Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Credeti ca presedintele Iohannis ar trebui sa respinga propunerea de premier a Vioricai Dancila?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

Poll: Credeti ca presedintele Iohannis ar trebui sa respinga propunerea de premier a Vioricai Dancila? (117 member(s) have cast votes)

Credeti ca presedintele Iohannis ar trebui sa respinga propunerea de premier a Vioricai Dancila?

  1. Da (72 votes [61.54%] - View)

    Percentage of vote: 61.54%

  2. Nu (27 votes [23.08%] - View)

    Percentage of vote: 23.08%

  3. Habar nu am cum ar fi mai bine (18 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

Vote Guests cannot vote

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

 sonnydellmarco, on 17 ianuarie 2018 - 11:59, said:

Nici Tudose nu avea

Ei si vrei ca la 6 luni sa schimbi cate un PM? Cand vine premierul Japoniei in Romania sa stea de vorba cu peretii? Ti se pare corect?

#38
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Sa fie CIRC, sa respinga candidatura, sa pierdem timpul cu alte alegeri, sa vina alti corupti (de dreapta sau tehnocrati) in loc sa-i lase sa pice in propria groapa si sa dispara definitiv din viata politica romaneasca.  Posted Image

Edited by pascali_daniel, 17 January 2018 - 12:04.


#39
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,740
  • Înscris: 06.08.2004

 tavitu, on 17 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Scopul este destrămarea PSD/ALDE. Dacă o propune pe Firea creează o criză în PSD.
Poate sa propuna si un marginalizat. De exemplu, Tutuianau, fost sef comisie SRI. Ii da apa la moara lui Ciuvica ceva de speriat, numai cu Statu Paralel in gura or sa stea la A3.

#40
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Mi-ar fi placut un premier ca Daniel Daianu, dar stiu ca nu e posibil...

#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

 pascali_daniel, on 17 ianuarie 2018 - 12:03, said:

Sa fie CIRC, sa respinga candidatura, sa pierdem timpul cu alte alegeri, sa vina alti corupti (de dreapta sau tehnocrati) in loc sa-i lase sa pice in propria groapa si sa dispara definitiv din viata politica romaneasca.  Posted Image

Asta-i echivalent cu situatia in care daca ai fi intr-un autobuz, iar soferul s-ar urca beat, ai zice las ca merge si cu asta beat o perioada ca pe urma macar va veni un sofer treaz.

#42
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 Bursul, on 17 ianuarie 2018 - 11:51, said:

Cei care vor ca Iohannis sa o respinga pe tanti Viorica, ar trebui sa vina ei cu o propunere, care persoana e mai potrivita decat actuala propunere. Altfel sunt doar Gica Contra.
Cu exceptia celor care vor anticipate.
Catalin Ivan de la PSD, alt europarlamentar daca tot mergem pe linia asta.

Edited by mihay93, 17 January 2018 - 12:08.


#43
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
mie unul mi-ar place base ca prim ministru.

#44
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
Ce se uita cu Viorica Dancila este ca ea a fost in carti si la precedenta numire de PM, cand totusi a fost preferat Tudose. Nu e nicidecum iepurasul scos pe loc, ci se inscrie in actiunile de provocare ale liderului PSD.
Apoi, este putin probabil ca PSD va ramane la guvernare pana la urmatoarele alegeri balrlamentare (as spune chiar pana la cele prezidentiale, dar am unele rezerve).
Apoi, nu inteleg de ce se insista pe al doilea mandat al lui Iohannis, caci nu este deloc de actualitate.
Acestea fiind zise, eu cred nu numai ca presedintele are obligatia morala sa o respinga pe Dancila, dar ca nici macar nu are vreun motiv sa fie de acord cu propunerea PSD.
Am inteles de ce l-a desemnat pe Grindeanu (pt. ca PSD era dupa alegeri pe un val de simpatie, pe care de altfel l-a pierdut rapid doua luni mai tarziu, dar nu se putea anticipa asta la momentul desemnarii PM).
Am inteles de ce l-a desemnat si pe Tudose (pt. ca se pare ca ar fi fost unele negocieri si ca, dintre mai multe nume, presedintele l-a ales pe acest individ alunecos, dar care totusi si-a facut treaba partial, in sensul ca nu s-a implicat in problemele penale ale pesedistilor).
Dar acum? Sa spui ca PSD este partidul castigator in alegeri, dupa tot ce s-a intamplat ori sa spui ca presedintele trebuie sa se teama de o suspendare (in conditiile in care in mod cert Viorica va face tot ce zice liderul PSD, cel putin in urmatoarele luni, cand probabil ca va fi data jos) ori ca stabilitatea numai asa se obtine (cand numai stabilitate nu am avut), acestea mi se par exagerate.

Edited by stormlord, 17 January 2018 - 12:10.


#45
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011
In locul lui Johannis l-as propune pe ponta ca premier. Vorbesc cat se poate de serios. Electoratul inteligent al lui Johannis ar intelege aceasta mutare si nu i-ar reprosa-o.

#46
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 Chriss_Summer, on 17 ianuarie 2018 - 12:11, said:

In locul lui Johannis l-as propune pe ponta ca premier. Vorbesc cat se poate de serios. Electoratul inteligent al lui Johannis ar intelege aceasta mutare si nu i-ar reprosa-o.
Ar fi o simpla miscare de imagine, caci Ponta nu va fi votat de barlament. In plus, Iohannis ar da dovada de inconsecventa, dupa ce s-a straduit aproape un an sa-l dea jos pe Ponta

#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,804
  • Înscris: 30.10.2003

 gabimilo1, on 17 ianuarie 2018 - 12:09, said:

mie unul mi-ar place base ca prim ministru.
Ai putea sa mergi la circ. E tot una.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,707
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rans sunt tare curios de ce toate topicele politice deschise pe-aici care au si un poll sunt facute in asa fel incat sa se vada clar cine si ce voteaza.


In al doilea rand - curca asta nici dupa ce a stat la Bruxelles ca Europarlamentar nu stie ce state sunt membre ale EU - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x8qBIsI_5Ig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca a fost nominalizata special ptr a fi respinsa.

Edited by eiffel, 17 January 2018 - 12:13.


#49
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,788
  • Înscris: 08.11.2009

 gabyxm, on 17 ianuarie 2018 - 12:01, said:

Cert ii ca mergem din rau in mai rau la capitolul propuneri de prim-ministru. Sau numa io am impresia ca pe masura ce trece vremea, dragnea propune tot mai prosti pentru functia asta?



Io chiar imi doresc sa puna pm de la PSD, ca asa o sa se mai lamureasca cativa ce cretini de baza mai au pe acolo, da da-o dracu de treaba, ca asta credea pana de ceva vreme ca Iranul si Pakistanul is in UE. Ce urmeaza dupa ea? Vreunu luat de la Vax Populi?
Indiferent de cati deputati si senatori au, nu poti lasa tara asta pe mana oricarui tampit(e), chiar daca ii numa o marioneta condusa de la spate de dragnea (care cica ar fi destept si strategPosted Image  )

Eu nu am nici o problema. Au castigat alegerile, sa guverneze. Ei au o problema mare totusi: orice om capabil si competent din PSD nu poate fi propus pentru ca ii poate lua fata lui Dragnea.

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,804
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 17 ianuarie 2018 - 12:13, said:

Cred ca a fost nominalizata special ptr a fi respinsa.
Sa-i faca lui Dragnea o surpriza.

#51
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011

 stormlord, on 17 ianuarie 2018 - 12:13, said:

Ar fi o simpla miscare de imagine, caci Ponta nu va fi votat de barlament. In plus, Iohannis ar da dovada de inconsecventa, dupa ce s-a straduit aproape un an sa-l dea jos pe Ponta
Ma indoiesc ca parlamentul va vota vreun nume propus de Johannis. Pe asta se si bazeaza dragnea. Trebuie mers la rupere, care pe care.

#52
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 cipri1981, on 17 ianuarie 2018 - 12:13, said:


Eu nu am nici o problema. Au castigat alegerile, sa guverneze. Ei au o problema mare totusi: orice om capabil si competent din PSD nu poate fi propus pentru ca ii poate lua fata lui Dragnea.
Exact. De aceea este posibil sa se ajunga in final la un guvern de coalitie, varianta care nu i-ar displace prea mult lui Draknea. Dar ramane aceeasi vesnica problema, cine sa fie primul ministru al unui astfel de guvern?

#53
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Dupa disputa de la prezidentiale, Ponta e mai degraba o alegere ciudata, nu il vad sa o faca.

#54
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,788
  • Înscris: 08.11.2009

 stormlord, on 17 ianuarie 2018 - 12:15, said:

Exact. De aceea este posibil sa se ajunga in final la un guvern de coalitie, varianta care nu i-ar displace prea mult lui Draknea. Dar ramane aceeasi vesnica problema, cine sa fie primul ministru al unui astfel de guvern?
Coalitie compusa din cine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate