Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ce liceu aș putea urma?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Altfel chinuit poti face si-un liceu oarecare o facultate dinaia necautata unde se intra cu dosarul si dupaia umblii cu diploma in mana sa te angajezi prin vanzări sau pe alte posturi sau chiar la ătură şi cartoferie în străinătate nepunând in valoare diploma insă.

Edited by babarzotea, 09 January 2018 - 22:52.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostA10Warthog, on 09 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Foarte bine că nu a vrut, e cel mai prost sfat pe care l-am citit săptămâna asta.
Ai macar un argument? Sau doar ai scris pt o postare in plus?

#21
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Pe vremuri când erau fanariotii voievozii casele regale era regula astfel, copchii din familiile mari mergeau pe uman stiinte sociale politice economice drept justitie. Evident ptr că era si mai usor si mai simplu si le trebuia pt ca invarteau banii legile politica conduceri si altele.
Cei din clasele de jos la real mate fizici chimie tehnica, rupeau mintea cu formule calcule porcarii ptr că ajungeau tot jos adica in productie inginerie muncitori excutanti.

Intre timp s-au mai schimbat treburile.

#22
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
Sunt nehotărât pentru că sunt atâtea variante. La mate-info mi se pare greu la ce am auzit de la prieteni, e nasol că nu poți să-ți modelezi cariera. Doar după categoriile pe care ți le dau ăia de la educație. Aleg MI, dau la politehnică inginerie sau altceva și ce fac? Frec menta că nu-mi place... aia e, văd eu cum fac
Mulțumesc

#23
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Posttonn, on 09 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Salut, am 15 ani și mai sunt doar câteva luni până la examen. Trebuie să mă hotărăsc din timp ce liceu voi alege și am nevoie de ajutorul vostru.
Eu ma pricep foarte bine la partea Hardware de la PC. De exemplu: Montare PC (cable management, componentele și design LED). Asta e pasiunea mea și aș vrea să merg pe asta ca într-o zi să nu mă trezesc zicând "Iar la muncă... Of". Vreau să fac asta din plăcere, deci... cam ce profil aș putea urma?
Mulțumesc
Ce design LED sa mai faci? A fost facut demult, deja. Vrei sa reiventezi roata? Pune mana si invata automatica, electronica, microelectronica si apoi poti face design de orice.
Sa iti amintesc ca designul se face in departamentele de cercetare din Silicon Valley sau in Coreea? Va trebui sa fii foarte bun ca sa ajungi acolo si chiar si asa, vei face design la doar o componenta din schema bloc a unui ansamblu electronic.

#24
Miss_Melissa

Miss_Melissa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2018

View Posttonn, on 09 ianuarie 2018 - 23:00, said:

Sunt nehotărât pentru că sunt atâtea variante. La mate-info mi se pare greu la ce am auzit de la prieteni, e nasol că nu poți să-ți modelezi cariera. Doar după categoriile pe care ți le dau ăia de la educație. Aleg MI, dau la politehnică inginerie sau altceva și ce fac? Frec menta că nu-mi place... aia e, văd eu cum fac
Mulțumesc
La mate-info nu e dificil atâta timp cât ai bazele puse la matematică, la fizică formulele de bază, chimia se cam reia cu totul pentru că începi chimia organică (care e mult mai simplă decât cea pe care o faci în gimnaziu) și la restul mai mult ca sigur că te vei descurca.
Avantajul e că de la mate-info poți merge la orice facultate. Eu de la mate-info sunt anul II la Universitatea Națională din Seoul la administrarea afacerilor și pot spune că e o briză, mă descurc foarte bine.

#25
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postdorin_2k, on 09 ianuarie 2018 - 22:51, said:

Ai macar un argument? Sau doar ai scris pt o postare in plus?

Românismul cu "studiază X că e simplu" e o imbecilitate care îngroapă mulți tineri. De obicei ăia care emit așa ceva când vine vorba de educație sunt foștii elevi de nota 7, actualmente mediocrități cu diplomă și fără regrete. Și cu o părere extrem de bună despre ei, în mod neironic.

View Posttonn, on 09 ianuarie 2018 - 23:00, said:

Sunt nehotărât pentru că sunt atâtea variante. La mate-info mi se pare greu la ce am auzit de la prieteni, e nasol că nu poți să-ți modelezi cariera. Doar după categoriile pe care ți le dau ăia de la educație. Aleg MI, dau la politehnică inginerie sau altceva și ce fac? Frec menta că nu-mi place... aia e, văd eu cum fac
Mulțumesc

Acum n-ai nicio responsabilitate în viață în afară de trăit și conturat baze, deci folosește timpul pentru a trece prin greutățile pe care ți le aruncă un liceu bun. Cu cât te duci mai sus acum, cu atât o să ai mai puțină concurență mai târziu. Dacă decizi după patru ani că vrei să asamblezi calculatoare și atât, o să poți să faci asta, dar o să ai și alte oportunități pe care leneșii nu le vor putea accesa niciodată.

#26
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Eu zic sa o iei treptat. Mai intai examenul de capacitate si dupa te gandesti la liceu.

#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Bunicul meu mi`a dat un sfat:
Grig... daca faci meseria care`ti place nu o sa simti ca muncesti o zi in viata ta, altfel in fiecare zi va fi ca si cum ai trage la car!
Asa am facut si mare dreptate a avut macar in 95% din zile, de restul au avut grija sefii!
De aia n`ai cum sa te feresti usor, tine mai mult de noroc, sa nu`i prinzi pe cei mai timpiti si avizi de cariera.

#28
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Posttonn, on 09 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Eu ma pricep foarte bine la partea Hardware de la PC. De exemplu: Montare PC (cable management, componentele și design LED).

Fara suparare, dar lucrul la care te pricepi tu foarte bine il poate face oricine dupa o dupamasa de vizionat clipuri pe youtube, e un hobby, o pasiune, dar nu bazele unei cariere. E greu sa stii la 15 ani ce vrei sa faci toata viata. Momentan nu stii ce joburi exista si cum sunt ele cu adevarat ca sa poti selecta ce vrei sa faci. Nu e vina ta, mai toti cei de varsta ta au fost, sunt si vor fi in aceeasi situatie.
Daca vrei un viitor legat de calculatoare, fie pe partea hardware, fie pe software, atunci urmeaza un profil real la un liceu cat mai bun. Pana vine timpul facultatii vei avea mai multe cunostinte despre domeniu si iti vei ajusta directia carierei. Trebuie sa ai o vaga directie in minte, un domeniu, si multa flexibilitate. Pana iesi tu din facultate cine stie ce joburi noi apar sau sunt la cautare. De asemenea, poti gandi toata treaba la nivel european/mondial, nu la nivelul Romaniei. Multe specializari in Romania nu isi gasesc de lucru, iar in alte tari sunt cautate la greu. Tot mai multi tineri studiaza in afara, granitele nu prea mai exista, nu te limita singur!
Eu spre exemplu am facut informatica in liceu pentru ca imi placeau calculatoarele si era o profesie de viitor, am realizat ca nu imi place asa ca am ales sa fac o facultate in alt domeniu.

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttonn, on 09 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Salut, am 15 ani și mai sunt doar câteva luni până la examen. Trebuie să mă hotărăsc din timp ce liceu voi alege și am nevoie de ajutorul vostru.
Eu ma pricep foarte bine la partea Hardware de la PC. De exemplu: Montare PC (cable management, componentele și design LED). Asta e pasiunea mea și aș vrea să merg pe asta ca într-o zi să nu mă trezesc zicând "Iar la muncă... Of". Vreau să fac asta din plăcere, deci... cam ce profil aș putea urma?
Mulțumesc
Salut. Tocmai am terminat de facut un "fisier excel" cu cheltuielile, salariile si profitul frizeriei de la coltu' blocului.
Spune-mi, te rog, cum sa aranjez hardwareul si ledurile PCului astfel incat profitul frizeriei sa fie unul maxim, care sa permita salarii "ca afara" atat pentru tine care aranjezi ledurile PCului, cat si pentru frizerite.

Multumesc. Posted Image

Edited by dexterash, 10 January 2018 - 05:24.


#30
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Eu as zice sa mergi pe maximizarea sanselor:
- Mergi la un liceu tehnologic (profil mecanica, electrica). In felul asta la sfarsitul liceului ai invatat si o meserie. Apoi facultate...ce iti place, mestereala - ceva inginerie, unde vei putea face si programare, robotica...etc.
Posibilitatile de a-ti gasi un loc de munca bine platit sunt foarte mari  .

Pe de alta parte la hardware lucrurile se schimba rapid, posibil sa nu mai "compunem" PC-urile in forma de acum, peste cativa ani. Dar si programarea poate suferi odata cu lansarea unei AI capabila sa genereze programe complexe. Vor ramane insa disponibile intotdeauna locurile alea de munca unde chiar e nevoie de manuta omului.

#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu poti trai doar punand leduri prin unitati, dupa ce mai imbatranesti nu te va mai pasiona, in plus e o treaba pe care o poate face oricine si mai nou vin componentele cu leduri gata instalate.
Mergi mate info daca ai capacitatea si apoi electronica si automatizari, dar tre sa stii oleaca de matematica...

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Uita chestia cu designul LED la PC-uri.
Pana termini liceul, va disparea.
Nu as folosi niciodata carcasa cu LED-uri. Doar in pom le pun.
Inveti si iei note mari la Evaluare. Te duci la cel mai tare liceu din oras si la cea mai buna specializare de acolo.

#33
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Posttonn, on 09 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Eu ma pricep foarte bine la partea Hardware de la PC. De exemplu: Montare PC (cable management, componentele și design LED).
Chestia asta o poate face si un cimpanzeu. Componentele unui PC sunt realizate de asa natura incat e imposibil sa le conectezi altfel decat ar trebui.

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2018 - 08:17, said:

Nu as folosi niciodata carcasa cu LED-uri. Doar in pom le pun.
Zice ca are 15 ani. Ce pretentii sa ai?

Edited by Onan_Barbaru, 10 January 2018 - 09:15.


#34
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
  • Fa orice liceu. Daca iei bacul, te poți face om de afaceri. Si între doua afaceri poți atârnă leduri pe ce carcase vrei tu.


#35
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Ma uit la topicul asta si vad ca in 37 de ani de cand am intrat eu la liceu (1981, la 14 ani) nu s-a schimbat nimic. Doar ca acum se numeste matematica-informatica in loc de matematica-fizica.

#36
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu am carcasa sub birou, nu are sens sa o decorez cu leduri si alte chestii că nu ma uit la ea decat daca e oprita si plec de la birou in camera

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate