Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Racirea unui cpu i5 2400 cu un cooler stock intel i3 (tot sandy bridge)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
nu am cum sa fac overclock, vezi ca am mentionat ca am placa cu chipset b75. Banuiesc ca te gandesti la overclock via modificarea base clockului (BCLK) nu vreau asa ceva, pentru ca ala afecteaza memoria ram, ba chiar si memoria dispozitivului aflat in slotul pci express. Nu vreu un system instabil.

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am facut o perioada OC la un I5 4430 pe un H87 si nu a avut nici pe naiba.
nici nu vedeam mare kk de performanta, nici nu cautam. nici nu aveam nevoie.

asa ca l-am pus inapoi stoc.

#21
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Pai tu sigur ai facut bclk OC(procesor blocat alta solutie nu ai) , si acolo mare branza nu faci , un 200mhz daca , logic ca nu vezi nimica , cumpara si tu un model K si urca de la 3.7ghz la 4.8 -5ghz si vorbim dupa Posted Image

Edited by antrax_beta23, 25 January 2018 - 17:24.


#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
adica I7 4790K dus in 4.5 fara greatza si fara voltaj?

Attached File  Clipboard01111.jpg   225.04K   15 downloads

PS: ii explicasem ca si eu am facut OC cu blablack si nu am avut probleme de instabilitate.

Edited by shmu, 25 January 2018 - 18:41.


#23
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010

View PostDav3, on 25 ianuarie 2018 - 01:50, said:

am comandat deja coolerul deepcool. Mi se pare mai usor de montat decat cea de la cooler master. Daca am inteles bine cea de la deepcool n-are chestia aia (bracket?) care trebuie sa fie instalat pe spatele motherboardului. Ala de la deepcool o poti sa-l montezi fara sa-l scoti placa de baza
Am montat asa ceva pe un Xeon E5450. Se descurca binisor desi are doar doua heatpipe-uri. Eu am avut probleme la montare (din cauza unor componente de pe placa de baza) si a trebuit sa il rotesc cu 90* astfel incat ventilatorul sufla aerul spre sursa. Mai bine mergeai pe GAMMAXX 300. Era mai eficient si se monta chiar mai usor.

#24
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Placa de baza nu e una foarte complicata :)) e un asus p8b75-m, deci sper sa fie totul ok la montare.

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu e vorba de complicat... e vorba de condensatoarele alea... sunt prea aproape de socket

a venit si un prieten la mine cu cooler tot deepcool (posibil chiar acelasi) si cand au montat aia de la garaj, n-au fost atenti ca statea pe condensatori si nu facea contact bine cu procesorul...

Attached File  Untitled.jpg   209.96K   18 downloads

Edited by shmu, 25 January 2018 - 20:43.


#26
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
@shmu tu ai zis ca ai facut OC la I5 4430 , cum ? e un procesor blocat , doar din bclk poti sa storci ceva , si acolo mare branza nu maxim 200mhz

#27
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postshmu, on 25 ianuarie 2018 - 20:42, said:

nu e vorba de complicat... e vorba de condensatoarele alea... sunt prea aproape de socket

a venit si un prieten la mine cu cooler tot deepcool (posibil chiar acelasi) si cand au montat aia de la garaj, n-au fost atenti ca statea pe condensatori si nu facea contact bine cu procesorul...

Attachment Untitled.jpg

multe placi au aceiasi problema. de design. pt ca nu ii intereseaza.

iar ventilatoarele astea mari is naspa.

am avut cooler pe aer cu doua ventilatoare... tragea fizic placa de baza in jos de la greutate. alea mici nu au problema asta insa nici nu racesc.
am luat pe apa , e super. nu necesita spatiu mare la procesor. doar in carcasa.

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postantrax_beta23, on 27 ianuarie 2018 - 13:13, said:

@shmu tu ai zis ca ai facut OC la I5 4430 , cum ? e un procesor blocat , doar din bclk poti sa storci ceva , si acolo mare branza nu maxim 200mhz
nu mai stiu ca a fost ceva mai demult. daca mai pun mana pe ceva similar, iti zic.

#29
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Am instalat coolerul, dar am avut niste probleme la instalat. shmu a mentionat problema cu condensatoarele. Ei bine, am si eu problema aceea Posted Image Nu am putut instala coolerul asa cum ar fi trebuit (ventilatorul sa se uite spre memoria ram) si acum coolerul e rotit 90 de grade (exact asa cum a spus sys). Bratele alea mici din plastic sunt blocate de condensatoare.

https://i.imgur.com/pUZblMB.jpg

Nu sunt multimit de temperaturi. La browsing normal pe internet sta in jur de 45 de grade Celsius. Cred ca e cu ~10 grade mai mare decat ar trebui sa fie. Momentan nu am pasta pt procesor acasa, dar dupa ce cumpar voi incerca iarasi sa instalez.

Edited by Dav3, 30 January 2018 - 12:55.


#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai.. l-ai pus fara pasta?
nu vedea in cutie ceva acolo?

ce carcasa ai?

Edited by shmu, 30 January 2018 - 13:15.


#31
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
vine cu pasta pe el, dar prima data am ratat complet instalatia, dupa aia am rotit 90* dar prima data trebuia sa scot coolerul pentru ca s-a "lipit" de procesor. S-ar putea sa aiba ceva bule intre procesor si heatsinkul? Carcasa e una kkt din 2005. Am cumparat un pre-built cu un sempron din 2004 si nu am mai schimbat carcasa de atunci :))

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai.. tu arunci aer cald spre partea de sus a carcasei, unde probabil ai sursa pe jumate si tabla pe jumatea cealalta.
cam pe unde vrei sa iasa aerul cald?
cum vrei sa ai un airflow bun si temperaturi ok intr-un kkt de carcasa?

arunca un ochi pe aici

Edited by shmu, 30 January 2018 - 14:15.


#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In carcasa aia este obligatoriu un ventilator de evacuare in spate, unul cu air-flow mare. Asta in combinatie cu un ventilator care sa bage aer din fata.

#34
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
are unde sa iasa aerul cald, pentru ca am scos panoul lateral.

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta ia niste pasta noua si pune-o pe procesor.
Odata ce ai pus radiatorul presat pe cpu , dupa ce lai scos, nu mai face contact termic OK.
Trebuie pasta noua care sa se intinda sub presiune, daca e deja intinsa afectezi puternic capabilitatile de racire.

#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostDav3, on 30 ianuarie 2018 - 14:25, said:

are unde sa iasa aerul cald, pentru ca am scos panoul lateral.
faptu ca el iese de la mama natura pe baza legilor fizicii, nu inseamna ca e ok.
daca vrei temperaturile "care trebuie", TREBUIE sa schimbi carcasa sau sa faci cumva sa orientezi coolerul spre spatele carcasei, asa cum trebuie.

ventilatoarele alea mari de pe carcasele mai noi "ajuta" aerul sa circule mai repede si astfel procesorul (si restul componentelor) se racesc mai bine.

Edited by shmu, 30 January 2018 - 14:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate