Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina second de la ALD Automative

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Am cumparat o masina prin intermediul unei cunostinte din Germania, care fusese achizitionata la randul ei din Louxembourg.
Doar atat stiam iar cunostinta mea si un mecanic au verificat masina, li s-a parut super ok.
Dat fiind faptul ca masina avea 128k km, cu revizii la reprezentanta (verifica ulterior) am cumparat-o.

Pentru ca urmeaza sa fac RAR-ur, am verificat actele si am gasit fostul prorprietar: Axus Louxembourg SA. Spre prostia mea, nu m-a interesat acest lucru pana acum.
Este de fapt ALD Automtive din Louxembourg. Deci masina mea a fost inchiriata.

Ma speriasem initial ca masina putea fi inchiriata si pe perioade scrute de timp ce ar fi insemnat o multime de 'proprietari', care probabil nu au intretinut-o cum trebuie. Totusi pe site-ul lor scrie ca perioada minima de leasing este de 12 luni.

Ar trebui sa ma ingrijoreze pe viitor faptul ca a fost data spre inchiriere?

Momentan se prezinta foarte bine...Este vorba de un Golf 7 2013.

OFFtopic: Daca masina a fost radiata in Louxembourg, imi mai trebuie vreun act suplimentar la RAR, sau este suficient cel care spune cand a fost inmatriculata + faptul ca e radiata?

Edited by MisuFoarfeca, 26 January 2018 - 10:02.


#2
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Nu trebuie sa-ti mai faci griji pentru asta. Daca masina e in stare f buna si merge bine, ai carte service la ea si pe langa toate astea a fost si verificata de mecanici, ce mai vrei?
Sa ai parte de ea!

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
ALD face parte din grupul BRD si este o societate de full-leasing. Masina ta a fost recumparata din leasing si nu cred ca a fost inchiriata.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi fost mai linistitor pentru tine sa fii stiut ca masina a avut un singur proprietar?Care putea sa aiba la randul lui 6 copii si 3 nepoti care sa calareasca masina?
Daca masina corespunde si iti place,sa nu te intereseze istoria ei.

#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Exact.

#6
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Makes sense.

Multumesc

#7
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Am cumparat o masina de la Axus Luxemburg,corespunde din toate punctele de vedere descrierii si expertizei facute la un service.
Singura problema care m-a intarziat vreo 2 saptamani si cca 900 lei in plus la RAR a fost faptul ca greutatea autorizata de pe Brief si cea de pe placuta ce in mod normal trebuia sa fie pe stalpul dreapta (la mine era in plicul cu documente ) nu erau identice...

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pff " buna " afacere . Asta e , ai marcat banu , ce mai conteaza acuma ce si cum ?! Topicul asta trebuia deschis inainte s-o cumperi ...

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadisz, on 26 ianuarie 2018 - 10:16, said:

Ar fi fost mai linistitor pentru tine sa fii stiut ca masina a avut un singur proprietar?Care putea sa aiba la randul lui 6 copii si 3 nepoti care sa calareasca masina?
Daca masina corespunde si iti place,sa nu te intereseze istoria ei.

nu are treaba una cu alta, poate sa aiba si 241 de copii, daca conduc masina cum trebuie este bine. Problema este urmatoarea, cand ai masina de firma in general esti mai badaran cu masina si nu o tratezi ca pe a ta, ca nu e bunul tau si in cativa ani oricum o dai inapoi asa ca te doare in brici. Asta este o generalitate si cam asta este treaba.
Poate sa o fi avut 1 singur proprietar care a mers ca un idiot, masina o cumperi este ok pentru ca astia ii fac reviziile si o vand intr-o stare buna. Dupa 1 an ii pica ambreiajul, ii pica motorul ce te faci?

La masini de firma si inchiriate intotdeauna trebuie sa ai grija. In Viena exista un serviciu de carsharing de la Daimler (Benz) si BMW. Sunt masini inchiriate short-time, care pot fi conduse de oricine.
Vorbim de seria 1, x1, mini cooper precum si a-class / cla/gla, care la 20-30.000km au dauna totala.

Nu vreau sa induc initiatorul in eroare, dar in cazul in care masina chiar a fost inchiriata exista un risc mai ridicat decat la o alta masina.

Edited by business11, 26 January 2018 - 12:29.


#10
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Sunt mari sanse s-o fi avut un singur propietar in leasing, nu-ti fa griji de asta. Important este daca acum masina este OK.
Ultimele 3 masini de servici ale sotiei au fost ale lui ALD la noi. Cand o dadea inapoi dupa 3-4 ani era brici, intretinuta super si cu 30K km. Masini de luat desi probabil nimeni nu credea kilometrajul.

Edited by mufasa, 26 January 2018 - 12:40.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate are noroc și a fost a unei bunicuțe care se ducea doar la market și la biserică.
Și a stat și numai în garaj.

Luxembourg ăla să nu fi fost cumva prin Olanda, că la olandeji e problemă dă rugină multă.

Edited by exceswater, 26 January 2018 - 12:50.


#12
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
E luxemburg sigur.

Interesanta problema de la RAR. Am sa verific si eu

#13
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postexceswater, on 26 ianuarie 2018 - 12:49, said:

Poate are noroc și a fost a unei bunicuțe care se ducea doar la market și la biserică.
Și a stat și numai în garaj.

Luxembourg ăla să nu fi fost cumva prin Olanda, că la olandeji e problemă dă rugină multă.
Am avut o SKODA Fabia, din 2003 luata din Olanda, si nu am avut gram de rugina pe ea, cand am dat-o acum 2 luni. Am auzit si eu ca masinile din Olanda cam prezinta problema asta, intr-adevar.

Edited by onlyviu, 26 January 2018 - 17:47.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postonlyviu, on 26 ianuarie 2018 - 17:47, said:

Am avut o SKODA Fabia, din 2003 luata din Olanda, si nu am avut gram de rugina pe ea, cand am dat-o acum 2 luni. Am auzit si eu ca masinile din Olanda cam prezinta problema asta, intr-adevar.

in general masiniile din nord adica UK, Olanda prezinta rugina pe partiile din fier (cam tot ce este sub masina, toba esapament etc.) Eu am un Focus tot din Olanda, am verificat sub masina cam tot, rugina nu vad absolut nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate