Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Montare chiuveta baie pentru copii care sa o pot "ridica" in timp

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Vreau sa montez o chiuveta de baie pentru copii.
Inca nu am cumparat chiuveta dar ma gandesc la un model simplu fara picior (de ala ornamental care ascunde tevile de apa etc).
Ideea este ca as vrea sa o montez cumva ca peste 1,3,5,7 ani sa pot cumva sa o ridic 5-10, 15 etc cm cand copii vor mai creste. Aceasta chiuveta este permanenta si dedicata copiilor. vor fi 2 chiuvete in baie. una de adulti cea existenta si una nou pentru copii.
Va sta fixa ... x ani dupa care o mai ridic, va sta din nou fixa .. etc

La chiuveta "mare" nu vor ajunge nici peste 10 ani ca am montat-o cu 10 cm mai mult decat trebuia si "nici noi adultii nu ajungem la ea".

cam ce solutii as avea?

Multumesc anticipat.

PS. m-am gandit sa fac ceva asemanator ca rafturile care sunt de cumparat .. care au gauri in stalpii principali si poti pune un raft unde vrei tu.

Edited by roPopa, 16 January 2018 - 13:37.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu mai simplu montezi chiuveta "principala" cum trebuie? Copilul poate folosi o treapta gen Ikea...la mine asa este.

PS: cu WCul cum ati rezolvat?

Edited by dreaQ, 16 January 2018 - 13:27.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
sa o cobori - ridici de cateva ori pe zi , ma gandesc ca in cateva luni o sa ai probleme cu ea... cum a zis si userul de mai sus, sunt trepe/scari , foarte usoare dar rezistente pe care le pot folosi copiii Posted Image .

update : Am zis de cateva ori pe zi , pentru ca am vazut erau insirati 1-3-5-7 ani si ma gandeam ceva gen sistem electric care sa urce/coboare chiuveta in functie de nevoile fiecaruia... daca o pui incat sa ajunga in copil de 7 ani , tu o sa stai ca un ghiocel cand o sa folosesti chiuveta Posted Image

Edited by Andreysc7, 16 January 2018 - 13:32.


#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Tot treapta (scarita cu 2 trepte, in fapt) folosesc si eu pentru copil, si tot de la Ikea.
Este mai mult decat ok. Este finisata superb, si rezistenta (la cata apa a vazut pe ea, inca nu are nimic).

Edited by shymano, 16 January 2018 - 13:36.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Folosesti o chiuveta cu bateria montata pe chiuveta, si totul montat pe un dulapior de baie. Furtune flexibile, scurgere cu racord flexibil, schimbi doar dulapiorul cu unul mai inalt

#6
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
am modificat postul initial.
chiuveta este dedicata copiilor.
am spatiu in baie suficient sa montez un wc si o chiveta doar pentru copii. doar ca as vrea sa montez chiuveta astfel incat peste x ani sa nu sparg nimic ci doar sa o inalt cam cat este necesar.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Păi una cu dulap suspendat, fără picioare. După ce o ridici, găurile mai vechi rămân sub dulap.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
pana pe la varsta de 5-6 ani copila mea a folosit suportul/treapta de la ikea pentru a utiliza chiuveta si toaleta (ea foloseste baia de serviciu a apartamentului, iar obiectele sanitare au fost montate din start ca pentru adulti, doar chiuveta e mai micuta ca dimensiuni; apropos, chiuveta ARE picior :-)).

pe masura ce a crescut, nu a mai fost nevoie de treapta, acum are 10,5 ani, foloseste fara probleme chiuveta montata la inaltimea standard.

mai bine modifici ce ai acum in baie (chiuveta pentru adulti, montata prea sus), o inlocuiesti cu doua chiuvete montate pe un blat, una o folositi voi adultii, cealalta - copii, cu ajutorul suporturilor speciale. e chestie de cativa ani, apoi vor putea folosi fara probleme (sau suport) chiuveta montata la inaltimea standard pentru adulti.

cati copii ai si ce varste au ?

#9
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postcorinadaniela, on 16 ianuarie 2018 - 14:33, said:

pana pe la varsta de 5-6 ani copila mea a folosit suportul/treapta de la ikea pentru a utiliza chiuveta si toaleta (ea foloseste baia de serviciu a apartamentului, iar obiectele sanitare au fost montate din start ca pentru adulti, doar chiuveta e mai micuta ca dimensiuni; apropos, chiuveta ARE picior :-)).

pe masura ce a crescut, nu a mai fost nevoie de treapta, acum are 10,5 ani, foloseste fara probleme chiuveta montata la inaltimea standard.

mai bine modifici ce ai acum in baie (chiuveta pentru adulti, montata prea sus), o inlocuiesti cu doua chiuvete montate pe un blat, una o folositi voi adultii, cealalta - copii, cu ajutorul suporturilor speciale. e chestie de cativa ani, apoi vor putea folosi fara probleme (sau suport) chiuveta montata la inaltimea standard pentru adulti.

cati copii ai si ce varste au ?
dar eu nu vreau sa modific lucrurile existente... crezi ca nu m-am gandit la aceasta chestiune? ...
vreau sa mai adaug o chiuveta si un wc pt copii.
unul 2 ani si unul pe vine.

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Singura solutie este asta:

View Postmyshyk, on 16 ianuarie 2018 - 13:36, said:

Folosesti o chiuveta cu bateria montata pe chiuveta, si totul montat pe un dulapior de baie. Furtune flexibile, scurgere cu racord flexibil, schimbi doar dulapiorul cu unul mai inalt

View PostDigix, on 16 ianuarie 2018 - 13:59, said:

Păi una cu dulap suspendat, fără picioare. După ce o ridici, găurile mai vechi rămân sub dulap.

----------
O chiuveta se poate monta oricind la orice inaltime vrei tu, deoarece ea vine prinsa in perete cu 2 hosuruburi mari si poti sa dai cite gauri vrei tu in perete si pe cele vechi sa le astupi (cauta in google imagini Set Fixare Lavoar). Numai ca un lavoar (asa se numeste chiuveta din baie, lavoar) nu sta pe perete doar in acele holsurburi si are nevoie neaparat si de un "picior". Mai ales ca va fi lavoarul copiilor, care se vor apasa pe el cu toata greutatea si daca nu-l rigidizezi bine, te poti trezi ca-l dau jos de pe perete. Mai departe cum tu vrei sa nu depinzi de inaltimea acelui picior, va trebui sa cumperi un "picior" ce se prinde si el la rindul lui de perete cu un Set Fixare Lavor. Adica ceva de genul asta:

Attached File  lavoar-baie 1.jpg   53.26K   5 downloads

Si aici apar problemele, deoarece scurgerea si furtunele de alimentare vor veni mascate de acel "picior" si drept urmare nu mai ai cum sa mai muti lavoarul in alta parte. Nu pentru ca nu poti fizic sa dai alte 4 gauri si sa-l ridici mai sus (lavoarul + piciorul), ci pentru ca nu se va mai potrivi scurgerea si racordurile de cuplare la apa rece/calda, care si ele la rindul lor trebuie modificate, deoarece ele trebuie neaparat sa fie mascate de acel picior si nu prea ai spatiu de manevra..

-------
Uite si citeva poze cu solutia data de cei 2 colegi mai sus (poti cauta si tu in google imagini Set Lavoar)

Attached File  Lavoar cu dulapior 1.jpg   58.97K   4 downloads Attached File  Lavoar cu dulapior 2.jpg   4.44K   3 downloads Attached File  Lavoar cu dulapior 3.jpg   26.03K   3 downloads

Daca tragi scurgerea si racordurile de cuplare apa rece / calda suficient de sus, pe viitor tot ce ai de facut este sa tot inalti dulapul (cu lavoar cu tot).

Edited by florin71_skoda, 16 January 2018 - 15:40.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
ok.
poate te ajuta acest produs ? nu-mi dau seama in ce consta ajustarea manuala, daca e pe verticala sau pe alta directie.
https://www.romstal....-p14739076.html

iar ca idee complet trasnita, dar aparent perfecta pentru ce ai nevoie, ar fi asa ceva.
nu glumesc, nu fac misto de tine, arata ciudatel (dar si foarte amuzant pentru copii), si te scuteste de multa bataie de cap si reglari ulterioare pentru chiuveta "clasica".
https://www.okazii.r...bile-a191745504

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Tot mai sanatoasa ramane o treapta.
Daca nu vrei de lemn, ai si alte variante ...
http://www.ikea.com/...ducts/30271368/
Oricum, la 2 ani nu cred ca lasi copilul singur la baie; sau, cel putin, nu ar trebui sa-l lasi ...
Tinut de mana se poate urca usor pe asa ceva (daca nu poate singur).
Eu am chiuveta prinsa doar in cele 2 dibluri (sanatoase) in perete, si n-are nicio problema, oricat s-ar apasa copilul pe ea. Al meu a facut 7 ani si jumatate deja, treapta (de lemn) o foloseste de mic.

Edited by shymano, 16 January 2018 - 17:21.


#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postflorin71_skoda, on 16 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Numai ca un lavoar (asa se numeste chiuveta din baie, lavoar) nu sta pe perete doar in acele holsurburi si are nevoie neaparat si de un "picior".
Florine, eu am lavoarul fără niciun picior. Nu toate au nevoie de picior, sau set de fixare. Stă pur și simplu pe dulapul suspendat

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca lavoarul sta pe dulap, inseamna ca dulapul este pe post de picior.
Daca dulapul are o fixare sanatoasa, se poate renunta la setul de fixare lavoar (o faci pe propria raspundere).
Daca lavoarul este incastrat in blatul dulapului, este clar ca lavoarul nu se mai fixeaza de perete si ca esti obligat sa ai suportul (dulapul) suficient de rezistent.

Daca nu ai dulap, lavoarul se poate pune pe console, sau se poate prinde de perete cu set fixare lavoar. (Nu toate lavoarele pot fi pus pe console. Depinde de forma lavoarului.)
Daca este pe console, nu-i neaparat nevoie de set fixare lavoar. Singura chestie ar fi ca arata ca naiba, la o casa, un lavoar frumos de portelan, care sta pe 2 console de fier ordinar.

Attached File  console 1.jpg   15.98K   2 downloads Attached File  console 2.jpg   62.6K   3 downloads

Fireste, sint si console care arata bine

Attached File  console 3.jpg   4.65K   4 downloads Attached File  console 4.jpeg   37.83K   4 downloads

Insa modelul asta parca nu se preteaza la ce vrea de fapt initiatorul

Cind prinzi lavoarul cu set fixare lavoar, prinderea nu este foarte perfecta, deoarece gaurile din lavoar sunt destul de mari si in ele se baga niste "bucsi" de plastic, ca sa nu se atinga holsurubul de portelan si se utilizeaza niste seibi de plastic, ca sa nu stringi "piulita" direct pe portelan. Drept urmare in timp apar jocuri. Deaia suplimentar apare si piciorul, care poate fi dinala care se sprijina pe podea, sau poate fi dinala suspendat ce se prinde cu 2 holsuruburi de perete.
Suplimentar, ca sa se preintimpine aparitia jocurilor la setul de fixare, majoritatea instalatorilor baga silicon intre lavoar si faianta. Asa ca lavoarul cam ajunge sa fie prins de perete cu silicon.
Daca nu pui picior si te bazezi doar pe silicon o faci pe propria raspundere.

(Eu urasc siliconul pus in spatele lavoarului. La mine la baie lavoarul este fixat doar cu setul de fixare si sta pe picior. Cum nu am silicon, lavoarul se cam misca daca te apesi mai tare pe el. Setul de fixare nu-l poate "rigidiza" suficient.)

Edited by florin71_skoda, 18 January 2018 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate