Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

SVS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 04.10.2014

 sosojerk, on 22 ianuarie 2018 - 23:30, said:

DPDV al basilor, din tot ce am putut eu sa inteleg / constat se pare ca SVS este o investitie buna. Fara dezamagiri.
E bun, e bun, am constatat și eu. Mie îmi trebuia ceva cât mai mic și mai ușor, de aceea am optat pentru 1000, că de Black Friday și 2000-ul era la un preț bun.

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 January 2018 - 06:27.


#20
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 Jean-Luc_Picard, on 22 ianuarie 2018 - 23:05, said:


Trebuie putere și trebuie diametru. Farfurioarele alea nu sunt bune pe bași, adică nu aduc mare lucru Ă®n plus față de un satelit măricel.
Spunei asta si userului FC72 si altii ca el care sustin ca din 13-16cm ai un bass care te da afara din camera.

#21
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Eu folosesc la home cinema subwoofer cu difuzoare de 32cm de 1600 euro, cu 500W nominal 1kW varf dar numai la home-cinema.
Pentru muzica stereo sistemul cu incinte cu difuzoare de 16cm au o viteza, contur, rezolutie impuls si decay din alta clasa si chiar daca nu au extensia aia reusesc sa faca muzica.Facand exceptie de pararea mea, toti care au trecut si le-au ascultat au intrebat invariabil unde este subwooferul, necrezand ca incintele alea suna asa chiar si la frecvente joase.
Poate este si incaperea de vina pentru soliditatea excesiva a basului, unii le-au cumparat si nu le-au facut sa sune nici pe departe comparabil.
Cand le-am ales am testat mai multe, in decurs de luni, ani, inclusiv coloane mari si nici unele nu se integrau ca astea mici.Asta este si motivul pentru care recomand alegerea unor incinte care sa sune bine in spatiu personal, nu sa se faca tratamente ulterioare pentru a scoate ceva din ele.

#22
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 04.10.2014
Probabil că ai avut noroc ca locul pe care l-ai ales din motive de mobilier să fie și unul bun din punct de vedere acustic. Oricum pe bași n-ai ce tratamente să faci, doar să adaugi un sub, care de regulă trebuie pus într-o poziție „geografic” neplăcută (adică te cam împiedici de el) pentru a suna bine.

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cum este mai indicat pentru propagarea basului, camera bine mobilata sau e de preferat sa ai cat mai putine obiecte?

Edited by razor01, 23 January 2018 - 18:59.


#24
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 04.10.2014

 razor01, on 23 ianuarie 2018 - 18:57, said:

Cum este mai indicat pentru propagarea basului, camera bine mobilata sau e de preferat sa ai cat mai putine obiecte?
Pentru bas nu are nicio importanță.

#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru propagare obiectele nu au mare influenta insa mai multe inseamna risc sa intre in rezonanta sa zbarnie cand subwooferul intra energic in actiune.
Arunca vitrine, corpuri cu geamuri si polite de sticla, bibelouri, servicii de portelan, etc.

#26
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nu știu unde-ați învățat voi fizică, dar obiectele solide chiar au importanță la propagarea sunetului, că pe ele se reflectă/difractă unda sonoră. Posted Image Doar că la volum "de umplut camera" și cu ascultătorul nelipit de sub, reflexiile vin la nivel suficient de peste tot ca să nu știi care exact a fost influența dulapului nuștiucare.

Începe să conteze mobilierul din colțuri (sau bass traps instalate special) cu cât ești mai departe de amplasarea optimă a sub-ului (dacă chiar nu poți să-l pui în drum unde-ar trebui). Atunci te ajută să nu ai colțurile camerei goale, și pe cât posibil umplute cu spumă acustică densă (doar că e scump să rezolvi modurile rezonante așa).

Edited by donjoe, 24 January 2018 - 09:49.


#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu cat este camera mai goala cu atat basul este mai bubuitor si dezordonat. Zic din proprie experienta.

#28
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 04.10.2014

 donjoe, on 24 ianuarie 2018 - 09:48, said:

Nu știu unde-ați învățat voi fizică, dar obiectele solide chiar au importanță la propagarea sunetului, că pe ele se reflectă/difractă unda sonoră. Posted Image Doar că la volum "de umplut camera" și cu ascultătorul nelipit de sub, reflexiile vin la nivel suficient de peste tot ca să nu știi care exact a fost influența dulapului nuștiucare.

Începe să conteze mobilierul din colțuri (sau bass traps instalate special) cu cât ești mai departe de amplasarea optimă a sub-ului (dacă chiar nu poți să-l pui în drum unde-ar trebui). Atunci te ajută să nu ai colțurile camerei goale, și pe cât posibil umplute cu spumă acustică densă (doar că e scump să rezolvi modurile rezonante așa).
Temă de gândire: are vreo importanță relația dintre lungimea de undă și dimensiunea obstacolului? Poate fi în funcție de aceasta influența mare, mică, neglijabilă? Dar proprietățile obstacolului contează, respectiv cât sunt coeficienții de reflexie, absorbție, transmisie?

 serginho74, on 24 ianuarie 2018 - 12:03, said:

Cu cat este camera mai goala cu atat basul este mai bubuitor si dezordonat. Zic din proprie experienta.
Iar eu zic (din considerente fizice) că influența cea mai mare este pe medii și înalte.

#29
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 sosojerk, on 21 ianuarie 2018 - 23:58, said:

Exista fani ai acestui brand in Romania?

Ca nu prea am vazut postari pe-aici legate de ei desi avem distribuitor oficial.

Eu mi-am luat un SVS SB-2000 si trebuie sa spun ca se aude demential. Nici o sansa de overdrive....

Ai luat SB-2000 la reducere cumva ? Daca da, la cat l-ai gasit ? Initial vroiam SB-1000, dar cum zici ca nu prea e suficient, pana si JeanLuc zicea pe undeva ca il tine dat aproape de maxim sa se auda corect.

Eu am tot amanat sa-mi cumpar sub de cand mi-a zis vecina de deasupra ca doar ce a nascut un bebe, care doarme aproape non stop si sa ascult si eu muzica data incet, in surdina asa. Tocmai cand ma pregateam sa comand un sub. Mini dsp-ul imi venise deja.

Edited by BG_183, 30 January 2018 - 02:28.


#30
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Cumpăr SVS PB-1000 sau PB-2000 dacă vrea cineva upgrade...

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Jean-Luc_Picard, on 22 ianuarie 2018 - 22:50, said:

Dacă nu ești foarte zorit, lasă-mă să-l testez pe al meu. N-am timp acum, peste câteva zile.

Ai avut cumva timp sa faci niste teste?

#32
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Salutare. Intervin si eu in acest subiect...caut si eu un sub si ma gandeam la acest model....svs sb2000, vreau sa spun ca mi-a venit ca o manusa aceasta discutie...sa ascult niste pareri despre produsul care mi-a facut cu ochiul. Eu eram indecis intre REL T9i si SVS SB2000. Vreau tot asa incinta inchisa ca ascult si muzica, dar cred ca neavand o caracterizare la REL de la cineva care are asa ceva....cred ca o sa merg si eu pe SVS SB2000. Sa te bucuri de el mult....ca am mai citit si pe forumurile de afara si tot asa de laudat e....

#33
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Eu studiez și varianta ArendalSound. Sunt oarecum noi intrați pe piață, cam de vreo 2 ani. Au review-uri foarte bune și de la reviste și de la utilizatori.

https://www.avforums...ussion.2009298/

Cel mai "mic" sub al lor este Sub 1 cu dif de 13,8 inch si 500W RMS, carcasa HDF( mai dens decât MDF-ul), construite foarte calitativ din ce spun userii avforums și un sunet pe măsură.
Dau și garanție de 5/10 ani (electronică/dif) și ai transport gratuit în prețul de pe site. Au și outlet cu produse noi dar expuse la ei în showroom.

https://www.arendals...723-subwoofer-1

Succes!

#34
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Pai nu prea am auzit de firma asta.... Nu de mult si-a facut renume SVS-ul.....dar ArendalSound......nus ce sa zic... Daca a mai auzit cineva de ei sa scrie pacilea...

Pai nu prea am auzit de firma asta.... Nu de mult si-a facut renume SVS-ul.....dar ArendalSound......nus ce sa zic... Daca a mai auzit cineva de ei sa scrie pacilea...

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu vorbesti de popularitate, care ti-ai luat Baltus!

#36
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 adacarla, on 08 februarie 2018 - 00:16, said:

Salutare. Intervin si eu in acest subiect...caut si eu un sub si ma gandeam la acest model....svs sb2000, vreau sa spun ca mi-a venit ca o manusa aceasta discutie...sa ascult niste pareri despre produsul care mi-a facut cu ochiul. Eu eram indecis intre REL T9i si SVS SB2000. Vreau tot asa incinta inchisa ca ascult si muzica, dar cred ca neavand o caracterizare la REL de la cineva care are asa ceva....cred ca o sa merg si eu pe SVS SB2000. Sa te bucuri de el mult....ca am mai citit si pe forumurile de afara si tot asa de laudat e....
Da, e super ok acest SB 2000. Nu ai cum sa gresesti cu el. Singura problema cu SVS este ca exista doar un singur dealer in Romania (avstore.ro). Daca ar fi mai multi ar fi poate si preturile mai bune, asa....
Eu imi construiesc acuma si un surround si pt acela poate voi merge pe un SVS SB 4000.
Modelul 4000 e f.f bine primit. A aparut in decembrie 2017, deci e nou noutz si imprumuta multe elemente de la fratii mai mari (seria Ultra 16).

Edited by sosojerk, 12 February 2018 - 09:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate