30+20+15+35 de exemplu
Intrebasem mai concret cam altceva altceva. Pana unde descarc telefonul in caz de ipotetice probleme cu bateria; pana la zero absolut sau pana la un numit procent? Voi descarcati vreodata intentionat bateria la zero?

 dorin_2k, on 01 februarie 2018 - 15:19, said:

Votez 8.
Nu vrei sa te tina bateria 10 ani.
Nu, ca nu tin un telefon mai mult de sase luni in general dar vreau sa aflu pur si simplu.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Din ce stiu eu, e bine ca macar odata la 2-3 luni sa se faca o descarcare cat mai completa.
Pe de alta parte, ar trebui lasat telefonul sa se descarce pana la 20-30% si apoi sa se faca incarcarea.
Dar in ziua de azi, nu stiu cine are vreme sa urmareasca cat si cum tine bateria. Viata e prea scurta sa-ti bati capul si cu asta :)).
Eu il bag is la 20% si la 60%, cum apuc.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca il tii doar 6 luni, nici nu-ti bate capul cu bateria.

#8
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 bai3tzash, on 01 februarie 2018 - 15:21, said:

Din ce stiu eu, e bine ca macar odata la 2-3 luni sa se faca o descarcare cat mai completa.
Pe de alta parte, ar trebui lasat telefonul sa se descarce pana la 20-30% si apoi sa se faca incarcarea.
Dar in ziua de azi, nu stiu cine are vreme sa urmareasca cat si cum tine bateria. Viata e prea scurta sa-ti bati capul si cu asta Posted Image).
Eu il bag is la 20% si la 60%, cum apuc.
Toata lumea ocoleste raspunsul. Ce spui tu fac eu in general. Intrebarea sensibila e in ce situatii descarcam telefonul pana se inchide?! Unii recomnda asa ceva. Am prieteni care fac fac asta din cand in cand. E util ce fac ei? Asa e usor sa spunem bateriile si telefoanele au protectie, ca nu exista reguli si ca doi maxim trei ani cat le folosim nu sunt probleme. De acord, dar, totusi?!

 dorin_2k, on 01 februarie 2018 - 15:24, said:

Daca il tii doar 6 luni, nici nu-ti bate capul cu bateria.
Uite vreau sa-mi bat capul, asta e scopul. Ma intereseaza. Pana la zero sau nu?! Punctul 7 ma intereseaza. L-am gasit in mai multe tutoriale; unele zic pana se inchide telefonul, altele "ciclu complet" fara sa specifice daca pana la zero.

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 15:29.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 2003spirit, on 01 februarie 2018 - 15:25, said:

Pana la zero sau nu?!
Nu e nevoie si e destul de rau sa-i faci asa. Conteaz aca incarcarile sa fie complete, incarcarile partiale "decalibreaza" indicatia bateriei, dar duap cateva incarcari normale pana la capat isi revine.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Il descarci de tot cand ai chef sa-i faci un ciclu de descarcare/incarcare corect, care se recomanda macar o data la 1-2 luni.
Din ce am mai citit/auzit si eu, nu bag mana in foc ca e asa, bine ar fi sa se faca cicluri corecte de fiecare data daca se poate. Parca nu e bine sa lasi sa se descarce bateria de tot, dar sa o lasi pana la 5-10%, nu 0%. Si de acolo il incarci de tot. Cam asta ar fi un ciclu corect.

#11
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 bai3tzash, on 01 februarie 2018 - 15:28, said:

Il descarci de tot cand ai chef sa-i faci un ciclu de descarcare/incarcare corect, care se recomanda macar o data la 1-2 luni.
Din ce am mai citit/auzit si eu, nu bag mana in foc ca e asa, bine ar fi sa se faca cicluri corecte de fiecare data daca se poate. Parca nu e bine sa lasi sa se descarce bateria de tot, dar sa o lasi pana la 5-10%, nu 0%. Si de acolo il incarci de tot. Cam asta ar fi un ciclu corect.
Am auzi de la fabricant de baterii ca este optim a fi tinute si incarcate intre 40% si 80% eu cam asa incarc de mult telefonul de ani de zile; intre 40% si 90%.

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 15:35.


#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Intreaba mai bine la fabricant, daca ai pe cine intreba :)). Ce gasim noi pe internet multe sunt si mituri. Daca e aici vreun expert in baterii, sa ne raspunda sa stim si noi cum ar fi bine :)).

#13
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 bai3tzash, on 01 februarie 2018 - 15:35, said:

Intreaba mai bine la fabricant, daca ai pe cine intreba Posted Image). Ce gasim noi pe internet multe sunt si mituri. Daca e aici vreun expert in baterii, sa ne raspunda sa stim si noi cum ar fi bine Posted Image).
Am facut corectie. Multumesc, am obtinut un raspuns pana acum din partea ta. Pentru tine un ciclu complet este intre 5-10% si 100%, si trebuie facut din cand in cand daca am inteles bine. Exact asa fac eu de ani de zile. Voi ceilalti cum procedati?! Calibrati vreodata bateria cu descarcare la zero a telefonului?!

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ca sa nu mai deschid alt topic....cum e mai bine sa tin telefonul cu ecranul in sus sau cu ecranul in jos? Am intrebat la fabricant si mi-a zis sa in tin mai mult pe cant sau inclinat intre 40 si 80 de grade.

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Din proprie experiențã cu accu....și nu doar de tel...conteazã sub ce punte a vaporului e construit
De încãrcat...încãrcat sã fie permanent
Referitor la telefoane
Cel mai mult m-au ținut doi acumulatori folosiți rotativ. 6 ani. Unul încã mai ține cîteva ore...de rezervã....nu suport bateriile externale
Am încercat și congelarea lor, frecție la picior de titan....cînd crapã..crapã...și dupã 6 luni. Alți accu i-am gãsit într-un telefon cãrãmidã fix. Îi folosesc în telecomenzile tv...15 ani....

Edited by sarac.lipit, 01 February 2018 - 15:45.


#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
exista multe pareri si diferite modalitati, care intr-adevar este cea mai efectiva nu iti poate spune nimeni.

Multi spun ca este mai bine sa il incarci cand este mai plin (nu de la 0, sau de la 20), pentru ca asa nu fortezi capacitatea bateriei. Gen daca ajungi acasa cu 54% il bagi in priza, asa nu il deranjezi asa tare.
Alti o sa spuna ca sub 20, pana in 100%.
Alti spun sa il lasi sa se inchida si dupaia incarci.

Cu fostul meu telefon am facut in asa fel incat il incarcam cand prindeam si daca nu era 100% il scoteam si gata. Dar sincer am avut impresia ca bateria s-a stricat destul de repede. Cu telefonul actual, il incarc doar sub 20% si nu il scot decat daca ajunge la 100%. Il am din octombrie 2015, telefonul rezista cu 3G (24h) toata ziua pana ajung seara acasa. Deci am impresia ca este o metoda destul de efectiva.

Ambele telefoane erau iPhoneuri

#17
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Multa lume are chef de vorba, putina lume e interesata de intrebarea mea. Eu nu va intreb cum va incarcati zilnic telefonul ci daca in mod exceptional, din cand in cand, in scop de "intretinere" il descarcati pana la zero sau doar pana un anumit procent inainte de al incarca!

#18
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Eu de exemplu am o problema mare la o baterie Li-Polymer (dar cred ca tine mai mult de controller-ul bateriei).

Fara efect: calibrarea. De la 100 pana la 40%, bateria se descarca normal. Dupa care 40%-15%-1% in 5 minute. Durata bateriei (capacitatea) este ok - in sensul ca in acel 100-40% este defapt repartizata uniform cam 95% din capacitate. Nu e eroare de SO, ci mai degraba de controller ...

OnTopic: 40-80% la 15 grade C. Asta e best practice la bateriile Li-Io (aratate de cercetatorii din California).

Edited by Rhesus, 01 February 2018 - 15:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate