Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ulei lanț orice vreme

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ldpe, myshyk, DaculScoril0, când vorbiți de WD40 vă referiți la vreunul din produsele din imaginea de mai jos?
[ https://s13.postimg.org/yd7wgt9nr/products.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postlucifer76, on 17 ianuarie 2018 - 17:22, said:

Pe vreme umeda - orice fel de ulei merge. Pe uscat - ceva pe baza de parafina e suficient. Nici macar nu e nevoiesa dai 20 de lei pe un tub mititel, te descurci si singur sa faci un amestec de benzina, parafina si ulei (mai mult sau mai putin in functie de anotimp).
Îmi poţi da un exemplu ?
Mersi !

#21
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Exemplu de ce?

#22
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postlucifer76, on 17 ianuarie 2018 - 19:54, said:

Exemplu de ce?
De combinaţie pentru o anume vreme .

#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca ai chef de o plimbare acum, foloseste ulei simplu. Vezi si tu ce ai prin casa, numai sa nu fie vegetal :). La ce umezeala e in aer, important e sa protejezi lantul si mecanismele de rugina, lubrefierea se rezolva cu orice ulei. Pune o cantitate sanatoasa, apoi sterge ce e in exces. Asa esti sigur ca patrunde peste tot.
Cand e soare si uscat afara, cum e vara, amesteca parafina si cat mai putina benzina, pana iese o solutie care totusi curge usor, mai pui un pic de ulei si bagi lantul in solutie. Il lasi la uscat pana dimineata, benzina se evapora. Lantul nu ramane cleios, praful nu se lipeste de el usor. Parafina e folosita la lumanari, gasesti la orice supermarket asa ceva.
Cel mai important lucru este totusi curatarea. Scoti lantul, il bagi intr-o sticla de 1-2 litri, pui cateva degete de benzina si agiti bine cateva minute. Tai sticla cand te saturi de agitat. Iese bec, procedeul e ieftin, nu iti trebuie nici o scula sau solutie speciala. Banuiesc ca ai za rapida, dureaza cateva minute toata distractia.
Sau poti sa cumperi solutii de curatat si lubrifiat dedicate, dar nu le vad rostul pentru o utilizare de amator. Anul trecut am mers aproape 6000 km, curatat aproape saptamanal,  lantul si mecanismul rezista inca ;).

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Lubrifiant universal pe bază de ulei mineral aditivat cu teflon . Gasesti si la Decathlon .

#25
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ulei si praf = love Posted Image

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai de aceea mtb-iștii sunt mult mai atenți la uleiul folosit. După ce am plecat de acasă cu lanțul uns cu ulei de uscat și m-a prins ploaia sau a trebuit să trecem prin apă, am permanent cu mine un mic recipient cu ulei pentru ud.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlucifer76, on 18 ianuarie 2018 - 06:29, said:

Ulei si praf = love Posted Image
Ulei +teflon + praf( - praf ) = love Posted Image

#28
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 07:16, said:

Tocmai de aceea mtb-iștii sunt mult mai atenți la uleiul folosit. După ce am plecat de acasă cu lanțul uns cu ulei de uscat și m-a prins ploaia sau a trebuit să trecem prin apă, am permanent cu mine un mic recipient cu ulei pentru ud.
Care sunt alea ? :)

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
genius, dacă primul meu post a fost greu de citit, poate ajută o imagine:
[ https://s17.postimg.org/lmrve93f3/pachet-muc-off-wet-dry-twin-pack.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 14:48, said:

genius, dacă primul meu post a fost greu de citit, poate ajută o imagine:
Nu a fost greu dar sunt curios ce folosesc şi alţi biciclişti .
Aşa ne facem o părere mai detaliată :) .

#31
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
http://www.tytan.ro/...l-40/#BENEFICII
Attached File  lubrifiant-tehnic-tl-40-9-L3VwbG9hZC9pYmxvY2svY2ExL2NhMWEyMWUxMjdhZGQzYmJjNDk0MGIyMDYxMjBiNjk3LmpwZw==.jpg   194.39K   4 downloads

#32
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
De ca. un an de zile nu mai folosesc ulei/vaselina ci doar ceara. Cum se prepara si cum se procedeaza am invatat de aici:

Dupa un astfel de tratament merg ca. 500-600km. Am mai multe lanturi pe care le prepar simultan(e mai usor sa prepar mai multe odata) , apoi cand vine timpul il inlocuiesc cu unul preparat. Mentionez ca pedalez rar cand ploua sau prin noroi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gF9nbwsaSHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 07:16, said:

Tocmai de aceea mtb-iștii sunt mult mai atenți la uleiul folosit. După ce am plecat de acasă cu lanțul uns cu ulei de uscat și m-a prins ploaia sau a trebuit să trecem prin apă, am permanent cu mine un mic recipient cu ulei pentru ud.
Nu cred ca pateste lantul ceva daca cateva ore sta mai ud. Il usuci si lubrefiezi acasa.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Neeea. Am pățit-o și nu mai vreau. M-a prins ploaia în pădure și am mers cam 1 km prin noroi vâscos amestecat cu resturi de iarbă tocată după care cam 15 km pe șosea până acasă. Am ajuns înghețat și am intrat direct sub duș după care în plapumă. A doua zi am descopit dezastrul: noroiul din lanț era întărit și a fost imposibil să-l mai fac utilizabil. Am făcut și greșeala să mă iau după amici că nu are nimic și am mai ieșit la o tură, ocazie cu care am făcut praf atât pinioanele cât și foile. Partea plină a paharului a fost costul relativ redus al pieselor de schimb, un 3x9 nefiind o avere. Acum am 2x11 și nu risc.

#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Personal folosesc ulei all-weather .. ca cel din decath.. tocmai în ideea că nu știi când te prinde ploaia sau treci prin bălți cu mtb-ul.
http://road.cc/conte...lubricant-100ml

Știu de faza cu parafina dar sunt prea leneș pt așa ceva, și e potrivită mai mult pt sosea imo

Edited by sirgoofy, 20 January 2018 - 14:38.


#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2018 - 07:58, said:

Am ajuns înghețat
Daca ai ajuns inghetat, era frig. Daca era frig, nu era vara. Daca nu era vara, trebuia sa ai lubrifiant pentru vreme umeda si scapai de griji.

View Postsirgoofy, on 20 ianuarie 2018 - 14:20, said:

Știu de faza cu parafina dar sunt prea leneș pt așa ceva, și e potrivită mai mult pt sosea imo
E mai simplu sa o diluezi in benzina decat sa te complici cu incalzirea. Dureaza mai mult uscarea, dar e mai usor de aplicat.

View Postpro-e, on 19 ianuarie 2018 - 23:34, said:

De ca. un an de zile nu mai folosesc ulei/vaselina ci doar ceara.
Nu e ceara, e parafina.

Edited by lucifer76, 20 January 2018 - 18:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate