Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Makita sau Bosch?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am incercat si io sa slefuiesc lemn cu flex si adaptor din acela, si nici nu mai vreau sa aud de el dupa ce am luat un orbital.
flexul e prea agresiv pt slefuit fin, si daca vrei slefuit agresiv te smuceste din cauza ca se invarte intr-o singura directie. in plus scoate praf de nu mai pot respira dupa cateva secunde.
slefuitoarele au de obicei un saculet in care retin o parte din praf.

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Makita fabrica scule profesionale.
       Bosch fabrica in general scule pentru acasa.


#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@cspot, e prima data cand citesc afirmatia asta.
Banuiesc ca glumesti. Ori poate te-ai referit la Bosch verde.

Makita fabrica scule cu un bun raport pret/calitate/durabilitate dar e departe de a se compara cu liderii in domeniul sculelor profesionale. Detin mai multe scule Makita, printre care si polizor stationar, de banc si pot sa-ti zic ca principala lor calitate este pretul. Fara gluma. Dar sunt produse bunute, cinstite la cat platesti pe ele. Am si drujba electrica de la ei si rotopercutor si pendular si polizor unghiular.

#22
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcspot, on 12 ianuarie 2018 - 19:10, said:

Makita fabrica scule profesionale.
   Bosch fabrica in general scule pentru acasa.
Ha, ha, ha!

Edited by PMmd63, 12 January 2018 - 20:36.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postalx42, on 12 ianuarie 2018 - 18:54, said:

am incercat si io sa slefuiesc lemn cu flex si adaptor din acela, si nici nu mai vreau sa aud de el dupa ce am luat un orbital.
flexul e prea agresiv pt slefuit fin, si daca vrei slefuit agresiv te smuceste din cauza ca se invarte intr-o singura directie. in plus scoate praf de nu mai pot respira dupa cateva secunde.
slefuitoarele au de obicei un saculet in care retin o parte din praf.

      Initiatorul nu a spus la ce vrea sa foloseasca aparatul de slefuit.
       A pus link cu doua masini de slefuit. Eu nu as alege niciuna.
       Daca slefuiesti e normal sa iasa praf. Ori folosesti o masina de slefuit + aspirator ori masca.
       Sper ca nu  te astepti de la un sac asa mic sa te scape de praf.

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPMmd63, on 12 ianuarie 2018 - 16:03, said:

Clar Bosch, Makita sunt niste gunoaie, evita asa ceva.

View Postcspot, on 12 ianuarie 2018 - 19:10, said:

Makita fabrica scule profesionale.
   Bosch fabrica in general scule pentru acasa.

Ce ati patit bre? Sunt la fel de bune amandoua.

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Acesta este un pendular de exceptie de la Bosch - daca vrei o scula extraordinara , noua , bate tot , are un pret bun pentru ce poate https://www.ebricoto...-bce--313.html.
La taieri foarte fine are atenuator de vibratie la lama (foarte putine pendulare au asa ceva) , este un fel de mercedes cobra, daca tai doar tu cu el te tine o viata .


"Clar Bosch, Makita sunt niste gunoaie, evita asa ceva."
Daca ai luat un rotopercutor de pe OLX made in Poland si acum rezumi productia Makita la acea scula mai bine te rog frumos sa te abti .
Makita produce scule foarte bune : depinde de unde le cumperi, depinde ce doresti - fiecare firma este as in ceva , intr-o anumita scula .
Bosch vs Makita este foarte greu sa dai un verdict , ambele sunt firme puternice ce nu-si bate joc de client.

Edited by ldpe, 13 January 2018 - 12:24.


#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Idpe, pe ala il am eu de la Bosch. Este bestial.
Am folosit multe marci de pendulare profesionale dar ca asta, nu am intalnit niciunul.
Iluminarea cu led foarte buna, stabilitate buna pe material, fara vibratii, soft start & stop, constant power, ergonomie, lama zici ca-i laser cand taie. Dar, costa si nu stiu cat de mult merita pentru ce vrea colegul nostru.

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postldpe, on 13 ianuarie 2018 - 12:19, said:

Acesta este un pendular de exceptie de la Bosch - daca vrei o scula extraordinara , noua , bate tot , are un pret bun pentru ce poate https://www.ebricoto...-bce--313.html.
La taieri foarte fine are atenuator de vibratie la lama (foarte putine pendulare au asa ceva) , este un fel de mercedes cobra, daca tai doar tu cu el te tine o viata .


"Clar Bosch, Makita sunt niste gunoaie, evita asa ceva."
Daca ai luat un rotopercutor de pe OLX made in Poland si acum rezumi productia Makita la acea scula mai bine te rog frumos sa te abti(abtii).
Makita produce scule foarte bune : depinde de unde le cumperi, depinde ce doresti - fiecare firma este as in ceva , intr-o anumita scula .
Bosch vs Makita este foarte greu sa dai un verdict , ambele sunt firme puternice ce nu-si bate(bat) joc de client.

    Daca le cumperi de pe OLX nu este exclus sa fie falsuri.
    Makita este firma japoneza. Are o filiala in Belgia. In schimb toate produsele sunt Made in China.
    Se pare ca, chinezii mai fabrica si altceva in afara de Iphone.

#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si Bosch fabrica in China, Malaezia, Vietnam, chiar si Romania.

Culmea, ce am de la Milwaukee sunt Made in Germany in general si doar vreo doua Made in USA.

Makita, numai China si se vede o scadere a calitatii produselor de cand fabrica in China. Doar un pendular micut am de la Makita care este Made in Japan dar nu m-a impresionat absolut cu nimic.

#29
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Cred ca ai gresit , Bosch nu fabrica scule electrice in ro ,fabrica in rusia.

Makita are fabrica in ro .

Milwakee acum fabrica majoritatea sculelor in china,fiind firma chineza 100/100.
In ultimul timp fabricau in cehia,dar au incetat productia in cehia.

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am gresit :)
Am lanterna profesionala 14,4 sau 18v cu 3 leduri din seria Bosch albastru care este fabricata fix in Romania :) Si mai fac si altele. nu doar lanterne.
Am fost placut surprins cand am vazut scris pe ea Made in Romania dar am asteptat sa vina in stoc din... Germania.

#31
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

View Postandur, on 12 ianuarie 2018 - 14:22, said:

Buna ziua, as dori o opinie:
1. Slefuitor orbital MAKITA BO5030 sau Bosch GEX 125-1 AE?
2. Fierăstrău pentru decupat: MAKITA JV0600K sau BOSCH GST 90 BE (scoateti din calcul cele 25 de panze)
Ma intereseaza din punct de vedere al fiabilitatii, am de taiat PAL si scanduri
Multumesc.
Nu am aceste produse, dar am cate ceva de la ambele firme. Per ansamblu Makita e mai ok (constructie mai simplista si mai rezistenta).
Orbital: Makita are protectie la buton.. mai putin praf/rumegus in contact... probabil si Bosch-ul face aceeasi treaba (dar are 250W fata de 300 la Makita)
Pendular: Makita clar! doar pentru ca are talpa din aliaj + atasament din plastic (e mai dreapta, e mai rigida, daca e ingrijita nu zgarie materialele)
Ca minus la Bosch talpa fier/otel (mai rezistenta pe santie.. se indoaie nu se rupe.. dar nu e pentru fineturi), fereastra aia din policarbonat o vei elimina  ca se va umple de mizerie si nu vei vedea taietura (eliminarea va influenta negativ cat de bine trage aspiratorul)
Dar iti recomand sa cauti niste video sa vezi si care dintre ele evacueaza/sufla rumegusul din fata lamei..ca sa poti urmari taietura (nu intotdeauna ai aspirator).

Edited by aurick86, 16 January 2018 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate