Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ac pentru pick-up

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabymrg

gabymrg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2018
Nu stiu daca e locul potrivit unde sa scriu despre un pick-up, but i`ll take my chances.  Avem un pick-up vechi, rusesc, Acord 203 ( sau Akoppa).  S-a busit acul, aveam unul de rezerva, dar e  dat disparut. Vreo idee unde as putea gasi un ac, doza cu ac, orice? E o legatura sentimentala cu pick-up-ul... de aceea insist sa nu achizitionez unul nou. Toate mesajele de pe alte site-uri sunt vechi, si pick-upurile respective sunt vandute. La un search rapid pe google am vazut ca si aici s-a mai discutat despre Acord 203... poate persoanele respective au ace de rezerva :D ... sau vreo idee daca gasesc chiar in Cluj asa ceva. Merci anticipat!

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că se găseşte doza cu totul.
Nu ştiu însă ce model de doză foloseşte ăsta.
Vezi că ăsta cam e tractor de arat discuri.

Edited by djl, 10 January 2018 - 23:52.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
E de duzina intr-adevar, nu merita osteneala, pastreaza de muzeu daca vrei.

#4
gabymrg

gabymrg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2018
@djl poti sa imi recomanzi unde as gasi doza?

Sincer... nu mi se pare chiar tractor, avand in vedere cat e de vechi si cat de bine se aud vinilurile pe el :-) stiu ca exista mult mai performante, insa e ceva special la asta, asa ca daca aveti vre-un sfat legat de ac, va rog sa-mi spuneti. Merci de raspunsurile prompte!

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Tractor e din cauza forţei de apăsare pe disc. Alea cu doză piezo se bazează pe deformarea unui cristal pentru a produce semnal, de aceea forţa de apăsare este mai mare decât la unul cu doză magnetică, unde se mişcă o bobină între alte 2, deci forţa de apăsare este mai mică. Dar deocamdată folosesc şi eu unul cu doză piezo, că nu am preamplificator pentru cel cu doză magnetică.

Nu ştiu ce model este doza. Află cum se numeşte şi caut-o. Sau dă anunţ pe elforum.info

#6
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Poti incerca si aici https://www.facebook...nyldiscromania/

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postgabymrg, on 10 ianuarie 2018 - 23:47, said:

sau vreo idee daca gasesc chiar in Cluj asa ceva.
Cand treci prin P-ta M.Viteazu intra la Nr. 29 ( in statie la 29 cand vine din Manastur, unde a fost magazinul Caprioara), intri in gang la "saci de aspirator" , prin vitrina la el am gasit multe chestii demult apuse : cap stereo magnetofon, curele originale transmisie pick-up inclusiv din otel arc cauciucat - daca nu gasesti doza macar gasesti saci si filtre la aspirator Posted Image.
Sfat : cand cauti astfel de lucruri deobicei le cumperi cu totul . Omul care vinde vrea sa se scape de scula pentru ca : ocupa loc, nu-i mai este de folos , o considera expirata si nu-ti va vinde doar doza ! din simplul motiv ca pe dulap va ocupa acelasi spatiu cu doza sau fara . Dar deobicei se poate negocia .
Tipul ce detine magazinul de piese din Arad este un speriat , pentru a nu da garantie si a se complica mai bine nu vinde . Am luat (am vrut sa cumpar) de la el unitate citire laser CD player "noo ca daca nu sunt firma autorizata nu-mi vinde , ca e sensibiloasa si s-au intors foarte multe si ca blabla" am luat din china "original parts" , merge de tuna , a costat fabuloasa suma de 5 dolari . Deci degeaba gaseai la Arad ca nu-ti vindea .

Edited by ldpe, 11 January 2018 - 08:19.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 00:08, said:

Tractor e din cauza forţei de apăsare pe disc. Alea cu doză piezo se bazează pe deformarea unui cristal pentru a produce semnal, de aceea forţa de apăsare este mai mare decât la unul cu doză magnetică, unde se mişcă o bobină între alte 2, deci forţa de apăsare este mai mică. Dar deocamdată folosesc şi eu unul cu doză piezo, că nu am preamplificator pentru cel cu doză magnetică.

Nu ştiu ce model este doza. Află cum se numeşte şi caut-o. Sau dă anunţ pe elforum.info
Permite-mi te rog,sa te corectez: la doza magnetica,acul misca un magnet in interiorul bobinelor.
Despre problema ta...nu stiu daca sa rad sau sa plang.Cum sa spui ca nu ai preamplificator pentru doza magnetica!?...E atat de simplu de construit...2 tranzistori pe fiecare canal (sau cu integrat daca vrei)...exista scheme si cu lampi :). Cauta scheme de "corector RIIA"...Am facut o gramada cand eram in facultate ('78-'83). Zau,e pacat sa uzezi discurile cu doza piezo.

#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postgabymrg, on 10 ianuarie 2018 - 23:47, said:

.......
http://electronicser...cesorii pick-up

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanpet, on 11 ianuarie 2018 - 09:18, said:

E atat de simplu de construit...2 tranzistori pe fiecare canal (sau cu integrat daca vrei)...exista scheme si cu lampi Posted Image. Cauta scheme de "corector RIIA"...Am facut o gramada cand eram in facultate
Depinde si cat de performant este si depinde daca curba de raspuns este exact cea care trebuie sa fie... un preamp phono de la un amplif mai pretentios ocupa o placa cu o gramada de componente pasive pe langa amplif-uri si intr-adevar e foarte curat la sunet. Nu stiu daca obtii asa de la schema aia de pe vremuri iprs baneasa Posted Image

Edited by andreic, 12 January 2018 - 01:16.


#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@andreic
N-am folosit niciodata scheme de la iprs Baneasa...Copiam scheme de la producatori cu renume (in acea perioada),foloseam componente masurate si imperecheate pentru a obtine caracteristici identice pe cele 2 canale...selectam tranzistoare cu acelasi Beta,masuram/selectam rezistentele si condensatoarele,etc...aveam si osciloscop si generator de semnal audio (sinusoidal).
...Asa,ca amintiri din "copilarie"...am construit un un pick-up cu doza magnetica,totul proiectat de mine,cu platan din dural de 2 kg,30cm diametru (turnat strunjit si echilibrat la fabrica de avioane-Craiova), cu turatia controlata electronic (motor DC),ca in acea vreme,frecventa relei de aprox 47Hz afecta (scadea) turatia la pick-up-uri,inclusiv la unele cu reglaj stroboscopic,la care beculetul de la stroboscop era alimentat tot la frecventa retelei...de'  erau facute pentru occident,nu pentru Ro.
...Avea si sistem antiskating,obligatoriu la doza magnetica. Cu el am facut multe copii (matrite) pe benzi si casete audio,de pe discuri aduse din occident,de colectionari pasionati,care le inchiriau altor pasionati...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate