Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Incarcarea corecta a bateriei telefonului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
biankapc, cel mai probabil e o problema software nu de baterie.
Fiind vorba de Allview, nici nu ma mai gandesc ce alteceva poate fi in neregula.

#38
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,943
  • Înscris: 02.09.2005
Erau niște aplicații pe android care recalibrau bateria

#39
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Eu gasesc discutia binevenita poate mai citeste si cine trebuie. De cand bateria nu mai este un lucru chiar usor de schimbat la unele modele e bine ca unii sa conștientizeze ca nu e bine sa-l ucizi ca GPS fara sa stea cat de cat ferit de soare sau in gurile de ventilatie. Deasemenea majoritatea inca au un obicei in a descarca tel pana tipa si apoi il lasa toata noaptea. Ok, telefoanele rezista dar totuși... Macar sa feresti tel de sursa de caldura si sa nu-l descarci frecvent spre zero ar fi util sa stie toata lumea. Macar atat.
LE
Repet; Mi se pare o barbarie sa folosesti un telefon nou nout(bagat si in husa!) pe post de GPS cu ventuza pe parbriz in zile toride de vara!

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 18:30.


#40
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,943
  • Înscris: 02.09.2005
Eu cred ca tu ești singurul care în anno domini 2018 mai sta cu grija bateriei.

#41
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 jericho, on 01 februarie 2018 - 18:28, said:

Eu cred ca tu ești singurul care în anno domini 2018 mai sta cu grija bateriei.
Eu n-am nici o grija cu bateriile mele dar am grija de bateriile celor din jurul meu; am obosit sa le explic sa nu le mai lase 14 ore in priza bagate in huse si sa nu le mai descarce ca pe alea de Nichel ca de aia li se fffft!

Edited by 2003spirit, 01 February 2018 - 18:34.


#42
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
2003spirit, fara suparare, dar ai avut curiozitatea sa cauti discutiile deja existente pe forumul asta legat de baterii?

Sunt o groaza, ai sa descoperi ca discutia ta, oricat de intentionata crezi ca e, nu aduce nimic nou, discutam discutii.

Pe forum-ul asta nu-s experti in ale bateriilor sa-ti ofere solutii sau sa ofera solutii, doar discuti.

Daca eu sa altul o sa-ti scriem sa descarci bateria pana la 10,53%, apoi sa o incarci pana la 89,92% o sa fii convins ca o sa te ajute sau o sa-i ajute pe cei pentru care tu te interesezi?

Eu ii sfatuiesc pe toti sa citeasca manualele din cutiile lor si sa nu se ia dupa falsii experti ce sunt pretutindeni.

#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 2003spirit, on 01 februarie 2018 - 18:23, said:

Eu gasesc discutia binevenita poate mai citeste si cine trebuie.
discutia a fost absolut inutila si nu a adus nimic nou. nici macar nu s-au inflamat spiritele, sa facem posturi multe, poate prindem un premiu ceva.

Quote

De cand bateria nu mai este un lucru chiar usor de schimbat la unele modele

in afara de iphone, nu cred ca bateria e greu de schimbat la un mobil

Quote

  Mi se pare o barbarie sa folosesti un telefon nou nout(bagat si in husa!) pe post de GPS cu ventuza pe parbriz in zile toride de vara!

nu e treaba ta cum folosesc eu un telefon, sau la ce !!!!.poate il dau unui copil de 5 ani, care bate papusile cu el. e o optiune strict personala ...

ON TOPIC: 1. daca ai auzit de la un producator, cine suntem noi sa te contrazicem ?
2. bateria este un accesoriu al unui accesoriu (telefonul mobil). merita sa pierdem timpul cu el ?

Edited by strongsss, 01 February 2018 - 19:34.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 2003spirit, on 01 februarie 2018 - 15:33, said:

Am auzi de la fabricant de baterii ca este optim a fi tinute si incarcate intre 40% si 80% eu cam asa incarc de mult telefonul de ani de zile; intre 40% si 90%.
Cand il stochezi si nu-l folosesti, incarca pana la capat ca nu e bai si nu mai decalibrezi indicatia prin incarcare partiala, oricum vei consuma din prima secunda de la deconectarea incarcatorului.
Incarca cand ajungi la 20-30% daca ai nevoie si daca ai de unde, nu lasa sub 15%.

 2003spirit, on 01 februarie 2018 - 18:32, said:

Eu n-am nici o grija cu bateriile mele dar am grija de bateriile celor din jurul meu; am obosit sa le explic sa nu le mai lase 14 ore in priza
Poti sa lasi dar nu are sens, incarcarea oricum se opreste la 4.2 sau 4.3V depinde de tehnologia bateriei. Telefoanele stau tot timpul in huse ca asa e normal daca tii al ele, husa disipeaza si ea caldura.

Edited by andreic, 01 February 2018 - 19:40.


#45
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Daca tin un telefon/tableta pe post de GPS, chiar ca e barbarie sa o ,,lipesti” de parbriz vara.

In schimb! Daca o pui pe un car holder de grila (de ventilatie), cu AC la 18 grade, si la un level mic - doar sa iasa ff putin aer rece (ca sa nu "storci" aparatul de la vaporii de apa) e ok. Intr-adevar, nu e ok sa o pui direct sub aerul rece de la AC, dar daca viteza e mica, se accepta. Chiar indicat.

Sa nu-mi spuneti ca la 40 de grade afara si la 60 in masina, va mai ganditi la efectele AC asupra aparatului ....

Edited by Rhesus, 01 February 2018 - 20:02.


#46
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

 2003spirit, on 01 februarie 2018 - 15:45, said:

Multa lume are chef de vorba, putina lume e interesata de intrebarea mea. Eu nu va intreb cum va incarcati zilnic telefonul ci daca in mod exceptional, din cand in cand, in scop de "intretinere" il descarcati pana la zero sau doar pana un anumit procent inainte de al incarca!

Ai intrebat o asemenea intrebare pe un forum ca softpedia unde isi poate face cont si un doctor, si un bade Ion. De ce nu cauti pe cineva care lucreaza cu asa ceva? Acea persoana iti va putea raspunde la intrebare. Noi doar ne dam cu parerea. Ce putem face mai mult decat ai facut tu? Ai spus ca ai cautat pe site-uri, si ai gasit diverse metode, care se contrazic una pe cealalta. De ce ai crede ca noi am gasi ceva diferit?

#47
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007

 addysoftware, on 01 februarie 2018 - 16:33, said:

Descarcarea la zero % (ceea ce inseamna 3.0V) nu este de dorit. Nici incarcarea la full (4.3V). Deoarece incarcarea si descarcarea se face prin intercalarea ionilor de Litiu in electrodul de grafit respectiv de Cobalt Oxide, ceea ce le mareste volumul (acesti electrozi sunt depusi sub forma de coating de nanoparticule pe un suport de folie de cupru respectiv aluminiu); cu timpul, coatingul isi pierde continuitatea si aderenta la electrod si astfel capacitatea celulei scade.

Zona ideala de lucru pentru celula Li-Ion este in jurul valorii de 40% SOC (State-Of-Charge). Fireste ca nu poti sa o folosesti doar la 40%, ca n-ar mai avea sens; dar in practica un SOC intre 20% si 80% e cel mai bun pentru o viata lunga.

O incarcare din cand in cand la 100% va furniza circuitului de SOC informatia de "full"
0% e de evitat, dar de doua-trei ori pe an nu dauneaza, si in acelasi timp furnizeaza si informatia de 0% circuitului de SOC.
Bateria se depreciaza atat la ciclari cat si doar pentru ca exista ("shelf life"). Ciclarea ii dauneaza totusi mai mult decat shelf-life-ul.
Poti sconta pe cca 1500 de cicli intre 20% si 80% SOC; capacitatea va scadea la cca 65% dupa cei 1500 de cicli. In principiu deci vreo 4-5 ani de viata.
Evita sa uiti telefonul in masina sau la soare. Nici buzunarul pantalonilor nu e de dorit (il tine cald si bateria imbatraneste mai repede)
Sub nici o forma nu incarca telefonul daca are sub zero grade.
Bateria telefonului e protejata de circuite electronice incarcare/descarcare excesiva.Bateriile li-ion ale telefoanelor de generatie mai veche aveau limitarea superioara in jurul valorii de 4,1-4.2 volti. De exemplu Nokia limita undeva la 4,12v (pe display arata ca este incarcata100%)pentru a tine mai mult bateria,asta din ce am masurat eu cu un multimetru bun.Si atunci si acum limitarea de jos,adica pana se inchide telefonul este undeva la 3,6-3,7v.Stiind ca limita de jos la un li-ion este undeva la 3v(0%),telefonul nu ajunge sa functioneze la aceasta tensiune,protejand bateria.Cu alte cuvinte cand telefonul se inchide,adica 0% pe display( tensiune aproximativa 3,6v),de fapt bateria mai are acei 20% rezerva pentru a o proteja de uzura excesiva. Tehnologia bateriilor li-ion avansand,acestea pot sa suporte diferite tipuri de incarcare rapida,iar tensiunea poate ajunge pana la aprox.4,4v.Ce am constatat in practica,de exemplu un Samsung S7 cand displayul arata 100%,tensiunea pe baterie ajunge la 4,35v,iar cand displayul de inchide tensiunea este de aprox.3,6v. Desigur nu trebuie abuzat de cicluri incarcare/descarcare full,asa cum a spus si @addysoftware.

Edited by mike-5, 13 November 2019 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate