Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Automobil versus autocar versus tren versus avion

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

Poll: Preferinte (48 member(s) have cast votes)

Ce mijloc de transport extraurban preferati ?

  1. Autoturismul (26 votes [54.17%] - View)

    Percentage of vote: 54.17%

  2. Autocarul (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Trenul (10 votes [20.83%] - View)

    Percentage of vote: 20.83%

  4. Avionul (12 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#127
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View PostLunaCrystal, on 12 februarie 2018 - 01:10, said:

Pentru doar o ora mai devreme stai pe scaune si mai incomode, fara prize deregula, fara toaleta. Crezi ca merita?
Nu le fac eu reclama gratuita dar totusi ce folosesc flacaii au di tati
https://mementobus.com/info/3-flota

#128
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Decât autocarele astea de la noi mai bine CFR. Pe lângă faptul că sunt mai incomode, ai și mai multe șanse să ai de șoferi retardați. Cu trenul în România măcar e safe :)) (și dacă deraiaza tot nu pățești nimic având în vedere viteza).

#129
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,803
  • Înscris: 14.10.2008
Autocarele si microbuzele sunt destul de periculoase.

Ah, nostalgie, in 2011-2012 un amic zicea maicrobuzul in loc de microbuzul. Posted Image

#130
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
De microbuze nu mai vorbesc. De fiecare dată când am ghinionul să merg cu unul îmi pun centura de siguranță (și toți se uită ciudat la mine) și mă rog la toți zeii să fie liber că șoferii ăștia merg ca nebunii. Tot legat de centura, majoritatea o blochează și trebuie să le spui că vrei s-o folosești că nah, la noi centura e opțională (mama lor de legi cretine).

#131
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Macar bine ca tu nimeri care au centuri (functionale).

View PostKokoshmare, on 12 februarie 2018 - 01:41, said:


Nu le fac eu reclama gratuita dar totusi ce folosesc flacaii au di tati
https://mementobus.com/info/3-flota
Fain in reclame, dar nu si cand mergi pe bune cu ele. Deregula nu ai in ele prize si nici toaleta functionala. Doar wifi. Sigur memento sunt mai bune deseori decat alte firme, dar tot nu e confort ca in tren. Mai ales ca la memento mijlocul de transport e adaptat in functie de nr de calatori, pe cand la trenuri ai mari sanse sa stai singur pe 3-4 locuri.

Edited by LunaCrystal, 12 February 2018 - 02:46.


#132
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Ia-usi la bauietii astia cu autocarele ce dotari SF au:

Quote

scaune confortabile confectionate din piele textila
:w00t:

On: n-am mers niciodata cu autocarul "de linie", decat pe distante mici sau in excursii cu elevii. Dar acolo (in excursii) e altceva, poti sa te opresti de cate ori vrei, nu ai program fix etc. Plus ca acolo sunt in interes de serviciu :D Totusi pana la Cluj as prefera trenul. Daca ar fi o cursa privata, mai confortabila decat vagoanele CFR, m-as baga acolo.

#133
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil au vrut să zică piele artificială.
Dacă mergi cu autocarul pe serpetintine e bine să nu ai rău de maşină. Eu nu mai am rău de autobuz, dar cel de maşină mică văd că mi-a revenit.
Nu-mi place să merg cu spatele, nici când mă dau cu tramvaiul sau cu trenul. Mi se face greaţă.

Edited by djl, 12 February 2018 - 23:59.


#134
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Eu n-am probleme din astea, cred ca as putea merge cu autobuzul si stand in cap :P Ba chiar imi place sa stau pe locurile orientate spre spate, pentru ca de obicei nu sunt clienti. Desigur asta se aplica la autobuzele/troleele/tramvaieie urbane, niciun autocar cu traseu lung nu are asa ceva.

#135
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,803
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am greata, de altfel nimeni nu are rau de masina daca este cel care o conduce. Si in studentie aveam avantaj ca luasem permisul, stiam cand sa ma tin in RATB/Metrorex fara sa cad sau sa injur ca a pus frana brusca. La trecerile de pietoni imi e mai usor de cand stiu si eu cum se conduce o masina, imi dau seama ce face sau ce are de gand soferul.

Eu am avut doar rau de Dacie in anii '90, rau de la caldura si mirosurile din ea, de benzina si transpiratie invechita in scaune.

Dar nu-mi place sa merg cu spatele, am stat numai in sensul de mers, pe sagetile albastre normal ca schimbam mereu scaunul la Pitesti unde se schimba sensul de mers.

Si in conducerea masinii cea mai mare stangacie o am in mersul cu spatele, prefer sa fac 3 manevre si sa o intorc decat sa ies din curte cu spatele. Parchez numai cu botul, mai dau inainte si inapoi daca e necesar.

#136
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Și Posted Image eu prefer mai degrabă trenul.Uite un filmuleț cu trenulețe interesante, sunt trenuri și diverse vehicule ferovire de dimensiuni mai mici, utilizate pe lini de cale ferată cu ecartamente înguste, evenimentul a avut loc în 28.04.-01.05. 2017 . în Wales / Țara Galilor , Regatul Unit M.B.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uB2mMoU-vGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate