Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sistem pentru randari, buget 3500 lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Se da bugetul de 3500 de lei. Sistemul va fi folosit exclusiv pentru randari video in suita Adobe si ocazional ceva randari 3D in programe Autodesk. Jocurile nu ma intereseaza spre deloc, am si alte sisteme.

Acum problema, cu cat numarul de core-uri si de thread-uri devine mai mare, cu atat mai multi GB de ram sunt necesari, deoarece trebuie de calculat macar 1.5-2 Gb / thread. Ca atare la un procesor cu 8 core-uri si 16 thread-uri, ar fi necesari 32 de Gb de RAM, ce nu sunt deloc ieftini. Pe cand la un procesor cu 4 core-uri si 8 thread-uri, daca ar reusi performantele unuia cu 8/16, automat ar insemna o economie mare la costul memoriilor RAM deoarece m-as putea descura cu 16 Gb in loc de 32.

Ce sistem m-ati sfatui sa construiesc in acest buget ? Ma refer la placa de baza + procesor + rami. Si m-ar interesa o performanta cat mai buna a procesorului, de preferat ceva ce sa egaleze macar Ryzen 1800X.

PS: sunt dispus sa o iau si in directia Xeon + RAM ECC de pe piata SH.
PPS: momentan sistemul meu principal pentru randari este FX-8350 + 32 Gb RAM DDR3 (1866 Mhz, CL9).

Edited by Real_NEO, 10 January 2018 - 20:40.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
32GB de RAM DDR4 la 3000Mhz costa 2000 de lei, nu ai cum sa te incadrezi in buget, fie ca alegi i7-8700K, fie ca alegi Ryzen.

#3
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmodoran, on 10 ianuarie 2018 - 20:40, said:

32GB de RAM DDR4 la 3000Mhz costa 2000 de lei, nu ai cum sa te incadrezi in buget, fie ca alegi i7-8700K, fie ca alegi Ryzen.
Pai de asta si spuneam, ca poate exista vreo combinatie ceva prin care sa pot evita nevoia de 32 de Gb. Stiu ca mai demult era cineva ce spunea pe aici ca si-a construit un sistem pentru randari cu doua procesoare Xeon si 64 Gb ram de pe piata SH si ca a iesit ieftin.

Iar cu trecerea la Ryzen, problema sunt ramii, mi-ar trebui 32 de Gb DDR4, cand eu nu demult tocmai am investit o gramada de bani in 32 de Gb DDR3. De asta nu-mi prea convine. Ca daca era de inlocuit numai placa de baza si procesorul luam fara probleme Ryzen 1800X, insa asa, sa mai adaug si 32 de GB DDR4, nu-mi da mana.

Iar daca ar fi sa pun Ryzen + 16 Gb de ram nu as rezolva nimic, deoarece ar insemna ca vreo 2 core-uri ar trebui lasate pe tusa in timpul randarilor din lipsa de rami alocati lor.

Edited by Real_NEO, 10 January 2018 - 20:51.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Si care-i problema daca pui acum doar 16 Gb si intre timp incerci sa vinzi din vechiul sistem componentele pe rand ?
Eu iti recomand sa investesti in procesor , e suficient R7 1700 avand si cooler stock bun , deci mai faci ceva economie. Plus ca folosesti componentele (sursa, carcasa) de la cel vechi .

#5
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu, eu nu procedez niciodata in acest mod deoarece am un "reder farm" iar componentele de pe sistemul acesta vor fi canibalizate si distribuite in "ferma". In acest fel pot realiza un upgrade la mai multe sisteme deodata. Am sistemul principal care este mereu mai puternic, si inca 4 sisteme secundare, de generatie mai veche, ce insa puse impreuna fac totusi treaba buna si de regula cantaresc ca performante cam de doua ori cat sistemul principal.

Iar cu 16 GB nu merge deoarece trebuiesc alocati pe thread minim cate 1.5 GB, ori daca sunt 16 thread-uri, automat imi trebuiesc minim 24 de GB, deci cu alte cuvinte doua kit-uri de cate 16 GB de ram, ca sa nu ma mai complic.

Cel mai probabil voi mai astepta cateva luni pana se va mai ieftini Rayzen 1800X, iar cand va ajunge pe la un 1000-1200 de lei il voi cauta pe piata de second si-l voi cumpara cu vreo 7-800 de lei. La fel am procedat si cu FX-8350, pe la inceputul lui 2016 l-am cumparat cu 500 de lei SH, cand in magazine era peste 900 de lei.

Edited by Real_NEO, 11 January 2018 - 00:42.


#6
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
A, deci nu iti cumperi nimic momentan. Doar te lauzi.....

#7
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
As vrea sa stiu in ce directie sa o apuc, pentru ca era cineva pe aici ce spunea ca si-a facut un sistem din componente de server second si a iesit mult mai bine. Ceva cu doua procesoare Xeon de cate 8 core-uri, 64 de GB de ram ECC, s.a.m.d. Si poate stie careva vreo combinatie de acest gen, astfel incat sa ies ca performante mai sus de Ryzen 1800X, sau macar echivalent, insa totusi mai ieftin. Iar daca nu se poate si sunt obligat sa merg spre Ryzen atunci trebuie sa mai astept pana se mai ieftineste, pentru ca nu am bani si de 32 de GB de DDR4.

Cat despre lauda, cu ce sa ma laud, cu FX-8350 ? Posted Image

Edited by Real_NEO, 11 January 2018 - 01:35.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Iti recomand sa faci asa (sa astepti o ieftinire) daca poti.
Cei de la AMD au anuntat un val de ieftiniri la generatia Ryzen 1xxx datorita scaderii pretului la Intel Coffee Lake si pentru ca in aprilie vor lansa generatia Ryzen 2xxx. Dar probabil mai ai putin de asteptat pana sa se alinieze si preturile din Romania la ieftinirea asta.

#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Da, la asta ma gandeam si eu cand spuneam sa mai astept pana se mai ieftinesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate