Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Fibră optică în casă ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Am de la RCS-RDS abonament de internet, TV (digital, cu card CI+) și telefon fix. Semnalele vin prin cablu coaxial (TV) și cablu de internet (pentru internet și telefon). Cablul de internet intră într-un router al meu, care împrăștie wi-fi în toată casa (și la vecini). N-am nimic conectat prin cablu la router, dar dacă aș avea vreo problemă, ar trebui să conectez provizoriu un laptop direct la cablu, că RDS nu acordă asistență pentru routerul respectiv. TV și routerul sunt în camere diferite la vreo 5 m în linie dreaptă și vreo 12-14 m pe traseul cablului. Mai am și al doilea TV (pe analog), conectat prin coaxial printr-un splitter din coaxialul care intră în TV principal.

Acum 2 zile m-a sunat echipa RDS că montează fibră optică, și când sunt acasă. Deocamdată n-am fost (acasă). Ei zic că trag FO în casă până la o sursă de energie (o priză mă gândesc eu), și acolo pun un convertor. Mai departe nu mai știu ce ar trebui să facă. Așa că am niște întrebări:

-se plătește ceva ? materiale, manoperă, abonament mai mare, prelungire contract ?
-toate semnalele vin pe FO până la convertor ? mai departe ce se întâmplă ?
-FO se poate mula pe toate colțurile pereților și tocurilor din casă (să păstrez același traseu) ?
- ce le zic la băieți să configureze ca să funcționeze totul ca până acum (adică routerul meu), și să pot conecta și laptop prin cablu la nevoie ? Și ambele TV-uri ! Și telefonul fix.
-ce rost are treaba ? viteză mai mare ? calitate mai bună ?

#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
FO nu se muleaza pe colturi ,in rest absolut nimic mai bun fata de ce ai avea de la rds tot pe cablu coaxial.

Pana in casa la prima priza , NORMAL, apoi de acolo din ONT cablu coaxial,e fix pix ,dar astea sunt regulile lor.

Edited by cut3ryan, 01 February 2018 - 07:51.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E mai bine cu FO in casa deoarece ai acces la echipamente. In cazul in care se blochaza ONT/sw-ul de la fluctuatiile de tesiune poti sa intervii asupra lor.  Pe de alta parte platesti curent in plus pentru convertor/ont/sw sau ce echipamente mai ai.
Ca viteza...depinde. Daca aveai 100 si treci la GB e ok. Daca aveai GB nu e nici o imbunatatire.


Din cate stiu eu ai nevoie de u GPON pentru serviciile digitale- Tv/Net/telefon. Si daca nu ma insel un mediabox cu iesire digitala/analogica.

Edited by bumpocbum, 01 February 2018 - 08:41.


#4
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
acum o saptamana au venit la mine si au pus fibra, a venit impreuna cu un ruter al lor care e foarte prost pe partea de wii fi. am viteza mai mica

#5
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 cooze28, on 01 februarie 2018 - 08:47, said:

un ruter al lor care e foarte prost pe partea de wii fi. am viteza mai mica
Poti solicita trecerea lui in mod "bridge" si dupa el iti montezi propriul tau router.

#6
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Brainie, on 01 februarie 2018 - 07:43, said:

-se plătește ceva ? materiale, manoperă, abonament mai mare, prelungire contract ?
-toate semnalele vin pe FO până la convertor ? mai departe ce se întâmplă ?
-FO se poate mula pe toate colțurile pereților și tocurilor din casă (să păstrez același traseu) ?
- ce le zic la băieți să configureze ca să funcționeze totul ca până acum (adică routerul meu), și să pot conecta și laptop prin cablu la nevoie ? Și ambele TV-uri ! Și telefonul fix.
-ce rost are treaba ? viteză mai mare ? calitate mai bună ?

- NU se plateste nimic (doar daca iti face placere sa le dai la baieti bani sa bea o bere dupa ce termina programu, la mine era vara, cald afara si le-am facut cinste cu o bere)
- o sa-ti instaleze un GPON , din ala trebuie sa pui coaxialu tau din casa si cablu de internet la el
- NU se muleaza fibra optica,
- or sa-ti faca cei de la tehnic conexiunile cu vechea infrastructura prin casa
- sincer sa fiu, mie-mi mergea netul mai bine inainte sa-mi monteze fibra optica, iar partea de cablu tv este la fel

Edited by pascali_daniel, 01 February 2018 - 09:44.


#7
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 Brainie, on 01 februarie 2018 - 07:43, said:

-ce rost are treaba ? viteză mai mare ? calitate mai bună ?
Cel putin in cazul meu a fost viteza mai mare si calitate mai buna fata de vechea infrastructura FTTB.
Probabil pentru Digi costurile sunt mai mici pe termen lung din acest motiv cred ca in cativa ani vor abandona vechea infrastructura, fie ca-ti convine sau nu. In ultimii ani si Telekom foloseste aceeasi tehnologie in tot mai multe zone.

#8
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015

 pascali_daniel, on 01 februarie 2018 - 09:42, said:

- o sa-ti instaleze un GPON , din ala trebuie sa pui coaxialu tau din casa si cablu de internet la el

Grila TV digitala e tot la liber sau ai nevoie de decodor/card?

#9
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008

 cooze28, on 01 februarie 2018 - 08:47, said:

acum o saptamana au venit la mine si au pus fibra, a venit impreuna cu un ruter al lor care e foarte prost pe partea de wii fi. am viteza mai mica
Este 45 Mb banda, descarci cu 5,5 MB pe wifi,asa ca fapt divers iti zic, e o porcarie de ont pe partea de wifi.

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 diadu, on 01 februarie 2018 - 09:47, said:

Grila TV digitala e tot la liber sau ai nevoie de decodor/card?
Ai acelasi tip de semnal ca pe coaxialu care-ti intra in casa, prinzi semnalu analogic si digitalu la liber. Decodorul cu cartela il folosesti numai pentru receptia posturilor codate. CI+ numai la posturile codate si decodorul simplu (fara cartela) sa prinzi posturile digitale daca n-ai receptor cu tuner digital in el

Edited by pascali_daniel, 01 February 2018 - 10:07.


#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ddd333, on 01 februarie 2018 - 09:41, said:

Poti solicita trecerea lui in mod "bridge" si dupa el iti montezi propriul tau router.

Si tot cu viteza mica va functiona, va spune unul care are un router bridge si un alt router wifi gigabit, "care nu este compatibil cu reteaua rds "

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Brainie, on 01 februarie 2018 - 07:43, said:

-ce rost are treaba ? viteză mai mare ? calitate mai bună ?
Eu am de 3 ani fibra si evident ca este mult mai bine, ai separatie galvanica si servicii la discretie iar fibra este subtirica si nu deranjeaza.

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Daca pui routerul lor in bridge, trebuie sa setezi routerul tau pe viteza mai mare.La mine se bloca des, a durat pana i-am dat de cap.
FO e cam sensibila, atentie la colturi si la zonele expuse.

#14
bogdabogda

bogdabogda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2011
Bloc - montat FO alataieri - RDS; Se poate modela pentru a urmari aproximativ conturul usilor. Este subtire ca un racordaj de racheta de tenis. Am inlocuit vechiul cablu de internet care venea de pe casa scarii cu FO pana langa TV din sufragerie(cca 30 m); citind pe  forum am cerut ca routerul RDS sa fie in mod bridge - lucru rezolvat printr-o solicitare ad-hoc efectuata de unul din baieti cu o tableta. Langa TV si langa vechiul router Linksys 3200 am asezat routerul de la RDS devenit acum un simplu media convertor pentru telefon si internet. In curand am inteles ca semnalul TV va veni tot pe FO (deja exista blocuri care au asa ceva) asa ca va disparea si cablul coaxial. Am solicitat, normal, abonament pentru Gigabit. Am inlocuit routerul cu Asus Gigabit AC5300.

#15
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 Platon, on 01 februarie 2018 - 10:09, said:

"care nu este compatibil cu reteaua rds "
Nu e o chestie de compatibilitate, ci pur si simplu de performanta. Un Ferrari e mai rapid pe autostrada decat un Logan, dar asta nu inseamna ca Loganul nu este compatibil cu autostrada.

Pentru PPPoE si Gigabit pur si simplu ai nevoie de un router cu procesor mai puternic, nu orice petarda de 100 Lei. Vrei si viteze mari pe WiFi, atunci trebuie sa aiba si standardul AC.

#16
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
In era 4G cu zeci de giga inclusi voi inca depindeti de viteza wi-fi intre 4 pereti? Mai iesiti afara din case, oaneni buni!

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Da, mutam si vocea pe Vo-Wi-Fi. Posted Image

#18
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Momentan am internet de la UPC e ok dar jale la upload.
De astazi am vazut echipe Digi ca trag FO in localitatea noastra.
Intrebare: la RDS intra in casa un singur fir ca la UPC si de acolo prin spliter se bifurca la router si TV ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate