Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Donație, vânzare sau succesiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
sau alta optiune ?

Care e cea mai convenabila metoda de a trece un apartament de pe numele parintilor pe numele copiilor - 2 copii. NU consideram nici un fel de probleme ulterioare gen dat in judecata etc.

la vanzare cred ca taxele sunt imense. probabil donatia e cea mai ok ?

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Ce varste au cei doi copii?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Succesiunea, daca nu esti tu defunctul :P
Apoi vanzarea, daca cei care cumpara se califica pentru asta (vezi intrebarea de mai sus).

Va trebui sa faci precizari.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu cred că sunt minori...
Succesiunea e exclusă, nu se face cât trăiesc proprietarii.  La prima vedere cea mai avantajoasă financiar e donația.

Contează și motivul pentru care s-au decis să facă asta. Ce le-a venit să scape de-acum de locuință, au mai multe?
Datorii, credite... există așa ceva?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, succesiunea este cea mai ieftina varianta.

#6
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Contract de intretinere

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 _Smiley_, on 14 ianuarie 2018 - 18:17, said:

din ce stiu eu, succesiunea este cea mai ieftina varianta.
Părinții trăiesc.
Ar trebui să aștepte decesul amândurora ca să devină copiii proprietari.

 rhdghdhs, on 14 ianuarie 2018 - 18:18, said:

Contract de intretinere
Eh, de-asta am întrebat dacă mai au altă locuință. Mi se pare cam aiurea să te lași la mâna copiilor în felul ăsta.

Edited by althea, 14 January 2018 - 18:19.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 14 ianuarie 2018 - 18:21, said:

Părinții trăiesc.
Ar trebui să aștepte decesul amândurora ca să devină copiii proprietari.

se subintelege ca e o solutie de durata, dar repet, cred ca e si cea mai ieftina (iar smoke parea interesat de partea financiara - taxele)

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
copii sunt majori si am zis sa nu extrapolati la posibile probleme (datorii, riscuri etc...). ma interesa strict cea mai convenabila optiune. cred ca si la succesiune platesti taxe destul de mari.

ms

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 smoke, on 14 ianuarie 2018 - 18:48, said:

copii sunt majori si am zis sa nu extrapolati la posibile probleme (datorii, riscuri etc...). ma interesa strict cea mai convenabila optiune. cred ca si la succesiune platesti taxe destul de mari.
Deci ai tăi sunt vii și neîngropați iar tu te gândești care-s taxele cele mai mici ca să deveniți proprietari? Atunci da, ai răbdare și după ce n-o să-i mai aveți o să plătiți cel mai puțin.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
chestia asta e doar o dovada de pragmatism, nu cred ca-i cazul sa-i infierezi asa :).
n-a zis ca s-ar grabi, doar vrea sa stie din timp cum e cel mai bine.

uite, astia au gandit la fel si au ales o solutie destul de "radicala": https://www.theguard...ce-tax-on-house .

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu e pt mine, as vrea eu sa primesc mosteniri da nu mai am de la cine.... de fapt intrebarea a venit de la un prieten care vrea sa lase apartamentul copiilor si la 70 ani nu prea foloseste net. am zis ca ma interesez macar niste indicatii sa ii dau.

@smiley - m-am invatat pe SP cum sunt userii...daca vrei sa vezi  rautate gratis treci p=aci :D

Edited by smoke, 14 January 2018 - 19:06.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Poti face donatie daca stii sigur ca nu va ataca nimeni actul in instanta, altfel doar vansare-cumparare cu clauze oneroase.
Totusi daca nu sunt probleme de niciun fel, sucesiunea e cea mai logica cale legala. Nu vad rostul ca oameni in varsta sa transfere dreptul de proprietate (ca asa se cheama nu ca pui pe numele nustiu cui bla bla) copiilor care oricum il vor mosteni dupa decesul lor din cate inteleg.
De ce zici smoke ca aceasta varianta nu ar fi buna ?

Edited by andreic, 14 January 2018 - 19:16.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 smoke, on 14 ianuarie 2018 - 19:05, said:

intrebarea a venit de la un prieten care vrea sa lase apartamentul copiilor si la 70 ani nu prea foloseste net. am zis ca ma interesez macar niste indicatii sa ii dau.
Trebuia să spui de la început. Contează foarte mult cine și de ce pune întrebarea.

Totuși, de ce își bate capul părintele cu asta? Niciodată nu se știe ce probleme pot apărea după ce nu mai are locuința. Vrea să-i scutească de cheltuieli, sau de ce le-ar da-o de pe-acum? Nu întreb de curioasă ci pentru că ai zis că ți-e prieten, deci îi vrei binele.

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate Althea . De exemplu ..parintii vor sa se retraga la casa parinteasca de la tara iar copii vor sa investeasca in modernizarea casei de la oras  dar nu risca sa o faca fara acte . Sa fim seriosi , sunt multi parinti trecuti de 80 de ani care au boli psihice nedeclarate si te miri cui lasa casa pentru ca " copilul " nu le-a dat o sarma cand aveau pofta . Am un prieten care s-a casatorit si s-a mutat la casa socrilor dar nu a acceptat sa construiasca pe terenul alora pana cand nu i-au facut acte de donatie. Daca risca ...puteau sa-l dea afara dupa ce construia .

Edited by JurasikMan, 14 January 2018 - 19:36.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se poate și cum zici tu, și mai sunt o mulțime de alte variante. De-aia e foarte important cine și de ce întreabă. Ca să nu mai zic de detaliile care contează atât de mult în situații care par simple.

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In cazul vanzarii, trebuie sa luati in calcul ca trebuie sa fie o vanzare reala si nu simulata: adica pretul real al proprietatii trebuie sa se schimbe intre parti. Nu un pret masiv subevaluat. Nu merge sa declari in fals ca ti-a dat banii in sacosa inainte sa intri la notar.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 JurasikMan, on 14 ianuarie 2018 - 19:34, said:

Sa fim seriosi , sunt multi parinti trecuti de 80 de ani care au boli psihice nedeclarate si te miri cui lasa casa
Acestia nu mai pot "lasa casa" chiar asa cu usurinta daca au boli psihice care le afecteaza judecata, intrucat in ultimii ani nu pot face acte de dispozitie dupa o varsta fara certificat psihiatric IML pentru instrainare. Iar daca incearca instanta le destiinteaza inca de la primele termene si pierd banii pe acte plus actiunea.
Insa e valida ideea cu investitia, nu bagi banii in ceva daca nu esti sigur ca iti apartine, de fapt asa e normal. Insa daca ei sunt succesori legali nu vad problema, orice ar face "batranii" poate fi atact in instanta si castigat.

Edited by andreic, 14 January 2018 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate