Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Completare formulare PDF (ANAF)

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Exista vreun program, care sa functioneze pe cea mai recenta versiune de Ubuntu, cu ajutorul caruia sa pot completa formularele PDF de la ANAF? De exemplu Declaratia 200 https://static.anaf....atii_R/200.html

Cu Firefox / Chrome / Evince / LibreOffice cand deschid un astfel de PDF mi se afiseaza mesajul:

"Please wait...
If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF viewer may not be able to display this type of document"




Deocamdata folosesc un demo de Windows intr-o masina virtuala plus Adobe Reader.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Incearca Master PDF Editor: https://code-industr...ree-pdf-editor/

#3
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Poate inca nu le-au pus pe site, mai trebuie umblat la site. Nici mie nu-mi merg si am ultima versiune de adobe reader

Edited by pascali_daniel, 19 January 2018 - 14:02.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai încercat cu Foxit ?

https://www.foxitsof...com/pdf-reader/

uite ce am găsit ca listă

Here are some well known PDF readers:
    Foxit Reader - View, create, convert, annotate, print, collaborate, share, fill forms and sign.
    xpdf - Install xpdf "Xpdf is a small and efficient program which uses standard X fonts". Lightweight, but with outdated interface.
    evince - Install evince Evince is a document viewer for multiple document formats. Used by default on Gnome.
    kpdf - Install kpdf KPDF is a pdf viewer based on xpdf for KDE 3.
    gv - Install gv - an old lightweight pdf viewer with an old interface. Size of the package is only 580k. gv is an X front-end for the Ghostscript PostScript™ interpreter.
    okular - Install okular - KDE pdf viewer, requires many KDE prerequisites. Can easily copy text and images.
    acroread - Adobe Acrobat Reader, no longer supported for Linux by Adobe, seems to be no longer supported by Ubuntu.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Foxit, zic si eu, ca este cel mai bun (pe toate OS-urile suportate).

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Cu Adobe Reader poți completa liniștit. Dar - fiind noi în România apare și dar - funcționează doar cîmpurile de cifre ale anului și ale CNP. Restul nu. La texte trebuie să folosești instrumentele de comentare respectiv text box. Cam peste mînă dar funcționează.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Adobe Reader nu poate fi instalat pe Ubuntu?

http://www.ubuntugee...untu-16-04.html

#8
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Deocamdata:

Foxit Reader = e tot una cu Chrome, deci pot spune ca nu afiseaza formularul
evince = nu afiseaza formularul
gv = nu afiseaza formularul
okular = nu afiseaza formularul
acroread = nu functioneaza programul cel putin in cel mai recent ubuntu

Inca n-am incercat xpdf si kpdf.

View Postcorina_geo, on 19 ianuarie 2018 - 14:44, said:

Adobe Reader nu poate fi instalat pe Ubuntu?

http://www.ubuntugee...untu-16-04.html
Am urmat passi de acolo si:


W: GPG error: http://archive.canonical.com precise Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 40976EAF437D05B5
E: The repository 'http://archive.canonical.com precise Release' is not signed.
N: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.


#9
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Salut!
Este clar ca în acest moment nu exista soluție nativa și facila de editat formulare în pdf de genul Declarația 200.
O versiune veche de Adobe Reader pentru linux nu este răspunsul,
Am reușit totuși sa completez în formular folosind PlayOnLinux si instalând de acolo AdobeReader. Cred ca e cel mai bun compromis,pe moment. Daca vrei, pot detalia.
Într-un topic separat, ar trebui sa povestesc aventura mea pe SEAP cu Linux, deocamdată fără final fericit.

Si dovada:
Attached File  Captură de ecran la 2018-01-31 20-06-52.png   123.83K   49 downloads

Edited by dane-boy, 31 January 2018 - 20:08.


#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Adobe Reader in Wine pana se gaseste o alternativa :)

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Declaratiile cu pricina se pot completa pe doua cai: direct in formularul .pdf sau aplicatia economica ce o detii iti va genera un XML asa cum e documentat de ANAF si apoi cu o aplicatie Java pusa la dispozitie tot de finante poti genera .pdf

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cu Foxit am putut completa un PDF dar nu-mi lista nimic la imprimantă decât chenare.

#13
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Eu am reușit să completez ceva formulare legate de Poșta Română tot cu FoxIt.
@shiva când dai Ctrl+P, jos la Print What poți să selectezi ce vrei să printezi.
Ai 3 opțiuni acolo: Document, Document and Annotations, Annotations.
Schimbă-le să vezi ce rezultă.
Spoiler


#14
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Ca să nu mai deschid alt topic:
Am documente pe care Adobe Reader le afișează așa:
Attached File  Captură de ecran la 2019-02-13 15-37-32.png   92.57K   28 downloads
iar Evince așa:
Attached File  Captură de ecran la 2019-02-13 15-38-13.png   98.71K   25 downloads

Evince face treabă mai bună decît Adobe reader dar are mai puține opțiuni la printare - lipsesc "mai multe pagini pe foaie" și "tip pliant"
Aveți alte sugestii? Aș prefera o soluție care să facă Adobe reader-ul funcțional.

#15
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
MasterPDF?

https://code-industr...asterpdfeditor/

#16
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Incearca master pdf editor sau Foxit Reader.

#17
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Acum l-am instalat (master pdf), citește corect dar la printare nu are opțiunile "multiple pagini pe foaie" sau "booklet", ce lipsește și din Evince. Poate că versiunea pe bani are și opțiunile astea da' atunci de ce am mai trecut pe Linux :) E totuși impresionantă partea de editare.

Imediat incerc și Foxit

#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am încercat
la fel ca Evince și MasterPdf, vede corect documentele, lipsă opțiunile pomenite.
Le voi folosi combinate :) care necesită printări deosebite (se caută copiuțele, de aici necesitatea 4 pagini pe o foaie :) folosim Acroread și ne rugăm să-l deschidă corect, care nu... suficient Evince, scalăm și decupăm :)

LE
Nu e vorba doar de copiuțe, mai sînt și pdf-uri după cărți A5 (sau mai mici) scanate și salvate A4...

Deși la scanare parcă nu apar problemele astea la salvare PDF, poate doar dacă s-a încercat cu OCR.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate