Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Racirea unui cpu i5 2400 cu un cooler stock intel i3 (tot sandy bridge)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View PostDav3, on 30 ianuarie 2018 - 12:46, said:

...acum coolerul e rotit 90 de grade (exact asa cum a spus sys)...
Eu am pus ventilatorul in partea de jos ca sa sufle aerul cald in sus, spre sursa si ca pasta am folosit MX-4 pentru ca aia cu care a venit mi s-a parut de proasta calitate.

#38
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
si cum stai cu temperaturile? Idle/load?

am comandat pasta ic value de la cooler master

https://www.emag.ro/...1/pd/D2HDXYBBM/

#39
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Eu cred ca stau bine. In idle sub 40* si in Prime95 ajunge pe la maxim 60*.
Nu am o carcasa grozava si mai am de montat un ventilator frontal de 120mm, dar acum este racoare si mi-e lene. Posted Image

Eu am folosit doar AS 5 si MX-4. Nu stiu alte paste cum se descurca. Acum am MX-4.

Attached Files



#40
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postsys, on 31 ianuarie 2018 - 20:48, said:

Eu cred ca stau bine. In idle sub 40* si in Prime95 ajunge pe la maxim 60*.
Nu am o carcasa grozava si mai am de montat un ventilator frontal de 120mm, dar acum este racoare si mi-e lene. Posted Image

Eu am folosit doar AS 5 si MX-4. Nu stiu alte paste cum se descurca. Acum am MX-4.

e ok. nu o sa ajungi la 30 grade ca pe ryzen ca procesoarele intel se incalzesc mai mult cu cateva grade datorida modului de prindere (pini vs non pini la intel)

temperaturile tale sunt normale. sa folosesti sanatos.

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmartian_693, on 01 februarie 2018 - 13:57, said:

nu o sa ajungi la 30 grade ca pe ryzen ca procesoarele intel se incalzesc mai mult cu cateva grade datorida modului de prindere (pini vs non pini la intel)
Asta e o duda, nu te supara pe mine (eu am 25 de grade in camera si 27 grade idle pe 6700K).

#42
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDav3, on 30 ianuarie 2018 - 12:46, said:

Am instalat coolerul, dar am avut niste probleme la instalat. shmu a mentionat problema cu condensatoarele. Ei bine, am si eu problema aceea Posted Image Nu am putut instala coolerul asa cum ar fi trebuit (ventilatorul sa se uite spre memoria ram) si acum coolerul e rotit 90 de grade (exact asa cum a spus sys). Bratele alea mici din plastic sunt blocate de condensatoare.

https://i.imgur.com/pUZblMB.jpg

Nu sunt multimit de temperaturi. La browsing normal pe internet sta in jur de 45 de grade Celsius. Cred ca e cu ~10 grade mai mare decat ar trebui sa fie. Momentan nu am pasta pt procesor acasa, dar dupa ce cumpar voi incerca iarasi sa instalez.
Sa stii ca nu e vina nimanui ca nu ai verificat fizic cum arata locul din jurul socket-ului placii tale de baza sa iti faci o idee cam ce radiator ar incapea sau nu !
D.p.meu.d.v. tu trebuia sa:
stingi PC-ul;
sa scoti carcasa de sub birou;
sa desfaci capacul;
sa scoti coolerul stock;
sa inspectezi si sa masori locul unde va sta radiatorul noului cooler.

Daca faceai asta era imposibil sa nu iti dai seama ca coolerul Deepcool GAMMAXX 200T nu are loc si nu poti sa il pui cu ventilatorul inspre memoria RAM !
Lucru ce afecteaza temperaturile in mod negativ.

View PostDav3, on 30 ianuarie 2018 - 14:09, said:

vine cu pasta pe el, dar prima data am ratat complet instalatia, dupa aia am rotit 90* dar prima data trebuia sa scot coolerul pentru ca s-a "lipit" de procesor. S-ar putea sa aiba ceva bule intre procesor si heatsinkul? Carcasa e una kkt din 2005. Am cumparat un pre-built cu un sempron din 2004 si nu am mai schimbat carcasa de atunci Posted Image)
Daca ai pus talpa radiatorului cu pasta si apoi ai scos cooleru, trebuia sa stergi pasta de pe procesor si radiator si sa pui alta.
Daca reuseai sa montezi coolerul cu ventilatorul spre memoria RAM ai fi avut temperaturi mai mici chiar si fara sa fi schimbat pasta !

View PostDav3, on 31 ianuarie 2018 - 15:36, said:

si cum stai cu temperaturile? Idle/load?

am comandat pasta ic value de la cooler master

https://www.emag.ro/...1/pd/D2HDXYBBM/
Daca nu faci OC la procesor si nu il stresezi, orice cooler cu ventilator de 120mm si cu ventilatorul spre memoria RAM raceste bine chiar si cu cea mai ieftina pasta termoconductoare.

#43
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuper8, on 01 februarie 2018 - 15:25, said:

Sa stii ca nu e vina nimanui ca nu ai verificat fizic cum arata locul din jurul socket-ului placii tale de baza sa iti faci o idee cam ce radiator ar incapea sau nu !
D.p.meu.d.v. tu trebuia sa:
stingi PC-ul;
sa scoti carcasa de sub birou;
sa desfaci capacul;
sa scoti coolerul stock;
sa inspectezi si sa masori locul unde va sta radiatorul noului cooler.

Daca faceai asta era imposibil sa nu iti dai seama ca coolerul Deepcool GAMMAXX 200T nu are loc si nu poti sa il pui cu ventilatorul inspre memoria RAM !

sa masoare ce??? tu intelegi ca nu are loc din cauza condensatoarelor imcercuite cu rosu in poza in care am pus-o undeva mai sus sau pe pagina anterioara?

si ma rog cum iti dadeai seama ca nu incape? de unde luai dimensiunile coolerului?

nu te mai baga ca musca-n lapte ca nu stii decat sa dai din gura. pe threadu asta ai dat din gura prost de 2-3 ori...
- i-ai recomandat cooleru asta dupa care ii zici ca si-a luat tzeapa
- i-ai recomandat cooleru asta dupa care ii zici ca e gresala lui ca nu a masurat .... ce? ca nici dreaq nu se gandea ca aia de la deepcool sunt atat de imbecili ca fac un cooler care nu se potriveste pe toate placile de baza.

Edited by shmu, 01 February 2018 - 16:18.


#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

sa masoare ce??? tu intelegi ca nu are loc din cauza condensatoarelor imcercuite cu rosu in poza in care am pus-o undeva mai sus sau pe pagina anterioara?

si ma rog cum iti dadeai seama ca nu incape? de unde luai dimensiunile coolerului?
Daca era meticulos putea sa se informeze singur:
1.
[ https://i.imgur.com/yG8NZds.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.deepcool....09/7_4054.shtml
2. apoi masura fizic locul de la socket
3. si daca era nevoie, putea sa faca si o macheta (din carton sau polistiren) cu dimensiunile radiatorului si punea pe procesor si vedea "pe viu" ca nu are loc din cauza condensatoarelor incercuite cu rosu in poza ta.

Toata problema e ca s-a grabit cu achizitia si nici nu a dat detalii singur, trebuia tot noi sa il tragem de limba cu intrebari:
ce placa de baza ai ?
vrei sa faci OC la procesor ?
care e bugetul maxim pentru cooler ?

Sincer, eu il compatimesc pe @Dav3 ! pt. ca si eu am facut la fel, m-am grabit si am gresit.

#45
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuper8, on 01 februarie 2018 - 16:52, said:

Daca era meticulos putea sa se informeze singur:
1.
[ https://i.imgur.com/yG8NZds.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.deepcool....09/7_4054.shtml
2. apoi masura fizic locul de la socket
3. si daca era nevoie, putea sa faca si o macheta (din carton sau polistiren) cu dimensiunile radiatorului si punea pe procesor si vedea "pe viu" ca nu are loc din cauza condensatoarelor incercuite cu rosu in poza ta.

Toata problema e ca ...
problema e ca a luat un cooler recomandat de tine.

asa.. ia explica-mi unde pe site-tu deepcool la linku pe care l-ai pus spune dimensiuea interioara (incercuita in poza).
hai,,, cauta...
Attached File  Untitled.jpg   83.6K   7 downloads

#46
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postsuper8, on 01 februarie 2018 - 15:25, said:

Sa stii ca nu e vina nimanui ca nu ai verificat fizic cum arata locul din jurul socket-ului placii tale de baza sa iti faci o idee cam ce radiator ar incapea sau nu !
...
Nu avea cum sa-si dea seama pentru ca nu dimensiunile sunt problema ci clema de prindere.

View Postmartian_693, on 01 februarie 2018 - 13:57, said:

...
temperaturile tale sunt normale. sa folosesti sanatos.
Multumesc! :)

Edited by sys, 02 February 2018 - 20:10.


#47
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postro_explorer, on 01 februarie 2018 - 14:02, said:

Asta e o duda, nu te supara pe mine (eu am 25 de grade in camera si 27 grade idle pe 6700K).
on average... calm down

#48
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Interesant e ca te-ai complicat atata cu cooler nou fara ca macar sa il incerci pe cel stoc, care duce fara probleme i5-ul.
Si da, vorbesc din experienta. Am pus un cooler de celeron sandy pe un Xeon E3-1225 care e exact i5 2400 cu grafica integrata ceva mai buna.
Asta se intampla acum un an jumate si merge fara probleme de atunci.

#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai nu zice nimeni ca nu merge... intrebarea e cum merge...

imediat ce il pui mai serios la treaba (gen gaming sau alte chestii), coolerul ala incepe sa decoleze... si unora nu le place zgomotul.

#50
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Merge bine. 2400 nu se incalzeste tare. Are frecvente mici.

Edited by AMETHIST, 06 February 2018 - 14:13.


#51
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu conteaza, daca il pui la munca si ajunge peste 60-70%, fii sigur ca se incalzeste destul de tare si ventilatorul ala o sa se invarta mai repede.
evident nu la fel de repede ca altele, dar crede-ma... am avut si am vazut si la altii... si eu sunt fan intel.,... remember?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate