Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Automobil versus autocar versus tren versus avion

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

Poll: Preferinte (48 member(s) have cast votes)

Ce mijloc de transport extraurban preferati ?

  1. Autoturismul (26 votes [54.17%] - View)

    Percentage of vote: 54.17%

  2. Autocarul (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Trenul (10 votes [20.83%] - View)

    Percentage of vote: 20.83%

  4. Avionul (12 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#37
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Mi-am adus aminte ca in aprilie 2010 eram la Milano, cand a innebunit vulcanul din Islanda si cand a castigat Inter cu Barcelona 3-1 Posted Image. S-au anulat toate zborurile, la Bergamo era macel la Informatii, nu se stia cand mai decoleaza cineva (aveam Wizz, nu raspundea nimeni la telefon). Dupa vreo 2 zile am fost la autogara din Milano, am intrebat la Atlassib care e treaba pana la Bucuresti. Dupa ce ca era bataie pe locuri, baiatul de la bilete mi-a spus ca din cauza oboselii soferilor si a supraincarcarii, plus sosele si vami aglomerate din cauza pauzei avioanelor, pana la Bucuresti am face aproximativ 80 de ore, spre 90. Am crezut ca nu aud bine Posted Image Posted Image Posted Image Stateam la un prieten, am facut cale intoarsa si l-am anuntat ca mai stau cateva zile. Am plecat dupa 2 zile cu avionul, daca as fi plecat cu autocarul cu 2 zile inainte, ajungeam cu 2 zile dupa ce am ajuns cu avionul Posted Image

Edited by feitosak1, 21 January 2018 - 01:42.


#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cu autobusul e cea mai mare tampenie ca sa mergi. Mai ales ala care face transport (din judetul a in judetul B) unde te intalnesti cu cate unu care e nespalat de pute peste tot in autobus. Consider ca se foloseste doar daca esti nevoit.

Masina e nr.1 , te opresti unde vrei, mergi unde vrei, mergi cum vrei, transporti ce vrei.
Avionul pe distante lungi as zice ca e ok, insa eu fiind genul caruia ii place sa fie treaz sau sa conduca si sa admire peisaje sa fie entuziasmat ca descopera "teritorii noi", mi se pare mai ok cu masina.
Trenul, probabil in alte tari din vest merita, insa eu sunt dezgustat de cel din tara. Sa zicem ca e ok cand ai de mers la facultate sau cu o problema si vrei sa iesi cat mai ieftin de mergi din nordul tarii la bucuresti sau invers...

#39
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Sunt satul de avioane, pe apa nu ma incanta, iar trenul desi este romantic, intr-un fel dubios, prefer masina, este mult mai flexibila si la 1-2 persoane ai costuri rezonabile.

Am batut toata Europa cu masina si avionul, la masina ai senzatia aia de vacanta, nu imparti aerul cu inca 180 de persoane si nu te freaca nimeni ca nu ai voie sa folosesti telefonul sau tableta in anumite momente.

Urmeaza concediu in Estonia, cu vizita prin Ungaria-Slovacia-Polonia- Lituania-Letonia-Estonia.
Cel mai mult am condus fara oprire pana la Viena, doar cu pauze de alimentat, in rest am un loc fain de odihna in Oradea si nu-mi bat capul prea tare.

Ultima oara cand am mers cu autocarul a fost de la Tel-Aviv pana la Jerusalem si mi-a iesit os prin os pentru un drum de doua ore, dar la 100Euro pe zi chiria la masina, din scurt, a meritat chinul.

Edited by connectorxp, 21 January 2018 - 02:03.


#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
Fiecare mijloc de transport isi are rostul lui. Zic asta ca si pasionat de calatorii.

Autoturismul e bun cand ai de mers in zone fara transport in comun si/sau foarte multe lucruri de carat, de la 40-50 kg in sus. Insa are cele mai mari costuri si multe inconveniente.

Autocarul/microbuzele il cam evit, exceptie cand nu prea am de ales. Pe distante pana la 2 ore mai merge si cu autocarul daca alte variante nu sunt prea rezonabile. Multe firme de transport au mari minusuri in relatia cu clientul si respectul fata de un orar/clienti. De multe ori am avut mari neplaceri cu acest mijloc de transport, fara sa fie vina mea.

Trenul e varianta cea mai optima pentru mine, nu ma deranjeaza intarzieri sau alte probleme. Totusi insa transportul feroviar are mari lipsuri in Romania, nu pot sa nu le vad, dupa mine cel mai grav fiind numarul prea mic de trenuri pe multe rute, faptul ca fac mult pana la destinatie nu ma deranjeaza. Imi place la tren ca multe au prize si aer conditionat, toate au toaleta, multe circula cam goale si astfel am spatiu destul si pentru mine si pentru bagaje.

Avionul - Din pacate nu am mers inca cu avionul. Mi-ar place sa o fac/o voi face cand va fi ocazia. Ce pot zice insa fara a fi zburat este ca desi preturile si conditiile de calatorie pe rute lungi sunt foarte bune, nu imi plac regulamentele cu privire la bagaje si uneori transportul la/de la aeroport care depaseste ca si cost pretul zborului. Totusi pe distante lungi (adica international, in alte tari decat cele vecine) avionul low cost ramane clar cea mai buna varianta. Desigur exceptie pentru cei carora le e frica de avion.

Edited by LunaCrystal, 21 January 2018 - 02:41.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View Postxcit, on 20 ianuarie 2018 - 22:25, said:

eu in antalya ma duc cu masina fara probleme, am batut toata europa si n-a stranutat o data, are 106 mii in 10 ani si nu cred ca am facut 10 mii prin tara

Daca vin in Romania va trebui sa vorbim, neaparat!

Cu motocicleta am record 1,465km intr-o zi, Augist 2013, Rostock - Arad
Cu masina, 1,717km record Noiembrie 29, 2017, Detroit - Charleston cu o abatere pe la Durham sa-mi vad o fosta colega de liceu

Nu ma sperie nici avionul nici autocarul si nici trenul

Anul asta o sa iau avionul ca mandra nu sta grozav cu zilele de concediu

View PostNeaceasca85, on 20 ianuarie 2018 - 22:35, said:

Daca am avea autostrazile din vest, mi-ar place si mie mai mult, dar asa cand nu poti mai sus de 60-70 pentru ca localitate si radar, e frustrant.

Nu e nici o placere pe autostrada
Cat am trait in Romania si mergeam frecvent la Nantes sau in Germania sau Spania, cel mai misto segment era Bucuresti - Nadlac
Si anul trecut cand am venit, am inchiriat masina in frankfurt si am luat-o pe drumul vechi Deva-Arad care e o poezie de cand sunt mult mkai putine tir-uri

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt de parere ca mor oamenii ca mustele pe soselele din Romania din lipsa autostrazilor. Dupa aia lipsa de educatie si teribilismul, chiar si acela de a fura masina tatalui la 16 ani fara permis. Nu am cum sa nu ma tem de soselele noastre si de bizonii de pe ele. Din pacate riscul de accident e mult mai mare pe rutier decat pe feroviar. Putem glumi si ca la ce viteza are trenul in Romania, nu are cum sa se loveasca.

Imi plac autostrazile si avioanele pentru ca au viteza mare. Ca pasionat de fenomene meteo imi place sa vad norii sau fulgerele din avion. Dar nu mi-ar place sa raman blocat in masina, tren sau pe aeroport din cauza furtunilor si viscolelor, alea sunt delicioase acasa sau undeva sa fiu cazat la hotel/pensiune. Vantul imi place cum suiera cand sunt cu masina.

Pentru mine condusul in aglomeratie e clar stresant, imi place cel mai mult sa gonesc pe drumuri pustii, dar bune, fara gropi. Gropile iarasi strica tot.

Oricum, masina o consider drept varianta viabila acum, cu autoturisme confortabile si cu spatii de servicii/benzinarii foarte dese. In anii '90 cu Dacia era tortura si din cauza caldurii/mirosurilor din ea, plus lipsa WC-urilor de pe traseu. Nu ma pot usura oriunde si oricum, trebuie cabina cu usa care se inchide. Pentru asta nu mancam, nu beam, eram nedormit in drumul spre mare in anii '90, groaznic era, uram masinile pe atunci si din 2004 de cand am luat permisul cu greu m-am acomodat, abia din 2014 pot spune ca merg bine la volan, doar de Bucuresti ma mai tem in Romania.

Si evident, GPS-ul nu lipseste daca ies din judetul Olt, uneori gresesc gaura si cu GPS, mai ales pe centura Bucuresti sau in Bucuresti.

In anii '90 mai bine ar fi fost cu trenul, cred, dar pana in 2004 la facultate nu am avut ocazia.

#43
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdjl, on 20 ianuarie 2018 - 21:55, said:

ce mijloc de transport preferaţi pentru deplasările interurbane?

Depinde, Djl, depinde de perioada, pentru ce te duci (excursie, delegatie, vizita), cat timp ai chef sa pierzi pe drum, buget etc. Am mers cu de toate si in Ro si in alte tari.

Ce-I drept autocarul mi se pare varianta cea mai incomoda. E util cand nu vrei sa conduci si nu ai alte optiuni (excursii in anumite zone).

Uneori pur si simplu ai chef sa iei trenul pentru ca e comod, nu ai stresul condusului, unele rute trec prin zone foarte faine. Alteori avionul e mai practic (mai greu daca ai anxietate, dar sunt solutii) iar cand spun avion ma refer la tot ce implica (casa-aeroport-asteptat-zbor- etc.)
Masina e si ea ok, dar iar, conteaza cine si cum conduce, si scopul. Poti devia de la drum si vizita multe alte zone din jur, timp si chef sa ai. As spune ca masina e de preferat cand vine vorba de concedii, ai o libertate mult mai mare (iar daca nu conduci tu, ii poti convinge pe ceilalti).

View PostNeaceasca85, on 21 ianuarie 2018 - 04:36, said:

Sunt de parere ca mor oamenii ca mustele pe soselele din Romania din lipsa autostrazilor. Dupa aia lipsa de educatie si teribilismul
Ei, daca nu e drumul ok stii ca trebuie sa adaptezi condusul si asta tine de cele puse de tine pe locul 2.

Edited by Arianna-D, 21 January 2018 - 05:23.


#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNeaceasca85, on 21 ianuarie 2018 - 04:36, said:

Sunt de parere ca mor oamenii ca mustele pe soselele din Romania din lipsa autostrazilor. Dupa aia lipsa de educatie si teribilismul, chiar si acela de a fura masina tatalui la 16 ani fara permis. Nu am cum sa nu ma tem de soselele noastre si de bizonii de pe ele. Din pacate riscul de accident e mult mai mare pe rutier decat pe feroviar. Putem glumi si ca la ce viteza are trenul in Romania, nu are cum sa se loveasca.

Imi plac autostrazile si avioanele pentru ca au viteza mare. Ca pasionat de fenomene meteo imi place sa vad norii sau fulgerele din avion. Dar nu mi-ar place sa raman blocat in masina, tren sau pe aeroport din cauza furtunilor si viscolelor, alea sunt delicioase acasa sau undeva sa fiu cazat la hotel/pensiune. Vantul imi place cum suiera cand sunt cu masina.

Pentru mine condusul in aglomeratie e clar stresant, imi place cel mai mult sa gonesc pe drumuri pustii, dar bune, fara gropi. Gropile iarasi strica tot.

Oricum, masina o consider drept varianta viabila acum, cu autoturisme confortabile si cu spatii de servicii/benzinarii foarte dese. In anii '90 cu Dacia era tortura si din cauza caldurii/mirosurilor din ea, plus lipsa WC-urilor de pe traseu. Nu ma pot usura oriunde si oricum, trebuie cabina cu usa care se inchide. Pentru asta nu mancam, nu beam, eram nedormit in drumul spre mare in anii '90, groaznic era, uram masinile pe atunci si din 2004 de cand am luat permisul cu greu m-am acomodat, abia din 2014 pot spune ca merg bine la volan, doar de Bucuresti ma mai tem in Romania.

Si evident, GPS-ul nu lipseste daca ies din judetul Olt, uneori gresesc gaura si cu GPS, mai ales pe centura Bucuresti sau in Bucuresti.

In anii '90 mai bine ar fi fost cu trenul, cred, dar pana in 2004 la facultate nu am avut ocazia.

In anii 90 am avut prima masina un FIAT 850 din '66
O conduceam cu aceeasi placere pe care o am acum

#45
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Foarte binevenit topicul, ne mai dezmorțim din plictiseala de iarnă de pe aria de turism, bineînțeles ca nu se poate da un răspuns obiectiv la întrebarea ințiatorului, toți ne dăm cu părerea și preferăm variante personalizate în funcție de toți factorii discutați deja mai sus. E interesant de pus într-un chestionar toate elementele care conduc  la alegerea mijlocului de transport care convine fiecăruia, după cum urmează:
-ai permis sau nu, dacă da, te bagi la condus?
-ai mașină veche, bună, nouă, mare, mică?
-îți place sa conduci, ții mașina la garaj sau nu mergi mai mult de 200 m. fără mașină?
-poți conduce 10-12 ore sau 600 km în țara sau 1000-1200 afara pe autostradă?
-drumul cu mașina necesită cazare intermediară ?
-ți-e frică de avion sau nu?
-te stresează timpii de așteptat în aeroport sau la escale intermediare? Idem pentru gări sau autogări?
-ai aeroport mare dedicat turismului (B.,Cluj, Tm., Iași) sau faci 200 km până la aeroport?
-te simți confortabil multe ore în autocar? Sau în tren?
-e convenabil costul / persoană la avion sau împărțit pe mai mulți pasageri în mașină?
-cât de mult și cu  ce intenționezi să circuli la destinație?
-de câte ori faci pauză pe drum, indiferent de motive?
-destinația e accesibilă cu avionul, sau cu trenul, sau rutei de autocar?
-e rentabil d.p.d.v. al prețului benzinei, taxei de autostradă, costului parcării la destinație?
-ce tip de bagaj porți, îți ajunge bagajul de mână?
- bagi la portbagaj 2 geamantane de haine, sau 2 bax de bere sau 2 litrii de pălincă?
- bagi la portbagaj echipament sportiv: bicicletă, schiuri, placa, scufundări, etc.?
-mergi la 5 stele, la cabana 3 brazi sau cu cortul, sau dormi în mașină?
-mergi singur, cu soț/soție sau și cu soacra și copii mici/mari? Sau cu cățelul?
-ești tânăr, bătrân, mergi în concediu cu nevasta sau cu gagica sau cu amanta?
-în final, care e scopul: munte,  mare, city break, peste mare, 3000 km, circuit, sporturi extreme? vânătoare, pescuit, trasee, peșteri, mănăstiri, muzee, turism gastronomic, cultural, sexual, destinații exotice, etc?
-te simți confortabil în independența oferită de mașină?
Cred că la fiecare din aceste întrebări (și la altele) trebuie dat  răspuns înainte de opțiunea finală.

Edited by agp626, 21 January 2018 - 09:20.


#46
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostTsunnnami, on 21 ianuarie 2018 - 03:57, said:

Cu masina, 1,717km record Noiembrie 29, 2017, Detroit - Charleston cu o abatere pe la Durham sa-mi vad o fosta colega de liceu

Cam multi km doar pentru o vizionare Posted Image Posted Image Posted Image

#47
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postagp626, on 21 ianuarie 2018 - 09:14, said:

...


Cred ca ai fumat ceva sau te plictisesti rauPosted Image

#48
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
De fumat m-am lăsat demult da cu plictiseala ai nimerit-o

#49
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
In tara trenul pe distante mai mici de 3 ore, in rest avionul. Masina exclus, autocar exclus.

#50
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Cum de nu îţi place maşina?   :huh:   Că văd că majoritatea de pe aici sunt mari fani maşină.

#51
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Mi se pare obositor sa stau in masina 12 ore cand cu avionul fac 2 ore. Si la ce specimene avem pe drumurile patriei mai mori si cu dreptatea in mana.

Masina e de rezolvat treburi in Bucuresti si pe langa.

#52
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Bucuresti Brasov si retur
Optiuni
1. Masina- pe waze am 174 km de unde sunt acum cu timp de parcurs 2.37 h. Imi arata multa garcea si obstacole pe DN 1 dar sunt in micul meu univers mobil si imi place sa conduc. Plus ca merg din poarta in poarta si la cine ma duc are loc de parcare. Desigur plec si vin cand vrea muschiu meu
2. Autobuz. Memento Bus imi da 4 ore de mers cu opririle de rigoare incluse. Pret 42.07 lei plecare la 09:30. Desigur tre sa ma misc pana la statie cu bagajul aferent.
3. Tren. Sunt 16 plecari pe CFR bilete online. Cel mai ok pentru mine e la 37.50 lei, durata 2.42h. Regiotrans are trei plecari cam peste mana dar am mers odata cu ei si mi-au placut conditiile. Au un traseu mai lung cu o ora la vreo 32 de lei. Avantajul ar fi ca as mai face una alta pe laptop pentru job.

Imho. Masina castiga de departe competitia

#53
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
S-ar merita Barboso sa-ti povestesc pataniile mele de prin 91 pana acum.Da Berea o pui tu.Posted Image

#54
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Hai ca incep:prin 91 15 oameni luam un autocar sa plecam la poloni sa vindem tigari,ham-uri,pielaraie.Am trait 5 zile in saracia aia.Ne-au blocat aia prin bielorusia la Mosthiska,cred ca se scrie asa.Am invatat cuvantul-Nazat.Si am vazut diferenta de bulan rus fata de baston politest roman.Oboseala maxima.Numai tripul ala si deja beau 3 beri.La noapte va zic Aventura in Turcia de prin 92.  Ps am carnet b din 93,si C din 95.Masina de cand m-am nascut,avea taica-meu.A mea proprie Opel Kadett prin 98. Ne vedem la noapte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate