Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

SVS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010

 geo123, on 12 februarie 2018 - 07:14, said:

Tu vorbesti de popularitate, care ti-ai luat Baltus!
Pai eu vorbesc...pentru ca davis acoustic se vand la  magazine ca avmall, audioalchemy, stereomag, sono...etc, deci........ArendalSound nu prea sa auzit ...dar totusi avem un goagal Posted Image .

#38
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce importanta are unde sunt vandute in Romania acele produse?

Hai s-o luam putin pe logica ta sa-ti demonstrez ca gresesti. Conform datelor oficiale publicate pe internet de ministerul finantelor avstore are vanzari mai mari decat toate magazinele enumerate de tine mai sus impreuna (da, ai citit bine, toate impreuna nu vand cat astia). Asta ce inseamna? Nu inseamna absolut nimic. Faptul ca un magazin este cunoscut sau ca are succes nu inseamna automat ca tot ceea ce vinde merita cumparat. De asemena e valabil si invers, un magazinas care se descurca cu greu poate avea la vanzare produse foarte bune.

Edited by razor01, 12 February 2018 - 17:02.


#39
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
pai stiu ...asa e, dar era ideea ca acele produse care le-am achizitionat eu se gasesc in romanica la vanzare - pe cand exemplul dat mai sus nu am vazut pe la noi .....ok . asta asa e....dar sa nu ne abatem de la subiect...abia astept sa achiyitionez sb2000 , imi face cu ochiul si sb4000 dar sincer e cam multisor ....la banuti ma refeream, desi am camera de dimensiunile L7m, l5 m si H 2,5m. Vechiul meu sub cam gafaia la o onomastica .....avea 150 W RMS

Edited by adacarla, 12 February 2018 - 17:51.


#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu se gasesc multe marci la vanzare in Romania pentru ca piata Hi-Fi-ului este destul de mica. Suntem cativa pasionati care ne spargem bugetele pe boxe, amplificatoare, casti si DAC-uri. Majoritatea covarsitoare a ascultatorilor de muzica de la noi nu au avut niciodata ocazia sa asculte un sitem hi-fi, fie el si entry level si nu din motive financiare ci pentru ca pur si simplu nu au o cultura formata in felul acesta sau pur si simplu nu au idee ce senzatie deosebita iti confera ascultarea corecta a muzicii in particular si a sunetului in general.

offtopic: ca tot vorbeam de o cultura a cheltuirii banilor pe obiecte de nisa, in Romania exista o categorie consistenta de oameni foarte potenti financiar, dar daca ne plimbam putin pe malul Marii Negre ce o sa observam diferit fata de alte tari (Franta, Italia, Olanda, Anglia, Suedia, etc)? Lipsa aproape totala a yachturilor. In afara de cativa pasionati, numeri pe degete oamenii care detin o barca sau un yacht. Sa fie o problema financiara pentru multimilionarii Romaniei? Nici vorba, pur si simplu nu exista o cultura in acest sens.

Edited by razor01, 12 February 2018 - 18:22.


#41
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Ontopic

Are dreptatea lui adacarla,evident ca e important magazinul , daca ai vreo problema trebuie sa fii asigurat ca vei relationa bine. E vorba si de personal, competenta, experienta si nu in ultimul rand politete si corectitudine. Multi prefera siguranta unui istoric bun de relationare cu magazinul.

Offtopic

Parca exista un topic de consideratii filosofice, trebuie adus la suprafata de cei care gasesc subiecte de meditatie in chestiuni audio specifice.

Nu ai yachturi pentru ca nu ai clima pentru asta, tre sa fii cam masochist sa navighezi in cojoc si cusma. Cine e destul de pricopsit sa si ia velier pentru 4 luni pe an, chiar o face daca are pasiunea asta. Sau vrei sa se repete cocalareala pe care o dezvolta multi motociclisti, , pe orice petic de apa sa zburde zeci de salupe cu toata viteza? In plus, in alte tari mai e vorba de concentrarea de bogatie in orase aflate langa coasta , la noi ar trebui ori sa se mute toti la Constanta ori sa conduca peridocul sute de kilometri pe saraciile noastre de sosele.

#42
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Pai ce mama masi faceam eu cu boxele care le-am cumparat daca nu aveam o garantie de la magazin...cel putin psihic si tot o am. Asta ca sa nu mai spun ca am fost certat de voi ca mi-am luat davis acoustic.....Omul din greseli invata....

#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 audiofidel, on 12 februarie 2018 - 18:52, said:

Nu ai yachturi pentru ca nu ai clima pentru asta, tre sa fii cam masochist sa navighezi in cojoc si cusma.

E clar, nu ai fost niciodata in tarile nordice :)

 audiofidel, on 12 februarie 2018 - 18:52, said:

Are dreptatea lui adacarla,evident ca e important magazinul , daca ai vreo problema trebuie sa fii asigurat ca vei relationa bine.

Eu vorbeam despre calitatea produsului raportat la cine il vinde, nu ma refeream la alte aspecte ce tin de comert. Sigur ca este important sa ai asigurata o garantie serioasa, dar asta nu inseamna ca magazinele cunoscute aduc doar marci de calitate.

#44
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Nu trebuie sa mergi in tarile nordice ci e destul sa te uiti pe harta si sa intelegi traditia de navigatie ca pe o circumstanta geografica, economica sau istorica de care Romania nu a beneficiat sau nu a avut nevoie.

Edited by audiofidel, 12 February 2018 - 19:41.


#45
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si ce legatura are asta cu ,,distractia''? Majoritatea celor care isi cumpara astfel de ,,jucarii'', chiar si in tari cu traditie, le folosesc foarte rar. O fac mai mult pentru ca da bine, este un soi de accesoriu exclusivist care te delimiteaza din punct de vedere al statutului social.

Edited by razor01, 12 February 2018 - 20:21.


#46
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Are in schimb legatura cu offtopicul, nu are rost sa intindem o discutie fara nicio legatura cu audio. Nu cred ca ceilalti useri sunt interesati de chestiuni legate de delimitarea statuSului social prin achizitionarea de ambarcatiuni, lucru care este evident tot un  cocalarism doar ca la alt nivel de venit. In tarile nordice de care ai vorbit educatia se face intr un spirit care sa nu diferentieze oamenii pe considerente de clasa, rasa, avere , snobisme si alte martalogisme.

#47
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ba se face doar ca la un nivel mult mai subtil, ceea ce in mod paradoxal duce la o crestere considerabila a nivelului de ipocrizie. Eu am dat un simplu exemplu, tu ai tinut mortis sa imi dai replica strict pe ceea ce eu am marcat ca offtopic.

Ca sa revenim la topic, ce-i cu subwooferele astea norvegiene ArendalSound? Le-a ascultat cineva de aici ?

Edited by razor01, 12 February 2018 - 21:26.


#48
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
asta era si curiozitatea noastra daca cineva a avut contact cu aceste produse....dar din cand in cand mai prinde bine si un pic de filozofie....Posted Image Posted Image Posted Image  GLUMEAM

#49
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Ma uit de ceva timp si la dynavoice thunder T12.... Are specificatiile care le caut eu.....incinta inchisa, RMS marisor etc. Acum ce sa zic ...nu pot decat sa ma ghidez dupa spusele unui posesor de asa ceva. SVS fata de Dynavoice ar fi peste ca firma de subwoofere....

#50
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Pot doar sa confirm ca un SVS SB 2000 isi merita toti banii.
Cat despre T12 de la Dynavoice nu pot sa ma pronunt pt ca nu am avut unde sa il ascult. In Timisoara, de unde sunt eu, stiu doar de un singur showroom (Sound Creation) si vand mai mult Yamaha si Wharfedale. Cam astea.
Cu SVS am mers pe mana internetului si nu am dat gres.

#51
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Vreau si eu sa achizitionez SVS PC2000 , din lipsa de spatiu am ales modelul asta . il mai detine cineva ? Am vazut ca SB , PB si PC au acelasi amplificator ,diferenta o face  incinta!

#52
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Din cate am putut citi, nu e deferenta intre ele in ce priveste calitatea sunetului.
E aceeasi Marie cu alta palarie.

#53
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In privinta calitatii sunetului ar fi oarecum logic sa nu vedem diferente pentru ca este aceeasi gama, de la acelasi producator si probabil au piese comparabile din punct de vedere calitativ. Întrebarea este daca vedem o diferenta semnificativa in materie de putere?

#54
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016

 razor01, on 21 februarie 2018 - 18:23, said:

In privinta calitatii sunetului ar fi oarecum logic sa nu vedem diferente pentru ca este aceeasi gama, de la acelasi producator si probabil au piese comparabile din punct de vedere calitativ. Întrebarea este daca vedem o diferenta semnificativa in materie de putere?
Tocmai ce am spus ca toate 3 au acelasi amplificator !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate