Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Racirea unui cpu i5 2400 cu un cooler stock intel i3 (tot sandy bridge)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Salutare!

Ce parere aveti de performanta coolerului stock intel? De fapt vorbim de un cooler pentru g860 dar mi se pare ca e identic cu cel de la i3 21xx. Maine instalez un i5 2400 si nu stiu daca chiar am nevoie de un cooler after market? Coolerul de la pentium oare face fata procesorului i5?

Da, stiu, coolerul e pentru procesoare de 65W TDP dar ma gandeam ca merita o sansa, voi ce credeti?

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că poţi încerca, nu e procesorul nostru. Să ne spui dacă se arde.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca folosesti procesorul i5-2400 (Sandy Bridge) doar sa stai pe facebook, asculti muzica pe youtube este bun coolerul stock pt. procesoarele cu TDP de 65w.
Insa daca te mai si joci, clar iti trebuie un cooler cu talpa de cupru, sau mai rau ! un cooler aftermarket cu ventilator de 120mm.

#4
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
opss 72c se pare ca Tcase.

Edited by antrax_beta23, 24 January 2018 - 23:45.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Dav3, eu daca as fi in locu' tau as strange putin peste 50 Lei sa cumpar unu' din asta https://www.pcgarage.ro/compara/1136948,1137703 pt. procesor Posted Image
Daca vrei si usurinta in montare/demontare alege-l p-asta https://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/hyper-212-evo/ !

Vezi ca pe olx le gasesti putin mai ieftine.

#6
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
am comandat deja coolerul deepcool. Mi se pare mai usor de montat decat cea de la cooler master. Daca am inteles bine cea de la deepcool n-are chestia aia (bracket?) care trebuie sa fie instalat pe spatele motherboardului. Ala de la deepcool o poti sa-l montezi fara sa-l scoti placa de baza

#7
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
bai nu stiu , eu am stat 3 ani cu un cooler stock intel gaming non-stop fara sa umblu la viteza ventilatorului si n-am avut nici o problema , procesorul inca functioneaza

#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am un i5 3470 cu coler din asta si n-am avut probleme, initial a fost un g640 pe unitate

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostwineZ, on 25 ianuarie 2018 - 01:59, said:

bai nu stiu , eu am stat 3 ani cu un cooler stock intel gaming non-stop fara sa umblu la viteza ventilatorului si n-am avut nici o problema , procesorul inca functioneaza
In mod normal coolerele stock oferite de Intel/AMD racesc ok si cand te joci sau randezi cu procesorul, atat timp cat ai si o racire adecvata in carcasa (nu perfecta, ci adecvata). Singura problema e ca uneori ventilatorul ajunge sa functioneze la rotatii asa de mari incat il auzi din alta camera.
Asta e de cele mai multe ori motivul pentru care oamenii pun coolere aftermarket.

Edited by Hider141, 25 January 2018 - 08:08.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDav3, on 25 ianuarie 2018 - 01:50, said:

am comandat deja coolerul deepcool. Mi se pare mai usor de montat decat cea de la cooler master.
Daca am inteles bine cea de la deepcool n-are chestia aia (bracket?) care trebuie sa fie instalat pe spatele motherboardului.
Ala de la deepcool o poti sa-l montezi fara sa-l scoti placa de baza
Ti-ai luat teapa !
Sau cum se spune pe internet acum
Attached File  sPKPkxs.jpg   31.3K   12 downloads

Deoarece la toate coolerele trebuie sa scoti placa de baza din carcasa; ori sa scoti si capacul de pe partea cealalata sa ajungi la bracket.
Insa tu te-ai pacalit singur cumparand coolerul Deepcool GAMMAXX 200T din cauza ca are numai doua heatpipe-uri si nu va raci asa bine ca ID-Cooling SE-213v2 cu trei heatpipe-uri.
Iar coolerul Cooler Master Hyper 212 EVO raceste cel mai bine plus ca se monteaza si cel mai usor !

Cauta pe youtube fiecare cooler in parte sa vezi care si cum se monteaza mai usor  Posted Image

#11
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
N-am nevoie de racire extraordinara. Nu fac overclock (nici nu se poate la placa de baza b75 si procesorul e locked) va sta la ~3.2 Ghz pe toate nuclee. De ce sa iau un cooler care e recomandat pentru cei care fac oc (212 evo)? N-are nici un rost, ce-mi pasa mie daca procesorul sta la 60 de grade in loc de 67-68? :D Ambele sunt temperaturi ff bune.

#12
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.06.2009
Pai daca il ai la indemna incearca-l. In cel mai bun caz o sa mearga perfect, in cel mai rau caz face throttle sau se opreste cand ajunge la 105C.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuper8, on 25 ianuarie 2018 - 08:33, said:

Ti-ai luat teapa !
Insa tu te-ai pacalit singur cumparand coolerul Deepcool GAMMAXX 200T
NU! tu l-ai pacalit.
tu i-ai recomandat acel cooler.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDav3, on 25 ianuarie 2018 - 10:39, said:

N-am nevoie de racire extraordinara. Nu fac overclock (nici nu se poate la placa de baza b75 si procesorul e locked) va sta la ~3.2 Ghz pe toate nuclee. De ce sa iau un cooler care e recomandat pentru cei care fac oc (212 evo)? N-are nici un rost, ce-mi pasa mie daca procesorul sta la 60 de grade in loc de 67-68? Posted Image Ambele sunt temperaturi ff bune.
Daca nu faci OC la procesor, coolerul Deepcool GAMMAXX 200T e net superior fata de orice alt cooler stock Intel.
Si l-ai luat ieftin la 50 Lei !
Attached File  Screenshot 2018-01-25 12:32:57.png   278.01K   19 downloads

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tu ai cumva dubla personalitate? 2 postari mai sus ii zici ca si-a luat tzeapa, acu ca e bun... cum dreaq vine asta?

un pic de coerenta avem si noi? sau vorbim asa dupa cum bate vantu?

#16
Dav3

Dav3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
poate a crezut ca vreu sa fac oc? Totusi era stabilit de la bun inceput ca e vorba despre un procesor locked Posted Image

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu tot zic ca e dubla personalitate... mai intai ti-l recomanda, apoi iti zice ca ti-ai luat tzeapa.

cat despre backplate, daca are, e mult mai ok. coolerul stoc nu are nevoie pentru ca nu e foarte intalt.

pe de alta parte, astea tower cam atarna de placa de baza si nu ii face prea bine... se comporta ca o parghie.

in cazul tau nu e asa rau, ca are doar 360g. daca era ceva mai greu, trebuia sa-ti faci griji.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Exact, @Dav3 ! am crezut ca vrei sa faci OC la procesorul i5-2400.
Chiar daca e un procesor non-K, asta nu inseamna ca nu poti sa-i faci OC ! mai ales ca Sandy Bridge sunt cele mai pretabile la OC.

Cat despre coolerul ales de tine, Deepcool GAMMAXX 200T, este mai bun decat orice cooler Intel stock din cauza ventilatorului de 120mm.
Ia masoara diametrul ventilatorului stock si vezi diferenta.

Apropos ! vezi ca nu trebuie sa scoti placa de baza din carcasa sa montezi bracket-ul din spatele placii de baza.
Doar scoti vechiul cooler, pui soclul coolerului prinzandu-l cu 4 nituri de plastic (ce se pot scoate usor) si apoi asezi coolerul ca la placile de baza cu socket AMD Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2U2Wjui0MvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate