Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Fibră optică în casă ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, intra o singura fibra subtire si discreta in casa si atat.

#20
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
Da, iti intra fibra optica in casa pana la ONT. Din ONT iti iese cablu coaxial ce se duce in TV si cablu UTP ce se duce in PC.

#21
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Mda asa e. un fir alb subtire gingas care se numeste fibra optica dar din pacate pana la acele 2 aparate, o trebuit sa fac rost de sursa de curent ...fa alta doza trage curent separata ptr doua incarcatoare , de la cele 2 aparate pleaca partea de tv  iar de la celalant partea de net si telefonie fixa, in fine un pic cam suparat....acum nustiu daca e viteza mai buna sau mai rea , la voi ccum e ?
Partea de wireles de modemul zte l-am oprit ca eu deja am un router asus 1200G+.

Pe viitor vor aparea routere care au ca mufa fibra optica , era bun daca acel cablu fibra intra direct in routerul meu .

#22
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu vei putea folosi prea curand echipamentul tau in locul celui primit de la ISP.

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbumpocbum, on 01 februarie 2018 - 08:29, said:

E mai bine cu FO in casa deoarece ai acces la echipamente. In cazul in care se blochaza ONT/sw-ul de la fluctuatiile de tesiune poti sa intervii asupra lor.  Pe de alta parte platesti curent in plus pentru convertor/ont/sw sau ce echipamente mai ai.
Ca viteza...depinde. Daca aveai 100 si treci la GB e ok. Daca aveai GB nu e nici o imbunatatire.


Din cate stiu eu ai nevoie de u GPON pentru serviciile digitale- Tv/Net/telefon. Si daca nu ma insel un mediabox cu iesire digitala/analogica.
Eu am totul montat afara (ma rog Gpon & Stuff...sau cum s-or mai numi acum chestiile alea in care intra FO) iar in casa doar Routerul care functioneaza pe Wifi. Pana acum (cca 6 ani) nu s-a blocat niciodata. Doar routerul s-a mai blocat dar e in casa .

Edited by Clovis, 26 February 2018 - 19:37.


#24
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014

View PostdiZy, on 26 februarie 2018 - 19:20, said:

Nu vei putea folosi prea curand echipamentul tau in locul celui primit de la ISP.
La ce te referi, la router meu asus, il pot folosi si merge ca inainte  fara probleme.

#25
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
La echipamentul tau sa intre fibra ISP-ului.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdincadan78, on 02 februarie 2018 - 11:14, said:

In era 4G cu zeci de giga inclusi voi inca depindeti de viteza wi-fi intre 4 pereti? Mai iesiti afara din case, oaneni buni!
E mai bine nelimitat full speed si sa nu depinzi de incarcarea pe celula.

#27
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014

View PostdiZy, on 26 februarie 2018 - 21:00, said:

La echipamentul tau sa intre fibra ISP-ului.
Ar fii mai fain asa, zic eu.

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postddd333, on 01 februarie 2018 - 13:16, said:

Nu e o chestie de compatibilitate, ci pur si simplu de performanta. Un Ferrari e mai rapid pe autostrada decat un Logan, dar asta nu inseamna ca Loganul nu este compatibil cu autostrada.

Pentru PPPoE si Gigabit pur si simplu ai nevoie de un router cu procesor mai puternic, nu orice petarda de 100 Lei. Vrei si viteze mari pe WiFi, atunci trebuie sa aiba si standardul AC.

Dar de unde stie domnia ta ca am eu un  router de 100 de lei? La momentul cumpararii a costat pe la 500 de lei, daca eu iti spun textual ce mi-au spus cei de la relatii cu clientii, de ce te bagi ca musca undeva ? Au spus textual ca echipamentul meu nu este compatibil cu reteaua RDS, l-am testat in alte retele si a mers aproape de 950, numai la mareata retea gigi nu merge, pardon, nu functioneaza

#29
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View PostPlaton, on 02 martie 2018 - 08:50, said:

Dar de unde stie domnia ta ca am eu un  router de 100 de lei? La momentul cumpararii a costat pe la 500 de lei, daca eu iti spun textual ce mi-au spus cei de la relatii cu clientii, de ce te bagi ca musca undeva ? Au spus textual ca echipamentul meu nu este compatibil cu reteaua RDS, l-am testat in alte retele si a mers aproape de 950, numai la mareata retea gigi nu merge, pardon, nu functioneaza
inca un raspuns dat de profesionistii de la rds; si inca un cunoscator (cel care spunea ca ai router de 100 de lei care are pareri);
personajul interpretat de dorel visan in filmul cel mai iubit dintre pamanteni avea o vorba: ''ce mi-ai face tu daca ai avea puterea; offofffofffofffofff''

Edited by maiorukaki, 02 March 2018 - 09:05.


#30
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@Platon
La 500 de lei este doar un Logan cu full option dar tot Logan este! ;)
Cumpără-ți ceva profesional și o să vezi diferența! ;)
Seară faină!

#31
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
revin cu o intrebare, am un laptop nu prea perfomant unde inainte la test   prindeam 150 down/150 uploud dar asta ca atat poate laptpul rareori saream de 200 cand laptopul era linistit eu fiind abonat la fb link2 pana in 300 .
Acum de cateva zile am trecut la abonamentul maxim de 1GB ...vad ca la teste maimult de 200 nu vrea sa se ridice doar cateodata la upload aunge la 300 , stiu ca e de la lpatop, dar unde si cum pot verifica daca mi-au marit viteza din centrala .   Nu am de unde momentat sa fac rost de o scula mai pefomanta sa pot face un test.
Detin si n router Asus 1200G+ care duce wan cat primeste atat duce , am facut testele pe direct cablu cat si prin router ...vitezele sunt acelasi.

#32
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Te uti in contul digicare.

#33
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Salut, exista vreo metoda de a ma apropia cu linia telefonica de un multifunctional cu fax fara a utiliza cabluri? Practic am instalat fibra optica si o linie telefonica in ONT - ul se la RDS . Exista vre-un repeater/conect box....orice ...pe care sa il pot conecta wireless la acel ONT si de acolo sa plec cu un fir de telefonie fixa catre fax?

Daca vi se pare o intrebare stupida un moderator poate sa stearga. :)

Multumesc!

#34
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDodo03, on 17 noiembrie 2018 - 19:11, said:

Salut, exista vreo metoda de a ma apropia cu linia telefonica de un multifunctional cu fax fara a utiliza cabluri? Practic am instalat fibra optica si o linie telefonica in ONT - ul se la RDS . Exista vre-un repeater/conect box....orice ...pe care sa il pot conecta wireless la acel ONT si de acolo sa plec cu un fir de telefonie fixa catre fax?

Daca vi se pare o intrebare stupida un moderator poate sa stearga. Posted Image

Multumesc!
Nu se poate.doar prin cablu

#35
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
:) Multumesc! M-am gandit ca exista ceva ca la telefoanele DECT. Folosesc un Gigaset cu baza la intrare si receptorul unde vreau eu in cladire, in limita semnalului. Poate mergea si pentru fax cu un alt emitator/ receptor de la care pleca un cablu care sa intre in FAX. :) . Asta e, pana trag cablu spun ca nu am FAX. :)

Edited by Dodo03, 17 November 2018 - 21:20.


#36
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Buna seara,

UPC a adus in casa/birou fibra optica, cu un fel de cablu ca unul coaxial, dar cu FO prin mijloc.
Acel cablu se termina pe o placa de vreo 10x20cm, unde se cupleaza la un patchcord tot din fibra.
Apoi patch-ul intra intr-un media convertor mic si negru.
Din acel MC pleaca cablul de retea cu RJ45 spre router-ul meu.
Intrebarea este daca merge sa inlocuiesc patchcord-ul lor de vreo 50cm cu unul de aprox. 5-10m, avand bineinteles aceleasi mufe terminale.

Merci.
Dan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate