Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Credit express

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andreihrimiu19

andreihrimiu19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2017
Buna ziua.
Am si eu o problema: am locuit in chirie o perioada de timp,am facut un abonament la o firma de internet. Ulterior m.am mutat din acel apartament iar noii chiriasi au preluat acel abonament. Acum sunt sunat de la credit express pt ca ei nu au platit abonamentul respectiv. Acestia au motivat ca nu au platit pt ca nu erau multumiti de servicii iar acum primesc telefoane pt recuperarea sumei. Ce pot face in acest caz? Mentionez ca am facut contract cu buletinul

Edited by andreihrimiu19, 24 January 2018 - 12:01.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
nu au platit din cauza ca nu au bani sau sunt carpanosi, stiind ca nu I implica cu nimic. daca era pe numele lor plateau imediat. snapani....

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Incerci sa te intelegi cu chiriasii actuali.
Daca nu reusesti:
-platesti restantele.
-anulezi abonamentul.
-ii trimiti la origini pe chiriasi.
-iti promiti solemn ca alta data nu vei mai face asemenea greseli.

#4
andreihrimiu19

andreihrimiu19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2017
Ei mi.au tot zis ca au avut probleme cu serviciile si de aceea nu le.au platit. In aceasta situatie ce presupune somatia de la Credit Express? Pot sa ma dea in judecata si sa platesc silit? Nu am avut niciodata probleme cu apeluri pt restante si nu stiu ce sanse am.

Edited by andreihrimiu19, 24 January 2018 - 12:26.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 andreihrimiu19, on 24 ianuarie 2018 - 12:00, said:

Ulterior m.am mutat din acel apartament iar noii chiriasi au preluat acel abonament.
cUM L-AU PRELUAt?

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
sa nu imi spui ca ei au preluat contractul si tu ai lasat numele tau pe contract. In cazul asta o sa iti fie greu sa faci ceva deoarece tu esti in contract, ei o sa zica ca nu au treaba, doar daca ai ceva in scris de la ei.

#7
andreihrimiu19

andreihrimiu19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2017
Nu am facut nici un contract cu ei si a ramas pe numele meu. Intr.adevar am gresit. Deci cum procedeaza credit express in acest caz si ce trebuie sa fac? Mentionez ca lucrez in alta tara.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Reciteste postarea 3.

Cu cat inchizi mai repede acel contract,cu atat mai bine.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
  • in primul rand trebuie sa inchizi contractul de urgenta.
  • suni la credit express le povestesti chestia, le ceri timp de rezolvare sa anuleze plata cu 2-3 saptamani
  • suni la firma de internet le povestesti afacerea facuta, si care sunt sansele sa ii traga pe aia la raspundere
din experienta firma de internet o sa il doara la fund ca tu nu mai stateai in apartamentul respectiv, oamenii isi vor banii indiferent ca tu sau aia au folosit internetul. Trebuie sa incerci sa contactezi chiriasii sa le spui ca au de platit suma de X, daca nu vor atunci ai singura sansa sa ii ameninti juridic (acum depinde cat de deschisi la minte sunt). Poate intra frica in ei si platesc.

In cel mai prost caz, tu o sa trebuiasca sa platesti.

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Problema e ca probabil nu il poti inchide daca nu platesti restantele.

Asta cu "nu au fost multumiti de servicii" e prea tare. Multumiti, nemultumiti, au folosit internetul, nu?
Aia se folosesc de tine, du-te la ei si zi-le sa plateasca. Legal, nu prea ai ce sa faci, decat sa achiti restantele si sa inchizi contractul. Decat daca vrei sa te complici cu procese.

Vorbeste si cu proprietarul, sa stie ce chiriasi are. Puneti putina presiune pe ei, nu cred ca o sa le convina sa stea fara internet dupa ce inchizi contractul.

Oricum, e ciudat ca furnizorul nu a sistat internetul pentru neplata. Nu mai e ca inainte, dupa cate stiu, acum dupa cateva zile de intarziere la plata, ti-l taie.

Cu cativa ani in urma, stateam cu un coleg in chirie in Iasi. Contractul era pe numele meu. Dupa ce a plecat fiecare pe drumul lui, el s-a intors in Roman. Nu stiu cum a facut, dar si-a transferat acolo internetul, sau si-a adaugat inca o adresa. Dupa cateva luni am fost sunat ca am facturi neplatite.

Nu l-am sunat, m-am urcat in tren si m-am prezentat la el acasa. Adresa mi-au dat-o cei de la RDS. Era cu toata familia, parintii nici nu stiau ce face el. Mi-a platit taica-su pe loc, era negru la fata. Nu stiu ce s-a intamplat dupa...

Edited by pexCom, 24 January 2018 - 13:44.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
contractul se inchide restantele raman, in cazul in care esti falimentar si nu mai ai cum sa platesti contractele, crezi ca astea merg mai departe? Nu, se inchide automat contractul. Restantele raman sa speram ca nu vorbim de sume ridicate, pentru ca legal nu o sa poti face nimic.

Presiune si amenintari ca ii dai in judecata daca vorbim de sume mai mari. Daca e ceva semnificativ platesti si scapi si invatare de minte sa iti fie.

@pexCom faptul ca RDS-ul ti-a dat adresa prietenului este ilegal.

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
N-ai ce face: ori achiti, ori astepti sa se prescrie, ori astepti sa-ti puna aia proprire pe venituri pana recupereaza. Pe viitor atentie maxima la contracte!

Daca ai dovezi, contract de la proprietar semnat prin care sa dovedesti ca nu ai mai locuit acolo si nu ai beneficiat de serviciile companiei respective pe perioada cat iti cer ei banii, poate cu ajuotrul unui avocat poti sa scapi..dar tot tu esti de vina ca trebuia sa lichidezi contractul cand ai plecat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate