Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Costuri efectiv detaliate in montarea unei Inslatatii pentru sistem incalzire la centrala termica pe Cupru / PPR / Inox

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Sunt alte conditii. In zona unde stau eu caloriferele alea de fonta stau goale de peste 20 de ani. In afara de faptul ca sunt total colmatate nu se pot desface robinetii vechi pentru a pune altii noi pentru ca totul se rupe ... Incearca sa desfaci un element de pe un calorifer de genul asta si o sa afli ce inseamna: iadul instalatorului!

#20
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010

 baribalu, on 30 ianuarie 2018 - 09:31, said:

Caloriferele vechi trebuiesc neaparat inlocuite altfel termini centrala, daca ai 2 bai si vrei apa calda sa poti folosii simultan sa faca dus 2 persoane, iti treb o centrala cu debit marit la apa calda.
cum adica termini centrala cu caloriferele vechi de fonta ?

 dorin_2k, on 30 ianuarie 2018 - 08:50, said:

La liniuta nu-ti face nimeni.
Orice se pune trebuie justificat, iar manopera se plateste separat....
asa ce platesc aiurea dupa ureche poate firma aceea sa puna metri in plus de teava sau alte materiale care sa le paltesc degeaba asa....?
trebuie sa justificat tot ce s-a folist, nu e normal sa platesti in plus asa groso modo mai ales cand lucrarea ti-o efectueaza o firma specializata

 victor29cr, on 30 ianuarie 2018 - 10:46, said:

Manopera pentru montat centrala pe gaz este de la 1500 in sus + 120-140 ron de calorifer
caloriferele le poate monta oricine au niste piulite de strangere si atat , de ce sa dau jumatate din valoarea unui calorifer nu mai ca sa stranga niste piuliute pe teava...?

 mariovrs, on 30 ianuarie 2018 - 15:09, said:

Maiculita....n-as vrea sa fiu instalatorul tau nici pentru toti banii din lume...
toti s-au obisnuit sa fure si sa nu justifice nimic, deaia nici UE nu da fonduri la firmele astea din Romania caci stiu ca toti baga in materiale aiurea nejustificat si fura
discutam la liniuta inginereste asa cum lucreaza orice firma serioasa cu factura la fiecare componenta montata

 florin71_skoda, on 30 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Eu am radiatoare vechi de fonta si centrala fabricata in 2002. Inainte am avut pe aceasi instalatie, o centrala SH, model LM-Leblanc. Deocamdata nu am avut probleme.
La mine in oras, de dinainte de anul 2000 si pina prin 2004, sau 2006, sau si mai mult, toti care montau centrala noua, pastrau radiatoarele vechi de fonta. Momentan cred ca mai mult de jumatate din posesori de centrale din tot judetul Alba, care stau la bloc, au radiatoare vechi de fonta.
Deci nu vad unde este problema ? Daca le speli, de ce nu ar fi bune ? Singurul aspect ar fi ca sint inestetice.

Cat paltiti la incalizre iarna cu Caloriferele de fonta vechi la 2 camere sau la 3 camere ?

 victor29cr, on 30 ianuarie 2018 - 10:46, said:

July02, un pret total cap coada, cu instalatori, proiecte gaz, debransari, materiale, centrala, anexe, o sa te ajunga fara niciun dubiu de la 2200 euro in sus
Varul meu a montat la 3 camere in Iasi , cu tot cu autorizatii, debransare, si centrala si calorifre noi cu firma autorizata.Cu Totul a costat 70milioane anul trecut cu tevi de cupru

 victor29cr, on 30 ianuarie 2018 - 10:46, said:

PPR daca il tragi aparent prin casa, dupa cativa ani o sa se dilate, indiferent ce o sa iti spuna cei care le distribuie, si o sa arate ca niste linii desenate de un copil prin casa
Inox nu este cazul, nu apucam noi sa traim pana cand se corodeaza cuprul, mai ales daca iei de 1mm grosime.

am in Baie de cand au pus apometrele de ani de zile  conducte de PPR si nu s-au deformat deloc si nici macar nu sunt cu fibra,
asa ca nu vad de unde si pana unde aceste deformari....

Eu imi doresc sa pun pe IONX nu doresc pe Cupru

 ceanu1980, on 30 ianuarie 2018 - 10:07, said:

tu ti-ai facut calcule doar pt un rand de tevi de ti-a dat max 43m
sti ca ai tur retur la o instalatie plus apa calda de la ct pana la baie
Am calculat 43m Tur-Retur pe incalzire (nu doar tur)

Pentru apa calda o sa fac un update,
dar doresc sa aibe trasee separate fata de calorifere apa calda, si va fi pe PPR sau INOX, dar apa calda poate merge f bine si pe PPR caci la apometre tevile sunt de PPR si sunt intacte

 dorin_2k, on 30 ianuarie 2018 - 06:52, said:

Montare calorifer era 100 lei. Poate s-a modificat.
mai bine le montez singur , la un calorifer de 2 milioane sa dau sa stranga doua piulite un milion , imi pare ceva total nejustificat

 dorin_2k, on 30 ianuarie 2018 - 06:52, said:

Daca 10 e incapere si nu balcon deschis, e ok asa.
pui inca 10% (vertical) si ai aproximativ lunginea de teava. Numeri coturi si T.
Ce inseamna VERTICAL ? Instalatia se pune pe orizontala..... caci nu e casa sa urce la etaj...
Da balconul este inchis cu termopan

Edited by July02, 04 February 2018 - 20:34.


#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 July02, on 04 februarie 2018 - 20:09, said:

......
.......mai bine le montez singur .......
Bafta ! Ai nevoie .....

#22
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007
Eu nu inteleg de ce nu iti montezi singur instalatia. Nu e capat de tara sau operatie pe maduva spinarii. Inveti si o noua meserie!

Mergi pe PPr, e ieftin si bun. Eventual pui canal de cablu ca sa le maschezi. Lasa inoxul, nu stiu ce experienta au montatorii in asa ceva.

Daca sunt ok caloriferele vechi, pastreaza-le.

Sper ca intelegi ca aceste calorifere sunt subdimensionate vizavi de cerintele centralelor pe condensare.

Sper sa nu ai un soc daca iti calculeaza un calorifer de 1,8 m in sufragerie fata de ce ai acum. Temperaturile de randament maxim sunt la valori mult mai mici decat Sr1907 ( daca nu gresesc ).



TOTUSI, nu uita ca holendere vechilor calorifere nu sunt de aceeasi dimensiune cu cele actual si este dificil ( daca nu ai experienta) sa le desfaci din caloriferul de fonta. Nu uita ca trebuie sa montezi si aerisitor ( scos sau filetat in dopul orb) sau schimbata alimentarea lui in diagonala.

Iti recomand sa ceri un pret estimativ iar la final, pentru calcul, e simplu, la predarea instalatiei, masori cu ruleta metrajul, numeri coturile, holenderele, etc.

Sper sa lasi tonul asta ofensiv, nu castigi nimic. Ba,dincontra, poate sa iti calculeze gresit instalatia, sa nu regleze sarcina nominala a cazanului. Pot sa iti faca o groaza de ,,boacane,, montatorii.


Apropo, vezi ca inca se gasesc centrale conventionale, la preturi mai mici decat cele in condensare. Daca pastrezi vechile corpuri de incalzire, recomanda sa iti pui centrala clasica.

Edited by autom2, 04 February 2018 - 21:23.


#23
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010

 autom2, on 04 februarie 2018 - 21:18, said:

Pretul trebuie stabilit de la inceput si trebuie sa iti spuna precis ce monteaza si cat dupa proiectul intocmit in prealabil.
Daca masori la sfarsit e ok ca si o Verificare finala, doar ca firma respectiva va spune ca a spus dinainte alte costuri si ar aparea contradictii.

Eu situ ca toti s-au obisnuit exact ca in serviceurile auto autohtone... sa-ti zica ca  trebuie sa mai paltesti si aia si aia fara justificari, ca sa iti umfle factura,
Singurul mod de lucru corect agreat legal este sa iti justifice cu facturi, deviz tot ce se lucreaza si monteaza.



Conducte INOX sau PPR:

Sa inteleg ca si dumneavoastra agreati faptul ca si tevile de PPR nu se deformeaza in timp asa cum sustinea cineva mai sus ....?
Sincer prefer INOX in loc de cupru, mi-as dori INOX daca e sa fac instalatia pe Conducte metalice

Variante de CALORIFERE:

Deasemena in calorifere eu am inteles ca se monteazaz un lichid special anticoroziv, in acest caz mai sunt necesare aeratoarele ?
Daca sunt montate aceste Aeratoare vor intra in pretul instalatiei pe factura, nu sunt incluse in pretul montajului, sa nu mai justificam preturile aberante practicate de unii.
Mai sunt si oameni seriosi si cinstiti care lucreaza ca la carte. Si la Gaze la Engie spre exemplu o verificare este de 4 ori mai scumpa ca la alte firme de ce oare ? caci serviciile sunt aceleasi...5 minute verificarea

Caloriferele de fonta vechi - Centralele in condensare funcioneaza la temperaturi mai mici foarte bine cu caloriferele de fonta , nu exista nici o incompatibilitate.
Caloriferele vechi de fonta nu sunt subdimensionate din moment ce functioneaza eficient de la construirea blocului si au fost proiectate de la inceput cu constructia.
Dupa ce sunt curatate e posibil in timp sa mai apara rugina dar nu cred ca pot sa afecteze in vreun fel centrala caci nu este un dispozitiv cu angrenaje cu roti sa blocheze ceva.

Caloriferele de otel - am observat ca prin acestea apa circula doar in partae de sus in partea de jos avand doar un simplu girlaj....., nu vad cum partea de jos se incalzezste eficient ca acesta mai apoi sa disperseze omogen caldura ce circula prin partea de jos

Caloriferele de aluminiu - circuitul de apa este mai bun ca la cele de otel din ce am observat , doar ca sunt de dimensiuni mai mici ca latime.....
si spunea undeva ca totusi ar prezenta o anumita toxicitate exact cum vasele de aluminiu au o anumita toxicitate pentru cine gateste in acestea,
dar fiind vopsite nu stiu daca aceasta toxicitate se mai poate degaja in aerul de inspirat din camera incalzita

Edited by July02, 04 February 2018 - 22:23.


#24
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010
Sistem de incalzire pentru Calorifere+ Sistem de incalzire apa calda menajera

Sistemul de incalzire va fi separat de cel de apa calda menajera,
deci as agrea un Sistem de incalzire pentru Calorifere+ Sistem de incalzire apa calda menajera
nu doresc sa ma spal pe maini sau sa fac dush cu apa care circula prin calorifere....

Sistemul de incalzire Tur-Retur aproximativ 43m (INOX sau PPR)
Sistemul ACM aproximativ 8m (INOX sau PPR)

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 July02, on 04 februarie 2018 - 22:17, said:

.....
nu doresc sa ma spal pe maini sau sa fac dush cu apa care circula prin calorifere....
........
daca nici dupa asta n-ai inteles  sa te apuci de tricotat ...

Edited by 86-APP, 04 February 2018 - 22:41.


#26
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 July02, on 04 februarie 2018 - 20:09, said:

cum adica termini centrala cu caloriferele vechi de fonta ?


Orice se pune trebuie justificat, iar manopera se plateste separat....
asa ce platesc aiurea dupa ureche poate firma aceea sa puna metri in plus de teava sau alte materiale care sa le paltesc degeaba asa....?
trebuie sa justificat tot ce s-a folist, nu e normal sa platesti in plus asa groso modo mai ales cand lucrarea ti-o efectueaza o firma specializata


caloriferele le poate monta oricine au niste piulite de strangere si atat , de ce sa dau jumatate din valoarea unui calorifer nu mai ca sa stranga niste piuliute pe teava...?


toti s-au obisnuit sa fure si sa nu justifice nimic, deaia nici UE nu da fonduri la firmele astea din Romania caci stiu ca toti baga in materiale aiurea nejustificat si fura
discutam la liniuta inginereste asa cum lucreaza orice firma serioasa cu factura la fiecare componenta montata



Cat paltiti la incalizre iarna cu Caloriferele de fonta vechi la 2 camere sau la 3 camere ?


Varul meu a montat la 3 camere in Iasi , cu tot cu autorizatii, debransare, si centrala si calorifre noi cu firma autorizata.Cu Totul a costat 70milioane anul trecut cu tevi de cupru



am in Baie de cand au pus apometrele de ani de zile  conducte de PPR si nu s-au deformat deloc si nici macar nu sunt cu fibra,
asa ca nu vad de unde si pana unde aceste deformari....

Eu imi doresc sa pun pe IONX nu doresc pe Cupru


Am calculat 43m Tur-Retur pe incalzire (nu doar tur)

Pentru apa calda o sa fac un update,
dar doresc sa aibe trasee separate fata de calorifere apa calda, si va fi pe PPR sau INOX, dar apa calda poate merge f bine si pe PPR caci la apometre tevile sunt de PPR si sunt intacte


mai bine le montez singur , la un calorifer de 2 milioane sa dau sa stranga doua piulite un milion , imi pare ceva total nejustificat


Ce inseamna VERTICAL ? Instalatia se pune pe orizontala..... caci nu e casa sa urce la etaj...
Da balconul este inchis cu termopan
Preturile estimative pentru manopera calorifer vehiculate de mine si alti useri nu sunt ca sa stranga firma 2 piulite. Nu pentru asa se cer acesti bani.
Acel pret este pentru tot ce include acel calorifer, adica traseul lui de teava.
Firmele nu practica pret de genul X ron pe metru liniar instalat. Ai 5 calorifere, te taxeaza 500-600 ron ca sa le monteze, adica sa traga tevile in tot apartamentul pana la ele, sa iti faca o cadere buna pentru retur. NImeni nu cere milioane ca sa stranga 2 piulite. Acel pret se practica deoarece ca sa ajunga cu teava din X loc in Y loc, au de spart, de dat gauri pt cleme, de facut lipituri pt mufe, coturi, robineti, etc.

Cand mai multi ti-au zis ca caloriferele tale sunt subdimensionate pentru centralele moderne in condensare, se refera la faptul ca tu pana acum ai mers cu apa de 60-65 grade de la termo in ele, si normal ca au facut fata. Centralele moderne merg cu apa de 50 sa zicem, ca sa isi justifice pretul si sa te bucuri de randamentul lor. Nu stiu sa iti spun factori de corectie exacti, dar grosier daca caloriferul din living avea 1 metru sa zicem, ca sa faca fata la -15 grade afara cu 50 grade in el, trebuie sa fie de 1.8-2 metri de exemplu. E doar un exemplu sa iti faci o idee la ce se refera userii cand iti zic ca sunt mici.

O punga de mufe de cupru costa 7-9 lei si sunt 6 la numar. NU acolo e paguba.
Instalatia nu se pune doar pe orizontala, in orizontala aia ai tevi verticare care urca catre calorifer. Stiu ca vi se pare SF, dar daca va uitati la calorifere o sa vedeti ca asa e.

Legat de PPR, ca sa le mentii drepte dealungul anilor, trebuie cleme din 20 in 20cm, nu poti compara cu teava de acm ca e buna si acum. Bune o sa fie si peste 50 de ani, ca de crapat nu crapa. Doar ca isi schimba forma dealungul timpului, iar daca le ai montate aparent o sa te ia de ochi.

Ai cerut o parere si mai multi ti-au oferit-o.
Daca vrei la liniuta cum zici tu, du-te si cumpara o teava de cupru sau ppr, si incepe si masoara traseele in casa, vezi unde trebuie mufe, unde trebuie coturi, teuri, le numeri, le aduni, vezi cat iese traseul total si iti faci un calcul.

Daca vrei sa pastrezi calorifele vechi, cum ti-a zis si cineva mai sus, ar fi mai ok sa cumperi o centrala clasica SH sau noua daca se mai gasesc. Ar fi bine sa te incadrezi in 7000 ron cu totul, personal ma indoiesc, depinde ce centrala alegi, si daca ramai sau nu cu caloriferele actuale.

#27
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007

 July02, on 04 februarie 2018 - 22:00, said:

Pretul trebuie stabilit de la inceput si trebuie sa iti spuna precis ce monteaza si cat dupa proiectul intocmit in prealabil.

Variante de CALORIFERE:

Deasemena in calorifere eu am inteles ca se monteazaz un lichid special anticoroziv, in acest caz mai sunt necesare aeratoarele ?
Daca sunt montate aceste Aeratoare vor intra in pretul instalatiei pe factura, nu sunt incluse in pretul montajului, sa nu mai justificam preturile aberante practicate de unii.
Mai sunt si oameni seriosi si cinstiti care lucreaza ca la carte. Si la Gaze la Engie spre exemplu o verificare este de 4 ori mai scumpa ca la alte firme de ce oare ? caci serviciile sunt aceleasi...5 minute verificarea

Caloriferele de fonta vechi - Centralele in condensare funcioneaza la temperaturi mai mici foarte bine cu caloriferele de fonta , nu exista nici o incompatibilitate.
Caloriferele vechi de fonta nu sunt subdimensionate din moment ce functioneaza eficient de la construirea blocului si au fost proiectate de la inceput cu constructia.
Dupa ce sunt curatate e posibil in timp sa mai apara rugina dar nu cred ca pot sa afecteze in vreun fel centrala caci nu este un dispozitiv cu angrenaje cu roti sa blocheze ceva.

Caloriferele de otel - am observat ca prin acestea apa circula doar in partae de sus in partea de jos avand doar un simplu girlaj....., nu vad cum partea de jos se incalzezste eficient ca acesta mai apoi sa disperseze omogen caldura ce circula prin partea de jos



Cred ca perfectionismul tau depaseste limita !!! Sigur o  sa se intoarca impotriva ta aceasta abordare. Lucrezi cu oameni, oameni care au si sentimente si mandrie si tot ce ai si tu! Pleci de la premiza gresita  ca vor sa te jecmaneasca. Exista si  meseriasi bine intentionati. De asemenei exista si beneficiari rau intentionati ! Meseriasii corecti se vor da la o parte, cei smecheri vor face in asa fel incat sa le fie lor bine desi pe moment crezi ca ai castigat .

Sa o iau punctual!


1. Nu stiu daca gasesti firma sa lucreze in inox!
2. Aerisitoarele se monteaza greu la caloriferele de fonta, aproape imposibil de catre persoane neexperimentate sau care nu au chef de complicatii ( te vor mirosi ca faci nazuri si vor alege calea simpla).
3. Holenderele vechi sunt extrem de greu de demontat de catre meseriasii neexperimantati. Posibil sa te refuze, este periculoas, greu de reparat o esuare de desfiletare.
4. Caloriferele ruginesc fiindca se golesc de apa pe timpul verii ( mereu se gaseste un vecin sa intervina la ele in extresezon).
5. Cu calorifere vechi, posibil manopera per calorifer sa creasca, ai argumentele de mai sus. De aceea posibil sa nu iti dea un pret final. Daca vrei sa le spele, alta suma de bani. Anumite etape din astea pot sa fie incluse, daca le ranesti demnitatea , le taxeaza suplimentar sau nu le executa. Ca la Taxi, e mic pretul per Km, e mare stationarea in trafic.Posibil sa iti dea si sfaturi proaste!
6. Lichidul ala miraculos este antigel. Vezi ca unii producatori nu accepta sa se bage asemenea lichid in centrale.
7. Decat sa faci atatea mofturi vizavi de pret, mai bine intereseaza-te cum sa iasa bine instalatia ( teava de protectie la conducte si cos, reglajul sarcinii masinii termice , etc)
8. Ai piese in miscare, pompa de recirculare, vana cu 3 cai ( daca centrala are asa ceva).
9. Vezi ca o sa ai costuri mari cu blindarea instalatiei existente, trebuie sa fie facuta bine altfel te trezesti cu inundatii toamna ( si chiar e inundatie nu ca la chiuveta).
10. Una peste alta, sincer, nu imi place abordarea ta! Este corect ca vrei sa nu te pacaleasca dar tu duci subiectul intr-un punct delicat!
11. Ma asteptatm sa studiezi SR 1907 si sa tragi concluziile tale pe care sa le dezbatem cu profesionistii de pe acest forum ( si pa care ii vad rezervati in a-ti oferi sfaturi).
12. Succes, o sa ai nevoie!
13, Aerisitoare nu aeratoare. Doamne fereste sa ai aeratoare, iti intra pompa in cavitatie!
14. Nu a zis nimeni ca nu functioneaza centrala in condensare cu calorifere subdimensionate! Doar ca nu o sa ai randament, la sistem centralizat nu te interesa prea mult. La sistem centralizat te intereseaza randamentul de transfer al calorifereului, la sistemul individual randamentul centralei!
15. Vezi ca pe langa randamentul termic trebuie avut in vedere randamentul electric ( daca nu ai automatizare, iti functioneaza permanent pompa).
16. Da dovada de perfectionism si in sistemul de alimentare cu energie electrica . Teoretic trebuie sa ai si I7 in vedere.
17 Ai o idee deformata vizavi de caloriferele de OL. Ma sperie abordarea ta, denota un diletantism ridicat exponential de caracterul tau.
18. Daca crezi ca le stii pe toate, nu mai intreba pe forum. Procedeaza cum  stii tu!
19, Succes din nou!
20. Vezi ca ai pierderi de material la tevaraie. la fel ca la croitorie, la geamgerie, etc.Nu sta nimeni sa foloseasca un program de calcul ca la mobila din Pal. Meseriasul iti va lasa cupoane de diverse dimensiuni ( asta daca vrea sa iti plateasac vre-o polita!)
21. Vezi ca si alegerea robinetilor de reglaj poate sa fie o problema, meserisii stiu care sunt ok ( cele cu stobita, nu cu oring).
22. Clar cu un asemenea client  nu o sa isi bata capul cu echilibrarea hidraulica a instalatiei!

Edited by autom2, 05 February 2018 - 12:17.


#28
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 autom2, on 05 februarie 2018 - 11:49, said:

Cred ca perfectionismul tau depaseste limita !!! Sigur o  sa se intoarca impotriva ta aceasta abordare. Lucrezi cu oameni, oameni care au si sentimente si mandrie si tot ce ai si tu! Pleci de la premiza gresita  ca vor sa te jecmaneasca. Exista si  meseriasi bine intentionati. De asemenei exista si beneficiari rau intentionati ! Meseriasii corecti se vor da la o parte, cei smecheri vor face in asa fel incat sa le fie lor bine desi pe moment crezi ca ai castigat .

Sa o iau punctual!


1. Nu stiu daca gasesti firma sa lucreze in inox!
2. Aerisitoarele se monteaza greu la caloriferele de fonta, aproape imposibil de catre persoane neexperimentate sau care nu au chef de complicatii ( te vor mirosi ca faci nazuri si vor alege calea simpla).
3. Holenderele vechi sunt extrem de greu de demontat de catre meseriasii neexperimantati. Posibil sa te refuze, este periculoas, greu de reparat o esuare de desfiletare.
4. Caloriferele ruginesc fiindca se golesc de apa pe timpul verii ( mereu se gaseste un vecin sa intervina la ele in extresezon).
5. Cu calorifere vechi, posibil manopera per calorifer sa creasca, ai argumentele de mai sus. De aceea posibil sa nu iti dea un pret final. Daca vrei sa le spele, alta suma de bani. Anumite etape din astea pot sa fie incluse, daca le ranesti demnitatea , le taxeaza suplimentar sau nu le executa. Ca la Taxi, e mic pretul per Km, e mare stationarea in trafic.Posibil sa iti dea si sfaturi proaste!
6. Lichidul ala miraculos este antigel. Vezi ca unii producatori nu accepta sa se bage asemenea lichid in centrale.
7. Decat sa faci atatea mofturi vizavi de pret, mai bine intereseaza-te cum sa iasa bine instalatia ( teava de protectie la conducte si cos, reglajul sarcinii masinii termice , etc)
8. Ai piese in miscare, pompa de recirculare, vana cu 3 cai ( daca centrala are asa ceva).
9. Vezi ca o sa ai costuri mari cu blindarea instalatiei existente, trebuie sa fie facuta bine altfel te trezesti cu inundatii toamna ( si chiar e inundatie nu ca la chiuveta).
10. Una peste alta, sincer, nu imi place abordarea ta! Este corect ca vrei sa nu te pacaleasca dar tu duci subiectul intr-un punct delicat!
11. Ma asteptatm sa studiezi SR 1907 si sa tragi concluziile tale pe care sa le dezbatem cu profesionistii de pe acest forum ( si pa care ii vad rezervati in a-ti oferi sfaturi).
12. Succes, o sa ai nevoie!
13, Aerisitoare nu aeratoare. Doamne fereste sa ai aeratoare, iti intra pompa in cavitatie!
14. Nu a zis nimeni ca nu functioneaza centrala in condensare cu calorifere subdimensionate! Doar ca nu o sa ai randament, la sistem centralizat nu te interesa prea mult. La sistem centralizat te intereseaza randamentul de transfer al calorifereului, la sistemul individual randamentul centralei!
15. Vezi ca pe langa randamentul termic trebuie avut in vedere randamentul electric ( daca nu ai automatizare, iti functioneaza permanent pompa).
16. Da dovada de perfectionism si in sistemul de alimentare cu energie electrica . Teoretic trebuie sa ai si I7 in vedere.
17 Ai o idee deformata vizavi de caloriferele de OL. Ma sperie abordarea ta, denota un diletantism ridicat exponential de caracterul tau.
18. Daca crezi ca le stii pe toate, nu mai intreba pe forum. Procedeaza cum  stii tu!
19, Succes din nou!
20. Vezi ca ai pierderi de material la tevaraie. la fel ca la croitorie, la geamgerie, etc.Nu sta nimeni sa foloseasca un program de calcul ca la mobila din Pal. Meseriasul iti va lasa cupoane de diverse dimensiuni ( asta daca vrea sa iti plateasac vre-o polita!)
21. Vezi ca si alegerea robinetilor de reglaj poate sa fie o problema, meserisii stiu care sunt ok ( cele cu stobita, nu cu oring).
22. Clar cu un asemenea client  nu o sa isi bata capul cu echilibrarea hidraulica a instalatiei!

Lenesul mai mult alearga, iar scumpul mai mult pagubeste.

#29
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Ai idee cat costa o teava de inox? Dar un cot sau un teu? Te-ai interesat sa vezi ce inseamna sudura pe inox si cat costa? Stii care sunt avantajele unei instalatii pe inox fata de una din Cu sau Ppr?
Din cate am citit esti foarte interesat de costul instalatiei si de manopera, mai ales sa nu fii inselat de cineva ... Daca vrei sa vezi cat costa nu aici trebuie sa te interesezi. Aici sunt meseriasii aia care spui tu ca or sa te insele cu pretul catorva coturi si cu 0,5 metri din aia 43 de metri masurati pe care ii are instalatia ta (nu stiu cum i-ai calculat ca eu nu reusesc nici dupa o gramada de ani. Daca ai un program de calcul sunt interesat). De pierderi ai auzit? Stii cat reprezinta pierderile medii calculate la o instalatie Nu poti sa pui numai tevi intregi, poate ai nevoie de mai multe coturi, mufe, se mai greseste ceva)?
Daca vrei ceva cu pretul fix stabilit de la inceput du-te la o firma de specialitate si o sa-ti calculeze totul pana la ultimul banut. Nu te mira daca o sa iasa mult mai scump decat ce crezi tu.
Vrei ceva ieftin, bun si de calitate pentru o instalatie noua? Pune calorifere de otel (mai ieftine comparativ cu Al sau fonta), teava de PPr cu insertie de aluminiu montata corect si o sa fie cum vrea romanul: si ieftin si bun. De devreme acasa ... asta nu se stie.

#30
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010

 baribalu, on 30 ianuarie 2018 - 09:31, said:

Conducta de gaze e trasa in bucatarie pentru aragaz
Se poate trage teava gaz pentru centrala tot din teava care vine la aragaz ?

 florin71_skoda, on 30 ianuarie 2018 - 19:24, said:

La cate camere locuiti? cam cat platiti gazul iarna aproximativ ?
Multi asa zisi instalatorii vor sa schimbe caloriferele doar ca sa iti ia manopere aberante de montare, asta e intereslul lor pur comercial care nu are nici o legatura cu binele omului

Edited by July02, 21 March 2018 - 12:27.


#31
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 July02, on 21 martie 2018 - 12:18, said:

Conducta de gaze e trasa in bucatarie pentru aragaz
Se poate trage teava gaz pentru centrala tot din teava care vine la aragaz ?
Ii rogi sa traga un furtun transparent de nivel din teava pana la centrala, sa nu mai platesti alta teava si alte gauri.

#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010

 autom2, on 05 februarie 2018 - 11:49, said:

21. Vezi ca si alegerea robinetilor de reglaj poate sa fie o problema, meserisii stiu care sunt ok ( cele cu stobita, nu cu oring).
21.Robinetii cu stobita permit curataratirea interiorului dupa folosiri indelungate
oring - reprezinta garnitura de cauciuc

Exista - Stobita cu un Oring de Cauciuc

Edited by July02, 21 March 2018 - 14:27.


#33
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010
Care INOX e mai ok pentru tevi cel Lucios sau cel Satinat? undeva la chiuvete am vazut ca recomandau pe cel satinat cum ca ar atenua din efectul neplacut produs de calcarul din apa.

Inox Satinat
La mine in zona am vazut - Tevi INOX Satinat cu Diametrul de 16mm (sau 20mm si 14mm) pe Grosimi de 1,5mm -
(avand Bare de Tevi cu Lungimi de 6metri), teava cu Diametrul de 16mm vine cam -16,5Ron Metrul  cu tva inclus, cea de Diametru de 20mm vine cam 21Ron metrul


Inox Lucios
Pe bucuresti am vazut undeva tevi INOX Lucios cu Diametru de 16mm Grosime 1,5mm pe la 15Ron Metrul cu tva inclus (avand Bare de Tevi cu Lungimi de 6metri)
aveau si pe Diametru de 18mm cu Grosime de 1,5mm cam pe la 14Lei Metrul cu tva inclus (avand Bare de Tevi cu Lungimi de 6metri)


Nota:  
Din ce am observat un Diamentru mai mare diminueaza Zgomotul de curgere al Apei( facand mai putin Zgomot la curgere coducte de 20mm fata de cele de 15mm la Cu)
si tinand cont de acest aspect probabil un Diamentru mai mare ar fi mai recomandat din punct de vedere al Zgomotului produs la scurgerea apei din calorifere

Edited by July02, 21 March 2018 - 15:19.


#34
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Lasa inoxul in pace, ca nu vei gasi pe nimeni sa-ti faca lucrarea cu teava de inox.

La ce ai tu acolo, eu as opta pentru cupru, care poate fi cu fitinguri prin lipire/cositorire, sau daca te tine buzunarul, cu fitinguri prin sertizare. O alta varianta ar fi ceva pexal, dar de calitate, cu fitinguri prin sertizare. Iar daca vrei ceva ce nu are toata lumea, se poate face cu teva otel-carbon si fitinguri prin sertizare.

#35
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 19.11.2010

 florin71_skoda, on 21 martie 2018 - 16:09, said:

nu ma intereseaza cuprul nu-l iau in calcul,nu imi place si mai ales modul cum oxideaza cuprul lasand in apa oxizi de cupru cu care mai apoi sa te speli la dus -no way ,e depasit
stiu ca tara e plina de cazangii,căldărari...,toti sunt mesteri la imbinat si ciocăneala-n cupru , cazane etc , dar se pare ca la INOX sunt depasiti...
Pexalul e mai slab calitativ decat PPR-ul -nu e de luat in calcul
De ce sa folosesc Otel-Carbon cand exista INOX ? Otel-Carbon-ul e inferior INOX-ului.

Exista instalatii de INOX care au fost facute tot de oameni, deci se poate, au ajuns oamenii pe luna, marte , nu mai suntem in epoca de piatra se gasesc metode pe undeva.,
Exista fitinguri si pentru INOX din ce am vazut asa fugitiv deci se poate imbina si asambla o Instalatie de tevi de Inox

 autom2, on 05 februarie 2018 - 11:49, said:

6. Lichidul ala miraculos este antigel. Vezi ca unii producatori nu accepta sa se bage asemenea lichid in centrale.
Ca inhibitor de coroziune e bun si Antigelul care e apa demineralizat. Nu stiu am auzit ca porducatorii sa sustina nefolosirea inhibitorilor de coroziune, ei sunt pentru protectie!
Dar exista am vazut si Inhibitori de Coroziune cu Protectia Anticoroziva a componentelor metalice cu peste 30% fata de utilizarea simplei ape demineralizate ca fluid termic.

Edited by July02, 21 March 2018 - 17:00.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 July02, on 21 martie 2018 - 15:04, said:

Care INOX e mai ok pentru tevi cel Lucios sau cel Satinat? undeva la chiuvete am vazut ca recomandau pe cel satinat cum ca ar atenua din efectul neplacut produs de calcarul din apa.

........
Din ce am observat un Diamentru mai mare diminueaza Zgomotul de curgere al Apei( facand mai putin Zgomot la curgere coducte de 20mm fata de cele de 15mm la Cu)
si tinand cont de acest aspect probabil un Diamentru mai mare ar fi mai recomandat din punct de vedere al Zgomotului produs la scurgerea apei din calorifere
N-am vazut tevi din inox satinat si cred ca faci niste confuzii .
La chiuvete da , se recomanda satinat dar si ala este diferit , deoarece nu ramin urme.
Zgomotul ! Nu ai informatii bune . Nu conteaza tevile , ci cartusul bateriei sa fie de dimensiune mare .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate