Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[de ce] curierul nu semneaza la preluarea coletului ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
E vorba de Fan Courier; o data a venit la poarta sa imi ia coletele - a semnat hartiile de predare / preluare doar la solicitarea mea, alta data am fost la sediu si am lasat coletele - abia acasa ajuns am realizat ca nu am nici o hartie. E ceva care imi scapa ? Pe tot situl lor se bate moneda pe semnarea de hartii si cum trebuie sa arate...

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Iti ramane un exemplar daca depui (trimiti) colet.
Daca tu esti gura-casca, nu e vina lor.

Se numeste AWB.

#3
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Iti da in mod nomal dovada un document(chitanta/factura/awb ) ca au primit ceva de la tine(ai si cod de urmarire colet si tot ce trebuie). Probabil ai uitat sa-l iei.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
SI daca ai uitat nu se intampla nimic, oricum nu ai nevoie de foaia aia.
Doar sa fii cel mai ghinionist om si sa ai nevoie mai apoi sa faci reclamatie.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgeorge90, on 21 ianuarie 2018 - 23:32, said:

E vorba de Fan Courier; o data a venit la poarta sa imi ia coletele - a semnat hartiile de predare / preluare doar la solicitarea mea, alta data am fost la sediu si am lasat coletele - abia acasa ajuns am realizat ca nu am nici o hartie. E ceva care imi scapa ? Pe tot situl lor se bate moneda pe semnarea de hartii si cum trebuie sa arate...
E vina ta ca nu ceri nimic.
Eu de fiecare data cand predau colet, atat cu ramburs cat si fara, primesc chitanta aia scrisa de mana pe care sunt trecute datele expeditorului si a destinatarului si factura simplificata pe care apar costurile de expeditie si AWB-ul.
Nu e nimic semnat de curier, dar astea sunt suficiente pentru orice probleme ulterioare.

View Postgumball3000, on 22 ianuarie 2018 - 01:25, said:

Doar sa fii cel mai ghinionist om si sa ai nevoie mai apoi sa faci reclamatie.
Din cate stiu sunt vreo 2 centre Fan Curier prin tara (Timisoara si inca unul) care mai au uneori probleme.
Dar macar nu e ca la Urgent Cargus, unde si la aproape 2 luni de la BF inca au probleme cu livrarea coletelor la timp, si raman in urma cu cel putin o saptamana (de la data in care ajunge coletul in centrul de livrare al destinatarului si pana e dus de curier la destinatar).

#6
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Intotdeauna umblu cu packing list-ul completat si semnat in dublu exemplar, probema e ca ei nu au nici o aplecare inspre a le semna la randul lor, in special pe cel care ramane la mine; nesemnat nu are nici o valoare. Chitanta nu primesc intrucat nu eu platesc lvrarea.

#7
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
acelasi lucru m-am patit si eu azi.

am dus un colet la fan, cu awb-ul facut de mine acasa, din aplicatia lor
tot cu plata la destinatar

un exemplar din awb e la mine, insa culmea! cand dau track dupa awb scrie doar: AWB-ul a fost inregistrat de catre clientul expeditor.

nimic semnat nu am la mana ...

Edited by henrique, 22 January 2018 - 10:27.


#8
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
verifica maine diminmeata ce mai scrie la AWB pe situl lor. Daca nu s'a schimbat incepi cu telefoanele.

#9
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Pt ca nu au fost fraude (destule) pana acum. Daca existau cazuri multe sau grave de reclamatii probabil se intarea procedura, dar daca fluxul actual, fara hartii/semanturi, nu cauzeaza probleme nici ei nu insista.

#10
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Uitindu-ma mai bine la packing list observ ca nici macar nu au trecut rubrica pentru semnatura curierului... numai numele acestuia si data. Care "data" is doua pe foaie :|

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Păi coletele sunt înregistrate prin sistemul lor electronic. Adică firma știe că Gigel ți-a livrat ție coletul. De ce mai e necesară semnătura lui Gigel?

#12
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Tocmai am mai trimis niste colete. Observatii noi - semnatura aia pare mai mult o mazgaleala decat semnatura. Numele nu si'l trece... parca as incerca alta firma de curierat rapid. Este vreuna care completeaza actele la preluarea coletului fara sa cer eu si fara semnaturi la misto ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate