Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ulefone S7 PLUS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu mai pot sa editez postul de mai sus.

Am uitat de Antutu. Un scor low end in Antutu dar in realitate se misca bine prin meniu si aplicatii fara lag sau chestii nasoale Posted Image

Am uitat si de multitouch. Are un multitouch low end care suporta doar 2 atingeri simultane. Totusi este decent si functioneaza ok. Preia atingerile foarte rapid, fara erori suparatoare deci este responsive.

Attached File  Antutu Ulefone s7 plus.png   45.08K   7 downloads

Attached File  Ulefone s7 Multi Touch test.png   76.36K   6 downloads

Edited by -koss-, 30 January 2018 - 14:14.


#38
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Exista vreo posibilitate la Android 7 sa vad cate ore/zile au trecut de la ultima reincarcare a bateriei asa cum era la Android 6?

Edited by -koss-, 01 February 2018 - 18:09.


#39
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu exista.

#40
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Au stricat androidul.. Am incercat aplicatii cu care sa masor cat mai eficient autonomia dar alea consuma mai mult bateria... Posted Image). IN mod normal am reusit vreo 5h 20 minute de youtube cam 40% din timp si restul de 60% browsing... la o luminozitate de 40% dar au limitat astia de la google enorm informatiile cu privire la utilizarea bateriei pe android 7.

Cand scade bateria sub 15% incepe sa licare ledul albastru de notificare si nici blitzul de la camera nu mai merge in modul foto. Mi se pare ca se limiteaza si procesorul cand bateria este sub 15%

Din ce am observat cei de la ulefone au taiat accesul la anumite informatii gen informatii extinse sistem baterie, informatii extinse senzori, temperatura placa de baza, temperatura pe soc, temperatura pe nucleele cpurilor, informatii extinse memoria ROM. Posted Image Sunt curios daca ajunge la o anumita temperatura critica daca se inchide ori explodeaza.. Posted Image

IN legatura cu touchscreenul are anumite portiuni pe el care nu raspund prea bine la comenzi. Nu stiu daca si folia aplicata pe display contribuie la asta. S-ar putea atunci cand e frig afara si ai mana uscata sa nu simta prea bine electricitatea din degete.

Edited by -koss-, 01 February 2018 - 18:42.


#41
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Exasperat de faptul ca nu afiseaza notificari pe lock-screen, am instalat Heads-Up Notifications si e mult mai ok acum.
De asemenea, ma cam enerva faptul ca nu putem vedea rapid ultimele apeluri. Mai intai se deschidea dial-pad-ul si de acolo trebuia sa fac swipe pentru a vedea call history. Acum folosesc Drupe si e ok.

#42
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

 -koss-, on 01 februarie 2018 - 18:36, said:

IN legatura cu touchscreenul are anumite portiuni pe el care nu raspund prea bine la comenzi. Nu stiu daca si folia aplicata pe display contribuie la asta. S-ar putea atunci cand e frig afara si ai mana uscata sa nu simta prea bine electricitatea din degete.

Pe exemplarul meu nu am sesizat probleme la touch-screen, cel puțin nu încă. Vezi totuși sa nu fie de la folie. Acum nu știu ce model de folie s-ar potrivi pe S7 Plus, nu am găsit nimic dedicat.

#43
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Vreau sa intreb ceva in legatura cu IMEI. Din ce am observat exemplarul meu are un singur IMEI chiar daca pe cutie sunt trecute 2 IMEI. La voi tot asa este? Nu se pot folosi doua cartele ale aceluiasi operator pe acelasi IMEI Posted Image

Later edit. S-au activat cele doua IMEI dupa un restart. Initial afisa doar un IMEI.

Edited by -koss-, 03 February 2018 - 15:21.


#44
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Salut, deci pana la urma care e S7 sau S7 Plus?
Vad ca S7 pe emag e la 255 lei, dar are 1GB ram + 8GB ROM, iar S7 Plus are 2GB ram + 16 ROM.

#45
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Camerele foto si cantitatea de memorie. In rest sunt la fel. Nu exista plus. Pe cutie scrie doar ulefone s7. Nu stiu de ce este marketat ca ulefone s7 plus.

Edited by -koss-, 03 February 2018 - 17:49.


#46
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Am inteles, deci al tau are 1 GB ram si 8 GB ROM?

Trebuie sa-mi iau un telefon si trebuie sa fie cu android (am un lumia 640, dar imi lipsesc aplicatiile care ma intereseaza) nu prea ma intereseaza camera, dar am inteles ca ar fi bine sa aiba macar 2GB ram un tel cu android ca sa nu-ti para rau.

#47
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Pe cutie scrie S7, dar cu 2 GB ram. Probabil este vandut ca S7 plus pt a-l diferentia de S7 cu 1 GB ram.

S7 plus a fost intr-o oferta flash deals, daca nu ma insel, cu 249 lei. Si despre el se vorbeste aici.

Edited by prisonbreak, 03 February 2018 - 19:20.


#48
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Într-adevăr, eu l-am luat la flash-deal. Era singurul smartphone cu 2GB Ram și 16GB stocare la 250 lei. Și nu regret achiziția.
Pe site-urile noastre de vanzari l-am văzut ca S7 Plus pe cel cu 2GB Ram și 16 GB stocare, însă pe site-ul producătorului e prezentat ca S7, în doua variante:1GB Ram + 8GB stocare și 2GB Ram + 16 GB stocare.

Edited by robbie_ro, 03 February 2018 - 22:50.


#49
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Intr-adevar numele de s7 plus vine ca sa diferentieze 2GB RAM si 16 GB ROM fata de varianta cu 1 GB RAM si 8 GB ROM. Eu il luasem initial pentru altcineva dar l-am pastrat eu si acum trebuie sa ma uit ce alt telefon sa-i iau in locul lui.. haha.. Posted Image) Poate daca mai prind o reducere mai iau inca o bucata..

Probabil difera si camera foto. Probabil are alti senzori varianta 1 GB RAM.. eu asa am vazut pe youtube.

Edited by -koss-, 03 February 2018 - 23:08.


#50
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am mai dat comanda la inca o bucata dar pe culoarea gold tot 2GB RAM si 16 GB ROM (320 lei) fiindca initial trebuia sa fac achizitia pentru altcineva. Persoana respectiva  il va folosi exclusiv doar pe post de telefon. Ma gandeam la un telefon clasic cu butoane si tastatura gen nokia 3310 3G dar am zis sa mai pun 60 de lei in plus sa-i iau naiba ceva mai bun decat petarda de nokia 3310 sau alte telefoane cu tastatura. Sper sa nu fie diferente intre culori.. ma gandesc ca doar carcasa din spate difera..

Edited by -koss-, 04 February 2018 - 15:04.


#51
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Stii daca iti da cumva husa sau are ceva folie de protectie cand il cumperi sau amandoua?

#52
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Are bumper case din silicon transparent si folie de protectie din plastic aplicata pe display. Sunt in regula amandoua. Aplicatiile merg in regula. Reda chiar si full hd la 30 fps local. Pe streaming reda doar 720p la 30 fps. Nu are lag. Este foarte ok la banii astia.

Edited by -koss-, 04 February 2018 - 17:57.


#53
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mi-a venit si ulefonul s7 plus pe nuanta gold. Pot sa spun la prima vedere ca difera displayul. Pe nuanta gold am prins un display cu nuanta mai calda (galbena) fata de nuanta albastra si rece de pe varianta black. Folia este putin desprinsa la un colt iar rama de plastic cu care se imbina carcasa bateriei are o mica ciobitura pe lateral dreapta. Nu e derajanta. Am observat o astfel de ciobitura exact in acelasi loc si la varianta black dar mai mica. Per ansamblu la varianta black i-as da 9.7 la constructie si la varianta gold 9.2 la constructie.
In legatura cu semnalul. Are semnal atat la wi-fi (desi limitat la link de 65 Mbps hardware) cat si la GPS cu A-GPS dar mai ales la semnal radio gsm impecabil. Are un semnal 2G si 3G foarte stabil si cu gain ridicat. Puteti folosi cu placere telefonul in zone cu semnal extrem de prost sau limitat unde alte telefoane nu prind semnal stabil (ma refer aici chiar la varfuri de gama)  Are chinezaria semnal de nota 10. Antenele sunt strategic plasate sub carcasa de plastic si sunt de calitate.
Eu personal nu am mai avut semnal asa de stabil de la telefoanele ericsson caramizi cu antena de 10 cm ori motorola de pe vremea caramizilor.

Edited by -koss-, 10 February 2018 - 11:25.


#54
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Am cumparat de pe cel.ro un doogee x20, dar am luat teapa. Pe site scrie ca are 2GB RAM, dar are doar 1GB. Il dau retur.

Vad ca are si ceva probleme cu conexiunea wi-fi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate