Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Automobil versus autocar versus tren versus avion

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

Poll: Preferinte (48 member(s) have cast votes)

Ce mijloc de transport extraurban preferati ?

  1. Autoturismul (26 votes [54.17%] - View)

    Percentage of vote: 54.17%

  2. Autocarul (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Trenul (10 votes [20.83%] - View)

    Percentage of vote: 20.83%

  4. Avionul (12 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#19
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pai nici apa nu prea beau, cand ma urc in masina mi-am pus cafea in suport, tigarile in buzunarul usiii....si pun 2 intrebari in dreapta...te-ai pisat?da...te-ai cacat? da....bun, am plecat

#20
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Masina all the way! Pot sa ma opresc cand vreau, pot sa imi iau cu mine ce lucruri si bagaje vreau, nu depind de nimeni, cel mai comod mijloc de transport dintre toate, plus ca nu ma satur niciodata de condus.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008
Daca am avea autostrazile din vest, mi-ar place si mie mai mult, dar asa cand nu poti mai sus de 60-70 pentru ca localitate si radar, e frustrant.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 07.07.2006

 xcit, on 20 ianuarie 2018 - 22:21, said:

eu conduc 12 ore fara sa ma pis, opresc sa bag benzina se pisa nevastamea dar eu nu...n-am nici o treaba
La fel și io! De aia prefer mașina personală. Îmi aduc aminte cu plăcere de deplasări babane. București - Munchen sau Regensburg într-o zi, și asta într-o vreme cînd autostrada începea dincolo de Szeged (la Kiskunfelegyhaza, pentru chițibușari), nu la Lugoj, și cînd singura centură de pe traseul din țară era cică la Deva, deși era de fapt un bulevard cu semafoare (și la Arad, dar nu merita din cauză de camioane și bariere).
Mi-au plăcut și cele cîteva excursii în care am fost cu autocarul, pe la 20 - 22 de ani, dar tre să ai fie vîrsta, fie grupul potrivit. Deci aș zice că autocarul eventual e bun pentru excursii, nu pentru transport.
Interurban aș prefera trenul, dacă ar funcționa ca în Germania (sau Italia, UK, Spania etc.). Din București merită să mergi cu trenul numai la Constanța (deja spre Mangalia e problemă, se dublează timpul) și la Brașov (Sinaia, Predeal etc.). Și, peste noapte, la vagon de dormit, spre Oradea sau Timișoara (în funcție de prețul avionului).

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008

 xcit, on 20 ianuarie 2018 - 22:34, said:

pai nici apa nu prea beau, cand ma urc in masina mi-am pus cafea in suport, tigarile in buzunarul usiii....si pun 2 intrebari in dreapta...te-ai pisat?da...te-ai cacat? da....bun, am plecat
Cam toti oprim destul de des la WC.

In schimb pe avionul de Antalya nu am mers niciodata la WC, prea scurt drumul, pe cel de Mallorca da, zbor din 2008 si abia in 2013 am vazut cum arata o baie de avion. Abia in aeroport la turci ma duc la baie.

Suntem toti nefumatori, eu practic nu deschid niciodata geamurile masinii. Cu masina imi place mai mult singur, sa pot da AC-ul si muzica la maxim, dar totusi inca o persoana cu mine imi confera un sentiment de siguranta, mai ales la drumurile noastre proaste.

#24
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
cu trenul am mers 18 ore din ny in jacksonville si n-am simtit nimic....n-as merge la noi nici daca m-ar lega cineva de el

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008
Cu trenul am avut 80% sagetile albastre, fainute dar scaunele prea incomode. Cand am vazut WC-ul defect, am schimbat vagonul. Posted Image

 xcit, on 20 ianuarie 2018 - 22:38, said:

cu trenul am mers 18 ore din ny in jacksonville si n-am simtit nimic....n-as merge la noi nici daca m-ar lega cineva de el
Merge ca ochii mortului, iar mie nu-mi plac vitezele mici.

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 keta, on 20 ianuarie 2018 - 22:13, said:

Un drum cu trenul de 5 ore este un drum cu avionul de 5 ore .

Cu avionul ajungi in 5 ore in UK, cu tot cu formalitatiile din aeroport.

Cu trenul unde ajungi in acel timp? Doua judete mai departe?

Edited by dani.user, 20 January 2018 - 22:39.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde de cât de repede merge trenul. Minim 140-160 k.m./h ar trebui să fie ceva normal pe liniile principale. Poate chiar 200 pe unele.
"Săgeata Albastră" e incomodă pentru că automotoarele "Siemens" Desiro au fost concepute ca trenuri de distanţe scurte, dar la noi...
Oricum, trenurile moderne sunt incofortabile sau deloc arătoase. Poate alea de mare viteză o fi altfel. Pentru mine trenul înseamnă vagon compartimentat cu placaj ce aduce a lemn şi scaune ce se pot lăsa (eventual unii), vagon bar eventual şi restaurant, pentru distanţe mari şi vagon cuşetă şi de dormit, totul cu aspect de anii '60-'80. Să stai la băruleţ sau la restaurant şi să ai o lămpiţă ca să citeşti... ce frumos. Pentru mine trenul nu e doar tren... ar trebui să fie un mod de a trăi, ceva ce nu oferă maşina nici în cele mai frumoase visuri ale sale. Din păcate competiţa în ziua de azi nu aduce ceea ce este mai bun, ci în general ceea ce este mai rău.
Na, uite asta trenuri adevărate (cu excepţia vagoanelor necompartimentate, că în S.U.A. nu au fost vreodată vagoane de clasă compartimentate). Bine, vagonale alea de dormit sunt cam prea luxoase pentru noi, dar alte chestii...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7GGu14vvBmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nRVEOZphmDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYNQmI2m_iQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 20 January 2018 - 22:58.


#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Masina sau avion. Am mers destul cu trenul si microbuzul in studentie, cu bagaje, schimbari, dormit prin gari si rahaturi din astea. De nevoie, evident.
Inainte faceam drumuri destul de lungi in tara. In ultimii 7-8 nu cred ca am mai depasit 500km (dus-intors intr-o zi deci cu pauza de cateva ore).

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 djl, on 20 ianuarie 2018 - 22:52, said:

Pentru mine trenul nu e doar tren... ar trebui să fie un mod de a trăi, ceva ce nu oferă maşina nici în cele mai frumoase visuri ale sale.

Exista trenuri de lux. Cine isi permite, calatoreste cu ele (ca un concediu, nu pt nevoi cotidiene). Evident, nu se adreseaza celor ce nu vot/pot sa cumpere nici un bilet obisnuit de tren.

 djl, on 20 ianuarie 2018 - 22:52, said:

Din păcate competiţa în ziua de azi nu aduce ceea ce este mai bun, ci în general ceea ce este mai rău.

Acum 100 de ani tot bogatii isi permiteau multe, iar cei mai putin bogati nu-si permiteau nici macar atat. Deci nu e mereu mai rau in prezent.

Edited by dani.user, 20 January 2018 - 23:01.


#30
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Votez automobilul. Si mie imi place enorm sa conduc, nu ma satur niciodata si nici nu obosesc. Am venit de la Turnu Severin la Bucuresti odata, vreo 9 ore parca, daca trebuia sa plec imediat la Iasi, puteam pleca dupa ce mancam ceva in jumatate de ora.
Cel mai mult am condus Kusadasi - Bucuresti, am plecat la 21:00 de acolo si am ajuns in Bucuresti la 14:00 a doua zi, 17 ore de condus cu opriri  doar la vama (am stat o ora la bulgari ca schimbau turele la 7:00) si benzina.

In avion nu mai urc, am zburat de peste 30 de ori, dar ultima oara am prins o furtuna in Tunisia la aterizare (2014) si m-am speriat groaznic, nici nu stiu cum a aterizat dementul de pilot, cand am iesit din aeroport batea vantul atat de tare ca palmierii erau indoiti la orizontala. Cand a inceput procedura de aterizare, stewardesele erau albe la fata si nici nu puteau sa mai vorbeasca, stateau prinse de centuri cu ochii inchisi, atunci mi-am dat seama ca e nasol.
Am cautat o alternativa sa nu mai iau avionul la intoarcere dar n-am avut de ales, tot drumul de intoarcere am stat cu ochii inchisi si am baut whisky, si acum nici nu pot sa ma gandesc ca mai urc vreodata in avion.

Edited by feitosak1, 20 January 2018 - 23:10.


#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Decat tren in Ro Posted Image , mai bine cu bicicleta .
Avion , nu ca nu poti cara purcelul   Posted Image
Autobuz nu ca simti besinile la toti pasagerii inclusiv a soferului si de ai nenorocul ca unu sa fi mancat usturoi ... bleah Posted Image

Auto da insa sa conduca soferul si io sa dorm ca m-am saturat de condus de numa Posted Image

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Trenul ar trebui să ofere de toate pentru toate buzunarele. Adică dacă nu ai mulţi bani te duci la vagonul de clasă, dar şi la clasa a 2-a să ai scaune confortabile. La clasa 1 să fie un compartiment în minus (9 în loc de 10). Dacă ai şi mai mulţi bani, să te duci la vagonul cuşetă sau de dormit. Dacă ai ceva bănuţi în buzunar, te duci şi iei ceva de la vagonul bar. Dacă ai mai mulţi, stai la vagonul bar la un lichior sau te duci să mânci 2 mese la vagonul restaurant (deşi o porţie de ciorbă cu tot cu pâine şi smântână nu ar trebui să sară de 15 Lei). Să fie un fel de oraş pe şine... fiecare să aleagă după posibilităţi, dar toţi să se simtă bine   Posted Image

Edited by djl, 20 January 2018 - 23:08.


#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Off:  Am mutat subiectul aici (aria Traveling e mai mult pt informatii concrete, totusi) si-am adaugat chestionar.   Posted Image


On:  Masina, categoric.

Trenul sau autocarul, orice-ar fi, nici nu le iau in calcul (cu autocarul am fost o singura data, pana la Ruse, ceva protocol c-o firma, si-mi venea sa sun un prieten sa vina cu masina sa ma recupereze).
La tren as face o exceptie pt Transsiberian, pt ca Transsiberian.

Avionul doar daca nu se poate ajunge rutier sau la drum de peste 1.500 - 2.000 km / sens, daca efectiv "arde" s-ajung rapid si n-am timp sa merg cu masina.

Edited by Barboso, 20 January 2018 - 23:08.


#34
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 07.07.2006

 djl, on 20 ianuarie 2018 - 23:07, said:

Dacă ai ceva bănuţi în buzunar, te duci şi iei ceva de la vagonul bar.
Sau nu plătești loc și de banii ăia faci consumație la bar (bine, recunosc, habar n-am dacă ar fi de ajuns, nu știu cît e suplimentul de loc).
N-am mai mers cu trenul de mulți ani pînă astă vară, cînd am fost cu fie-mea într-o vineri dimineață pînă la Constanța. Am luat bilet din gară, înainte să plece trenul, și n-am mai prins locuri, așa că am stat cele 2 ore cît a durat drumul (fără opriri, e un intercity direct) la bar, alături de alți cîțiva călători. A fost o călătorie foarte frumoasă, s-a povestit, s-a discutat, iar spre final s-a postat acolo și șeful de tren (nașul) la o cafea, un tip comunicativ, amuzant, vorbăreț, a spus bancuri, întîmplări, per total a fost o atmosferă de cabană. Deși era dimineață, s-a consumat bere, whisky, un tip care părea că merge la mare la pescuit a ras 3 sticle din alea mici de vin, sandvișuri, deci am făcut și consumație, și socializare, am început bine weekendul pe litoral.
După aia a venit un amic de ne-a luat cu mașina pînă la Costinești, că cu trenul am mai fi făcut... nu se știe cît, căci primul tren de Mangalia era deja în întîrziere, urma să ajungă peste vreo juma de oră, deși după orar ar fi trebuit să ajungă înaintea celui cu care veniserăm noi, mai stătea 40 de minute în Constanța, pe urmă tîrîș grăpiș prin stațiuni, ți se strică toată plăcerea.

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am mers cu autocare,microbuze de aveam gambele mai groase ca stalpii.BLEAH.Masina e oki da tot stresat stai.Sincer cand faci in 6 ore It,in 3 ore Slovenia,in 3ore Ungaria si intri in Ro si ai de mers pana-n Bacau,minim10 ore, incepi sa vorbesti singur.Noroc ca avem aeroport in Bc.bleuaire.Pe 3 feb ac am ceva la 8.zbor 3 ore.La 12 mananc la maicamea.  PS.locuiesc in oras.   Si cu trenul am venit din Marsilia la Bacau in 98.  72 ORE.SCHIMBAT,DRACI LACI.mA DUREA POPOU.Nu la cuseta ca era scump,normal pe scaun.

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 MikeSpike, on 21 ianuarie 2018 - 00:40, said:

Si cu trenul am venit din Marsilia la Bacau in 98.  72 ORE.SCHIMBAT,DRACI LACI.mA DUREA POPOU.Nu la cuseta ca era scump,normal pe scaun.
2.337 km, 23:31 h mers efectiv, conform GMaps, cu masina.  Cu o noapte de dormit pe undeva, cu alte opriri pe drum, cu vami, se fac 36 de ore... jumate din timp, fata de tren.  Si de 10 ori mai placut / comod / relaxant.
De ce naiba as merge cu trenul si nu cu masina ?   Posted Image

Retoric intreb... Posted Image  Posted Image
Eventualele motive obiective (nu exista masina / permis) sunt clare, nu merita aduse in discutie.   Posted Image

Edited by Barboso, 21 January 2018 - 01:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate