Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

XPS - deformarea raportata la compresiune

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Unde pot gasi formula dupa care se calculeaza deformarea XPS-ului din link-ul de mai jos la 50, respectiv 100 KPa? Din cate stiu eu, nu este o functie liniara, deci mi-ar trebui o formula. Sau o curba de aproximare, daca stiti ...
Deci, daca la peste (!?) 300 KPa este o deformare de 10 mm, pentru un panou de grosime 100 mm, ce deformare se inregsitreaza la valorile de mai sus, pentru acelasi panou de 100mm grosime?
Si cum calculez deformarea plastica la 50, respectiv 100 KPa pentru doua straturi de XPS? Adica pentru o grosime totala de 200mm. Intuitiv as spune ca este dublul deformatiei pe un strat dar la cat (nu) ma pricep la chestii de-astea, ce tin de structura ... iata, intreb.

Multumesc.

https://i.dedeman.ro...an_zentyss_.pdf

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Metoda de testare si calcul este reglementata de SR EN 1606

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Din pacate, nu am reusit sa gasesc vreo formula, ceva sa inteleg si eu ...

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Fac parte din domeniul cercetarii materialelor de constructii si se gasesc in cadrul institutelor de cercetare , INCERC ( Bucuresti, Cluj, Iasi) . Poti sa dai un telefon la unul din ele si sa  afli. Sau poti cere curba si diagrama de incarcare direct la producator . Nu inteleg la ce ai nevoie la un nivel stiintific de diagrama ?

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa obtin, de la producator, diagrama de incarcare. Cred ca asta este exact ce-mi trebuie.

Pentru ce imi trebuie? Construiesc o casa ce va avea placa parterului flotanta; deci nu ca fi ancorata de elevatie. Fundatia va constitui un rezervor de caldura, cu nisip, peste care se va turna placa. Sub nisip (si nu numai ... dar restul amanuntelor nu conteaza in discutia aceasta) vor fi doua randuri de XPS, pana la un total de 20cm izolatie termica. Placa aceasta va trebui sa fie cat mai aliniata, in plan orizontal, cu elevatia.
Sper ca am lamurit, succint, motivul pentru care imi trebuie aceasta informatie.

Edited by DIY, 17 January 2018 - 22:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate