Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme subtitrare filme vazute pe TV...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Detin de ceva timp acest model de televizor:

https://altex.ro/tel...g-lt32e310ew-en

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri privind urmatoarea problema: de ce televizorul nu recunoaste unele fisiere de tip srt (subtitrari) atunci cand vizionez unele filme? La majoritatea filmelor nu am probleme - fie pentru ca subtitrarea este incorporata in fisierul filmului, fie pentru ca probabil au alt format (diferit de srt), dar uneori, subtitrarea nu este afisata, chiar daca o am copiata pe stick-ul conectat la TV, alaturi de fisierul cu filmul. Este posibil ca problema sa fie cauzata de faptul ca televizorul nu este unul din liga premium, ci dimpotriva, din cea entry-level? Exista niste setari pe care as putea sa le fac, sau eventual imi puteti recomanda un program cu ajutorul caruia sa pot atasa fisierele de tip srt la filme, iar televizorul sa mi le recunoasca?

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Probabil funcționează unele doar, fiindcă ai vreo virgulă în plus/minus la fișierul cu subtitrarea.

#3
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Salut,

Mai intai trebuie sa te asiguri ca subtitrarea are exact acelasi nume precum fisierul video.
Dupa, daca asta nu e problema, incearca sa redenumesti subtitrarea din .srt in .txt si vezi daca asa functioneaza (ma indoiesc sa fie problema de format).

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
subtitrarea cu probleme este valida? este vazuta de un player software pe pc?

am mai intilnit subtitrari care aveau extensia gresita. de exemplu, aveau extensia .srt, dar erau de tipul .sub. cele doua tipuri de subtitrare au format/sintaxa diferita in continut.

#5
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
tEo, am incercat subtitrarea in cauza pe laptop si functioneaza fara probleme atunci cand ruleaza filmul.

#6
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Nu are relevanta testul pe computer. In cazul unui MP sau player integrat in TV conteaza ca subtitrarea sa aiba extensia formatului de subtitrare.
SRT corespunde SubRip; SUB > MicroDVD etc.
Poti verifica subtitrare si sa o salvezi in formatul corespunzator cu Subtitle Workshop.
In plus de asta, vezi ce s-a scris mai sus: <numefisier>.video = <numefisier).subtitrare

Edited by Adm, 21 March 2018 - 08:49.


#7
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Am inteles, va multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image. Sa aveti o duminica faina !!!

#8
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Daca filmu este  mkv subtritrarea trebuiue pusa in container altfel tv nu o vede.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 murilexix, on 21 ianuarie 2018 - 11:17, said:

Buna ziua tuturor. Detin de ceva timp acest model de televizor:

https://altex.ro/tel...g-lt32e310ew-en

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri privind urmatoarea problema: de ce televizorul nu recunoaste unele fisiere de tip srt (subtitrari) atunci cand vizionez unele filme? La majoritatea filmelor nu am probleme - fie pentru ca subtitrarea este incorporata in fisierul filmului, fie pentru ca probabil au alt format (diferit de srt), dar uneori, subtitrarea nu este afisata, chiar daca o am copiata pe stick-ul conectat la TV, alaturi de fisierul cu filmul. Este posibil ca problema sa fie cauzata de faptul ca televizorul nu este unul din liga premium, ci dimpotriva, din cea entry-level? Exista niste setari pe care as putea sa le fac, sau eventual imi puteti recomanda un program cu ajutorul caruia sa pot atasa fisierele de tip srt la filme, iar televizorul sa mi le recunoasca?
E posibil sa nu recunoasca subtitrarea chiar daca este srt. O subtitrare care are diactritice dar care nu are encodarea de caractere corespunzatoare poate fi nerecunoscuta  de TV (la mine de exemplu la unele subtitrari ramanea spatiul gol in loc de litere cu diacritice sau afisa niste caractere aiurea, la tine poate nu o afiseaza deloc)! Cauta  Uite AICI AutoCorect (Contemporan) intai configurezi ca in animatia de mai jos si apoi  scoate diacriticile (adica ă=a,ț=s etc) -vezi FOTO- dupa care salvezi si apoi vezi daca afiseaza si subtitrarea TV-ul. De cand fac acest lucru (preventiv) nu am mai avut probleme cu subtitrarea, le vad fara diacritice dar macar stiu ca nu ma chinui sa le pun pe stick si apoi sa vad ca apar tot felul de probleme!

 crull, on 21 ianuarie 2018 - 14:13, said:

Daca filmu este  mkv subtritrarea trebuiue pusa in container altfel tv nu o vede.
La ce container te referi?  nu neaparat! daca este pusa in acelasi folder si are acelasi nume, este afisata (la mine cred ca nici nu tine cont de denumirea subtitrarii, incarca toate subtitrarile care le gaseste in folder, apar scrise ca subtitrarea 1,subtitrarea 2,subtitrarea 3 etc iar eu pot comuta pe ce subtitrare vreau -nu am  tv de la brand mare).
Bineinteles ca pune la numaratoare si subtitrarile incluse in container!

Edited by stlk, 21 January 2018 - 15:10.


#10
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Am avut un samsung care nu voia sa afiseze subtritarea daca nu era inclusa in mkw.
Cu MKVToolnix  adaugam subtitrarile in mkv si apoi totul mergea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate