Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

SVS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Exista fani ai acestui brand in Romania?

Ca nu prea am vazut postari pe-aici legate de ei desi avem distribuitor oficial.

Eu mi-am luat un SVS SB-2000 si trebuie sa spun ca se aude demential. Nici o sansa de overdrive....

https://www.avstore....xe/svs-sb-2000/

Pe un sistem stereo. Pt auditie bassoholica recomand:

Klaus Schulze - My Thy She (Remastered) - Ballet 3 & 4
Ramin Djawadi - Game of Thrones (Main Theme)
Bassotronics - "The Church Of Bass" si/sau "Bass is a Throbulator"
Daft Punk - Solar Sailer
J.M.Jarre - The Heart of Noise (pt.1 and pt.2) + Randez-Vous (Second Randez-Vous) + Calypso pt.3 (from Waiting for Cousteau) + Oxygene (pt.2)
Omnitica - Dubwoofer Substep
Raving George - Slaves

Au lansat de curand seria 4000 (SB + PB). Meditez la 2 x SB - 4000 la urmatoarea achizitie. Pt living, acuma tot ce am luat a fost doar in birou (stau la casa Posted Image). Aici as mai vrea un SB-2000 pt configuratie double subwoofer.

https://www.avstore....xe/svs-sb-4000/

Desi sunt asi ai bassilor, au si boxe de podea + raft etc. Seria Ultra a primit review-uri f. f. bune (WhatHifi, Audioholics).

Ce parere aveti? Cum vi se par? Ati luat ceva de la ei? SVS adica....

Edited by sosojerk, 22 January 2018 - 00:26.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
SVS sunt buni la subwoofere ,asta se stie. La boxe nu ma pronunt ,sunt totusi alte brand-uri consacrate.
In ceea ce priveste testarea unui subwoofer ,muzica electronica nu este cea mai potrivita desi sunt pasaje unde se coboara mult in frecventa. E bine de incercat si ceva ce aduce detalii pe bas(exista si asa ceva) ,adica inregistrari cu contrabas(ciupit sau cu arcus) ,inregistrari cu orga de biserica sau chiar poese cu orchestra simfonica. Basul acestor inregistrari are mult mai multe armonici decat basul din muzica electronica.
Edit : Fa o proba cu "Be A Good Friend Of Mine" cu Vangelis si Jon Anderson de pe albumul Page Of Life.

Edited by edigee, 22 January 2018 - 00:23.


#3
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Da, corect, piesa sugerata prezinta basi,
Desi nu la un nivel pt testat subwoofere parea mea, bineinteles subiectiva.
Desi sunt un fan Vangelis de prin anii 90, nu prea mi-a placut niciodata colaborarea lui cu Anderson. Oricum, o chestie de gusturi, evident. Nu este purista compozitia.
Vangelis este extraordinar din punctul meu de vedere, dar nu neaparat cunoscut pt piese cu bass profund. Posted Image
Mno, oricum, subwooferul intra destul de putin in actiune fata de sugestiile mele de mai sus,.
Imi permit sa pun aici linkul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4zzkalHmY10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi stiu ca este cunoscut.

Edited by sosojerk, 22 January 2018 - 01:01.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La cat ai reglat crossover? La cat ai reglat taiere la boxe fata?

#5
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Pana la urma la 50 Hz!
:D

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cam jos. De asta intra rar in functiune sub-ul. Si vezi ca chiar la boxe mari de podea la 50Hz ai deja ceva atenuari in dB. Sunt putine boxe care au raspuns liniar la 50Hz. Indiferent de ce e trecut in specificatii.
Ce amplificare folosesti? Amplificator sau receiver A/V?

Edited by edigee, 22 January 2018 - 01:12.


#7
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Onkyo TX 8270. Receiver stereo.
Doar ca ideea acestui post este despre SVS.
Daca exista fani in Romania...Eu sper ca da...ca merita...

Edited by sosojerk, 22 January 2018 - 01:27.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai conteaza amplificarea. Pe ala ai si management de bas si poti regla usor taierea la boxele fata. Lucru absolut necesar.

#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Eu am SB-1000. N-am avut timp să-l testez complet, dar am impresia că trebuie să dau volumul cam tare, aproape de maxim, pentru a-și face treaba la nivelul necesar. Un alt subwoofer mai vechi se integrează cu sateliții foarte bine la circa o treime din rotația maximă a butonului de volum. Un SB-2000 pe care l-am pus în sistemul altcuiva își face într-adevăr bine treaba și nu trebuie exagerat cu volumul, respectiv mai există rezervă de putere în poziția optimă.

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Jean-Luc_Picard, on 22 ianuarie 2018 - 04:20, said:

dar am impresia că trebuie să dau volumul cam tare, aproape de maxim, pentru a-și face treaba la nivelul necesar

Cat de mare este camera? Ma bate si pe mine ganul sa cumpar unul dar ma cam descurajeaza ceea ce spui aici. Il vreau doar pentru filme, nu ma intereseaza cum presteaza in muzica.

Edited by razor01, 22 January 2018 - 15:11.


#11
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Initial voisem sa imi iau si eu un SB 1000, dar citisem pe undeva ca nu ar avea putere suficienta. Acuma eu nu am SB-1000, deci nu stiu, doar SB-2000...
Apoi 2000 asta e raw-power....garantat...Nu pare ca l-as putea overdrive-ui (e si protejat f. bine din cate am putut afla).

Ce parare aveti despre dual subwoofer setup?

Eu mi-am cam facut plinul in birou (are 25 m2) si vreau sa trec la living. Acolo e mai complicat, e suprainaltat si are cam 40 m2 (5mx8m).
Eu m-am gandit asha:

2 x SVS SB-4000 (astept BF de anu asta ca sa mi le pot permite, sunt scumpe ca naiba, doar ce au aparut).
Initial voiam sa merg pe 2 x Q Acoustics 3070 (dual driver subwoofer), dar am renuntat dupa ce am citit singurul review de aici : https://www.amazon.c... Acoustics 3070
Bine, Q Acoustics 3070 la cei 140W ai lui nu prea se  pot masura cu SVS, dar nah....ma gandeam si eu.

2 x Q Acoustics 3020 (adica 4 boxe, 2 fatza + 2 spate) + 2 suporturi
1 x Q acoustics 3090 center
1 x Denon X2400H. Citeam undeva ca Denon 3400H poate sa faca management independent pe fiecare subwoofer, ceea ce 2400H nu poate. E adevarat? Banuiesc ca prin acel management inseamna de fapt un crossover pt ficeare din cele 2 subwoofere nu? Sau e mai mult? Pt ca daca subwoofere sunt identice, mai e nevoie de management separat?

Cum vi se pare? Are sens setup-ul asta?

P.S.: Recomand "Nigel Stanford - Cymatics" Posted Image

Edited by sosojerk, 22 January 2018 - 20:20.


#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Vezi că trebuie să le pui unde trebuie și să le sincronizezi în fază, nu să tragă unul hăis și altul cea. Ar cam trebui făcute niște măsurători, nu prea merge la nimereală.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In concluzie merita diferenta de pret de la seria 1000 PB/SB la 2000?

Edited by razor01, 22 January 2018 - 22:41.


#14
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă nu ești foarte zorit, lasă-mă să-l testez pe al meu. N-am timp acum, peste câteva zile.

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu sunt zorit chiar deloc, achizitia este in plan cândva in aceasta vara-toamna Posted Image
Sigur ca il pot testa in showroom dar am avut experiente mixte cu astfel de teste. Camerele din showroom-uri sunt de obicei foarte diferite atat ca marime cat si ca dotari (mobila, obiecte) de ceea ce am acasa. Nu ma ajuta cu nimic sa aflu cum presteaza un sub intr-o camera de 40 mp daca a mea are doar 20...

Ca idee am facut greseala sa cumpar unul de 8 inch. Indiferent in ce parte a camerei il mut, degeaba, l-am pus pana si in dulap Posted Image , se aude foarte slab.

Edited by razor01, 22 January 2018 - 22:58.


#16
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 razor01, on 22 ianuarie 2018 - 22:54, said:

Ca idee am facut greseala sa cumpar unul de 8 inch. Indiferent in ce parte a camerei il mut, degeaba, l-am pus pana si in dulap Posted Image , se aude foarte slab.
Trebuie putere și trebuie diametru. Farfurioarele alea nu sunt bune pe bași, adică nu aduc mare lucru în plus față de un satelit măricel.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Din nefericire am invatat pe banii mei treaba asta. Imi amintesc când am vazut prima oara o scena de lupta in showroom-ul de la avstore. Când au inceput sa bata tobele de lupta mi s-a ridicat parul in cap...

#18
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 razor01, on 22 ianuarie 2018 - 23:13, said:

Din nefericire am invatat pe banii mei treaba asta. Imi amintesc când am vazut prima oara o scena de lupta in showroom-ul de la avstore. Când au inceput sa bata tobele de lupta mi s-a ridicat parul in cap...
Si eu la fel ca si tine. In 2002 mi-am luat un sistem 5.1 Magnat (format din 5 boxe cat pumnul + subwoofer). Subwooferul, in  mod costant baraie. Pare a fi in overdrive, cred. Enervant ca dracu. Baraie de innebunesti. M-am uitat in mod insitent pe subwooferul Magnat incercand sa descrifrez modelul de pe spate, de oriunde. Nu are asa ceva.Nici o serie imprimata pe el,nimic. Deci nu pot sa dau o serie/an fabricatie etc.Nu scrie nimic pe spate. Semnele nu sunt bune. Lipsa de respect.

Acuma legat de SB-2000. Asta ca orice chestie care se respecta are serial number. Pe piesele de muzica mai sus mentionate am avut si eu ridicare aia de par in cap de care zici. Am crezut ca este doar o parere, dar nu e chiar asa, dupa ce am citit postul tau.

DPDV al basilor, din tot ce am putut eu sa inteleg / constat se pare ca SVS este o investitie buna. Fara dezamagiri.

Edited by sosojerk, 22 January 2018 - 23:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate