Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

The Shape of Water (2017)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Lasa ca urmeaza un block buster pentru ea si o sa o stie mai multa lume. O sa fie aia de a jucat in Godzilla .. Posted Image
http://www.imdb.com/..._=nm_flmg_act_1

Edited by Seteh, 26 January 2018 - 01:24.


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Anul ăsta filmul are vreo 13 nominalizări la Oscar, posibil să se aleagă cu ceva.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostSeteh, on 26 ianuarie 2018 - 01:23, said:

Lasa ca urmeaza un block buster pentru ea si o sa o stie mai multa lume. O sa fie aia de a jucat in Godzilla .. Posted Image
http://www.imdb.com/..._=nm_flmg_act_1

Cum apare o actrita mai rasarita din afara Hollywood-ului o baga amerianii in productii megacomerciale. A se vedea si Alicia Vikander care reia personajul Lara Croft.

Edited by edigee, 26 January 2018 - 10:43.


#22
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cred ca si actorii vor totusi asta. Ma gandeam ca sunt multe filme care au castigat oscaruri si nu au nici macar jumatate din numarul de spectatori al unui film comercial. Cum de altfel sunt si actori care au luat Oscarul si totusi nu sunt asa cunoscuti.
E foarte posibil ca filmul si actrita asta de exemplu sa ia vreo 10 premii, lei, tigri, ursi si alte chestii de aur, eventual chiar si vreun Oscar si tot sa nu aiba succesul comercial si numarul de spectatori al unui film cu Godzilla de exemplu chiar daca ala o sa fie o prostie.

#23
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Mi a placut ceva la filmul asta , atmosfera, in unele momente imi amintea de primul Half Life, primul si printre putinele jocuri pe care le am terminat. Atmosfera aia lugubra de inchisoare secreta, extraterestri, chestii...

Actritele si actorii  britanici sunt repede asimilati de Hollywood si povestile de succes sunt nenumarate. In Godzilla, ok, dar cum nu mai e nici tinerica nici genul de femeie fatala, as prefera sa o vad in filme care sa i exploateze talentul . Mi a placut mult in Maudie si sper sa aiba o cariera frumoasa de acum inainte.

Sigur ca vor, si ei si agentii Posted Image  e vorba si de bani si de provocare si de notorietate. Doar ca nu as vedea o in Basic instinct.

Edited by audiofidel, 26 January 2018 - 11:48.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Și luă Oscarul..

#25
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Parca am avut gura aurita.

Ziceam ca filmul asta are temele favorite ale hollywood-ului pentru Oscar. Simbolistica si teama filmului in film. Daca ar fi sa fac asa o interpretare, monstrul este "publicul", "audienta". Il hraneste cu "ou" (simbolul constiintei dar si altele) pana devin prieteni, numai impreuna creatorul si publicul pot "canta". Ma rog o gramada de interpretari din astea se pot face.

Imi mentin nota de 8/10... dupa cum spuneam, mi se pare prea cerebral filmul, tocmai datorita tuturor acestor simboluri si interpretari filozofice care parca epuizeaza prea mult daca stai sa le deslusesti.

Edited by Cris007, 05 March 2018 - 07:39.


#26
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Penibil filmul raportat la lumina prea pozitiva in care e pus (luand si oscarul).

- Contextul istoric (Razboiul rece) in care se desfasoara e mult prea putin exploatat iar cand e amintit, e la modul superficial.
- Elisa aia, frustrata de conditia ei, care-si rupe pisica-n cada zilnic inainte sa plece la serviciu, e conturata in chip mesianic si lipsita de orice suspiciuni, teama, de creatura cu care ia contact. Cu o dezinvoltura infantila, incepe sa-i aduca oua.

In general pare un film de adolescenti, in special un film de adolescenti neadaptati care prin film viseaza la singura lor sansa sa f*ta sau sa-si faca prieteni (prieteni care nu sunt ca specie oameni, ca oamenii sunt rai).

#27
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Asa o prostie de film(maxim nota 5) sa ia Oscarul... Te face sa crezi ca toate teoriile conspirationiste sunt adevarate. Ca mai greu mi-e sa cred ca a dat vreo molima a prostiei in Hollywood si pe pamant in general.

#28
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Ala negru de respira greu.. Era ta-su' mah.
Fata aia de s-a lasat usor... Era aceeasi specie mah !
:)

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cine era aceeasi specie cu omul amfibian ?

View PostAlex-Softpedia, on 08 martie 2018 - 14:40, said:

Elisa aia, frustrata de conditia ei, care-si rupe pisica-n cada zilnic inainte sa plece la serviciu,
  Posted Image
Da, si eu cred ca aveau aceleasi origini.

D.p.meu.d.v. povestea/filmul are potential, dar cum a fost traspusa pe marele ecran te lasa cu un gust fad.
Nu se ridica la nivelul lui I, Robot (2004) si Autómata (2014).

#30
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsuper8, on 17 martie 2018 - 08:41, said:

Cine era aceeasi specie cu omul amfibian ?
Ei cine, n-ai vazut la urma, ca respira in apa cu branhii ?
Urmele alea de pe gatul ei erau branhii, nu rani.

#31
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Vazut pe Bluray 4K , disc SUA, cu HDR activat.
Nota mea pentru film 7.5/10
Imagine 9/10
Sunet 8/10
Extras 6/10

(si daca-l vedeam de pe torente si tot nu imi faceam procese de constiinta, se castiga prea bine in industria filmului ca sa le port de grija!)

#32
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Bine ca nu l-am prins la cinema! Plangeam dupa banii dati pe bilet!Film mai prost de mult n-am vazut, si spun asta fara sa ma leg de clisee. Plictisitor cat cuprinde, scarbos pe alocuri si absolut previzibil. Tot timpul am avut senzatia ca justifica legalizarea sexului cu animale! Oare cum ar fi fost filmul daca amfibianul era felina, lup, soparla sau gaina?

(Imi cer scuze pentru viziunea mea limitata. Efectiv n-am fost in stare sa vad capodopera! Posted Image Posted Image

#33
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcaiuscorneliu, on 26 ianuarie 2018 - 08:41, said:

Anul ăsta filmul are vreo 13 nominalizări la Oscar
Posted Image

#34
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018
Cat timp e dragoste reciproca intre doua ființe adulte cu discernământ,indiferent de  rasa, etnie, cultură sau sex, zic ca n-ar trebui sa ne băgam.
In alte filme când se cupleaza un personaj cu un robot sau vreo entitate spirituala nu comentează nimeni.


Sa nu ne oblige pe toți sa facem la fel...asta da




btw: omul e tot un animal, o primata evoluata. Nu vad "zoofilia" in cazul asta.

Mana sus cine a avut fantezii cu Sirene!



Edited by tyrionpiticul, 28 April 2018 - 16:36.


#35
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PosttheMisuser, on 17 martie 2018 - 09:41, said:

Ei cine, n-ai vazut la urma, ca respira in apa cu branhii ?
Urmele alea de pe gatul ei erau branhii, nu rani.
Da, stiu asta; doar am facut o gluma subtila.

In orice caz, filmul a castigat peste 12 premii Oscar doarece nu au fost alte filme mai bune.
Dar daca a castigat atatea premii nu inseamna neaparat ca e si bun  Posted Image

#36
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postsuper8, on 28 aprilie 2018 - 17:56, said:

Da, stiu asta; doar am facut o gluma subtila.

In orice caz, filmul a castigat peste 12 premii Oscar doarece nu au fost alte filme mai bune.
Dar daca a castigat atatea premii nu inseamna neaparat ca e si bun  Posted Image
Da-mi voie sa te contrazic. N-am vazut toate filmele nominalizate la Oscar dar, din cele pe care le-am vazut, toate erau net superioare, fara a fi neaparat opere.(Ti se pare ca se compara cu Darkest Hour, Three Billboards...Nu ma pronunt despre Dunkirk, ca nu l-am vazut. Nevermind...)Pana si Ladybird, care e film cu, despre si pentru adolescenti, nice to watch one time only cand te plictisesti, dar n-avea ce cauta la Oscar) e mult mai bun.
A castigat pentru ca  e in natura (aproape)umana sa exagereze la extrem" political corectness".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate