Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Kymco New Like 125i

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi tovarasi,

de indata ce soarele apare pe cer, ma tot bate gandul sa calaresc urmatoarele 8 luni din acest an un scuter der 125ccm. Dupa ce am tot cautat pe internet ceva modele actuale, am gasit modelul Kymco New Like 125i cu CBS, care a fost lansat in anul 2017, motor euro 4 cu cbs, si ce mi se pare extrem de tare este Kymco Noodoe. Adica scuterul are un ecran in bord care se conecteaza prin bluetooth la telefon si poti alege diferite aplicatii, gen navigatie, vreme, cand te opresti la semafor iti arata stiri, facebook rahaturi. Plus ca de pe telefon poti vedea oricand unde ai parcat.

Asa, pretul este de € 2699 si in acest pret nu am mai gasit modele de scutere care sa concureze. Marciile mai cunoscute precum Aprilia, Yamaha sau Vespa au preturi exagerate iar pentru un scuter de 125ccm nu merita.

Important este sa fie scuter nou, ca si siguranta cat si technologie cat mai avansat posibil, iar aici Kymco New Like 125i vine cu CBS + motor Euro 4.

Ce nu prea gasesc sunt pareri despre marca Kymco. Din cate stiu sunt produse in Taiwan si sunt numar-ul 1 in categoria 125ccm. Pe langa asta am inteles ca livreaza motoare si diferite parti catre BMW (moto), Yamaha si alte marci.

Ce imi puteti spune despre Kymco in general si daca merita scuterul in pretul asta?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Părerea mea proprie și personală e că nu merită.
E tot un fel de chinezărie.

Dacă vrei scuter bun mergi pe Aprilia, Vespa, Yamaha, etc.
Am avut Aprilia Habana de 50 ceva timp.

Aproape așa arăta...

Attached File  aprilia__mojito_custom_50_in_black_and_white_or_the_storage_2011_1_lgw.jpg   50.33K   25 downloads

Nu se compară cu chinezismele.
Facebook în bord ? Trebuie să fii atent la trafic că se suie bizonii pe tine lasa Star Treku.
Lasă aplicația cu parcatu, trebuie legat + alarme nebunii pe unde îl lași că îl ia băeții pe sus.

La banii ăia iei o mașină bună cu consum mic. Sau o motocicletă frumoasă second. Cafe racer îți place ?

Edited by exceswater, 31 January 2018 - 15:10.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Merita cu prisosinta . Kymko este o firma taiwaneza de calitate . Totusi 125 cc este putin si o sa te cam enervezi . Daca poti opta pt un 250-300 desi pretul e mai mare nu ai sa regreti !

 exceswater, on 31 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Părerea mea proprie și personală e că nu merită.
E tot un fel de chinezărie.

Dacă vrei scuter bun mergi pe Aprilia, Vespa, Yamaha, etc.
Am avut Aprilia Habana de 50 ceva timp.

Aproape așa arăta...



Nu se compară cu chinezismele.
Facebook în bord ? Trebuie să fii atent la trafic că se suie bizonii pe tine lasa Star Treku.
Lasă aplicația cu parcatu, trebuie legat + alarme nebunii pe unde îl lași că îl ia băeții pe sus.
Aprilia aia pe langa faptul ca e scumpa are un motoras ordinar . E pt astia care au doar " B" -ul si crede-ma ca la rotitele alea simti toate gropile in brate si coloana - dpmdv asa NU !

Edited by Baxon, 31 January 2018 - 15:11.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 exceswater, on 31 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Părerea mea proprie și personală e că nu merită.
E tot un fel de chinezărie.
Ca posesor de Kymco eu iti spun ca nu stii ce vorbesti. Kymco a fost parte din Honda pe partea de scutere si apoi au inceput sa fie pe cont propriu dar au luat si inginerii cu ei si bineinteles si tot ce se stia pana atunci la acea vreme.
Kymco rivalizeaza lejer cu Yamaha, Gilera, Piagio, Honda si altele in materie de scutere iar la ATV_uri sunt la aceiasi inaltime cu Polar, Can-Am etc.
Asa ca in afara de pret care oarecum mi se pare cam piperat, restul e high-quality, chiar daca la prima vedere cand auzi de Kymco te gandesti la chinezisme....uita de ele. Eu am avut (il am si acum dar e pe la tara si il foloseste taica-miu ) un Kymco Dink 50 si am facut prin studentie drumuri si pe la mare, sute de km parcuri fara probleme, pe timp de vara si doua persoane. Crede-ma ca e aventura curata. Cred ca in total am parcurs vre-o 10 000km cu scuterul iar cand il luasem avea deja 32 000km in bord.
125cmc sunt tocmai perfecti pentru ceva lejer.

Edited by tehnics, 31 January 2018 - 15:16.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu stiu daca am nevoie mai mult de 125ccm, am incercat un scuter cu 11cp care la greutatea mea (90kg) prinde 110km/h. Dar nu asta este ideea, doresc sa nu adorm pana ajung la 50km/h spre exemplu (cum se intampla cu modelul de 50ccm) si sa traga lejer si atunci cand am pe cineva in spate. Iar motorul cu 11,5cp si 125ccm cred dupa parerea mea ca este de ajuns in oras.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e strict pt oras , e ok ish . De ex cu scuter de 50 2T faci acelasi lucru insa cu 2 persoane ambele devin puturoase . pt 2 persoane recomand minim 250 cc .

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu am avut un scuter 50ccm in 2t care cu greutatea mea (90kg) ajungea extrem de greu chiar si la 50km/h, cu o a doua persoana in spate era horror. Important este 90% din timp cat il conduc singur sa traga si sa nu adorm pana la 50kmh.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu era bine reglat ! Sau nu avea role de care trebuie .

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea e sa mergi pe 4T. Vremea lui 2T a trecut demult.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
ce parere aveti despre acceleratie? nu adorm pe scuter pana la 50kmh sper?

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 tehnics, on 31 ianuarie 2018 - 16:23, said:

Vremea lui 2T a trecut demult.
Te inseli !
4T  e puturos fata de 2T . Inca se fabrica 2T !

La acceleratie la 125 4T sa nu te astepti la cine stie ce miracol , e prea mica cilindreea si tu esti greu ( ca mine de altfel ) . Am zis si repet daca vrei sa fii fasnet uita de 125 la scuter si mergi pe 250 + dar la alti bani , daca nu te poti intinde , ia 125 insa e pe barba ta .

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Baxon, on 31 ianuarie 2018 - 17:11, said:

Te inseli !
4T  e puturos fata de 2T . Inca se fabrica 2T !

La acceleratie la 125 4T sa nu te astepti la cine stie ce miracol , e prea mica cilindreea si tu esti greu ( ca mine de altfel ) . Am zis si repet daca vrei sa fii fasnet uita de 125 la scuter si mergi pe 250 + dar la alti bani , daca nu te poti intinde , ia 125 insa e pe barba ta .
Nu am spus ca e puturos, doamne fereste. Intr-adevar 2T-ul la putere este peste...dar si la consum :). Doar ca datorita legislatiei si normelor de poluare producatorii nu il mai iau in calcul.
2T vei mai vedea doar la scule mici precum drujba, cositoare, freza de zapada, etc.

#13
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Este adevarat ca 2T este "mai intepat" fata de 4T dar incet incet va disparea datorita normelor de poluare care devin din ce in ce mai drastice... deci ar fi bine sa te orientezi la un 4T si ptr oras clar 125 este indicat (daca poti chiar si un pic mai maricel)... Kymco sunt (ptr banii care ai cer) buni calitativ si de incredere.

Edited by do_it, 24 March 2018 - 13:10.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 do_it, on 24 martie 2018 - 13:09, said:

Este adevarat ca 2T este "mai intepat" fata de 4T dar incet incet va disparea datorita normelor de poluare care devin din ce in ce mai drastice... deci ar fi bine sa te orientezi la un 4T si ptr oras clar 125 este indicat (daca poti chiar si un pic mai maricel)... Kymco sunt (ptr banii care ai cer) buni calitativ si de incredere.

va fi strict folosit in oras, nu stiu daca voi avea nevoie de o capacitate mai mare, plus ca asigurarea creste la tot ce trece de 125 si doresc si un avantaj financiar din punctul asta de vedere.
Din pacate nu am reusit achizitionarea pana acum datorita vremii, planuit este pe data de 16 aprilie, sa vedem daca tine vremea cu mine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate